Autor Wątek: Artykuły, ciekawostki nt. kawy  (Przeczytany 443045 razy)

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1455 dnia: 23 Maj 2021, 21:05:44 »
Czyli 40% ma i mimo to ma czas na siorbanie kawki? No to i tak nieźle ;-)

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Kozak Rota 1-2, skarpeta Hario 240, kawiarka Giannini Giannina
  • Młynek: 1Zpresso JE Plus
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1456 dnia: 24 Maj 2021, 00:09:14 »
Nie zaskakuje mnie ta liczba - ale jednak ciekawa informacja. W sumie tego typu hobby to dla samotników czy kawalerów ;) W sumie egoistyczne hobby...
Ciekawe, co by wyszło, jakby na naszym forum badanie w tym zakresie zrobić hehe.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1457 dnia: 24 Maj 2021, 11:05:04 »
Z obecnych 30-latków, w polskich miastach, chyba z 60% jak nie więcej, nie ma dzieci.
« Ostatnia zmiana: 24 Maj 2021, 12:18:43 wysłana przez krystians »

Offline kasiam Kobieta

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Ascaso Uno Prof, The Gabi Master A, V60, Chemex, aero, Moccamaster
  • Młynek: Ascaso i-1 mini, Comandante, Niche
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1458 dnia: 24 Maj 2021, 12:26:34 »
Mam niewiele ponad 30 lat i trójkę wspaniałych na kwadracie. Dobra organizacja to podstawa- rano (w 40 minut) jestem w stanie wyszykować dwójkę do przedszkola, zrobić śniadanie, zaparzyć (i wypić ciepłą!) kawę w Chemexie i ogarnąć malucha. Nic egoistycznego w tym hobby nie widzę;)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1459 dnia: 24 Maj 2021, 12:33:46 »
Poczekaj, poczekaj :-)  Do przedszkola może i tak się da, ale licealistka musi mieć minimum 2 godziny na mycie, śniadanie, ubranie się :-)  Fakt, że robi to sama ale ja przez ten czas oczekiwania mogę wypić zdecydowanie zbyt dużo kawy :-)

Offline ad-am

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Aeropress, V60, Gaba, Clever, kawiarka
  • Młynek: Fellow Ode v.2, Comandante mk3
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1460 dnia: 24 Maj 2021, 13:01:36 »
Z obecnych 30-latków, w polskich miastach, chyba z 60% jak nie więcej, nie ma dzieci.

@krystians  możesz podać źródło tej informacji?

Przy okazji zwracam uwagę na metodologię poszczególnych badań i pojęcie „household”.

Przykładowo:
According to the U.S. Census Bureau, a household is considered to be all persons living within one housing unit. This includes apartments, houses, or single rooms, and consists of both related and unrelated people living together.

For example, two roommates who share a living space but are not related would be considered a household in the eyes of the Census.
« Ostatnia zmiana: 24 Maj 2021, 13:16:59 wysłana przez ad-am »
było: Quick Mill Carola Evo PID,Lelit Grace PL81T, La Pavoni Cellini CLL, Gaggia baby dose, Gaggia    Classic,  i-2 mini, Eureka Mignon, Eureka specialita

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1461 dnia: 24 Maj 2021, 13:43:29 »
To moje prywatne obserwacje. I nie twieredzę, że są słuszne, są równie bez sensu jak informacja, że 60% pijących speciality w USA, nie ma dzieci. Wszystko zależy od doboru próby i założeń, jak to w statystyce. Rzucanie takimi procentami bez pełnej informacji nie ma żadnego sensu. Statystycznie z moim psem mamy po 3 nogi, ale co to mówi nam o rzeczywistości?
« Ostatnia zmiana: 24 Maj 2021, 14:07:03 wysłana przez krystians »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5232
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1462 dnia: 24 Maj 2021, 16:40:10 »
Mam niewiele ponad 30 lat i trójkę wspaniałych na kwadracie. Dobra organizacja to podstawa- rano (w 40 minut) jestem w stanie wyszykować dwójkę do przedszkola, zrobić śniadanie, zaparzyć (i wypić ciepłą!) kawę w Chemexie i ogarnąć malucha. Nic egoistycznego w tym hobby nie widzę;)
Wiesz, dlaczego tak jesteś zorganizowana? Bo dobrą kawkę pijesz! Nie każda mama tak ma😊

Tutaj macie artykuł,  z którego pochodzi mój cytat:

https://dailycoffeenews.com/2021/05/20/2021-specialty-coffee-consumption-trends-outlined-in-new-nca-sca-report/
« Ostatnia zmiana: 24 Maj 2021, 16:55:26 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1463 dnia: 24 Maj 2021, 17:44:38 »
To moje prywatne obserwacje. I nie twieredzę, że są słuszne, są równie bez sensu jak informacja, że 60% pijących speciality w USA, nie ma dzieci. Wszystko zależy od doboru próby i założeń, jak to w statystyce. Rzucanie takimi procentami bez pełnej informacji nie ma żadnego sensu. Statystycznie z moim psem mamy po 3 nogi, ale co to mówi nam o rzeczywistości?

Oj radzę się doinformować jak działa RFID, clever till,  amercan express, Revolut itd.
Gdy kupujesz kawke specialty i płacisz kartą, twoje dane, w tym to czy masz dzieci, wysyłane są do firmy zabezpieczające te dane. Z kolei inne biznesy, firmy od statystyk, finansiści czy maklerzy, mogą wykupić dane które potrzebują np jaki procent pijących kawę specialty ma dzieci. Grupy kontrolne są już raczej tylko na badaniach czy małych eksperymentach, reszta to po prostu dane z kart.
Oczywiscie w przypadku takiej ciekawostki była pewnie grupa kontrolna
« Ostatnia zmiana: 24 Maj 2021, 17:46:53 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1464 dnia: 25 Maj 2021, 12:50:06 »
Tutaj macie artykuł,  z którego pochodzi mój cytat:

https://dailycoffeenews.com/2021/05/20/2021-specialty-coffee-consumption-trends-outlined-in-new-nca-sca-report/

Z tego wynika, że dane pochodzą z ankiety

Cytuj (zaznaczone)
This NCDT Specialty Coffee Breakout Report is built from data collected in the National Coffee Data Trends survey, our twice-annual report tracking coffee consumer trends, attitudes, and behavior. It is the flagship report of our NCDT Market Research Series and the longest-running statistical series covering coffee and espresso-based beverages.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5232
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1465 dnia: 07 Czerwiec 2021, 22:30:23 »
》tertium non datur《

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Kozak Rota 1-2, skarpeta Hario 240, kawiarka Giannini Giannina
  • Młynek: 1Zpresso JE Plus
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1466 dnia: 07 Czerwiec 2021, 22:38:18 »
Bardzo stary, ale ciekawy artykuł porównujący włoskie i amerykańskie "masowe" blendy pod espresso (te lepsze); jak widać "masówka" też jest ciekawym materiałem do analizy i wcale nie są to kawy produkowane bezmyślnie i bezwartościowe. Ja akurat obecnie jestem na etapie poznawania tego typu ziaren z puszek. :)

https://www.coffeereview.com/italy-seen-from-america-nine-genuine-italian-and-three-american-espressos/
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1467 dnia: 08 Czerwiec 2021, 19:08:02 »
https://allianceforcoffeeexcellence.org/nicaragua-2021/

Ciekawe, ze w Nikaragui CoE zdominowały „duże” ziarna. Pacamara i mixy Maragogype i tylko jedna Gesha w top10
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5232
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1468 dnia: 08 Czerwiec 2021, 20:04:05 »
włoskie i amerykańskie "masowe" blendy pod espresso (te lepsze);
Kiedyś miałem przyjemność, wtedy tak myślałem do momentu, gdy u niedoszłego zięcia wypiłem espresso ze świeżych ziaren od @Antonio /a, przetestować większość włoskich brandów, które znajomy sprowadzał z Włoch. Abstrahuję od świeżości, trzymiesięczny wypał był cudem, ale najbardziej mi podchodziły:
¹'Illy classico (piłem kiedyś taką bodajże koło miesiąca od wypału),
²'New York Caffe extra z paroma % ziaren Jamaica Blue Mountain
³'Bazzara dodicigrancru,
⁴' i jeszcze taka, co na Watykanie piją, nie żartuję, nie pamiętam już nazwy.
 
》tertium non datur《

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1469 dnia: 08 Czerwiec 2021, 20:34:19 »
i jeszcze taka, co na Watykanie piją, nie żartuję, nie pamiętam już nazwy.

Trombetta?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi