Autor Wątek: Artykuły, ciekawostki nt. kawy  (Przeczytany 449731 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5304
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1995 dnia: 30 Marzec 2023, 18:57:56 »
Myślę, że kawa jest dość już ugruntowanym dobrodziejstwem ludzkości, niezależnie od tego, co kto w niej jeszcze odkryje. Najważniejsze, by była dobra, w jakiejkolwiek postaci.
👍👌
》tertium non datur《

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1996 dnia: 31 Marzec 2023, 11:58:13 »
Myślę, że kawa jest dość już ugruntowanym dobrodziejstwem ludzkości, niezależnie od tego co kto w niej jeszcze odkryje. Najważniejsze, by była dobra, w jakiejkolwiek postaci. Wszyscy oceniamy to zmysłami, bo instrumentalne badania "ogarniają" tylko naukowcy.

Tak z ciekawości i naprawdę bez złośliwości - jak palisz kawę to używasz tak instrumentalnego podejścia jak nastawy czasu w sek/min i nastawy temperatury w *C, czy oceniasz zmysłami żeby było dobrze na wyczucie?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1997 dnia: 31 Marzec 2023, 12:52:15 »
Jakie ma to znaczenie? Wielu z "nas" używa li tylko zmysłów -- z powodzeniem. Są one instrumentami pomiarowymi -- najbardziej dostępnymi i wystarczająco czułymi. Zapamiętałem sobie jedną relację Marko Luthera, jednego z autorów Artisana i orędownika pomiarów wszystkiego podczas palenia kawy. Na jednym ze spotkań, oprócz "pomiarowców" był jeden "zmysłowiec". Po bliższej rozmowie okazało się, że wszyscy robią dokładnie to samo ;). Mało tego, niektórzy palą kawę, a pozbawieni są wzroku. Świetnie posługują się słuchem i węchem. My też, testując kawę powinniśmy kierować się własnymi zmysłami i po prostu cieszyć się z tego, co jeszcze jest nam dostępne. Oczywiście, poszukiwania kobaltu w filiżance -- niech tam sobie trwają i działają. W końcu ktoś też żyje z produkcji artykułów naukowych :). Ktoś nie śpi, byśmy mogli bezpiecznie napić się dobrej kawy :).
« Ostatnia zmiana: 31 Marzec 2023, 12:59:51 wysłana przez Antonio »

Offline THRaKeD Mężczyzna

  • Wiadomości: 67
  • Ekspres: AeroPress, kawiarka
  • Młynek: Timemore C3
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1998 dnia: 31 Marzec 2023, 12:58:25 »
Mam pytanie w związku z tym artykułem na stronie dietetyków: skoro kofeina rozpuszcza się lepiej w wyższej temperaturze, to czy jeżeli grubiej zmielę, ale zaparzę w temperaturze bliskiej 100 C, też otrzymam więcej kofeiny?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1999 dnia: 31 Marzec 2023, 13:01:42 »
Jeżeli grubiej będzie kawa zmielona, to raczej trudniej będzie z tą rozpuszczalnością.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1959
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2000 dnia: 31 Marzec 2023, 13:06:36 »
Wielu z "nas" używa li tylko zmysłów -- z powodzeniem. Są one instrumentami pomiarowymi -- najbardziej dostępnymi i wystarczająco czułymi.

Zgoda w 101,5% przed chwil skończyłem sobie gotować garnek zupy fasolowej, wyszła przepyszna  :taktak:

Żadnych skomplikowanych urządzeń, narzędzi, komputerów i innych laboratoryjnych przedmiotów do tego nie użyłem, jedyne co naukowe zastosowałem to, to że majeranek przesmażyłem na patelni z boczkiem wędzonym, kiełbasą, cebulą i dopiero wlałem do zupy.

Mój własny smak i węch wystarczył za laboratorium, z dodatkowych przypraw użyty był czarny pieprz i sól.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2001 dnia: 31 Marzec 2023, 13:19:52 »
Jakie ma to znaczenie? Wielu z "nas" używa li tylko zmysłów -- z powodzeniem. Są one instrumentami pomiarowymi -- najbardziej dostępnymi i wystarczająco czułymi. Zapamiętałem sobie jedną relację Marko Luthera, jednego z autorów Artisana i orędownika pomiarów wszystkiego podczas palenia kawy. Na jednym ze spotkań, oprócz "pomiarowców" był jeden "zmysłowiec". Po bliższej rozmowie okazało się, że wszyscy robią dokładnie to samo ;). Mało tego, niektórzy palą kawę, a pozbawieni są wzroku. Świetnie posługują się słuchem i węchem. My też, testując kawę powinniśmy kierować się własnymi zmysłami i po prostu cieszyć się z tego, co jeszcze jest nam dostępne. Oczywiście, poszukiwania kobaltu w filiżance -- niech tam sobie trwają i działają. W końcu ktoś też żyje z produkcji artykułów naukowych :). Ktoś nie śpi, byśmy mogli bezpiecznie napić się dobrej kawy :).


Podaj proszę tylko kilku „zmysłowcow”, nie potrzebuje wielu.
I jeśli możesz to zapodam tez palacza pozbawionego wzroku, chetnie coś kupie od niego :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2002 dnia: 31 Marzec 2023, 18:52:49 »
Jakie ma to znaczenie?

Żadne. Napisałem przecież, że pytam wyłącznie z ciekawości. Ludzie różnie podchodzą do życia, w jednych od zawsze jest chęć poznania, inni skupiają się na tym że jest dobrze jak jest. I nie oceniam co jest lepsze, bo nie ma lepsze / gorsze, jest po prostu inne. Jedni chcą wiedzieć co jest w kawie, nieważne czy w jakimś celu czy po prostu z chęci poznania (wiedzeni tą samą ciągotą co Mallory, który odpowiedział na pytanie po co organizuje wyprawę na Everest "Because it's there"), a dla drugich "najważniejsze żeby była dobra". Jedni chcą badać Słońce innych po prostu cieszy że ładnie świeci, jedni chcą wiedzieć co jest na dnie oceanów, a innym wystarcza że ładnie szumi. Raz jeszcze - nie ma to na celu żadnej oceny czy krytyki - różni ludzie, różne potrzeby.

skoro kofeina rozpuszcza się lepiej w wyższej temperaturze, to czy jeżeli grubiej zmielę, ale zaparzę w temperaturze bliskiej 100 C, też otrzymam więcej kofeiny?

Drobniej:
- większa powierzchnia kontaktu
- wolniejszy przepływ -> dłuższy czas kontaktu

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5304
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2003 dnia: 31 Marzec 2023, 19:34:50 »
Oczywiście, poszukiwania kobaltu w filiżance -- niech tam sobie trwają i działają. W końcu ktoś też żyje z produkcji artykułów naukowych . Ktoś nie śpi, byśmy mogli bezpiecznie napić się dobrej kawy
Jesteś Andy, okrutnie katoński: "A poza tym sądzę, że Kartaginę należy zniszczyć”  :hihihi:
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2004 dnia: 01 Kwiecień 2023, 12:53:17 »
Najbardziej użytecznym instrumentem w kawowym biznesie byłby (a może już jest?) elektroniczny nos czyli analizator zapachów.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2005 dnia: 01 Kwiecień 2023, 16:15:18 »
Coś takiego już na całego się kręci i działa:

  -->> Smell analysis - HERACLES Electronic Nose

Ta cecha przydatna byłaby nawet w mikro skali:

Cytuj (zaznaczone)
  • Significantly decrease production loss thanks to an earlier detection and better reactivity on olfactory defects

Aczkolwiek dosyć to duże i na pewno horrendalnie drogie.
« Ostatnia zmiana: 01 Kwiecień 2023, 16:18:36 wysłana przez Antonio »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2006 dnia: 02 Kwiecień 2023, 09:09:11 »
Jakie ma to znaczenie? Wielu z "nas" używa li tylko zmysłów -- z powodzeniem. Są one instrumentami pomiarowymi -- najbardziej dostępnymi i wystarczająco czułymi. Zapamiętałem sobie jedną relację Marko Luthera, jednego z autorów Artisana i orędownika pomiarów wszystkiego podczas palenia kawy. Na jednym ze spotkań, oprócz "pomiarowców" był jeden "zmysłowiec". Po bliższej rozmowie okazało się, że wszyscy robią dokładnie to samo ;). Mało tego, niektórzy palą kawę, a pozbawieni są wzroku. Świetnie posługują się słuchem i węchem. My też, testując kawę powinniśmy kierować się własnymi zmysłami i po prostu cieszyć się z tego, co jeszcze jest nam dostępne. Oczywiście, poszukiwania kobaltu w filiżance -- niech tam sobie trwają i działają. W końcu ktoś też żyje z produkcji artykułów naukowych :). Ktoś nie śpi, byśmy mogli bezpiecznie napić się dobrej kawy :).


Podaj proszę tylko kilku „zmysłowcow”, nie potrzebuje wielu.
I jeśli możesz to zapodam tez palacza pozbawionego wzroku, chetnie coś kupie od niego :)


Ponawiam prośbę.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2007 dnia: 02 Kwiecień 2023, 10:06:04 »
Sam sobie musisz znaleźć te informacje. Luźno zostały w mojej pamięci. Marko Luther na FB o wspomnianym przeze mnie evencie pisał i takąż miał refleksję. Ślepy człowiek przy piecu zaś to gdzieś w Japonii -- parę lat temu czytałem, nie pamiętam gdzie. Nic zatem nie kupisz i nie w tym rzecz.

Mało ma to wspólnego z początkiem naszej z @kabzior wymiany myśli. Instrumentalne pomiary w przypadku palenia kawy są bardzo ważne, ale można sobie wyobrazić pracę bez takich udogodnień. Nawet termometr zdaje się zbędny wobec czyjegoś doświadczenia i perfekcji w obsłudze urządzeń. Zresztą termometr bez doświadczenia może być źle interpretowany. O ilości ciepła w moim piecu więcej mi mówi mój dotyk niż termometry.

Dla przeciętnego zjadacza kawy najważniejsze są informacje bardziej praktyczne, dostęp do dobrej jakości ziaren i urządzeń. Jakieś odosobnione badanie zawartości tego i owego w tym i tamtym -- cóż z tym możemy zrobić, chcąc zrobić sobie smaczną kawę? Proszę o podpowiedź :).
« Ostatnia zmiana: 02 Kwiecień 2023, 10:19:38 wysłana przez Antonio »

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2008 dnia: 02 Kwiecień 2023, 10:38:49 »
Kawę ludzie  palą już dość długo więc pewnie najprostsze instrumenty jak słuch (pierwszy i drugi crack) węch(przyjemny lub nieprzyjemny zapach ) i wzrok(kolor ziarna w trakcie wypalania)powinny wystarczyć do wypalenia dobrej kawy :):).

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2009 dnia: 02 Kwiecień 2023, 11:05:36 »
Kawę ludzie  palą już dość długo więc pewnie najprostsze instrumenty jak słuch (pierwszy i drugi crack) węch(przyjemny lub nieprzyjemny zapach ) i wzrok(kolor ziarna w trakcie wypalania)powinny wystarczyć do wypalenia dobrej kawy

Ciekawe podejście, z jednej strony gonisz za abstrakcyjną wręcz jednorodnością przemiału z niemalże niemierzalnymi wariancjami dystrybucji przy użyciu najbardziej high-endowego sprzętu o absurdalnie niskich tolerancjach, a jednocześnie palenie kawy zadowala Cię "na oko" :D

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi