Autor Wątek: Cignobianco Espresso Blend - palarnia kawy Gardelli Specialty Coffees  (Przeczytany 5332 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Cignobianco Espresso Blend  - palarnia kawy Gardelli Specialty Coffees

Założyciel palarni Rubens Gardelli jest znaną postacią w świecie kawy, nie tylko włoskiej. W ostatnich latach zdobywał czołowe lokaty we włoskich zawodach Brewers (mistrzostwa w parzeniu kawy metodami alternatywnymi) i trzy razy z rzędu, w latach 2014 - 2016, był mistrzem Włoch w wypalaniu kawy. Nic dziwnego, że chwali się tymi tytułami na opakowaniach swoich produktów. W kraju, w którym jest kilkaset palarni, taki sukces jest niebywałym osiągnięciem.
Cignobianco Espresso Blend to mieszanka espresso sporządzona z ziaren speciality pochodzących z dwóch krajów. W tej wersji jest Brazylia Mogiana, odmiana Yellow Bourbon, naturalny sposób obróbki i myta Panama Boquette, odmiana Red Bourbon.
Ziarenka niezbyt ciemno palone, mają intensywny i miły aromat słodko -  czekoladowy, z figowym akcentem. Sposób przygotowania: ekspres Nuova Simonelli Musica i młynek Mahlkönig K30. Espresso było robione jako jedno z dwóch z podwójnego sitka, doza 18 g, czas ekstrakcji 27 sekund. Crema niezbyt ciemna, dosyć trwała. W aromacie espresso jest karmelowa słodycz, czekolada z orzechami i figi. A w smaku słodka kandyzowana cytryna, delikatne orzechy, figi i takie kremowe wrażenie. Posmak podobny, z czasem przechodzący w orzechowo - czekoladowy. Espresso smaczne, zdecydowanie odmienne od tradycyjnych włoskich przepalanek. Zalecany przez Rubensa Gardelli czas parzenia espresso Cignobiamco wynosi 22 – 30 sekund. Manewrując nim, można zmieniać stopień kwaskowatości w filiżance. Od dosyć mocnego przy 22 sekundach, do prawie zerowego przy ponad trzydziestu. Americano z Cignobianco żonie smakowało, a na cappuccino jakoś nie było chętnych. W aeropressie zrobiłem tylko jedną próbę, espresso bardziej mi odpowiadało, więc powtórki nie było.
„Cignobianco” po polsku znaczy „Biały łabędź”. Nazwa może nietypowa jak na kawę, ale espresso jest dobre, godne polecenia i warte spróbowania.
« Ostatnia zmiana: 25 Kwiecień 2016, 22:45:12 wysłana przez WS »

Offline loock Mężczyzna

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 93
    • Palarnia Kawy, Sklep z Kawą & Serwis
  • Ekspres: na prąd i wode
  • Młynek: też na prąd :D
Odp: Cignobianco Espresso Blend - palarnia kawy Gardelli Specialty Coffees
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Kwiecień 2016, 22:24:28 »
Mogiana...chyba :D

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Cignobianco Espresso Blend - palarnia kawy Gardelli Specialty Coffees
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Kwiecień 2016, 22:45:47 »
Poprawiłem, dzięki.

Offline PanJesiotr

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: V01, V02, AP, Chemex, Pezzetti 3 tz
  • Młynek: Nivona CafeGrano
Odp: Cignobianco Espresso Blend - palarnia kawy Gardelli Specialty Coffees
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Kwiecień 2017, 19:35:15 »
Ziarenka niezbyt ciemno palone, mają intensywny i miły aromat słodko -  czekoladowy, z figowym akcentem.

Jak to rożne mamy skojarzenia. Mam tę kawę od tygodnia, kupiona w zasadzie do kawiarki i dalej pod mleko. Te ziarenka pachną w zdecydowany sposób jak nieopróżniona popielniczka. Poprosiłem żonę o pierwsze skojarzenie i mowi to samo popiół z papierosów :)


Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Cignobianco Espresso Blend - palarnia kawy Gardelli Specialty Coffees
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Kwiecień 2017, 21:12:07 »
W przypadku moich ziarenek na pewno nie było skojarzeń z popielniczką.

Offline dandy

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 352
  • Ekspres: NS Musica, Aeropress, Grindripper, Slowpresso
  • Młynek: ECM S 64, Comandante
Odp: Cignobianco Espresso Blend - palarnia kawy Gardelli Specialty Coffees
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Kwiecień 2017, 22:29:48 »
W przypadku moich też nie :nienie: Zmiażdżyłem kilka świeżych paczuszek i każda była pyszna. Najłagodniejszy włoski blend jaki piłem, szkoda go do mleka.

Offline dandy

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 352
  • Ekspres: NS Musica, Aeropress, Grindripper, Slowpresso
  • Młynek: ECM S 64, Comandante
Odp: Cignobianco Espresso Blend - palarnia kawy Gardelli Specialty Coffees
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Lipiec 2017, 21:47:30 »
Te ziarenka pachną w zdecydowany sposób jak nieopróżniona popielniczka.

Teraz wiem o czym mówiłeś.. też trafiłem na trefną paczkę (palenie z 24 czerwca) nie daję rady tego pić :ohyda: oj nieładnie Panie Gardelli nieładnie >:(

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Ktoś tego ostatnio próbował? Kupiłem sobie paczkę, by się trochę odnieść do włoskiego espresso. Ziarna są raczej ciemno palone, niezbyt równe, pachnące wędzonką. Przerost formy opakowania i reklamowych sloganów nad treścią. Niesmaczne, strasznie niezrównoważone espresso mi z tego wychodzi. Niewiele ma to wspólnego z espresso italiano i dobrym smakiem. Tymczasem wczoraj we Wrocławiu ktoś po włosku (niedbale) zaparzył mi espresso z jakichś tam ziaren marki Pascucci -- wolę już coś takiego: prostego i smacznego.

Lata mijają, świat się zmienia. Zmieniają się także kawowe klimaty Italii. Jeśli już szukacie czegoś z Italii, nawet z przydomkiem "specialty", to jest tam znacznie więcej innych palarni. Chyba, że mam totalnie zwietrzałe ziarna -- gratulacje zatem dla firmy, która to importuje. Chyba, że piękna torebka jest dziurawa, bo przecież papierowa...  :sciana:
« Ostatnia zmiana: 11 Maj 2023, 12:51:10 wysłana przez Antonio »

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Piłem 2 lata temu i raczej była w stronę delikatnej, złożonej kawy ze sporą ilością cytrusów i lekkim orzechem. Bardzo jasna jak na włoską klasykę. 2 lata to przepaść, więc albo pomysł inny albo roast do bani albo opakowanie. Może brak wentyla przy papierowych opakowaniach i dłuższym przechowywaniu... Miałem ostatnio kilka przelewów od Rubensa, jedne były jak zwykle 10/10 a inne takie sobie. Kolega też kręcił nosem, że nie do końca mu to leży. Ciężko powiedzieć co się dzieje w Forli, Rubens robi od lat kapitalną robotę. Ktoś też pali jak go nie ma a wszyscy jesteśmy ludźmi. To mogło być coś abstrakcyjnego z stylu 'grillowana mewa' na wylocie z komina i gorszy przepływ powietrza.

Pozdrawiam,
Paweł

Offline maciek-rz Mężczyzna

  • Wiadomości: 192
  • Ekspres: Asacso Uno Prof + Melitta Aroma Signature + Drip
  • Młynek: Eureka Zenith 65E + Ceado E5SD
Ja raz kupiłem 1kg jakieś podstawowej mieszanki,czy singla pod espresso,  ale kawa też jakby z nieudanej partii,  fatalnie magazynowana. Nie wiem.  Czasem kusi, ale nigdy nie wróciłem to tej marki.


Wysłane z mojego SM-S911B przy użyciu Tapatalka


Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Cignobianco Espresso Blend - palarnia kawy Gardelli Specialty Coffees
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Maj 2023, 13:50:22 »
Rubens robi od lat kapitalną robotę
Taka jest jego propaganda ;).

W papierowych torebkach wentyle są zbędne. Do niczego w zasadzie nie są potrzebne, gdy porcje kawy są niewielkie. Fajne kawki można kupić np. w plastikowych słoikach, a tu przecież też nie ma wentyli. Wentyle to w zasadzie zaśmiecanie świata...  :-\

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Cignobianco Espresso Blend - palarnia kawy Gardelli Specialty Coffees
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Maj 2023, 15:47:27 »
[mention]Antonio [/mention]

Zdanie mam podzielone co do słoików i wentyli, chyba zależy jak pakowane. Industra z Czech, Pink Bourbon 100gr w słoiczku przy otwieraniu po prostu wybuchł. W sensie był huk i prawie plastik wyskoczył mi z rąk... ale tam było takie zaklejone wieczko dla sosów/keczupów, może w tym był problem.

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Cignobianco Espresso Blend - palarnia kawy Gardelli Specialty Coffees
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Maj 2023, 16:27:13 »
Z kolei słynne polskie słoiczki na H nie wybuchają a całkiem dobre treści mają ;). Torebki Rubensa można podrzeć dłońmi. Na pewno ich "barierowość" nie jest największa -- siłą rzeczy ciśnienie we wnętrzu jest prawie żadne. Wentyle mają sens i robią jakąś robotę, gdy torebka stanowi mocną i szczelną barierę a ciśnienie gazów jest na tyle duże, by rozerwać ścianki torebki.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Cignobianco Espresso Blend - palarnia kawy Gardelli Specialty Coffees
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Maj 2023, 17:30:57 »
ciśnienie gazów jest na tyle duże, by rozerwać ścianki torebki.
Ale przy świeżo palonym ziarnie zawsze robi się balon z opakowania, a bez wentyla czy małej dziurki dochodziłoby co rusz do tragedii ;)

Tę wersję miałeś:

https://coffeelove.pl/pl/p/Gardelli-Cignobianco-Espresso-Blend-1kg-kawa-ziarnista-Speciality-do-ekspresu-cisnieniowego/2067
« Ostatnia zmiana: 11 Maj 2023, 17:33:26 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Cignobianco Espresso Blend - palarnia kawy Gardelli Specialty Coffees
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Maj 2023, 18:48:52 »
Ale przy świeżo palonym ziarnie zawsze robi się balon z opakowania, a bez wentyla czy małej dziurki dochodziłoby co rusz do tragedii ;)
O tym przecież piszę. Jeśli torebka jest dziurawa z natury, to po co wentyl? Jeśli ciśnienie we wnętrzu nie wzrośnie znacząco, to po co wentyl? Są różne torebki z różnych materiałów. W sporej części przypadków wentyle są montowane tylko po to, by całość więcej kosztowała lub dla efektu marketingowego.
Kupiona przeze mnie kawa była zapakowana w najpiękniejszej torebce na świecie -- 250g  :wow2:.
« Ostatnia zmiana: 11 Maj 2023, 19:05:14 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi