Autor Wątek: QM Achille 0996 PID  (Przeczytany 30754 razy)

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: QM Achille 0996 PID
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Wrzesień 2015, 11:29:42 »
Maszyna ruszyła miotla ;)

Samo uruchomienie przebiegło bez problemów. Około 12 minut potrzeba było na nabicie ciśnienia. Fabrycznie PID ustawiony był na 125-126 stopni co dawało ok. 1,4 bara w bojlerze - jak się później okazało raczej za dużo. Naciągnięcie podwójnej sprężyny trochę mnie zaskoczyło, ponieważ myślałem, że będzie to pracować trochę lżej - trzeba jednak użyć dość dużej siły. Jeszcze bardziej zaskoczyło mnie poluzowanie dźwigni, bo myślałem, że trzeba tylko delikatnie ją ruszyć i odrazu pod oporem wody będzie delikatnie szła sobie w górę. Jednak pierwsze jakieś kilkanaście centymetrów trzeba podtrzymywać dźwignię ręką do pierwszego oporu - oczywiście pierwszy strzał dopiero mnie tego nauczył :Bicz:. Dobrze, że nie miałem brody na jej drodze :taktak:.

Bardzo miło zaskoczyły mnie pierwsze strzały. Nie myślałem, że uda mi się odrazu. Oczywiście nic nie jest jeszcze idealne i trzeba będzie dużo ćwiczyć ale nie jest źle.

Narazie nie podłączałem jeszcze maszyny do wody z osmozy, pracujemy na zbiorniku, który BTW jest duży ( 3 litry ). Pompa w porównaniu do Rocketa pracuje znacznie ciszej i uzupełnia tylko bojler do poziomu MAX na wodowskazie umieszczonym z przodu.

Grupa CMA jest bardzo masywna. Nie wiem jaką ma temp. ale jest porównywalnie gorąca do E61. Muszę kupić jakiś miernik i trochę pomierzyć te temp. na zewnątrz i wewnątrz, bo wydaje mi się, że bez flasha jest jednak za gorąco. Co prawda temp. na pidzie została obniżona do 121 stopni co daje ok. 1.2 bar ale espresso jest trochę za gorące. Jest to otwarty HX ( tak przynajmniej podają źródła :D )Próby robię na bardzo dobrym blendzie Cuba od Auduna, doza o. 16,8g. Sitko oryginalne narazie odłożyłem i robię w VST 18g.
Sama konsystencja jest bardzo "gęsta" pomimo jeszcze niezbyt dobrych strzałów a zaparzanie przebiega w miłej ciszy. Spokojnie można uzyskać doppio, ja zaparzałem ok. 35g/ok. 50 ml z cremą. Po zaparzeniu ciastka są jednolite i wypadają ładnie w całości. Czasami zostaje troszkę wody na powierzchni a czasami są suche.

Jedno mnie tylko troche denerwuje, że z ekspresu cały czas dobiegają dźwięki podgrzewanej wody z krótkimi przerwami. Na pewno słychać je ze względu na brak izolacji bojlera.

Para z tego ekspresu jest potężna. I bardzo sucha. Dysza z czterema otworami 1 mm. Mleko się w miarę dobrze spieniło mi za pierwszym razem w dzbanku 0,6l w bardzo krótkim czasie ale do ideału troche brakuje i trzeba poćwiczyć. Parorurka tutaj jest naprawdę przyjemnie "noburn"

Tacka na filiżanki bardzo duża, pomieści spokojnie 10 filiżanek do cappu rozłożonych pojedynczo. Tacka ociekowa wystarczająco duża, dla mnie bez znaczenia, bo podłączona do ścieku.

Chętnie posłucham mądrzejszych głów i ich sugestii na temat zaparzania i temp. zaparzania.

Poniżej jedna z pierwszych niezbyt dobrych prób, muszę kupić jakiś statyw, bo nie da się tak nagrywać ;) ( będzie dostępny za jakiś czas po poprawce naświetlenia )

! No longer available

CDN...
W młynie: ziarna

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: QM Achille 0996 PID
« Odpowiedź #16 dnia: 05 Wrzesień 2015, 12:39:53 »
Wow! Jak to są pierwsze strzały to strach się bać co będzie za miesiąc.

Żona klepnela mi budżet. Teraz tylko muszę zacząć zbierać.
LMWDP #469

Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: QM Achille 0996 PID
« Odpowiedź #17 dnia: 05 Wrzesień 2015, 14:02:59 »
No fajna sprawa, a ta dźwignia to zapiernicza hehe :D :lol2:

Offline wyspiarz

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 344
  • Ekspres: Rocket Giotto Evo V2 / Chemex
  • Młynek: Mazzer MINI A digital
Odp: QM Achille 0996 PID
« Odpowiedź #18 dnia: 05 Wrzesień 2015, 14:25:49 »
kurde chyba sprzedam rocketa xD, Maćku napisz na PW jaki prajs zapłaciłeś za tego QM ??

pzdr. Łukasz

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: QM Achille 0996 PID
« Odpowiedź #19 dnia: 05 Wrzesień 2015, 14:59:51 »
I ta cisza... Cudowna! Londinium byłoby głośne bez podłączenia do wody, bo ma wibracyjną pompkę a tutaj co innego. To ostateczny sprzęt czy jeszcze coś się znajdzie ? :evil:

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: QM Achille 0996 PID
« Odpowiedź #20 dnia: 05 Wrzesień 2015, 15:13:18 »
Ta pompa naprawdę chodzi pięknie. We wcześniejszych wersjach ludzie narzekali na hałas, trochę się tego obawiałem ale niepotrzebnie. Widocznie ludzie z QM też czytają fora. @Geralt0073 - nigdy nie mów nigdy ;) ale na dziś jestem bardziej zadowolony niż gdy pierwszy dzień miałem Rocketa.

Sprawdziłem z ciekawości że grzałka po pełnym wygrzaniu jest załączana 4 razy na minutę na ok. 1,5s czyli pracuje 6 minut na godzinę. Moc to 2050 W.
W młynie: ziarna

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: QM Achille 0996 PID
« Odpowiedź #21 dnia: 05 Wrzesień 2015, 15:27:57 »
Fabrycznie PID ustawiony był na 125-126 stopni co dawało ok. 1,4 bara w bojlerze - jak się później okazało raczej za dużo.
Zdarzyło mi się pić świetne espresso z Olympii Cremina. Ciśnienie w bojlerze było ustawione na nieco ponad 1 bar.

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: QM Achille 0996 PID
« Odpowiedź #22 dnia: 05 Wrzesień 2015, 15:41:31 »
Właśnie teraz mam 121 stopni co daje ok. 1,1bar i jest ok.

Zmieniłem dla sprawdzenia sitko na IMS 12/18g i wychodzi zdecydowanie lepiej. Doza ta sama, mielenie troszkę grubsze. Spróbuję coś nagrać.
Fajne jest to, że wszystko pasuje od E61.

Dla bezpieczeństwa pozamawiałem na początek srednio palone blendy a tu coś czuję, że trzeba jak najszybciej coś jaśniejszego zaparzyć ;). Ciekaw jestem efektów na jaśniejszych singlach.
W młynie: ziarna

Offline wyspiarz

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 344
  • Ekspres: Rocket Giotto Evo V2 / Chemex
  • Młynek: Mazzer MINI A digital
Odp: QM Achille 0996 PID
« Odpowiedź #23 dnia: 05 Wrzesień 2015, 16:34:15 »
Weź idz ty mnie z tym !! :)

ps. widziałem filmik na YT gdzie na 120 na pidzie na grupie na kawie ustabilizowalo się na poziomie 94-5*C, spróbuj może dać ze 115*C i zobacz co będzie.


pzdr. Łukasz

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: QM Achille 0996 PID
« Odpowiedź #24 dnia: 05 Wrzesień 2015, 16:43:51 »
A tak to wygląda na sitku IMS. O i moja facjata się załapała ;), nie zwracajcie na nią uwagi

Trochę za długa preinfuzja, bo 11s ale się zagapiłem

! No longer available
W młynie: ziarna

Offline wyspiarz

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 344
  • Ekspres: Rocket Giotto Evo V2 / Chemex
  • Młynek: Mazzer MINI A digital
Odp: QM Achille 0996 PID
« Odpowiedź #25 dnia: 05 Wrzesień 2015, 16:48:41 »
Jest i Maciek ;)

ps. KRĘĆ w poziomie plis :) , też jak teraz ogladam moje fimiki które kręciłem w pionie to mnie szlak trafia xD

pzdr Łukasz
« Ostatnia zmiana: 05 Wrzesień 2015, 16:51:10 wysłana przez wyspiarz »

Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: QM Achille 0996 PID
« Odpowiedź #26 dnia: 05 Wrzesień 2015, 18:11:30 »
Super to wygląda, ale nadal chyba za wysoka temp :)

Offline Albinos Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 161
Odp: QM Achille 0996 PID
« Odpowiedź #27 dnia: 05 Wrzesień 2015, 22:58:36 »
 :wow2:   [emoji106]

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: QM Achille 0996 PID
« Odpowiedź #28 dnia: 06 Wrzesień 2015, 10:48:08 »
Dobrze, że w organizacyjnym stroju FKK nie kręciłeś.
 :evil:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: QM Achille 0996 PID
« Odpowiedź #29 dnia: 06 Wrzesień 2015, 13:18:36 »
Może spróbuję następnym razem ;)

Kolejne shoty za mną. Około 1,1 bara w kotle. Tym razem krótka 5 s preinfuzja i grubsze mielenie oraz troszkę mniejsza doza ( 16-16,2g ). Krótka preinfuzja powoduje, takie przynajmniej mam odczucie, że temp. jest niższa. W filiżance espresso ma ok. 65-68 stopni. Podczas preinfuzji nie pojawiają się jeszcze kropelki na sitku, być może jeszcze trochę pogrubię mielenie aby zaczęły się pojawiać. Krótka preinfuzja powoduje, że shoty są lżejsze wagowo, po prostu mniej wody jest w grupie i wychodzi ok. 28 g docelowo mając przepływ ok. 1g/s.
Na chwilę obecną wydaje mi się, że na tym sprzęcie nie da się zepsuć ekstrakcji. Za każdym razem wszystko przebiega tak równomiernie, bez kanałów. Dla mnie rewelacja. Smakowo również, choć wydaje się jeszcze za gorąco.  Za jakiś czas będę miał miernik i wtedy zobaczę co i jak. No i jak najszybciej muszę podłączyć ją do wody z osmozy po mineralizacji. Teraz woda jest zbyt nisko zmineralizowana i za miękka ( ok. 65 ppm, 3 stopnie niemieckie ) przez co wszystko smakuje za intensywnie. Czekam jednak na dostawę nowych mieneralizatorów i filtrów.

Gdzieś tam na chińskim forum widać, że gość ma też wersję z 2015 roku ale z innym pidem i u niego 120 stopni to 1,4 bara. U mnie 120 stopni to 1,1 bara. Nie wiem o co tu chodzi. Włożył sondę do sitka i temp. jest stosunkowo normalna, średnio ok. 92 stopni w całym przekroju ekstrakcji ale to co w filiżance jakoś nie wygląda dobrze - TU. Na YT u innego zaś, widać jak na mierniku pokazuje średnio 98 stopni.
« Ostatnia zmiana: 06 Wrzesień 2015, 13:22:29 wysłana przez Maciej1 »
W młynie: ziarna

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi