Autor Wątek: Wędzarnie i wędzenie  (Przeczytany 50184 razy)

Offline bedrim Mężczyzna

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Rocket R58
  • Młynek: CEADO E6P
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #60 dnia: 30 Wrzesień 2016, 14:49:14 »
To może i ja się udzielę :taniec:
U mnie musiało być albo ładnie albo wcale. W związku z czym wymurowałem  z cegły klinkierowej taką wędzarnie jak w załączniku.
Co do peklowania i tych takich innych: pekluję w kubłach do fermentacji wstępnej wina - 30 litrowych.
Jak jest za ciepło to wkładam je do wanny i zalewam zimną wodą, ewentualnie dodaje zamrożonych butelek.
Wydaje mi się, że jeżeli ktoś popełnia jakiś błąd podczas wędzenia to najczęściej jest to nie dostateczne osuszenie mięsa, wtedy woda się skrapla na mięsie i właśnie ta woda "wciąga sadze z dymu malując smołą po wędlinach".
Niestety jemy to co sobie uwędzimy, a nie zawsze jest to mięso idealne - chyba że ktoś ma na prawdę sprawdzonego dostawcę.

Ostatnio zwariowałem na punkcie długo-dojrzewającej wołowiny, tzw. basturma.
Ogólnie przepis jest banalnie prosty:
-Najpierw czyścimy wołowinę na ładny kawałek mięsa.
-Obtaczamy w sporej ilości soli na około dwa dni, to jak komu pasuje
-myjemy, suszymy
-oklejamy w paćce z przypraw zalanych wrzątkiem: kozieradka+papryka+czosnek
-to sobie wisi z 2 tygodnie w przewiewnym miejscu
-Wynik - rewelacja.

Offline Blondas

  • Wiadomości: 133
  • Ekspres: Ascaso Dream, Aeropress, Moka Bialetti Dama na 3 i 6 filiżanek;
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #61 dnia: 30 Wrzesień 2016, 19:37:00 »
Pobudka!

Zima idzie.

Pytani. Czy ktos używa grilla gazowego?
O osobiste doświadczenia mnie chodzi.
Od ponad 3 lat używam gazowego i nie wyobrażam siebie powrotu do węgla. Wszystko za gazem przemawia. Łatwość i szybkość, jędrność mięsa czy warzyw, nie wysusza tak bardzo.
Pozdrawiam,
Piotrek

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #62 dnia: 30 Wrzesień 2016, 19:50:34 »
Jaki?
Bo są opinię o lipie grillowania gazem. Nie ma karmelizacji takiej, jak na drewnie czy węglu drzewnym.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Blondas

  • Wiadomości: 133
  • Ekspres: Ascaso Dream, Aeropress, Moka Bialetti Dama na 3 i 6 filiżanek;
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #63 dnia: 03 Październik 2016, 18:46:10 »
Weber Q300, ale inni znajomi mają inne, w tym Chińczyki z Castoramy i jest podobnie. Karmelizację masz taką jaką chcesz. Możesz i czarny węgiel zrobić. To naprawdę ogromna temperatura. Prawda jest taka, że ktokolwiek ze znajomych spróbuje tego żarcia, to przekonuje się szybko do grilla gazowego ie przypadku zmiany sam sobie taki kupuje. Wśród moich to praktycznie reguła. 
Pozdrawiam,
Piotrek

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #64 dnia: 03 Październik 2016, 20:29:22 »
Ortodoksi na forum wędliniarskim przewracają się ze  :smiech:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #65 dnia: 03 Październik 2016, 20:34:44 »
Ortodoksi na forum wędliniarskim przewracają się ze  :smiech:
Jadłem u Znajomych łososia i był czad.
Z gazowego.
Chyba takiego.
http://grilliogrod.pl/product_info.php/genesis-e-330-gbs-czarny-p-3104
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Blondas

  • Wiadomości: 133
  • Ekspres: Ascaso Dream, Aeropress, Moka Bialetti Dama na 3 i 6 filiżanek;
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #66 dnia: 04 Październik 2016, 00:42:42 »
Ortodoksi na forum wędliniarskim przewracają się ze  :smiech:
Szkoda mi tych ortodoksów, bo w swym zapatrzeniu prawdopodobnie nie spróbowali czegoś, co ich ortodoksyjnym gustom nie odpowiada, nawet nie spróbowali, a opinie mają pod niebo. A w zasadzie to mi ich nie szkoda, co ja im będę robił dobrze.
Pozdrawiam,
Piotrek

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #67 dnia: 04 Październik 2016, 09:07:28 »
Moim zdaniem na wszystko powinien być czas i miejsce. Np karpia uwielbiam, ale tylko na święta, nie wiem czy ze względu na smak, jeśli tak, to dla tego, że kojarzy mi się ze świętami,a nie dla tego, że jest taki dobry, no i pewnie dla tego, że sam go biję i oprawiam,a nie lubię tego robić, ale to już taka tradycja, że ja to robię i to tę tradycję lubię.

Podobnie jest z grillem. Przychodzi taki czas na wiosnę, kiedy temperatura za oknem zaprasza wręcz do grillowania. W tym grillowaniu najfajniejsze dla mnie jest to, że sam sobie zrobię marynatę, pójdę do mięsnego wybrać karczek, może kupię jakieś nowe szczypce czy widelec. Podpalę węgiel, poczekam na odpowiednią temperaturę, i w tym czasie powędzę się trochę w tym dymie z początkowej fazy rozpalania. Zawsze mam wrażenie, że wiatr robi mnie w konia i gdzie bym się nie przesunął to podąża za mną. Nie lubię tego,a jednak lubię, bo to część rytuału. Zawsze mnie wyganiają do grilla, bo robię to dobrze, i to już tradycja. Lubię ten relaks jak gdzieś tam jest harmider, dzieci krzyczą i biegają,a ja mam przy grillu spokój. Lubię jak każdemu smakuje mój karczek, nawet ojciec przestał już chwalić jakiś tam karczek, który kiedyś jadł na stoku w Szczyrku.

A grill gazowy? Nie widzę tego, na co bym narzekał przy rozpalaniu, no i pewnie moja sześcioletnia córka by bo obsłużyła. Pewnie chodził by cały rok i się znudził, to nie to.

Pozdrawiam, Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Blondas

  • Wiadomości: 133
  • Ekspres: Ascaso Dream, Aeropress, Moka Bialetti Dama na 3 i 6 filiżanek;
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #68 dnia: 04 Październik 2016, 12:20:42 »
Takie spojrzenie to przynajmniej rozumiem. Natomiast dla mnie zmieniło się kilka rzeczy. Grill przestał być rytuałem, stał się urządzeniem codziennego użytku, jak patelnia. Karczku już nie robię, teraz ulubione stały się polędwiczki, schab i kurczak, plastry o dużej grubości, które w środku zachowują mnóstwo soku. Karczek po prostu jest zbyt żylasty, a z kolei inne mięsa się wysuszały na węglowym grillu. Warzywa i pieczarki wychodzą rewelacyjnie.
Pozdrawiam,
Piotrek

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #69 dnia: 04 Październik 2016, 12:26:27 »
Jak się zdecyduję będę musiał taras powiększyć.
I markizę kupić.
 :picardpalm:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #70 dnia: 04 Październik 2016, 12:27:00 »
Planuję za kilka lat zakup takiego grilla. Niestety to spory wydatek a w pierwszej kolejności muszę przygotować dla niego taras :)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #71 dnia: 04 Październik 2016, 16:54:03 »
wybrać karczek
Karczek mówisz...
Pewnie słyszałeś o tym, że dziś w sklepach praktycznie nie dostaniesz mięsa nie pędzonego chemicznie, od zwierząt nie traktowanych hormonami i antybiotykami. Oczywiście nikt nie biega od krówki do krówki i nie podaje tych środków codziennie, ba – nawet nie co tydzień czy miesiąc. Dawkę obliczoną na całe życie stworka w postaci o powolnym wchłanianiu wstrzykuje się jednorazowo. Jeśli dawka będzie przeszacowana albo zwierzaczek urośnie szybciej i wcześniej trafi do rzeźni część preparatu będzie się nadal znajdowała w organizmie w formie koncentratu. Gdzie? No w miejscu podania, w karkówce. Smacznego.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #72 dnia: 04 Październik 2016, 16:57:19 »
Takie czasy, ale nadal można wybrać smaczniejszą lub mniej smaczną.

Nawet nie chcę Cię zanudzać opowieściami żony o polskich piekarniach. Pewnie każdy segment rynku spożywczego ma coś za paznokciami, ale jeść trzeba.

Pozdrawiam, Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #73 dnia: 04 Październik 2016, 17:01:35 »
Też lubię karczek z grilla tylko to jest właśnie najbardziej ryzykowny kawałek zwierza. Bezpieczniej jest wybierać coś innego.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #74 dnia: 04 Październik 2016, 17:31:42 »
Nawet wegetarianinem dzisiaj trudno być... :picardpalm:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi