Autor Wątek: Wędzarnie i wędzenie  (Przeczytany 49718 razy)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #30 dnia: 14 Kwiecień 2015, 10:19:49 »
Najgorsze w ty to te "chłodnie". Przeraża mnie peklowanie mięsa kilkudniowy czy tygodniowe w domowej lodówce

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #31 dnia: 14 Kwiecień 2015, 10:53:34 »
Znajdź u ludzi, co handlują z drugiej ręki AGD.
Zakładam, że miejsce masz, aby to wstawić.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #32 dnia: 14 Kwiecień 2015, 10:54:02 »
70m2 piwnicy :)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #33 dnia: 14 Kwiecień 2015, 12:45:52 »
Mało nie jest.
Dojdzie stół masarski z nierdzewki, wilk, nadziewarka, krajalnica i trzeba będzie myśleć o rozbudowie... :jezyk:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #34 dnia: 14 Kwiecień 2015, 12:48:15 »
Taaa... i po godzinach zostaną masarzem  ;)

Offline Jacek Mężczyzna

  • Wiadomości: 106
  • Ekspres: Profitec PRO 700, Kalita 185, V60, Acaia Pearl
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #35 dnia: 14 Kwiecień 2015, 13:29:53 »
Wszystko zależy  jak duża będzie twoja produkcja..:)
Moja maksymalna jak dotąd,  to jakieś 15-17 kg surowca i spokojnie z peklowaniem na mokro na dolnej półce w lodówce się mieszczę. Dwa pojemniki "plasticznane" w makro zakupiłem i jest git.
Poza wyposażeniem do wędzarni (termometr, haki, żerdzie)  ale jak kupisz gotowca to tam powinno być niezbędne wyposażenie. To fajnie mieć wilka albo maszynkę do mielenia mięsa tak przynajmniej w rozmiarze 10. Ja co prawda mam 8-ke i sobie radze z tym ale przy 10 czy 22 szybciej przygotujesz surowiec na kiełbasy. Do maszynki jaka by nie była komplet sit. Od szarpaka na 2-3 mm kończąc. Wielkość maszynki oczywiście jak na początku mówiłem determinuje wielkość Twoje produkcji.
Dla mnie nieoceniona jest nadziewarka. Mam niewielką  bo 2,5 litra ale bardzo ułatwia mi życie. Kabanosów nie byłem w stanie zrobić gdy chciałem nadziewać maszynką do mielenia mięsa. Nadziewarka to przeskok technologiczny.
Ja albo wyroby dopiekam w wędzarni albo parzę. Do parzenia kiedyś używałem garnka zwykłego 10 litowego, a później zaopatrzyłem się w elektryczny 27 litrowy z termostatem. Kupiłem na "alledrogo" za 120 zeta na jakiejś wyprzedaży.
W kwestii solanki, ja pomimo posiadania refraktometru korzystam z tej tabeli http://www.wedlinydomowe.pl/roboczy/tabelapeklowania.htm  Poza tym że stężenie można też samodzielnie wyliczyć.
Osuszam wyroby w wędzarni nie puszczając dymu oczywiście. Różnie mi to zajmuje, ale najmniej godzinę czasu.To ważny etap żeby wyroby nie były "bure" jak to fux poniżej określił.
 Pozdrowionka
If you think you can, you can. And if you think you can't, you're right.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #36 dnia: 07 Lipiec 2015, 11:32:01 »
W piątek odbyło się pierwsze wędzenie - łosoś, szynka z piersi indyka i serki. Serki wyszły świetnie, szynka bardzo dobra a łosoś... kiepski. Wyszedł kwaskowy i o dziwnej konsystencji - prawdopodobnie błąd wynikł z presji czasowej i słabego osuszenia rybki (wydawało mi się że to już ale jednak chyba nie ;-) )
Ale ogólnie rybka skończyła się w sobotę, serki w niedzielę a szynka chyba jutro ;-) Mam błogosławieństwo od Małżonki na wykonywanie wyrobów wędzonych haha!

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #37 dnia: 20 Lipiec 2015, 10:01:22 »
Kolejny piątek, kolejne wędzenie. Łosoś, pstrąg łososiowy i dorsz + piersi z indyka i tradycyjnie serki. Tym arazem ryby lepiej osuszone i były fantastyczne, serki - im tłustszy tym lepsza konsystencja, filety - peklowane tylko 12h ale dla mnie słoność w sam raz.
Ogólnie fajna zabawa i duża satysfakcja  :)

Do tego domowy chleb i pomidory z działki... pychota!

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #38 dnia: 20 Lipiec 2015, 10:28:33 »
finalnie na jakie rozwiązanie się zdecydowałeś (wędzarnię)?
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #39 dnia: 20 Lipiec 2015, 10:49:38 »
Ja właśnie zamówiłem do zabawy na małą skalę wędzarenkę z biowinu, takie stołowe pudełeczko opalane naftą lub denaturatem. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #40 dnia: 20 Lipiec 2015, 10:53:48 »
Beczka ocieplona wełną mineralną (w najbliższym czasie zyska płaszcz zewnętrzny z aluminium), ogrzewanie elektryczne (2kW max) + dymogenerator.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #41 dnia: 28 Lipiec 2015, 09:16:58 »
Nie zdążyłem wkleić zdjęcia moich ostatnich wyrobów - tradycyjnie serki, oszałamiający łosoś i cudowna kiełbasa a'la żywiecka drobiowa (w wersji standard i kminkowej) pieczona. Nieskromnie powiem, że wyszła znakomicie ;-)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #42 dnia: 14 Listopad 2015, 20:23:52 »
Dzisiaj wyjąłem moję pierwszą wędlinką z szynkowara - szynka drobiowa. Muszę przyznać że to naprawdę fajne urządzenie :)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #43 dnia: 15 Listopad 2015, 00:53:46 »
A moj szynkowar już chyba rok czeka na okazję do użycia. Trzeba się zmobilizować w końcu. Nakład pracy w sumie żaden więc nie wiem czemu do dziś nic z tego nie zrobiłem.
LMWDP #469

Offline Jacek Mężczyzna

  • Wiadomości: 106
  • Ekspres: Profitec PRO 700, Kalita 185, V60, Acaia Pearl
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #44 dnia: 15 Listopad 2015, 11:17:35 »
Dokładnie tydzień temu poczyniłem mojego pierwszego łososia na zimno. (dzień wcześniej pstrągi na gorąco były robione)
Pora odpowiednia wiec nie ma kłopotu z utrzymaniem temp.
Filet taki 1,3 kg moczył sie w solance 5% (mieszanka soli - 60% peklosól 40% sól himalajska -  bo nie mam innej w domu :D) przez 24 godz.
Wyjęty , wytarty do sucha. Natarłem go posiekanym estragonem i skórką otarta z jednej pomarańczy.
Później powędrował do lodówki na ok. 12 godz  skórą do góry ( Nofrost-y ładnie wysuszyć potrafią)
Wędzenie odbyło się rzadkim dymem. Temperatura utrzymywałem między 17 - 23 stopnie przez ok 6 godzin.
Pychota. :D :D
If you think you can, you can. And if you think you can't, you're right.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi