Autor Wątek: Wędzarnie i wędzenie  (Przeczytany 49801 razy)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Wędzarnie i wędzenie
« dnia: 05 Kwiecień 2015, 20:36:00 »
Poruszaliśmy juz ten temat kilka razy w różnych miejscach ale zbierzmy teraz wszystko w jednym miejscu.
- Czy ktoś z Was samodzielnie wędzi sery, mięsa, ryby itd?
- Kupowaliście wędzarkę czy robiliście sami?
- Palenie tradycyjne czy generator dymu i które rozwiązanie jest lepsze?
- Jaka jest optymalna pojemność wędzarki w przydomowych warunkach (zakładamy, że nie wędzimy całej świnki!)
- No i oczywiście przepisy!!!

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Kwiecień 2015, 21:24:23 »
Ten aspekt jest bardziej złożony od espresso.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Jacek Mężczyzna

  • Wiadomości: 106
  • Ekspres: Profitec PRO 700, Kalita 185, V60, Acaia Pearl
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Kwiecień 2015, 23:36:52 »
Sera jeszcze nie wędziłem.. Jakoś nie złożyło się jeszcze, pewnie kiedyś sprawdzę.
W związku z brakiem działki czy też innego kawałka gruntu gdzie takowy przybytek jak własna wędzarnia mógłbym wybudować. To zbudowaliśmy sobie z kumplem mobilna wędzarnię na bazie beczki 200 litrowej.
Za temperaturę w niej odpowiada grzałka z piekarnika elektrycznego taka 2000W ze sterownikiem temperatury, a za dym dymogenerator (zazwyczaj wióry olchowo-bukowe używamy).
Jak wędzę sam to mam przygotowane ok 10-12 kg surowca i taka wydajność wędzarni jest wystarczająca na taka ilość.
Kilka razy mieliśmy z kumplem blisko 20 kg w beczce to niestety idzie wolnooo... bardzo. Wódki na szczęście nigdy nam nie zabrakło LOL
Czy lepszy dymogenerator czy palenisko to opinii tyle ilu użytkowników. Ja nie mam wyjścia, więc jest dymogenerator. Ten ma tą zaletę, że w wyroby nie idzie tyle smoły co z paleniska tradycyjnego i spalasz dużo, dużo mniej materiału. Część ludzi twierdzi że lepsze palenisko że wyroby są bardziej nasycone itd. Wiadomo jest szkoła "otwocka" i szkoła "falenicka".. :)
Generalnie co by nie powiedzieć, to własne wyroby będą 100 razy lepsze niż to ze sklepu. Ja od kilku lat nie kupuje w zasadzie wędlin żadnych.  (żona czasami jakiś tam pasztet, ale to sam tłuszcz i ja mogę na "smaczka" na końcu noża dziubnąć i przede wszystkim nie wiem co tam jest. a może być to co tylko sobie wyobrazisz). Wędliniarsko wszystko robię sam. Sam też wędzę ryby, czy kurczaki.

Fux dobrze powiedział że to trochę bardziej złożone, ale równie przyjemne co kawusia..:D :D



If you think you can, you can. And if you think you can't, you're right.

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Kwiecień 2015, 12:29:06 »
www.wedlinydomowe.pl - tu jest w zasadzie wszystko z forum włącznie :) Natomiast błyskawiczny praktyczny kurs wędzenia serów kosztuje literek spirytusu w większości "bacówek"  ;)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Kwiecień 2015, 13:53:58 »
Ser wędzony gości w domu może raz w roku. Za to pleśniowe....

Mniam...
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Kwiecień 2015, 16:08:43 »
pleśniowe....
Liofilizowaną podpuszczkę też można kupić jak ktoś chce sobie sam taki ser zrobić.

Offline Jacek Mężczyzna

  • Wiadomości: 106
  • Ekspres: Profitec PRO 700, Kalita 185, V60, Acaia Pearl
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Kwiecień 2015, 18:12:25 »
www.wedlinydomowe.pl - tu jest w zasadzie wszystko z forum włącznie :)

Może Spinacz chciał "staropolskim zwyczajem"  przy kawie o wędzonkach pogadać, a Waść go do notabene bardzo dobrej witryny i forum odsyłasz.
Forum ogromne, bardzo dużo wiedzy.
Są też inne fora  jak na przykład www.banici.eu ( to takie wszystkookawie.pl w stosunku do CP).Niestety nie działa tak prężnie.
« Ostatnia zmiana: 06 Kwiecień 2015, 18:34:20 wysłana przez fux »
If you think you can, you can. And if you think you can't, you're right.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Kwiecień 2015, 18:35:20 »
Są też inne fora  jak na przykład www.banici.eu ( to takie wszystkookawie.pl w stosunku do CP).Niestety nie działa tak prężnie.
Ua. To widać...
Nazwa forum myląca cokolwiek.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Kwiecień 2015, 12:06:29 »
a Waść go do notabene bardzo dobrej witryny i forum odsyłasz.
Uważam po prostu, że nie ma sensu wyważać otwartych drzwi zwłaszcza w tak obszernym temacie.
Co do "banitów" fuxie to oczywiście sprawa podobna do WOK i CP. Z tym forum też się to pewnie kiedyś stanie bo charytatywnie nikt tego portalu nie utrzymuje  ;)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Kwiecień 2015, 12:09:17 »
Chodzi Ci o nasze forum? Jest utrzymywane w 100% z prywatnych środków absolutnie nie związanych w żaden sposób z biznesem kawowym.

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Kwiecień 2015, 12:26:18 »
Chodzi mi o to, że właściciele portali (for) internetowych wcześniej czy później zaczynają czerpać z nich zyski i to jest normalne. Nienormalne są niektóre zachowania administratora CP ale z drugiej strony gdyby nie zaczął wydziwiać to WOK by nie powstało  ;) Jeśli uważasz, że warto ciągnąć ten OT to może w odpowiednim wątku ?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Kwiecień 2015, 12:36:29 »
Nie warto. Forum z założenia jest niekomercyjne i niedochodowe. Żaden z naszych Użytkowników Komercyjnych nie wnosi opłat ani nie ponosi innych kosztów.
Tyle w tym temacie
EOT

Wracajmy do wędzarni. Podoba mi się Thermowind elektryczny. Jeśli zdecyduję się na zakup postawię go w piwnicy i podepnę do wolnego kanału dymnego. Wydaje mi się, że w takim wypadku wystarczyłby thermowind bez izolacji (co prawda piwnica raczej średnio ciepła niemniej temperatury mimo otwartego okna zawsze >0*C. Czy moje założenia są dobre?

Offline Jacek Mężczyzna

  • Wiadomości: 106
  • Ekspres: Profitec PRO 700, Kalita 185, V60, Acaia Pearl
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Kwiecień 2015, 22:21:48 »
Wracajmy do wędzarni. Podoba mi się Thermowind elektryczny. Jeśli zdecyduję się na zakup postawię go w piwnicy i podepnę do wolnego kanału dymnego. Wydaje mi się, że w takim wypadku wystarczyłby thermowind bez izolacji (co prawda piwnica raczej średnio ciepła niemniej temperatury mimo otwartego okna zawsze >0*C. Czy moje założenia są dobre?

Podłączenie pod wyciąg komina czemu nie. U mojego dziadka na strychu była zbudowana wędzarnia własnie na kanale komina i to funkcjonowało. Jak będziesz miał przepływ powietrza odpowiedni to nie zadymisz piwnicy. :D
Natomiast wędzarnia może być i nieocieplona. Kwestia tego jak wydajne masz grzałki w środku. Z drugiej strony szkoda trochę przy niskich temperaturach żeby to ciepło się marnowało. Ja bym osobiście mając już upatrzone miejsce zabudował ją.
Naszą wędzarnie z beczki w pierwszym sezonie jaj pracy mieliśmy zabudowana dookoła deskami, które z palet odzyskaliśmy. W następnym roku na deski które już były położyliśmy watę izolacyjną taka do kominków którą się daje. I na to poszły kolejne deski. No dzięki temu zatrzymaliśmy sporo ciepła wewnątrz. Faktem jest też to że my wędzimy na powietrzu. Więc i w temp -15 też pracowaliśmy. W budynku będzie pewnie inaczej. Ale to sobie sprawdzisz jak będziesz z wędzarnią pracować.
« Ostatnia zmiana: 07 Kwiecień 2015, 22:27:08 wysłana przez Jacek »
If you think you can, you can. And if you think you can't, you're right.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Kwiecień 2015, 06:35:34 »
Dzięki Jacek!

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Wędzarnie i wędzenie
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Kwiecień 2015, 07:44:32 »
http://wedzarnie.com.pl
Człowiek ogarnia.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi