Autor Wątek: Powtarzalność smaku w dripie  (Przeczytany 16753 razy)

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #45 dnia: 22 Styczeń 2015, 23:43:00 »
Ta z playground jest pod filtry i najlepiej wyszła. Chyba mam kawy nie pod drip ?!
Choć Kenia Nyeri jest pod przelew i espresso, a Honduras Marcala przy suchej obróbce (powinien wyjść dobrze).
Temperatury choć nie wszystkie mieszanki zazwyczaj pomiędzy 90 a 85, a nawet 92.
Coś z tym moim młynem się zmieniło. Tak jakby zmienił się zakres regulacji stopnia zmielenia.
Wcześniej pod espresso miałem ustawienie na 16 przy punkcie 0 na 20. Wtedy do areo mieliłem 10.
Teraz aby mieć podobny przemiał muszę schodzić poniżej 5. Przecież żarna nie zwiększają swojej wysokości, a wręcz odwrotnie.

Edycja: doza 6g/100ml w dripie. Phin 10 lub 16g/50ml. Areo 12g/100ml.

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #46 dnia: 22 Styczeń 2015, 23:47:28 »
Off-Topic:
mocne to aero robisz  :wow2:

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #47 dnia: 23 Styczeń 2015, 00:14:15 »
Ale wychodziło z aksamitem, taki syrop. Teraz z gorzkim posmakiem.
Może termometr mi się popsuł, co prawda taka zwykła szpilka ...

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4977
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #48 dnia: 23 Styczeń 2015, 10:27:25 »
Gorzki posmak to może być za wysoka temperatura, za długi czas parzenia, zbyt drobny przemiał, także niepasująca do tej metody kawa. Złej jakości filtry też potrafią niesmaczną cegiełkę dołożyć. Na dripy najpewniejsze są kawy dedykowane, wtedy z odpowiednim smakiem nie ma problemu. Kawy bardziej uniwersalne, średnio palone, też mogą być smaczne w tej metodzie. Ale czasem trzeba nad nimi popracować, żeby osiągnąć zadowalające efekty. Moim zdaniem warto się z nimi pomęczyć, bo często mają trochę większe body i są bardziej złożone w smaku. Czasem też kawy świetne na przykład w aeropressie są przeciętne w dripie lub odwrotnie.

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #49 dnia: 23 Styczeń 2015, 14:24:29 »
Może termometr mi się popsuł, co prawda taka zwykła szpilka ...
Kup coś droższego. Te tańsze są do niczego. Mój za 15 zł popsuł się szybciutko.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #50 dnia: 23 Styczeń 2015, 19:56:43 »
Taka szpilka analogowa? Ona ma z tyłu regulacje zazwyczaj. Porównaj z jakimś pokojowym termometrem czy jest ten sam odczyt. Jak nie to kluczem, kombinerkami pokrecisz z tyłu i ustawisz.
LMWDP #469

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #51 dnia: 23 Styczeń 2015, 22:27:02 »
Jakbym wiedział,  to nie wylądowałby w śmietniku :lol2:

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #52 dnia: 24 Styczeń 2015, 11:30:10 »
Taka szpilka analogowa? Ona ma z tyłu regulacje zazwyczaj. Porównaj z jakimś pokojowym termometrem czy jest ten sam odczyt. Jak nie to kluczem, kombinerkami pokrecisz z tyłu i ustawisz.


Doktorze, dziękuję za informację, biegnę sprawdzić.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi