Autor Wątek: Zmiany w mieleniu wraz z upływem czasu  (Przeczytany 2175 razy)

Offline baltyk_gdynia

  • Wiadomości: 19
Zmiany w mieleniu wraz z upływem czasu
« dnia: 17 Maj 2023, 08:25:39 »
Cześć,

pomóżcie proszę - szukam odpowiedz na to, jak zmieniać mielenie wraz z upływem czas (od otwarcia kawy). Zauważyłem, że po około trzech tygodniach od otwarcia kawy (i przechowywania jej w szklanym, zamykanym pojemniku z IKEI), przy takim samym ustawieniu młynka, takiej samej dozie i nie zmieniając nic w procesie przygotowania, woda potrafi niemalże przelecieć przez sitko w kilka sekund, jest rozwodniona, bez cremy. Ciężko mi ocenić stopień kanałowania, bo na górę dozy kładę wycięty filtr papierowy.

Kawa Bazzara Dodicigrancru
Młynek J-Max
Ekspres Lelit Anna

Będę wdzięczny za wskazówki

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1489
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Zmiany w mieleniu wraz z upływem czasu
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Maj 2023, 08:56:18 »
Jak przelatuje zbyt szybko to trzeba mielić drobniej. Czy przesypujesz ziarna do szklanego pojemnika? Dłużej utrzyma świeżość jeśli będzie szczelnie zamknięta w oryginalnej torebce i ją włożysz do szklanego pojemnika.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zmiany w mieleniu wraz z upływem czasu
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Maj 2023, 09:00:10 »
Niestety, ale po 3 tygodniach kontaktu z powietrzem taka niezbyt już świeża, bo importowana z Italii kawa, jest po prostu zwietrzała. Nie ma cremy bo nie ma już dwutlenku węgla w treści ziaren.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6216
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zmiany w mieleniu wraz z upływem czasu
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Maj 2023, 09:08:40 »
Lepszym rozwiązaniem mogłoby być stosowanie malych słoiczków na kilka dóz kawy i zamrożenie ich od razu po rozpakowaniu paczki.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5305
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Zmiany w mieleniu wraz z upływem czasu
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Maj 2023, 09:25:31 »
Niestety, ale po 3 tygodniach kontaktu z powietrzem taka niezbyt już świeża, bo importowana z Italii kawa, jest po prostu zwietrzała. Nie ma cremy bo nie ma już dwutlenku węgla w treści ziaren.
👍
Kawa Bazzara Dodicigrancru
Jeśli kupisz w op. 250g taką dwutygodniową od wypalenia/pakowania, to jest sens, jeśli starszą, to kup od Gorana Mujeres, a będzie miał podobny profil smakowy, a efekt końcowy w filiżance będzie duuuużo lepszy.
« Ostatnia zmiana: 17 Maj 2023, 09:37:39 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zmiany w mieleniu wraz z upływem czasu
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Maj 2023, 09:50:17 »
Jeśli kupisz w op. 250g taką dwutygodniową od wypalenia/pakowania, to jest sens
Może być i starsza -- i to też ma sens. Trzeba tylko pamiętać o tym, że dostęp powietrza do ziaren powoduje ich wietrzenie. Jeśli dbamy o ziarna tak, jak proponuje @kulka, to przez tydzień-dwa możemy się cieszyć z kawy, myślę że nawet dłużej.
« Ostatnia zmiana: 17 Maj 2023, 09:58:38 wysłana przez Antonio »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5305
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Zmiany w mieleniu wraz z upływem czasu
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Maj 2023, 10:17:19 »
Może być i starsza -- i to też ma sens.
Nawet jeśli mi się udało kupić miesięczne ziarna wielkich brandów, takich jak "12", o której @baltyk_gdynia pisze, to miałem wrażenie, że są one mniej świeże niż np z naszych palarnii. 
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zmiany w mieleniu wraz z upływem czasu
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Maj 2023, 10:28:44 »
Zgoda, ale skoro już się takie kawy kupuje, to trzeba odpowiednio z nimi postępować. Moje kawy prosto z pieca czasami zostawiam w otwartych torebkach i wracam do nich po paru tygodniach -- espresso jest super :). Ale to inna historia.
« Ostatnia zmiana: 17 Maj 2023, 10:48:40 wysłana przez Antonio »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5305
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Zmiany w mieleniu wraz z upływem czasu
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Maj 2023, 10:40:27 »
Moje kawy prosto z pieca czasami zostawiam w otwartych torebkach i wracam do nich po paru tygodniach -- espresso jest super . Ale to inna historia.
Właśnie to miałem na myśli. Tamte z takim samym terminem z miejsca trzeba drobniej mielić. Dla mnie, obecnie  mija się to z celem, a przecież te kawy nie są tańsze, wręcz droższe, jak wzmiankowana "12".
》tertium non datur《

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Zmiany w mieleniu wraz z upływem czasu
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Maj 2023, 16:16:25 »
kawa świeżo wypalona pod espresso smakuje po miesiącu równie dobrze, zasadniczo dla mnie przy jasnych paleniach miedzy 7-10 dniem kawa jest najbardziej kompletna (oczywiście parzona jako espresso )czasami po 20 dniach smakuje lepiej ale to kwestia danej kawy :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi