Autor Wątek: O youtuberach i szacunku do siebie  (Przeczytany 4195 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
O youtuberach i szacunku do siebie
« dnia: 08 Maj 2023, 14:13:24 »
To nie ma nawet związku z YouTube :). To są tylko subiektywne opinie jednego gościa. Balans i słodycz -- dla każdego z nas znaczą co innego.
« Ostatnia zmiana: 08 Maj 2023, 14:16:03 wysłana przez Antonio »

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1959
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Maj 2023, 14:40:20 »
To nie ma nawet związku z YouTube
MH - jakbyś uważnie :taktak:j czytał to forum a nie tylko przeglądał :lol2: to byś zauważy że dla wielu tutaj to co na YouTube to świętość, tak musi być, jest i będzie bo tak jest na YouTube  :sciana:

Ale Ty już tutaj tak długo jesteś że albo do tego przywykłeś albo tego najnormalniej w świecie nie zauważasz.
Ja jako świeży trochę inaczej na to patrzę i może szybciej takie niuanse wychwytuję.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Maj 2023, 15:36:35 »
Niestety tak działa lenistwo. Nawet nie wiedza jaka kawę pije lansik, jaką wodę używa, jaką kawę lubi, ale jak taki wypierdzi swoją opinie to ślepo ida za nim. A później komentarze na forum, co zrobić bo kawa gorzka 😅 o ile o technicznych sprawach warto posłuchać to o jego opinii na temat smaku - głupota. Koleś pije sprovery i ekstrakcje 25%. Chyba nikt tu na forum tego nie lubi
WITAM I POZDRAWIAM :)

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Maj 2023, 23:55:23 »
Co do pobocznego wątku "jutuberow"...
Nie do końca rozumiem bólu sami wiecie czego w tutejszych komentarzach.
Co w tym dziwnego, że ktoś może posiłkować się recenzjami osób profesjonalnie zajmujących się kawą?
To chyba zdecydowanie więcej niż sucha notka prasowa firmy sprzedającej dany towar.
Dodatkowo można analizować wcześniejszy kontent danych osób jako swoistą kalibrację (poprzez odniesienie do znanego sobie lub szerzej recenzowanego produktu).
Szkalowanie kogoś kto wkłada swoją pracę w szerzenie wiedzy o kawie bez sensownych podstaw jest dla mnie zwykłym hejtem i przykro mi na to patrzeć na tak przyjaznym forum jakim zdawać by się mógł wok...


Podzielam Twój smutek. To nie kwestia forum tylko konkretnych wypowiedzi. Sam nigdy nie byłem fanbojem i nie traktowałem nikogo jako alfy i omegi. W związku z tym rozumiem dystans do osobistych opinii. W końcu każde z nas jest inne, ma jakieś swoje charakterystyczne upodobania. Jednak traktowanie każdej wypowiedzi tak samo nisko, tylko dlatego, że ta wypowiedź jest opublikowana w internecie jest wg słabe. Odwracając sytuację, można by powiedzieć, że takie osoby nieszanujące wypowiedzi w elektronicznych mediach, same podważają swoją bytność i wypowiedzi w tej sferze.
« Ostatnia zmiana: 09 Maj 2023, 14:07:02 wysłana przez krystians »

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1959
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Maj 2023, 06:34:24 »
To nie kwestia forum

Zgadza się

To nie kwestia forum tylko konkretnych wypowiedzi.

I w drugą stronę to kwestia kogo czytamy, oglądamy w tym Internecie.
Nie każdy z nam musi przyklaskiwać każdej wypowiedzi, brać jak jako wyrocznię i od razu np. sięgać do portfela.

I co przez to że tak nie robię staję się - no właśnie kim, przez to że nie ufam niektórym wypowiedzią jestem gorszy.
Ja nie mierzę wszystkich jedną miarą ale mogę mieć swoje zdanie na ten czy inny temat i nie musi być ono ogólnie lubiane.

Jka


Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Tomo Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: NS Oscar 2 | NS Musica [WIP] | Phin
  • Młynek: J-max | Sculptor 064s
Odp: Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Maj 2023, 08:50:12 »
Ale to tego właśnie nie rozumiem. To oczywiste, że ktoś nie będzie się zgadzał z czyjąś opinią i wyrażanie tej swojej odmiennej jest jak najbardziej w smak.
Ja po prostu nie rozumiem tego szufladkowania: jestem/jesteś gorszy bo ufasz/nie ufasz.
Ktoś włożył swój czas i wysiłek żeby przekazać swój punkt widzenia. Nie trzeba się z tym zgadzać, ale po co szufladkować (i obrażać jak to niektórzy robią).
To tak jakbyśmy nagle w wątku o kawie zaczęli zarzucać sobie nawzajem oszołomstwo, bo coś komuś smakuje, a komuś innemu nie. Albo nie daj Boże wyczuwa inne smaki (lub po prostu inaczej je opisuje).

Mam wrażenie że to takie nasze polskie zboczenie (i sam się często na nie łapie) - nie ufać dla zasady. Nie ufać mechanikowi, hydraulikowi, urzędnikowi. Kiedy mogę staram się jednak dać to zaufanie, bo inaczej to zwariować można ;)

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Maj 2023, 09:08:18 »
Też tak myślę, że chodzi przede wszystkim o pewien ton wypowiedzi, bo stwierdzenie typu: "muszę to mieć, bo X to pochwalił" byłoby po prostu naiwne. Tak mi się wydaje, że nie nauczono nas Polaków własnej wartości i odrębności. Jeden mówi to, inny mówi coś innego, a ja jestem sobie osobnym bytem i mogę ich spokojnie posłuchać lub nie i nie popadać od razu w rozemocjonowanie.

Chodzi mi o np takie wypowiedzi:
Cytuj (zaznaczone)
ale jak taki wypierdzi swoją opinie to ślepo ida za nim
Czemu taki sposób wypowiedzi ma służyć, nie rozumiem zupełnie. Jest to nacechowane negatywnymi emocjami i brakiem szacunku. Tylko dlaczego i po co ?

Ta pani nie wygląda atletycznie, z c60:
Wyraźnie widać że przycina jej się ten młynek. Podobnie jak ma w zwyczaju C40.
« Ostatnia zmiana: 09 Maj 2023, 09:16:20 wysłana przez krystians »

Offline Adammalyszjumper

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: MaraX V2
  • Młynek: Comandante C40
Odp: Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Maj 2023, 09:29:40 »
Dorzucę od siebie do ogniska, że w tym przypadku, youtube jest po prostu środkiem przekazu informacji na temat młynka.

Równie dobrze wszystko co pokazał i powiedział na filmiku, mogłoby być napisane i "ozdjęciowane" na jakimś forum - wypowiedź byłaby wtedy bardziej wartościowa?

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Maj 2023, 09:47:44 »
Gdy było na tym forum, to byłoby bardzie nasze. Jednak i tak stałe osoby szukałyby dziury w całym, co mnie osobiście zniechęca do robienia czegoś dla innych. Może taki cel w tym jest?

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Maj 2023, 11:00:21 »
Ale to tego właśnie nie rozumiem. To oczywiste, że ktoś nie będzie się zgadzał z czyjąś opinią i wyrażanie tej swojej odmiennej jest jak najbardziej w smak.
Ja po prostu nie rozumiem tego szufladkowania: jestem/jesteś gorszy bo ufasz/nie ufasz.
Ktoś włożył swój czas i wysiłek żeby przekazać swój punkt widzenia. Nie trzeba się z tym zgadzać, ale po co szufladkować (i obrażać jak to niektórzy robią).
To tak jakbyśmy nagle w wątku o kawie zaczęli zarzucać sobie nawzajem oszołomstwo, bo coś komuś smakuje, a komuś innemu nie. Albo nie daj Boże wyczuwa inne smaki (lub po prostu inaczej je opisuje).

Mam wrażenie że to takie nasze polskie zboczenie (i sam się często na nie łapie) - nie ufać dla zasady. Nie ufać mechanikowi, hydraulikowi, urzędnikowi. Kiedy mogę staram się jednak dać to zaufanie, bo inaczej to zwariować można ;)

Tu nie bardzo chodzi o zasady tylko fakty. Lance kłamie w zasadzie od początku swojego kanału na YouTube. Co najmniej 10 kłamstw moze przytoczyć kazdy kto choć troszke siedzi w temacie młynków. Sprawdz jego filmik o Sage Bambino i zobacz jak wg niego wyglada „prawidłowa” ekstrakcja.
Warto tez zwrócić uwagę, że on nie wpływa na kawę sama w sobie, tylko na wybor sprzętu. „Kup sprzęt, a nawet kawa z marketu będzie znośna”. To przecież w wbrew idei specialty Coffee.
Kyle np jest wg mnie zbyt letni, wszystko jest ok, wszystko fajnie, ale coś tam.
Chyba tylko Sprometheus podaje fakty i nierzadko musi się mierzyć z konsekwencjami.

Gdyby ktoś na forum zrobił recenzje to przynamniej wiemy:
- jaka kawę pije
- jaka kawę lubi
- jak ją przygotowuje
- ze wkłada w to serce, bo wpierw musi zakupić sprzęt za swoje ciężko zarobione pieniądze, a później jeszcze poświecić cenny czas na testy i chęć podzielenia się swoimi wnioskami
- ze używa młynka z ograniczoną wiedzą na temat innych młynków
- ze zwróci uwagę na workflow i ergonomię w praktycznym zastosowaniu, a nie ze „coś jest pod dziwnym kątem wiec średnio mi pasuje”
- ze nie szuka sponsorów
- ze ma na celu szczerość
- to nie jego praca czy dodatkowy zarobek

Zatem tak, forumowiczowi ufam zdecydowanie bardziej.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Maj 2023, 11:17:48 »
Gdyby ktoś na forum zrobił recenzje to przynamniej wiemy:
Bzdura, jeśli nie znasz dobrze osoby w realu, to śmiem twierdzić, że tak samo niewiele wiesz jak o kimś z yt. Tak samo można oszukiwać na różnych platformach.

Ja osobiście nie mam nic przeciwko, żeby ktoś zarabiał na swojej pracy, bo jest to czyjś czas i wysiłek. Kwestia tylko żeby mówił uczciwie jak jest i pracował etycznie. Nie ważne czy to forum, podkast czy wideo. U nas nie wiadomo dlaczego uważa się, że robienie czegoś za pieniądze musi być gorsze. Tożto jakaś postkomunistyczna bzdura.

Zatem tak, forumowiczowi ufam zdecydowanie bardziej.
Może tak jest, ale ja tego nie odczuwam. Może przez Twój sposób wypowiedzi?
« Ostatnia zmiana: 09 Maj 2023, 11:24:18 wysłana przez krystians »

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Maj 2023, 11:51:57 »
Tego typu recenzje prezentują opinie a nie fakty i to trzeba mieć z tyłu głowy. Każdy powinien mieć swój rozum i brać na to poprawkę a jak ktoś chce bezgranicznie ufać wierząc, że kubki smakowe recenzenta są tak samo "skalibrowane" jak jego to ma do tego prawo, jego sprawa.

Offline Adammalyszjumper

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: MaraX V2
  • Młynek: Comandante C40
Odp: Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Maj 2023, 12:01:32 »
Sprawdz jego filmik o Sage Bambino i zobacz jak wg niego wyglada „prawidłowa” ekstrakcja.
Warto tez zwrócić uwagę, że on nie wpływa na kawę sama w sobie, tylko na wybor sprzętu. „Kup sprzęt, a nawet kawa z marketu będzie znośna”. To przecież w wbrew idei specialty Coffee.

Pokaż tą ekstrakcję, bo sam z ciekawości zobaczę, a nie mogę znaleźć :D
Odnośnie tego cytatu o sprzęcie - jego filmik "MOST IMPORTANT VIDEO I'VE EVER MADE: Ultimate Coffee Grinder Discussion" to 13 minutowy rant o tym, że kupno młynka nie jest najważniejsze, tylko woda i przede wszystkim kawa.
Mówi też gdzie i jaką kawę kupuje, jakie kawy pije na co dzień

Tak na boku, wydaje mi się że u Hoffmann'a kiedyś słyszałem że Timemore nie chce wysyłać mu sprzętów do testów, bo dość krytycznie wypowiedział się o jakichś produktach (a przecież na tym polega recenzja). Może też dlatego nie ma tam takiego bezpośredniego obrzucania błotem konkretnych źle funkcjonujących aspektów młynka, a tylko takie delikatne wskazanie na problemy.

"- ze wkłada w to serce, bo wpierw musi zakupić sprzęt za swoje ciężko zarobione pieniądze, a później jeszcze poświecić cenny czas na testy i chęć podzielenia się swoimi wnioskami"
Przy każdej recenzji wszystkich youtubowych recenzentów musi być "disclaimer", zastrzeżenie że młynek dostał/ kupił od producenta i możliwie idąca za tym stronniczość - w celu odróżnienia faktycznej recenzji od potencjalnej reklamy.

"- ze używa młynka z ograniczoną wiedzą na temat innych młynków"
Nie rozumiem. Szukając recenzji kierujesz się wiedzą recenzenta czy wolałbyś moją recenzję np. C40 po nieco ponad pół roku posiadania ekspresu i używania młynka tylko do espresso z losowymi rezultatami?

"- ze zwróci uwagę na workflow i ergonomię w praktycznym zastosowaniu, a nie ze „coś jest pod dziwnym kątem wiec średnio mi pasuje”"
Przecież na tym polega workflow - „coś jest pod dziwnym kątem wiec średnio mi pasuje”
Na tym polegają odchyły od "standardów" które recenzenci nierzadko wytykają, ale jak pisałem wyżej, nie zawsze są tak widoczne jak powinny.

"- ze nie szuka sponsorów"
W większości przypadków sprzęt kupują za swoje pieniądze, bo tylko wtedy jesteś w stanie go rzetelnie ocenić. Jeśli jest inaczej, zawsze dostajesz "disclaimer" gdzieś na początku materiału. To czy dany sprzęt będzie recenzowany, zależy raczej tylko od zainteresowania na rynku. Jest zainteresowanie - są kliknięcia, obejrzenia i pieniądze.

Też nie rozumiem tego zaufania.
Każdy posiada swoje preferencje smakowe i sam uzna czy TE żarna mielą kawę z lepszym/ gorszym rezultatem.
Ja to widzę tak, że recenzję można obejrzeć i zobaczyć jak dany sprzęt działa, czy są z nim problemy, workflow itd.
Smak biorę pod uwagę tylko wtedy kiedy jest postawiony jakiś poważny argument za lub przeciw.

078 obsypany złotem, najlepszy przelew 2k23 i w ogóle, ale o 078s było niewiele powiedziane. Najwidoczniej nie wnosi nic nowego do samej gry espresso.
To że DF64 SSP MP mieli ciut lepsze espresso w ogóle do mnie nie przemawia, bo jest zdecydowanie droższe, a i tak pewnie nie wyczuję różnicy...
« Ostatnia zmiana: 09 Maj 2023, 12:03:42 wysłana przez Adammalyszjumper »

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Maj 2023, 13:18:07 »
Tego typu recenzje prezentują opinie a nie fakty
Przeważnie prezentuja zarówno jedno jak i drugie. Niestety nie jesteśmy uczeni jak rozróżniać te sfery. Otóż faktem jest np. że dany młynek ma żarna "N1" średnicy x i zmielił kawę z konkretną dystrybucją drobin kawy. Zalanie ich wodą dało określoną ekstrakcję w określonych warunkach. Jednak czy ten rezultat jest smaczniejszy od żaren "M2" jest już opinią. Tak samo kwestie obsługi mogą być dla jednej osoby wygodniejsze dla innej mniej i jest to już opinia. Fakty są mierzalne i powtarzalne niezależnie od osoby sprawdzającej. Stwierdzenie, że żarna "N1" są lepsze lub gorsze od "M2" są czyjąś opinią, chyba że mówimy o konkretnych, sprawdzalnych parametrach, jak twardość materiału, dystrybucja przemiału itd.
« Ostatnia zmiana: 09 Maj 2023, 13:20:08 wysłana przez krystians »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Maj 2023, 13:19:55 »
„jego filmik "MOST IMPORTANT VIDEO I'VE EVER MADE: Ultimate Coffee Grinder Discussion" to 13 minutowy”

Już zostało napisane, i to nie przez mnie, ze co z tego, że nagrał skoro postępuje inaczej.

„bo dość krytycznie wypowiedział się o jakichś produktach ”

Sprometheusa Weber pobolokował i zwyzywał od upośledzonych 🙃

„Przy każdej recenzji wszystkich youtubowych recenzentów musi być "disclaimer", zastrzeżenie że młynek dostał/ kupił od producenta”

Chyba nie doceniasz social mediów. Mam trochę ponad 10k „folołersów” na jednej platformie i takich zapytań od producentów jest kilka w miesiacu. Kup nasz produkt, wstaw zdjęcia i story, my dorzucimy wage czy cokolwiek mamy w ofercie, młynek zwrócisz, a my zwrócimy pieniądze.”
Także co dopiero z >100k obserwujących. Zreszta oni tez maja patreony itd. Hoffmann ma bodaj £15k miesięczne dotacji.

„Szukając recenzji kierujesz się wiedzą recenzenta czy wolałbyś moją recenzję np. C40 po nieco ponad pół roku posiadania ekspresu i używania młynka tylko do espresso z losowymi rezultatami”

Sam sobie odpowiedziałeś :) napisales genialna recenzje C40 nawet nie będąc tego świadomy. Skoro po pol roku, czy długim czasie, masz losowe rezultaty z C40 to ten młynek nie idzie w parze z Twoim ekspresem. Chyba nie ma większej frustracji, niż oglądanie jakiegos typka, któremu wszystko wychodzi i mówi jakie to proste, a później w realnym życiu guzik wychodzi. Także tak - Twoja recenzja daje zdecydowanie więcej. ;)

„większości przypadków sprzęt kupują za swoje pieniądze, bo tylko wtedy jesteś w stanie go rzetelnie ocenić. Jeśli jest inaczej, zawsze dostajesz "disclaimer" gdzieś na początku materiału. To czy dany sprzęt będzie recenzowany, zależy raczej tylko od zainteresowania na rynku. Jest zainteresowanie - są kliknięcia, obejrzenia i pieniądze.”

Znów masz racje z jednym zastrzeżeniem. Jak myślisz dlaczego kłamczuszek, Kyle i inni domorośli kawowi guru recenzują teraz na potęgę Timemore? Bo ma ponad $4 miliony na kickstarterze. Nawet jeśli to kupią za własne pieniądze to zawsze jest opcja, że Timemore zgodzi się na sponsoring.

WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi