Autor Wątek: Dylematy na początek przygody z espresso  (Przeczytany 566 razy)

Offline matgru93

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Chestnut
Dylematy na początek przygody z espresso
« dnia: 27 Grudzień 2023, 17:14:31 »
Cześć, po latach eksploracji świata alternatyw doszedłem do wniosku, że czas spróbować wejść na podobny poziom wtajemniczenia w świecie espresso.

W alternatywach bardzo cenię sobie "manualność" procesu zaparzania, dlatego zawsze chciałem przenieść ten element również na espresso - stąd wybór padł na dźwignię, a konkretnie na Flair 58.

Im więcej jednak czytam na ten temat, tym zaczynam mieć coraz więcej wątpliwość. W związku z tym zacząłem jednak rozważać na początek zakup prostej kolby z boilerem (GC, Silvia itp.), a dopiero potem zmianę na docelową maszynę. Moje obawy są związane głównie z tym, czy Flair nie będzie skokiem na zbyt głęboką wodę - czy jednak prosta kolba nie nauczy mnie więcej na początku i nie wybaczy więcej błędów.

Stąd więc pytanie do osób, które przechodziły tą drogę lub mają bezpośrednie porównanie obydwu sprzętów - co byście doradzili? Które rozwiązanie na dłuższą metę przyniesie lepsze rezultaty?

PS Kwestię przemiału rozwiązuje u mnie Kinu M47.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Dylematy na początek przygody z espresso
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Grudzień 2023, 18:52:52 »
Uważam "stany pośrednie" za chybiony pomysł.
Jeżeli masz budżet X to go trochę tuninguj i idź wyżej.
Warto.

Unikniesz frustracji i rozczarowań.

Niestety w tej dziedzinie CCC.

 ;)
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Dylematy na początek przygody z espresso
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Grudzień 2023, 19:06:11 »
Flair 58
lub Robot to bardzo fajne maszyny. Z Kinu M47 zrobisz bardzo dobre espresso na nich.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Dylematy na początek przygody z espresso
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Grudzień 2023, 19:32:10 »
Na tych flarach [emoji38] się nie znam, ale jak zdecydujesz się na normalną kolbę, to nie kupuj:
GC, Silvia
... tylko z pidem, a minimum wg mnie to Lelit Victoria lub Profitec Go (mój faworyt) za 3500zł., a wespół z Kinu szybko nauczysz się zrobić dobre espresso.
« Ostatnia zmiana: 27 Grudzień 2023, 19:51:18 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4847
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Dylematy na początek przygody z espresso
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Grudzień 2023, 19:50:12 »
Dopisałbym do tej listy DREAM ONE, UNO Black (obydwa z elektronicznym termostatem) oraz DREAM PID z wyprzedaży rocznika. Okazje !
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Dylematy na początek przygody z espresso
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Grudzień 2023, 20:58:55 »
Hej @matgru93 przeszedłem drogę z Silvii, tuningów, teraz mam Flair 58, i myślę, że jest wręcz na odwrót, dźwignia jeśli się z nią zaznajomisz potrafi więcej wybaczyć dzięki manualnej preinfuzji.
Generalnie niezależnie czy to kolba czy dźwignia, dobieranie przemiału i dystrybucja są podobne, reszta to już kwestia włączenia ekstrakcji w kolbie, albo zabawa i manualne czucie całego procesu.
Jeśli masz takie podejście i cenisz sobie manualną zabawę, to gorąco polecam Flair 58 z elektronicznym dogrzewaniem grupy.

Dopisałbym do tej listy DREAM ONE, UNO Black (obydwa z elektronicznym termostatem) oraz DREAM PID z wyprzedaży rocznika. Okazje !

Dlaczego na waszej stronie nie macie wprowadzonej dyrektywy omnibus? Te promocje wyglądają na mocno naciągane. Fajnie gdyby konsumenci znali realną kwotę obniżki
« Ostatnia zmiana: 27 Grudzień 2023, 21:13:04 wysłana przez pawel890 »
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline matgru93

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Chestnut
Odp: Dylematy na początek przygody z espresso
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Grudzień 2023, 21:58:26 »
Dzięki wszystkim za konkret odpowiedzi. To rozwiało wiele wątpliwości - czyli trzeba będzie jednak wejść od razu w docelową maszynę. Nie to, żebym bardzo z tego powodu narzekał  :taniec:

@pawel890 - właśnie o wersji z dogrzewaniem myślałem. Odczułeś wyraźną różnicę w efekcie po przesiadce z Silvii na Flaira?

@Janusz dzięki za propozycje, słyszałem o Ascaso wiele dobrych opinii, ale niestety ich wygląd kompletnie nie trafia w mój gust. Wiem, że to nie wpływa na smak kawy, ale jednak lubię mieć na czym zawiesić oko.

@pj.w Robot to ciekawa alternatywa. Przyznam, ze wcześniej myślałem o nim w kategorii ciekawostki na wyjazdy, ale widzę że oferuje o wiele więcej.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Dylematy na początek przygody z espresso
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Grudzień 2023, 10:39:46 »
Smak espresso/americano zdecydowanie lepszy.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi