Autor Wątek: Ekspres przelewowy a Dripper  (Przeczytany 13077 razy)

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1969
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #45 dnia: 27 Czerwiec 2023, 10:42:04 »
Odpowiadam całkiem poważnie.

Z moimi latami chorobami nie zwracam na to uwagi bo i tak nie jestem w stanie tych niuansów wyczuć, odróżnić, spostrzec stąd ucieczka w prostotę.

Jka


Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1969
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #46 dnia: 05 Lipiec 2023, 15:03:50 »
Wczoraj kupiony dzisiaj już zatrudniony.

20230704_153346.jpg

Wykorzystałem chemex ottomatic u mnie to już chyba tylko ottomatic bo chemexa sprzedałem.

20230705_134641.jpg

Fajnie się to przelewało "kotłowało" zmieliłem trochę grubiej bo w tym drippie są tylko 2dwa otwory.

20230705_134537.jpg
Ta kawka na której sobie sprawdzam te urządzenia do przelewania.
Wyszła naprawdę super, dominują delikatne kwaski idealne na taki po obiadowy napitek.

EURO CAFE BURUNDI AGAHORE WASHED.jpg

Jka





Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #47 dnia: 06 Lipiec 2023, 08:01:42 »
Jurku, przepraszam robileś cold brew, czy mielisz na taki gruz pod przelew?
Młyn na 9ce chyba?!
Fajny zestaw, choć biały średnio mi się widzi :mhh:
« Ostatnia zmiana: 06 Lipiec 2023, 08:26:17 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1969
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #48 dnia: 06 Lipiec 2023, 11:28:25 »
Jurku, przepraszam robileś cold brew, czy mielisz na taki gruz pod przelew?
Młyn na 9ce chyba?!

Nie przepraszaj  :taktak: ja się tutaj na nikogo nie gniewam.

Tak młynek ustawiłem w skrajnym położeniu na cyferblacie faktycznie jest 9 chciałem by mi się grubiej zmieliło bo robiąc 1pierwszy raz przelew w tym małym dripper-ze Melitta nie wiedziałem jak to się będzie przelewać, na dodatek filtry jakie tam dałem też pierwszy raz stosuję.
W Ottomatic-u nie zareagujesz tak szybko jak z konewką że w razie czego szybko przerwiesz przelewanie, konewkę odstawisz i już nie leci a tam zanim wyłączysz wyłącznik zanim cos tam zareaguje, przerwie polewanie to trochę czasu mija, a nie chciałbym zalać tej płyty na której stoi dzbanek, stad wczoraj grubsze mielenie które o dziwo nie okazało się jakaś pomyłka wręcz przeciwnie napar wyszedł wyjątkowo akceptowalny wręcz super na takie pogody i taką  porę picia tego.

uczę się .jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1969
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #49 dnia: 06 Lipiec 2023, 11:50:39 »
choć biały średnio mi się widzi

Kolor biały był poniekąd wymuszony.
Niedrogo kupiłem ten zestaw (zaznaczony strzałką) i mając już biały dzbanek a nie chcąc kupować kolejnego najłatwiej było mi kupić biały dripper :) no jak napisałem mam prawie komplet 2dwa drippery i jeden wspólny dzbanek do nich.

20230614_121246.jpg

Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #50 dnia: 06 Lipiec 2023, 12:46:39 »
Dzieki za info.
Tak przypuszczałem, ale wolałem spytać.
Bawilem sie kiedys przelewowym "zautomatyzowanym" sprzetem i tam też trzeba było grubiej mielić i wymagał dosyć równego mielenia, bo jak zrobi błotko to jak pisałeś, moze być kicha, kawa mogłaby się przelać albo zakitować się i za długo parzyć.


Od jakiegoś czasu jest chyba znowu moda na "gruz" i szybkie przelewy, wiec jak najbardziej ok ;)
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #51 dnia: 06 Lipiec 2023, 13:21:12 »
Wiele zależy tez od kawy jak jest wypalona i na ile można wyciągnąć z niej aromatu przy grubszym mieleniu. Bywają takie kawy, które choć mają spory potencjał aromatyczny, to jeśli nie zmieli się ich dość drobno i nie zaleje dość wysoką temperaturą, to będą zupełnie nijakie albo nawet niesmaczne.

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1969
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #52 dnia: 06 Lipiec 2023, 18:39:36 »
Bywają takie kawy, które choć mają spory potencjał aromatyczny, to jeśli nie zmieli się ich dość drobno i nie zaleje dość wysoką temperaturą, to będą zupełnie nijakie albo nawet niesmaczne.

Krystian zgoda, ale na tym się trzeba znać, śledzić tematy, nowości, wiadomości itd.
A zobacz co ja trochę wyżej napisałem.

Odpowiadam całkiem poważnie.
Z moimi latami chorobami nie zwracam na to uwagi bo i tak nie jestem w stanie tych niuansów wyczuć, odróżnić, spostrzec stąd ucieczka w prostotę.
Jka

Pomińmy to co pogrubiłem jestem święcie przekonany że większość naszego społeczeństwa to tacy sami amatorzy konsumenci tego co sobie zrobią z tego co maja w danej chwili.

To dopiero takie fora jak to rozbudzają apetyt, wyobraźnie, bo napisać można wszystko w realu może być inaczej.
Ja mam świadomość że wyżej tego co mam nie podskoczę i cieszę się że mogę to sobie robić po swojemu korzystając z porad jakie tutaj dostaję, wyczytam.

Gorąco, duszno się robi i trzeba mi będzie jutro Ottomatic-a zapędzić i zrobić sobie jakiś przelew na lodzie bo i taka możliwość jest jego wykorzystania (nie włączmy płyty do podgrzewania) z czego ja korzystam jak robię sobie kubek +/- 300ml przelewajki.

Jka
 
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #53 dnia: 07 Lipiec 2023, 15:38:49 »
(nie włączmy płyty do podgrzewania
Ja bym tego w ogóle nigdy nie włączał, od podgrzewania kawa traci na aromacie.

i tak nie jestem w stanie tych niuansów wyczuć, odróżnić, spostrzec stąd ucieczka w prostotę.
Prostota może być dla każdego ważna. W końcu po co się męczyć z czymś jeśli nie trzeba, aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty?

W kwestii mielenia, to moja wcześniejsza wypowiedź była bardziej ogólna, nie koniecznie jako komentarz do Twojego zaparzania. Generalnie warto próbować mielić jak najdrobniej, oczywiście bez przesady, nie kierując się szczególnie wskazaniami producentów, tylko własnym smakiem. :)
« Ostatnia zmiana: 07 Lipiec 2023, 15:40:56 wysłana przez krystians »

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1969
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #54 dnia: 07 Lipiec 2023, 16:12:38 »
tylko własnym smakiem.

Ta tylko ten smak trzeba jeszcze mieć :-[
Jak wspomniałem w młodości służbowo pijaliśmy herbatę z prĄDem za prądem by czysty spirytus i teraz de delcie wychodzą z człowieka :lol2:
A na poważnie im człowiek starszy tym wszystko słabnie w tym wzrok, słuch, węch i smak trzeba się cieszyć tym co nam jeszcze zostało.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #55 dnia: 07 Lipiec 2023, 17:20:25 »
Jasne, trzeba się cieszyć tym co jest. Natomiast drobny przemiał sprzyja intensywności naparu. Także popróbować może być warto.

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1969
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #56 dnia: 07 Lipiec 2023, 17:37:58 »
Także popróbować może być warto.
OK
Jeszcze mam trochę tej kawy to tak jak piszesz popróbować warto.
Już przestawiłem młynek na to co pokazuje strzałka.

uczę się .jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1969
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #57 dnia: 10 Lipiec 2023, 19:09:00 »
eszcze mam trochę tej kawy to tak jak piszesz popróbować warto.
Już przestawiłem młynek na to co pokazuje strzałka.

Nie bardzo mi to wyszło na tych ustawieniach młynka ale że jeszcze mi trochę tej kawy zostało to sobie dzisiaj coś innego wymodziłem ale co tutaj pisać zobaczcie sami :)
To ta kawa w roli tytułowej w asyście "ottomatic-a"

EURO CAFE BURUNDI AGAHORE WASHED.jpg

Młynek tym razem ustawiony jak widać.

L2.jpg

Dodatkiem dzisiaj do tego wszystkiego był lód a dokładnie wsypało mi się go 130g /230g wody i 25g kawy.

L3.jpg


L4.jpg

Ile się to przelewało i w czym też widać.


L5.jpg

L7.JPG


A co wyszło jeszcze w mojej testowej filiżance nie wiadomo.

L8.JPG

L9.JPG

Ale już po pierwszych łykach wiedziałem że "wpadłem" że jest to inny wymiar picia czegoś co nazywamy kawą.
Teraz wiem co sprzedający mi "ottomatic-a" miał na myśli mówiąc mi że tam można zrobić kawę na lodzie.
To wyszło fajne wpierw kwaskowe by wyczuć niewielką goryczkę jest to lekkie orzeźwiające chciało by się tego więcej (jutro zrobię sobie tego więcej a co :) )  ktoś kto tego nie pił próbował raczej nie zrozumie tego co chciałbym napisać wyrazić bo tego w słowa nie da się ubrać.
Bez upiększania to było coś fajnego i nie wiem czyja to zasługa ekspresu że sam "olewa" wróć miało być polewa, kawy, a może moja że mi się chce bawić kombinować czytać co piszą inni by w nagrodę dostać fajny napój do picia.

Jka


 
 
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1969
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #58 dnia: 11 Lipiec 2023, 15:12:12 »
Kolejny dzień kolejna moja poobiednia kawa w "ottomatic-u" tym razem użyłem "metalowego" filtra"

20230711_140054.jpg

20230711_140106.jpg

Kawa ciągle ta sama młynek na takim samym ustawieniu jak wczoraj.
Przelewało się to trochę dłużej.

20230711_140409.jpg

20230711_140601.jpg

20230711_140707.jpg
Czy jakieś różnice w smaku zauważyłem - po jednym razie ciężka to wyczuć chyba napar był mniej kwaskowy.
Drugiego razu nie będzie filtr trafia do szuflady ot tak na wszelki wypadek.

20230711_140809.jpg

20230711_140814.jpg

Powód - to jest upierdliwe czasochłonne resztę widać w zlewie jednak papier prostszy i wygodniejszy.
Ale dlaczego nie spróbować skoro się kupiło takie filtry.

Jka
 



Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #59 dnia: 11 Lipiec 2023, 22:20:35 »
A nie myślałeś, żeby trochę drobniej zmielić. Z takiego gruzu dużo nie wyciągniesz, szkoda ziarenek.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi