Autor Wątek: Ekspres przelewowy a Dripper  (Przeczytany 12668 razy)

Offline Anszy

  • Wiadomości: 170
  • Ekspres: DeLonghi, V60, FP, makinetka
  • Młynek: 1Zpresso K-plus
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #15 dnia: 20 Kwiecień 2023, 19:18:45 »
Jakie jest proste i jednorodne polewanie w tych urządzeniach w porównaniu do różnorodnego polewania własnoręcznego.
Obsługa tych urządzeń może i prostsza ale utrzymanie czystości też trochę czasu zabiera, nawet śmiem twierdzić, że moje v60 wymaga mniej zachodu. A mielenie i polewanie to "sama przyjemność" nie mówiąc już o większych efektach smakowych.

Online siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #16 dnia: 21 Kwiecień 2023, 08:27:18 »
Można się zdziwić ile można wyciągnąć z takiego ekspresu.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #17 dnia: 21 Kwiecień 2023, 08:29:16 »
O którym piszesz ?

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Online siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #18 dnia: 21 Kwiecień 2023, 09:11:52 »
A na przykład Moccamaster. Ale widzę, że podrożało, tysiaka trzeba wydać... Melitta Aroma Signature Deluxe tańsza, ale z kompatybilnością z dripperami słabo, choć na ten ichniejszy nie narzekałem. Z Wilfą też raczej będzie to samo.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #19 dnia: 21 Kwiecień 2023, 10:10:38 »
Chyba nie cały rok mam taki MELITTA Look V Timer 1025-08 i nie wyobrażam sobie rozpoczęcie dnia bez kawy z niego.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Online siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #20 dnia: 21 Kwiecień 2023, 11:18:30 »
Ja mam Aroma Signature Deluxe, kupiłem tanio i nie mam do czego się przyczepić. Dwa tryby polewania(ciągłe i z przerwami), kawa wychodzi bardzo dobra, i jest to - moim zdaniem - bardzo sensowna alternatywa dla lenistwa przy robieniu dripa, jak się nie chce polewać. Tyle tylko, że za każdym razem przelewałem filtr wodą(choć czy faktycznie trzeba to nie wiem, nie sprawdzałem bez przelewania).

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Kwiecień 2023, 06:44:49 »
niedawno czytalem ta recenzje https://popularcoffee.pl/sage-precision-brewer-ekspres-przelewowy-test/
moja pierwsza myśl po przeczytaniu - sprzet spoko, ale troche drogi
no ale jak przeczytalem o sprzetach i cenach jakie tutaj dyskutujcie to juz nie wyglada tak drogo

@Jka57 - rozumiem to Twoje lenistwo, jak robie V60 dla siebie bo mam ochote i czas to jest fun, ale najczesciej wolalbym nacisnac guzik wiedzac ze zaraz bedzie przyzwoity przelew gotowy do picia (a zwlaszcza jak trzeba zrobic rano kawe dla paru osob, takich co nie doszukuja sie niuansów smakowych i po poslodzeniu i zalaniu mlekiem naparu klasyfikuja uzysk binarnie, tj. dobry / niedobry)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Kwiecień 2023, 07:42:56 »
niedawno czytalem ta recenzje https://popularcoffee.pl/sage-precision-brewer-ekspres-przelewowy-test/

Napiszę tak po jakimś tam doświadczeniu z firmą SAGE (miałem ekspres kolbowy) młynek, nie wróciłbym to tej firmy i tych co to je u nas sprzedają, jak chcesz kupić to co ci nie naobiecują a później zostajesz sam.


@Jka57 - rozumiem to Twoje lenistwo, )
Jeden z nielicznych :)

ale najczesciej wolalbym nacisnac guzik wiedzac ze zaraz bedzie przyzwoity przelew gotowy do picia )

Mając już jeden ekspres przelewowy mniej więcej wiem czego się spodziewać. zanim się umyję to już dzbanek kawy gotowy.

  (a zwlaszcza jak trzeba zrobic rano kawe dla paru osob, takich co nie doszukuja sie niuansów smakowych i po poslodzeniu i zalaniu mlekiem naparu klasyfikuja uzysk binarnie, tj. dobry / niedobry)

Całe szczęście (moje) u mnie w domu tylko ja pijam takie kawy żona jest miłośniczką rozpuszczalnych i niech tak zostanie :)

Teraz zakładając temat szukałem porady bo chodziło i dalej chodzi mi po łepetynie (o kieszeń się nie boję) coś innego niż ten mój ekspres przelewowy, coś gdzie będę mogli postawić tradycyjny dripper, chemex itp. bardziej zależało mi na tym by miało to okrągłą głowice zaparzającą, czemu tak nie wiem, ale jakoś tak bym chciał, gdzie będę się mógł przyglądać jak ta kawa mi się sama :) robi.

Tego pierwszego z mojego linku nie mogłem nigdzie namierzyć do kupienia.
Dlatego kupiłem ten od Chińczyka kiedyś tam przyjdzie, mam nadzieję ze cały, to się zobaczy jak to jest.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #23 dnia: 22 Kwiecień 2023, 10:32:49 »
Tak spojrzę czasami jak rozszerzasz kawowy arsenał... No w Monie by się nie powstydzili.  [emoji38]
Jak już testujesz chińczyki to po co za taką furmankę pieniędzy. Ja bym zaczął od tego cuda - przynajmniej ułamek ceny "Twojego" chińczyka:

https://allegro.pl/oferta/ekspres-przelewowy-auto-catler-cm4012-1litr-1500w-13068881157

jak sie przeczyta opis to wydaje sie calkiem sensowna opcja dla leniwca
miales moze mozliwosc używania go (albo znasz opinie o nim jakiegos uzytkownika) ?
« Ostatnia zmiana: 22 Kwiecień 2023, 10:49:27 wysłana przez NOK7 »

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #24 dnia: 22 Kwiecień 2023, 19:03:34 »
osob, takich co nie doszukuja sie niuansów smakowych i po poslodzeniu i zalaniu mlekiem naparu klasyfikuja uzysk binarnie, tj. dobry / niedobry)

Jakżeż trafne podsumowanie w którym widzę siebie z tym że jeżeli chodzi o mnie to do twojej klasyfikacji dobra / niedobra ja dodałbym jeszcze swoją :) gorzka, mniej gorzka, więcej gorzka a według pudełka miało być tak pięknie.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #25 dnia: 24 Maj 2023, 19:23:30 »
Na razie kupiłem takie coś i spokojnie czekam kiedy przyjdzie.

No i przyszło a wygląda tak.

20230524_155005.jpg

Pierwszy "leniwy" przelew już poza mną, napiszę że nie ma się czego wstydzić (może to zasługa kawy)
Teraz tylko dobrać z czym to używać jakie filtry stosować i zabawa gotowa.

Są i drobne uwagi.
Takie coś jest w oryginale, strasznie to małe ja do tego to filtrów nie mam tak że na tą chwilę tylko to do wymiany ale kupowałem to z myślą że i tak tego się pozbędę.

20230524_161638.jpg

A dzisiaj tak to leciało :redface:

20230524_180722.jpg


Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #26 dnia: 25 Maj 2023, 16:18:29 »
Dzisiaj kolejna próba "leniwego" ekspresu.
Teraz w takim zestawieniu.

ch1.jpg

Jak że jest możliwość wyłączenia tego urządzenia to zrobiłem sobie takie wstępne namoczenie kawy.
Wyszło mi że trzeba to robić szybko bo ekspres szybko się nagrzewa i zaczyna podawać wodę.

ch2.jpg

Jak widać coś tam się leje buzuje i to tak że piana się robi  :-[

ch3.jpg

Po wszystkim a trwało to około 4,5min 400g wody 25g kawy w filtrze zobaczyłem takie coś.

ch4.jpg

Dzisiaj kawa jakby ostrzejsza, bliższa kawie niż przelewowi ale poprawna.
Nic jutro nowy dzień tej kawy trochę mam innych zaparzacy i filtrów też, to jak to się pisze jest ustrojstwa i kaw to i będzie zabawa, jutro chyba grubiej to sobie zmielę.

Jka


Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #27 dnia: 25 Maj 2023, 16:27:20 »
strasznie to małe ja do tego to filtrów nie mam
A coś takiego? Mają chyba i mniejsze.
》tertium non datur《

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #28 dnia: 25 Maj 2023, 16:47:22 »
A coś takiego? Mają chyba i mniejsze.

Próbowałem i są za duże, mniejszych nie mam, inna sprawa że to jest za małe i cokolwiek tam wkładać było by koszmarem.

chi1.jpg

Ja nawet taki mały zestaw pod małą kawę sobie przygotowałem :)

chi2.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #29 dnia: 27 Maj 2023, 17:58:47 »
Pomalutku, pomału chyba urodziła się ostateczna wersja tego ekspresu przelewowego co to przelewa za leniwego.
Przyszło takie coś i chyba od samego początku mi o takie coś chodziło.

20230527_154906.jpg

Wsadziłem filtr jaki przyszedł wraz z tym "serwerem"  o taki i nie powiem pasowało, ucieszyłem się bo ze 3trzy setki ich mam no to prawie na rok by starczyło, ciekawe czy urządzenie tyle wytrzyma :)

20230527_155857.jpg

Coś tam nakapało.

20230527_161605.jpg

Jak widać mam cały kubek podwieczorkowej kawy i o dziwo bardzo fajnej.

20230527_161642.jpg

Acha kawa jaka była używana to takie coś i dzisiaj wyszło mi to najsmaczniej.

EURO CAFE BURUNDI AGAHORE WASHED.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi