Autor Wątek: Normcore tamper 58,5mm ripple base  (Przeczytany 3297 razy)

Offline adiki

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE, ex Jura ENA8
  • Młynek: Ceado E6P
Normcore tamper 58,5mm ripple base
« dnia: 30 Marzec 2023, 14:45:22 »
Od jakiegoś tygodnia jestem szczęśliwym posiadaczem tego tampera https://www.amazon.de/-/en/dp/B0BCK3FSWK/ref=twister_B089P3DXT6?_encoding=UTF8&th=1

Jest to tamper dynamometryczny z 3 wymiennymi sprężynami. Ma ciekawą podstawę która tworzy kręgi na ubitej kawie, niby ma to pomóc w równej dystrybucji wody, czy to działa to nie wiem, raczej nie przeszkadza. Odchodzi problem tego czy kawa jest ubita pod dobrym kątem, wcześniej miałem tamper motty 58mm i tam było dużo luzu i okazji na błędy. Za każdym razem jest też ta sama siła docisku więc można powiedzieć że ta zmienna staje się stałą w przypadku tego tampera. Dzięki średnicy 58,5 kawa nie zostaje tak na ściankach i prysznic jest czystszy po ekstrakcji na ściankach bocznych. Przykładając to na smak kawy mam odnoszę silne wrażenie że kawa smakuje dużo lepiej, pewnie jako początkujący adept za słabo ubijałem kawę swoim stary tamperem, zapewne też trochę krzywo co mogło być okazją do kanałowania. To co zaobserwowałem to to że kawa wylewającą się z wylewek płynie równiejszym stabilnym strumieniem przez cała ekstrakcje, pewnie najlepiej zweryfikował by to NPF na starym i nowym tamperze ale takiego jeszcze nie mam. Zamówiłem jednego dnia wieczorem a drugiego był już u mnie :)
Dziś sprawdziłem też czy ciastko po ekstrakcji wypadnie bez uderzania o ścianę kosza co zwykle robiłem i okazało się że wystarczył energiczny ruch ręką w dół ;)
« Ostatnia zmiana: 30 Marzec 2023, 14:54:03 wysłana przez adiki »
Wyszukiwarka kaw z polskich palarni zpalarni.pl

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 430
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Normcore tamper 58,5mm ripple base
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Marzec 2023, 15:16:30 »

Offline Tomo Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: NS Oscar 2 | NS Musica [WIP] | Phin
  • Młynek: J-max | Sculptor 064s
Odp: Normcore tamper 58,5mm ripple base
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Marzec 2023, 15:29:21 »
na polskim amazonie chyba tańszy https://www.amazon.pl/gp/product/B0BKGBYL2H/ref=ox_sc_act_title_1
W linku od @adiki  jest wersja 58,5 mm i to też jedna z głównych zalet jak rozumiem post? 🤔
Swoją drogą sprężyna w normcore działa tak, że dociskasz aż się tamper oprze o podstawę i wtedy jest maks docisku (czyli de facto można docisnąć mocniej niż to co jest ze sprężyny)? Czy jest "strzał" jak się dojdzie do określonej siły tak jak np w kluczu dynamometrycznym?

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 430
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Normcore tamper 58,5mm ripple base
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Marzec 2023, 15:36:31 »
Hm, trzeba by pogooglać(zapytać?)... na tej polskiej jest na jednym obrazku "various types of 58.5mm...", handlarze często nie mają pojęcia, co tak na prawdę sprzedają...

Wg https://www.normcorewares.com/products/normcore-spring-loaded-tamper-upgrate-v4
tylko 58.5 istnieje...
« Ostatnia zmiana: 30 Marzec 2023, 15:44:21 wysłana przez WS5 »

Offline Tomo Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: NS Oscar 2 | NS Musica [WIP] | Phin
  • Młynek: J-max | Sculptor 064s
Odp: Normcore tamper 58,5mm ripple base
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Marzec 2023, 15:44:11 »
Hm, trzeba by pogooglać(zapytać?)... na tej polskiej jest na jednym obrazku "various types of 58.5mm...", handlarze często nie mają pojęcia, co tak na prawdę sprzedają...

Chyba już wiem w czym problem, to co podesłałeś to nie "normcore" tylko jakiś "rashion".
IMO ~200 PLN za podróbkę to sporo za dużo jak niewiele drożej oryginał.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 430
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Normcore tamper 58,5mm ripple base
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Marzec 2023, 15:45:51 »
Chyba już wiem w czym problem, to co podesłałeś to nie "normcore" tylko jakiś "rashion".

faktycznie, sorry za zamieszanie...

Offline adiki

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE, ex Jura ENA8
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Normcore tamper 58,5mm ripple base
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Marzec 2023, 15:54:24 »
na polskim amazonie chyba tańszy https://www.amazon.pl/gp/product/B0BKGBYL2H/ref=ox_sc_act_title_1
W linku od @adiki  jest wersja 58,5 mm i to też jedna z głównych zalet jak rozumiem post? 🤔
Swoją drogą sprężyna w normcore działa tak, że dociskasz aż się tamper oprze o podstawę i wtedy jest maks docisku (czyli de facto można docisnąć mocniej niż to co jest ze sprężyny)? Czy jest "strzał" jak się dojdzie do określonej siły tak jak np w kluczu dynamometrycznym?

Działa tak jak klucz. Możesz go nawet oprzeć o blat i docisnąć czyli przełamać te granice która definiuje jedna z dwóch sprężyn w nim zamontowanych. Tutaj pokazana jest konstrukcja wewnętrzna https://youtube.com/shorts/a9lm9LSM9zs?feature=share
Wyszukiwarka kaw z polskich palarni zpalarni.pl

Offline Tomo Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: NS Oscar 2 | NS Musica [WIP] | Phin
  • Młynek: J-max | Sculptor 064s
Odp: Normcore tamper 58,5mm ripple base
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Marzec 2023, 15:56:18 »
Swoją drogą sprężyna w normcore działa tak, że dociskasz aż się tamper oprze o podstawę i wtedy jest maks docisku (czyli de facto można docisnąć mocniej niż to co jest ze sprężyny)? Czy jest "strzał" jak się dojdzie do określonej siły tak jak np w kluczu dynamometrycznym?
Dobra, złapało mnie zaćmienie - tamper dociska zawsze z tą samą siła dla danego sitka, dozy i przemiału. Nadmiar siły z docisku tampera spoczywa na portafiltrze, więc nie da się tym normcore "docisnąć mocniej".
Ew różnice w docisku mogą wynikać z odległości od ubitej kawy do rantu sitka (czyli zmiana dozy/przemiału), ale to zapewne i tak pomijalne różnice.

Ciekawi mnie jeszcze "modny" ostatnio ripple base. Czy to faktycznie ma jakiś wpływ. Lance twierdzi, że nie 🤔
(Ale fajnie to wygląda :D)
« Ostatnia zmiana: 30 Marzec 2023, 15:58:57 wysłana przez Tomo »

Offline Matius22

  • Wiadomości: 456
Odp: Normcore tamper 58,5mm ripple base
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Marzec 2023, 16:59:00 »
Na ali są identyczne bez napisów normcore w okolicach 120 zł : )
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline adiki

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE, ex Jura ENA8
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Normcore tamper 58,5mm ripple base
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Marzec 2023, 17:33:06 »
Na ali są identyczne bez napisów normcore w okolicach 120 zł : )
Czy identyczne to nie wiem. Jeśli to coś w stylu tej podróby z jedną sprężyna który był tutaj podlinkowany wcześniej to stwierdziłbym ze jednak trochę inne.
Wyszukiwarka kaw z polskich palarni zpalarni.pl

Offline Tomo Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: NS Oscar 2 | NS Musica [WIP] | Phin
  • Młynek: J-max | Sculptor 064s
Odp: Normcore tamper 58,5mm ripple base
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Marzec 2023, 17:41:38 »
Dokładnie, tak jak napisał @adiki nie widzę na Ali realnego odpowiednika normcore.
@Matius22 mozesz podesłać link? Jedyne co znalazłem to takie z jedną sprężyną (służy ona do "odbijania" talerzyka wyrównującego, ale nie nadaje stałego cisnienia).
Te tampery z Ali mają zazwyczaj "kalibrację" poprzez głębokość ubijania czyli z punktu widzenia siły docisku rozrzut może być gigantyczny i jest zdefiniowany poprzez dozę.

Offline Matius22

  • Wiadomości: 456
Odp: Normcore tamper 58,5mm ripple base
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Marzec 2023, 18:59:08 »
Proszę szybki przykład:

108,70 zł  50% zniżki | Stal nierdzewna gwintowany ubijak do kawy równowaga stała siła ubijak do kawy zbalansowany rozciągliwy uchwyt młotek do kawy w proszku
https://a.aliexpress.com/_EvqwoGB
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline Tomo Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: NS Oscar 2 | NS Musica [WIP] | Phin
  • Młynek: J-max | Sculptor 064s
Odp: Normcore tamper 58,5mm ripple base
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Marzec 2023, 19:21:17 »
Jakby ktoś kupił, to niech rozkręci i podzieli się fotkami, jestem ciekaw czy to faktycznie przypomina normcore budową.
Ripple base według komentarzy w tym konkretnym przypadku jest nieudane (zła geometria i kawa się klei do podstawy).

Abstrahując od faktu, że dalej bałbym się w to inwestować nie wiedząc co przyjdzie i tak wolałbym dać troszkę więcej i wesprzeć spoko firmę robiącą dobrą robotę zamiast "pożyczalskich". To nie są aż takie duże pieniądze ;)

[EDIT]: Poczytałem opinie kilku podobnych ogłoszeń tej podróbki z Ali i właściwie wszystkie są negatywne. Po prostu zerżnęli fotki od normcore i sprzedają szmelc za nieadekwatnie duże pieniądze
« Ostatnia zmiana: 30 Marzec 2023, 19:29:18 wysłana przez Tomo »

Offline Matius22

  • Wiadomości: 456
Odp: Normcore tamper 58,5mm ripple base
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Marzec 2023, 22:04:11 »
@Tomo tylko wiesz, że normcore w całości jest klepane w chinach? Zamawiając z ich oficjalnej strony także stamtąd leci paczka :) nie zdziwiłbym się jakby to było robione w tej samej fabryce.

/Edit Zwracam honor jeśli chodzi o ripple base - faktycznie wykonane do dupy oryginał wyglada zupełnie inaczej. Jednak cała reszta działa na prostej zasadzie ciężko mi wierzyć, że mogą być duże różnice przecież to zwykła sprężyna…

Osobiście miałem przez jakis czas, ale sprzedałem na rzecz „automacika”, mialem wrażenie iż nie ubijał zawsze tak samo.
« Ostatnia zmiana: 30 Marzec 2023, 22:16:04 wysłana przez Matius22 »
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 207
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: Normcore tamper 58,5mm ripple base
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Marzec 2023, 17:28:02 »
Ja mam Normcore V4 58.5mm, ogólnie jestem zadowolony, ale myślałem, że będzie bardziej dopasowany do sitek 3C Competition - chodzi mi o to, że jak mam już przygotowaną mielonkę w sitku to kawa przykleja się albo do sitka albo do boku tampera w trakcie/po tampingu. Wcześniej korzystałem z tampera Motta Competition 58.4mm

@Matius22 jaki masz teraz "automacik"?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi