Autor Wątek: Dyskusja poboczna [S] Lelit Bianca V2  (Przeczytany 8210 razy)

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Odp: [S] Lelit Bianca V2
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Luty 2023, 11:12:18 »
Dokładnie :), z racji posiadania dwóch dźwigni w tym jednej manualnej naturalnym dla mnie wydaje się postawienie na drugim biegunie czegoś kompletnie przeciwnego ,jedynie Decent został na placu boju :)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Odp: [S] Lelit Bianca V2
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Luty 2023, 11:25:25 »
Dokładnie :), z racji posiadania dwóch dźwigni w tym jednej manualnej naturalnym dla mnie wydaje się postawienie na drugim biegunie czegoś kompletnie przeciwnego ,jedynie Decent został na placu boju :)

No Decent zdecydowanie co innego. 😉

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Odp: [S] Lelit Bianca V2
« Odpowiedź #17 dnia: 09 Luty 2023, 14:04:42 »
Jak ktos kupi ekspres do firmy/ na firmę , odlicza VAT  tzn że ekspres na siebie zarabia  (w firmie)  i takowy nie jest używany w warunkach domowych.
Zawsze można się obronić, że ekspres stoi w socjalu u pracowników. Przy tym co ludzie sobie wrzucają w koszty to mały grzech. Mój stary szef miał w środkach trwałych kolarkę za 30k i zestaw narciarski za drugie tyle. Obronił się, że potrzebuje tego na spotkania z klientami i elo.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Odp: [S] Lelit Bianca V2
« Odpowiedź #18 dnia: 09 Luty 2023, 14:34:19 »
Fakt ekspres jest w zasadzie wszędzie do wrzucenie w koszty bez żadnego problemu .

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Odp: [S] Lelit Bianca V2
« Odpowiedź #19 dnia: 09 Luty 2023, 15:24:29 »
kolarkę
jak tak mówię przy synu, to mnie opieprza, że to szosa a nie kolarka :-)
Się off-top zrobił... Ten wątek o sprzedaży Bianci za połowę ceny, jakby co ;-)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Odp: [S] Lelit Bianca V2
« Odpowiedź #20 dnia: 09 Luty 2023, 15:27:09 »
Jak ktos kupi ekspres do firmy/ na firmę , odlicza VAT  tzn że ekspres na siebie zarabia  (w firmie)  i takowy nie jest używany w warunkach domowych.
Zawsze można się obronić, że ekspres stoi w socjalu u pracowników. Przy tym co ludzie sobie wrzucają w koszty to mały grzech. Mój stary szef miał w środkach trwałych kolarkę za 30k i zestaw narciarski za drugie tyle. Obronił się, że potrzebuje tego na spotkania z klientami i elo.

Ciekawe czy przez ten zestaw umiejętności  narciarskie znacząco wzrosły  no i czy spotkania z klientami z  uzyciem kolarki  były bardziej owocne.
Takich " cwaniaków " nie brakuje i  dlatego jest tak a nie inaczej.
A stary szef  umrze  niedługo  skoro jest stary i do trumny zaoszczedzonej  (z podatkowych przekrętow)  kasy rodzina mu raczej nie włoży. Więc po co to kombinowanie.
Każdy liczy , że żyć bedzie wiecznie a czas mija nieubłaganie.
« Ostatnia zmiana: 09 Luty 2023, 15:48:35 wysłana przez PiotrekBM »

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Odp: [S] Lelit Bianca V2
« Odpowiedź #21 dnia: 09 Luty 2023, 15:45:07 »
To nie cwaniactwo tylko opresyjny w stosunku do przedsiębiorcy system podatkowy , próbujący na każdym kroku ograniczyć możliwość uczciwego zarządzania kosztami ,szkoda wymieniać nonsensów typu 50% kosztów samochodu jeśli go używasz prywatnie i tak dalej , brak możliwości księgowania i odliczania VAT od np Lunchu z klientem w restauracji itp ,gdyby oczywiste koszty były dopuszczalne pewnie nikt by się nie babrał w jakieś kolarki (chociaż to uważam za przesadę jak rownież zestaw narciarski ) ale to ze muszę kupić kilka garniturów itp i nie mogę tego ująć w koszta tak jak i powyższe przykłady to nonsens.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Odp: [S] Lelit Bianca V2
« Odpowiedź #22 dnia: 09 Luty 2023, 15:47:05 »
To nie cwaniactwo tylko opresyjny w stosunku do przedsiębiorcy system podatkowy , próbujący na każdym kroku ograniczyć możliwość uczciwego zarządzania kosztami ,szkoda wymieniać nonsensów typu 50% kosztów samochodu jeśli go używasz prywatnie i tak dalej , brak możliwości księgowania i odliczania VAT od np Lunchu z klientem w restauracji itp ,gdyby oczywiste koszty były dopuszczalne pewnie nikt by się nie babrał w jakieś kolarki (chociaż to uważam za przesadę jak rownież zestaw narciarski ) ale to ze muszę kupić kilka garniturów itp i nie mogę tego ująć w koszta tak jak i powyższe przykłady to nonsens.

Tu akurat ja się z Tobą zgodzę 😉

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Odp: [S] Lelit Bianca V2
« Odpowiedź #23 dnia: 09 Luty 2023, 15:54:16 »
Zależy do czego porównywać... Ja miałem (dość dawno) jednoosobowa działalność, później zwykły etat jako pracownik.
Wg mnie jest raczej odwrotnie: zwykli pracownicy są bardziej łupieni (i dlatego powstały "1 os. firmy";) )

np. jako firma podatek liniowy, ZUS od minimalnej pensji, możliwość odliczania VATu, wrzucania w koszty i dość często sprowadza się to do płacenia zerowych podatków od zerowych zysków, tylko ZUS ;)

Pracownik też często musi być w garniaku i nie dostaje go od pracodawcy...

Skala podatków wynika raczej z wszechobecnego eurosocjalizmu ;) wszędzie drogo...



Offline babrzy93

  • Wiadomości: 66
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40
Odp: Odp: [S] Lelit Bianca V2
« Odpowiedź #24 dnia: 09 Luty 2023, 16:17:29 »
Zawiązała się tutaj bardzo ciekawa dyskusja, której nie chciałbym przerywać gdyby nie fakt, że tytułowy ekspres został wstępnie sprzedany. :) dlatego też proszę jeszcze nie zamykać wątku.
Bardzo dziękuję za zainteresowanie i burzliwą dyskusję,
a tymczasem wszystkim życzę smacznej kawki.
 kawka

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Odp: [S] Lelit Bianca V2
« Odpowiedź #25 dnia: 09 Luty 2023, 17:43:02 »
Jaki ZUS od minimalnej Pensji , ja płace ZUS  w tej chwili prawie 3.000 na miesiąc , jakim cudem można  Nie płacić podatku i jakim cudem można mieć zerowe zyski chyba dla firmy krzak która  handluje korkami od butelek .Jakim cudem jesteś łupiony jako zwykły pracownik jak masz etat to twój pracodawca jest łupiony :).

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Odp: [S] Lelit Bianca V2
« Odpowiedź #26 dnia: 09 Luty 2023, 18:36:51 »
Wg https://firma.rp.pl/zus/art37689991-skladki-zus-od-2023-roku-w-gore-ile-i-kiedy-trzeba-zaplacic

przedsiębiorca 1418,48 + 812,23 + 332,88

Na etacie ma umowę brutto, od tego pełny ZUS i skala podatkowa
w mojej branży (informatyka) sporo ludzi łapie się na najwyższy próg i max ZUS (ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe )
U mnie w korpo własna działalność nie wchodzi w grę, z tego powodu kolega zmienił pracę widząc ile $$$ idzie w błoto, znaczy na państwo ;)
Oczywiście kwestia czy płacę ja, czy pracodawca jest do dyskusji, ale wg mnie ja. Kasa na moje stanowisko jest określona, przy działalności miałem na rękę znacznie więcej...

Jak mieć w działalności dochód zero? Inwestować ;) koszty nie mniejsze od przychodu, np. jakiś LM kupić + samochód ;)
Ja np. miałem motocykl na stanie, załatwiając zwolnienie z VAT przy imporcie z UE pytali w US po co? Odpowiedź, że do dojazdów do nich, bo samochodem nie mam gdzie zaparkować była wystarczająca ;) ;)


« Ostatnia zmiana: 09 Luty 2023, 18:43:06 wysłana przez WS5 »

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Odp: [S] Lelit Bianca V2
« Odpowiedź #27 dnia: 09 Luty 2023, 19:45:27 »
W co chcesz inwestować przy miesięcznym sensownym dochodzie , w 5 motocykli , 5 samochodów przecież to ekonomiczne wykonalne tylko jak inwestycje generują kolejny przychód . Przy przychodzie dajmy na to 100.000 miesięcznie  inwestować 100.000 zdradź mi tajemnice w co zainwestować milion dwieście tysięcy rocznie(pomijam fakt ze trzeba za coś żyć ):)można kupować nieruchomosci ale ile można tego kupić :),na etacie ZUS płaci za  ciebie pracodawca typowe polskie myślenie uciec na B2B żeby mieć więcej kosztem mniejszych składek ZUS w ten sposób tracisz na przyszłej emeryturze .Ten sposób prowadzenie działalności który opisujesz to typowe polskie cwaniactwo przy małej  firmie i śmiesznym dichodzie poza tym płacenie podatków to poniekad jakiś rodzaj odpowiedzialności społecznej i powinno się płacić dlatego właśnie nie rozumiem bezsensownych ograniczeń w odliczeniach jak właśnie garnitury czy lunche z klientami.Te wyliczenie Zusu  skoryguj sobie o składkę  zdrowotna dzięki której płacisz ZUS w zależności od dochodu wiec nie jest to stała kwota tylko zmienna i, więcej zarabiasz tym wiekszy ZUS .
« Ostatnia zmiana: 09 Luty 2023, 19:57:52 wysłana przez rollo45 »

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Odp: [S] Lelit Bianca V2
« Odpowiedź #28 dnia: 09 Luty 2023, 20:03:18 »
Od doradzania są niektórzy księgowi, ja się nie podejmuję... ;)

B2B to nie tylko ZUS, nie wiem jak teraz (pewnie dalej) np. podatek liniowy 19% zamiast progów (32%), tańszy samochód, paliwo...
Niższa emerytura niby tak, ale i tak płacąc full składkę będzie niska (o ile nie jest się sędzią czy z służb mundurowych ;) ), więc pozostaje samemu sobie zapewnić...
Ograniczenia w odliczeniach wynikają zapewne z kombinatorstwa ;) Chyba jest mały limit na koszty reprezentacyjne i w to raczej można wrzucić, firma, której znaczącym kosztem są garniaki i knajpy jest mocno podejrzana ;)

Fakt, pisałem o małych firmach, ale duże (np sieci supermarketów) unikanie podatków mają w małym palcu...

« Ostatnia zmiana: 09 Luty 2023, 20:28:46 wysłana przez WS5 »

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Odp: [S] Lelit Bianca V2
« Odpowiedź #29 dnia: 09 Luty 2023, 20:30:44 »
Liniowy to dalej 19 procent ale składka zdrowotna to 4,9% od dochodu wiec zasadniczo na liniowym masz 23,9% podatku dochodowego ,znaczący to 50 garniturów miesięcznie  ale np kupno 3 -4 garniturów raz na kilka lat to chyba nie jest nic dziwnego nie wspomnę o lunchu z klientem lepiej wspierać korpoapteki które wyprowadzają dochody poza Polskie a kierownikom aptek organizacja spendy na Malediwach normalnie nonsens kompletny ,zgniły i kompletnie niewydolny system .

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi