Autor Wątek: WMF perfection  (Przeczytany 16071 razy)

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1311
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: WMF perfection
« Odpowiedź #30 dnia: 13 Styczeń 2023, 08:55:56 »
Gaggia Accademia

Jeśli chodzi o tą: https://www.gaggia.com/automatic-machines/accademia/ to podobieństw do WMFa nie widzę, raczej do taniego Saeco.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 788
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: WMF perfection
« Odpowiedź #31 dnia: 13 Styczeń 2023, 09:46:00 »
Staroci nie oglądaj






Offline Bec00l

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Bezzera Strega Top
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: WMF perfection
« Odpowiedź #32 dnia: 13 Styczeń 2023, 09:53:47 »

Cześć. Widziałem na żywo, sprawdziłem, zrobiłem i posmakowałem espresso. Wiadomo, nie jest to kolba ale bez dramatu. Natomiast wykonanie godne pochwały, Żadnych tanich plastików i pseud chromów jak w Jura. Wśród automatów teraz to mój numer 1.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: WMF perfection
« Odpowiedź #33 dnia: 13 Styczeń 2023, 21:47:52 »
Jakie to szczęście, że już za 8 koła można miec kawę bez dramatu :D

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 788
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: WMF perfection
« Odpowiedź #34 dnia: 13 Styczeń 2023, 22:11:10 »
To jak z AT w samochodzie, za komfort trzeba płacić.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: WMF perfection
« Odpowiedź #35 dnia: 14 Styczeń 2023, 07:14:45 »
Jakie to szczęście, że już za 8 koła można miec kawę bez dramatu :D
@Bec00l z WMF-a kawa smakowała, ale zobaczymy, co powie moje podniebienie. Co ciekawe dzieci piją tę samą średnio paloną Brazylię specialty, co u mnie jest zasypana w Ceado, ulubiona żony. U moich  kontrahentów też jest ona używana w automatach i piłem z: De'Longhi, Krupsa, Jury, Siemensa, Melitty, Boscha, Philipsa, także będę miał porównanie.
« Ostatnia zmiana: 14 Styczeń 2023, 07:55:14 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: WMF perfection
« Odpowiedź #36 dnia: 15 Styczeń 2023, 13:24:09 »
Jakie to szczęście, że już za 8 koła można miec kawę bez dramatu
Ten model perfection 890 kosztował 10k  :chory2:

Troszkę z zięciem zrobiliśmy shotów, ale na razie nie smakowaliśmy na najdrobniejszym mieleniu, gdyż WMF zaleca najpierw na trójce. Ustawiliśmy na dwójkę, jedynkę przetestujemy za jakiś czas. Wszystkie strzały były robione na największej dozie - mocy "4": ●●●●. Są jeszcze ●, ●●, ●●●.

¹ espresso x 40ml uzysk 35,2g x temperatura T2
² ristretto x 25ml uzysk 23,4g x T2
³ ristretto x 20ml uzysk 15,4g x T3
⁴ ristretto x 35ml uzysk 28,6g x T2
⁵ ristretto x 25ml uzysk 24,8g x T3
⁶ espresso x 30ml  uzysk 28,3g x T2
⁷ espresso x 30ml uzysk 25,2g x T1
⁸ ristretto x 25ml uzysk 22,1g x T2
⁹ espresso x 30ml uzysk 27,5g x T2

Najlepsze shoty: ristretto shot 2 i upewnienie 8, a espresso shot 6 i upewnienie 9. Zięć te shoty od razu zapisał w swoim profilu. Zmiana temperatury od razu wpływa na smak kawki (zdjęcie, jaka była w użyciu). Jak pamiętam, w żadnym z ekspresów wymienionych we wcześniejszym moim komentarzu tak nie smakowało mi te konkretne ziarno, gdzie w tych najlepszych shotach wyczuliśmy przyjemną kwaskowatość owocu, deklarowała pomarańcza. Ekstrakcja była długa. Od pierwwszego włączenia pompy, potem drugie (dwie preinfuzje?) 24 - 28 sekund. Ciastka były suche. Spienione mleko było fajne. Jak pojadę następnym razem, by testować kawę na najdrobniejszym mieleniu, to pokuszę się o latte art.

Wygląda zewnątrzny WMF-a mnie, żonie i dzieciom podoba się, taki elegancki, robi pozytywne wrażenie wysoką  jakością obudowy w porównaniu z plastikowym De'Longhi. Duży pojemnik na fusy, smukła, ładna, karafka  na mleko ze szkła, do włożenia na drzwi lodówki. Wyświetlacz łatwy w obsłudze, czytelny,  intuicyjny. 
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń 2023, 13:46:14 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: WMF perfection
« Odpowiedź #37 dnia: 15 Styczeń 2023, 14:00:40 »
Chcesz powiedzieć, że w WMF grubość przemiału wpływa na czas ekstrakcji?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: WMF perfection
« Odpowiedź #38 dnia: 15 Styczeń 2023, 14:26:38 »
Chcesz powiedzieć, że w WMF grubość przemiału wpływa na czas ekstrakcji?
Wszystkie shoty były robione na dwójce. Trzeba by sprawdzić na innych stopniach mielenia espresso o tych samych ustawieniach.
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: WMF perfection
« Odpowiedź #39 dnia: 22 Styczeń 2023, 12:29:52 »
Następna tura testów.

Po zrobieniu kilkudziesięciu kaw przestawiliśmy młynek na najdrobniejsze mielenie: z 2 na 1 i powiem, że espresso wyszło jeszcze lepsze niż tydzień temu, prawdopodobnie przez dłuższy czas parzenia od pierwszego włączenia pompy. Ilość mielonki, moc jak poprzednio, tj ●●●●:

¹ espresso > doza 30ml > czas 35,7s > uzysk 28,0g
² ristretto > doza 25ml > czas 33,7s > uzysk 21,1g
³ espresso > doza 30ml > czas 35,5s > uzysk 27,8g

W espresso naprawdę ładna crema, a ciastko zwarte i suche  :ok:
Można też robić latte art - moje nieudolne  :-\. Najlepsza konsystencja wychodziła na nieoddzielnym programie spieniania, ale po ustawieniu maksimów: mleka i pianki w napoju latte macchiato. Najpierw mleko do dzbanuszka, potem espresso do filiżanki i malowanie.

Z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić,że WMF-owi  bliżej do espresso niż ekspreso  :taktak: Córka i zięć są bardzo zadowoleni z jakości napojów i wykonania ekspresu.
« Ostatnia zmiana: 22 Styczeń 2023, 12:56:36 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline fr86

  • Wiadomości: 13
Odp: WMF perfection
« Odpowiedź #40 dnia: 25 Styczeń 2023, 16:18:08 »
Mam pytanie jak wygląda jakoś espresso oraz kaw mlecznych w tym ekspresie względem Jura Z10? Jak jest z gwarancją w Polsce?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: WMF perfection
« Odpowiedź #41 dnia: 25 Styczeń 2023, 16:31:34 »
Jura Z10
Z tego modelu nie piłem. Dzisiaj u kontrahenta z Jury X8, który sypię tę samą kawkę: Brazylię specialty. Musisz porównać na żywo. WMF robi bardzo dobre espresso do tego stopnia,  że zięciowi bardziej smakuje na tej samej kawce niż moje z pompy i dźwigni.  Te spienianie mleka z automatu to się nie znam. Jak wyżej napisałem, z WMF-a nadaje się nawet do latte artu.
Jak jest z gwarancją w Polsce?
Jest oficjalny dystrybutor, ale gwarancja chyba standardowa - popytaj.
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń 2023, 16:59:07 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline fr86

  • Wiadomości: 13
Odp: WMF perfection
« Odpowiedź #42 dnia: 25 Styczeń 2023, 17:23:45 »
GostRado wielkie dzięki za pomoc. Podobno kawa z Jury Z10 jest lepsza niż z modelów x8. Myślę, że można tutaj postawić znak równowagi. Po stronie Jury 50 miesięczna gwarancja door to door vs 24 miesiące w WMF. Na i ten smaczek porą letnią czyli możliwość robienia cold brew. Za to WMF 890L ma jedną ogromną dla mnie zaletę, czyli czyszczenie systemu mleka po każdej kawie. Trwa to chwilę i nie trzeba robić nic więcej. Raz na jakiś czas jedynie rozmontować i wyczyścić wylewkę. Naprawdę ciężki wybór. Nie mam możliwości podjechania i sprawdzenia obu ekspresów. Mogę jedynie posiłkować się tym co w internecie.

Edit: Czy może ktoś potwierdzić, że w WMF jednorazowo możemy dokonać ekstraktu kawy jedynie z 11g, a w Jurze z 16g? Jeżeli to prawda to dla mnie wybór jest tylko jeden. W ekspresie DeLonghi było to właśnie coś w okolicy 11g i dla mnie najmocniejszy tryb kawy był delikatnie za słaby. W Saeco było ok.
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń 2023, 17:29:10 wysłana przez fr86 »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: WMF perfection
« Odpowiedź #43 dnia: 25 Styczeń 2023, 17:41:28 »
Nie mam możliwości podjechania i sprawdzenia obu ekspresów.
Nie bądź taki, jak moja córka i zięć, że kupili praktycznie w ciemno, jedynie ja coś tam poczytałem w necie. 10.000 to sporo kasy, ja bym na Twoim miejscu jednak pofatygował się na testy.
11g, a w Jurze z 16g
Jura na pewno, a ta maksymalna doza z WMF-a chyba obiła mi się o uszy. Wg mnie espresso nie było słabe, mimo słodkiej Brazylii. Ciastko było dość grube. Poczytaj o tym module zaparzającym stal vs plastik, bo to naprawdę robi różnicę.
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń 2023, 17:46:30 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: WMF perfection
« Odpowiedź #44 dnia: 25 Styczeń 2023, 17:50:14 »
Gdzieś na Youtubach widziałem że te wyższe modele Jury to nawet 18g. ale nie chce mi się teraz szukać, może ktoś inny potwierdzi.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi