Autor Wątek: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota  (Przeczytany 11415 razy)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #15 dnia: 19 Kwiecień 2022, 20:01:44 »
I uważasz, że próba n=1, która nie jest ślepa to jest lepsza metodologia niż termometr?

Bardzo mądre słowa, mamy od chyba 400 lat urządzenie pomiarowe, aktualnie niewyobrażalnie dokładne, dostępne i tanie, a bawimy się w "oceń na podstawie smaku" ;)

Ale najważniejsze pytanie moim zdaniem, na które nadal nie mamy odpowiedzi, brzmi: co to znaczy wygrzana grupa? Do jakiej temperatury dążymy? Konkretna wartość?
Bo póki co mierzymy temperaturę czasem (w sumie i tak lepiej niż smakiem), a wydaje mi się, że temperaturę winno mierzyć się termometrem, w stopniach Celsjusza.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #16 dnia: 19 Kwiecień 2022, 20:11:20 »
Ale najważniejsze pytanie moim zdaniem, na które nadal nie mamy odpowiedzi, brzmi: co to znaczy wygrzana grupa?
Przecież sam sobie odpowiedziałeś zamieszczając infografikę (załącznik):

« Ostatnia zmiana: 19 Kwiecień 2022, 20:14:44 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #17 dnia: 19 Kwiecień 2022, 20:20:43 »
No to skoro już znasz konkretną wartość w stopniach Celsjusza, to zamiast organizować zakrojone na szeroką skalę forumowe badania smakowo-porównawcze, to po prostu weź termometr i sobie zmierz czas potrzebny do osiągnięcia tej temperatury przez Twoją grupę.

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #18 dnia: 19 Kwiecień 2022, 20:26:06 »
Mnie zawsze bardziej smakowało po dłuższym, więc odpuściłem krótkie   nagrzewanie tak ok. 20 minut, co czyniłem na początku użytkowania  Classiki.

Wg mnie to porównanie nie ma większego sensu, bo to, że ekspresy mają e61 nie oznacza, że działają tak samo. Np. Classika to SB, więc bojler, biorąc pod uwagę offset, nagrzewa się pewnie do 105 - 110 stopni Celsjusza. W przypadku HX całość rozgrzeje się bardziej np. u mnie rozgrzewa się na początku do 140 stopni Celsjusza itp. Do tego dochodzi milion innych zmiennych, które wymienili poprzednicy. Zrobiłem sobie dzisiaj shoty na ustawieniu ~92 C i ~94 C i sprawa dla mnie nie jest wcale oczywista. Więc IMO lepiej jest przeanalizować sobie wykres temperatura/czas dla swojego ekspresu zrobiony w rozsądnych warunkach i jak się komuś bardzo śpieszy przyjąć punkt, który jest dla niego wystarczający np. 1/2/3 stopnie od równowagi na grupie.

A jak komuś bardzo zależy na precyzyjnej temperaturze, to najlepiej kupić inny ekspres. Bo co z tego, że PID w bojlerze trzyma temperaturę X, producent założył sobie offset Y jak grupa jest zlokalizowanym kilkanaście centymetrów dalej, odsłoniętym kaloryferem, który w zależności od temperatury w pomieszczeniu, wydajności wentylacji itd. oddaje inną ilość ciepła i rano możesz mieć różną temperaturę zaparzania od tej po południu.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #19 dnia: 19 Kwiecień 2022, 20:26:45 »
No to skoro już znasz konkretną wartość w stopniach Celsjusza,
Przecież już Ci pisałem, że gość, chyba na HB, zrobił pomiary swojej Classiki i wyszło mu 45 minut, a Twojej Biance przytoczeni przez Ciebie goście też zrobili pomiary i wyszło im 48 minut.
》tertium non datur《

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #20 dnia: 19 Kwiecień 2022, 20:39:51 »
gość, chyba na HB, zrobił pomiary swojej Classiki i wyszło mu 45 minut, a Twojej Biance przytoczeni przez Ciebie goście też zrobili pomiary i wyszło im 48 minut

Nie no, ale to było dla Bianki V2, teraz już jest V3 i zoptymalizowali to, i był gość, chyba na HB, zrobił pomiary i dla V3 mu wyszło 7,5 minuty.



Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #21 dnia: 19 Kwiecień 2022, 20:41:56 »
dla V3 mu wyszło 7,5 minuty
:brawa: więc jesteś w siódmym niebie.
》tertium non datur《

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #22 dnia: 19 Kwiecień 2022, 21:02:30 »
Nie ma o co bić piany. Jest wiele innych czynników, oprócz tempetatury, które decydują o smaku kawy.
I owszem, po dłuższym czasie wygrzewania grupy temperatura będzie stabilniejsza, ale wyrokowanie że tylko z tego powodu otrzymaliśmy smaczniejsze espresso to błąd.
Ale jak lepiej smakuje to




Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #23 dnia: 19 Kwiecień 2022, 21:13:34 »
I owszem, po dłuższym czasie wygrzewania grupy temperatura będzie stabilniejsza, ale wyrokowanie że tylko z tego powodu otrzymaliśmy smaczniejsze espresso to błąd. Ale jak lepiej smakuje to
Zakładamy, że wszystko pozostałe, co składa się na zrobienie poprawnego espresso jest jak najbardziej oki.
Więc IMO lepiej jest przeanalizować sobie wykres temperatura/czas dla swojego ekspresu zrobiony w rozsądnych warunkach i jak się komuś bardzo śpieszy przyjąć punkt, który jest dla niego wystarczający np. 1/2/3 stopnie od równowagi na grupie.
Tyleże będzie to loteria (różne warunki wokół grupy) albo się uda dobry shot, albo wyląduje w zlewie.
« Ostatnia zmiana: 19 Kwiecień 2022, 21:18:34 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #24 dnia: 19 Kwiecień 2022, 21:44:00 »
Swoją drogą, ciężko mi wyobrazić sobie ze musiałbym 40 minut nagrzewać ekspres żeby zrobić 1 kawę rano.

Swoją drogą - ktoś jeszcze włącza ekspres rano idąc do kuchni po przebudzeniu?  :wow2:
Myślałem, że dyskusja jest czysto akademicka, bo odkąd mamy smart-plugi to co to ma za znaczenie ile się nagrzewa skoro i tak wstaje się na gotowe  :taniec:

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #25 dnia: 19 Kwiecień 2022, 22:03:45 »
Tyleże będzie to loteria (różne warunki wokół grupy) albo się uda dobry shot, albo wyląduje w zlewie.

Nie do końca, bo im większa różnica temperatur (grupa - bojler), tym większa wymiana ciepła. Dlatego m.in. jak zauważyłeś w innym wątku nagrzanie Bianki z 20 > 86 jest szybsze niż z 86 > 88. Problematyczne są te ostatnie stopnie, które nie dla wszystkich są istotne. Dodatkowo w trakcie zaparzania masz kolejne uśrednienie: woda z nagrzanego bojlera i grupa.

Dawid1144

  • Gość
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #26 dnia: 19 Kwiecień 2022, 22:24:13 »
Swoją drogą, ciężko mi wyobrazić sobie ze musiałbym 40 minut nagrzewać ekspres żeby zrobić 1 kawę rano.

Swoją drogą - ktoś jeszcze włącza ekspres rano idąc do kuchni po przebudzeniu?  :wow2:
Myślałem, że dyskusja jest czysto akademicka, bo odkąd mamy smart-plugi to co to ma za znaczenie ile się nagrzewa skoro i tak wstaje się na gotowe  :taniec:

No niby tak, ja akurat nie używam bo mój poranny pobyt w łazience trwa akurat tyle ile ma się nagrzewać ekspres, a że wstawaniem u mnie jest różnie, raz wstanę o 5 a raz o w pół do 6. Raczej chodziło mi o coś innego, że tyle zachodu i nagrzewania żeby zrobić 1 kawę.. To aż żal. To tak jakby uruchamiać 3 litrowego diesla żeby dojechać 3km do pracy.

Nie że jestem jakiś oszczędny i oszczędzam na prądzie, ale to takie trochę marnotrawstwo energii :) jakby były chociaż 2-3 kawy do zrobienia..

Kiedyś pewnie nie zwracałbym na to uwagi, ale latka lecą i czasem zastanawiam się jak dużo zasobów zużywa człowiek w krajach rozwiniętych dla własnej wygody.
« Ostatnia zmiana: 19 Kwiecień 2022, 22:26:25 wysłana przez Dawid1144 »

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #27 dnia: 19 Kwiecień 2022, 22:33:27 »
Szanowni - po co te dywagacje? Na ten temat napisano już tyle, że więcej nie trzeba (jak widać nic nowego ta dyskusja nie wniosła), a jedynym sposobem kontrolowania temperatury na standardowym HXe jest termometr w grupie. Chyba że ktoś już tak opanował maszynę używając termometru, że jest w stanie powtórzyć szota bez termometru.
Raz tylko widziałem test Bezzera Magica PID, gdzie ekspres był tak skalibrowany, że faktycznie temperatura wody na ciastku była taka, jak wyświetlona na PID. Pytałem u nas w serwisie - nikt tego nie robi....
https://youtu.be/IBUjAZaJY_o?t=784

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #28 dnia: 19 Kwiecień 2022, 22:46:16 »
Kiedyś pewnie nie zwracałbym na to uwagi, ale latka lecą i czasem zastanawiam się jak dużo zasobów zużywa człowiek w krajach rozwiniętych dla własnej wygody.

A to prawda, z tym zgadzam się w całej rozciągłości.

jedynym sposobem kontrolowania temperatury na standardowym HXe jest termometr w grupie

Tego nikt nie podważa. Otwartym pozostaje natomiast pytanie, czy jak na termometrze masz np 87* to robisz kawę, czy czekasz na 88*? :)

Problematyczne są te ostatnie stopnie, które nie dla wszystkich są istotne.

No właśnie, czy są problematyczne i istotne...
Ekspres ma offset, 10*C.
Grupa przy ustawieniu PID na 92*C grzeje się do max 88*C
Zakładam, że konstruktorzy mieli jakieś tam pojęcie o inżynierii i fizyce i obliczyli oraz zaprojektowali to tak, że offest sprawia, iż wyrzucenie 40ml wody o temperaturze 102*C z bojlera do grupy o temperaturze 88*C skutkuje ostateczną temp w grupie 92*C.
Łatwo policzyć, że obniżenie t grupy o 2*C skutkować będzie obniżeniem temp końcowej o ~0,95*C.

Zimna grupa zepsuje temp, nawet letnia czy ciepła grupa zepsuje temp, ale czy czekać dodatkowe 20-30 min dla różnicy poniżej 1*C to trzeba sobie samemu odpowiedzieć :)
(zwłaszcza, że większą różnicę zrobi np uchylenie okna  :hihihi: )
« Ostatnia zmiana: 19 Kwiecień 2022, 22:48:45 wysłana przez kabzior »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #29 dnia: 20 Kwiecień 2022, 06:56:29 »
Zimna grupa zepsuje temp, nawet letnia czy ciepła grupa zepsuje temp, ale czy czekać dodatkowe 20-30 min dla różnicy poniżej 1*C to trzeba sobie samemu odpowiedzieć
Pij sobie espresso po 7,5 minucie,  jak Ci smakuje, nic mi do tego, ale najpierw sprawdź takie samo po dodaktowym wygrzaniu 40 minut, jak wskazuje "Twój" przytoczony wykres, jak nie wyczujesz różnicy, to po co przepłacać. Wolisz wierzyć fabryce czy innym niż sobie?
(zwłaszcza, że większą różnicę zrobi np uchylenie okna)
Starasz się zrobić najlepsze możliwie espresso, a potem otwierasz okno :picardpalm: Mosochistą jesteś? Ale filiżankę do espresso nie trzymasz w lodówce  :blue:
« Ostatnia zmiana: 20 Kwiecień 2022, 07:30:53 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi