Autor Wątek: RO - odwrócona osmoza  (Przeczytany 8170 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #30 dnia: 13 Listopad 2023, 12:44:37 »
czy jest jakiś producent który jest liderem i elementy eksploatacyjne są najłatwiej dostępne? Mam tu na myśli aby nie wpakować się w jakiegoś no-name'a i potem męczyć się z dostępnością zużywalnych komponentów
jak kupisz jakiś zwykły zestaw za kilka stówek to zbudowane są one na podstawie standardowych filtrów i wężyków, wybór filtrów jest bardzo duży - później zostaje tylko patrzeć czy miałeś wcześniej szybkozłączki czy wkręcane, bo jak miałeś szybkozłączki a kupisz na wkręcane złączki to nie uda się podłączyć. plus taki, że jest to wszystko standaryzowane, więc potem kupujesz np. kolanko z gwintem 1/4" na wężyk 1/4" i tyle, nie ma znaczenia jaki producent. i nie pchaj się w jakieś wynalazki czy kompletne zestawy, gdzie trzeba umawiać się na wymianę filtrów a nie poklikać 10 minut na allegro, zamówić filtry a potem odłączyć/podłączyć kilka wężyków i zamknąć temat.

Czy należy wykonać jakieś pomiary wody w domu aby wybrać odpowiedni stopień systemu? Standardowo to 6?
to jest tylko kwestia ilości filtrów, nie ma to za bardzo związku ze stanem wody w domu. raczej kwestia "uzdatniania" wody, bo wszystkie dodatkowe powyżej 3 znajdują się za membraną.

Czy warto mineralizować wodę którą później będę stosował w ekspresie?
jak najbardziej, od siebie z doświadczenia mogę polecić wsadzenie w szeregu dwóch mineralizatorów, różnica jest bardzo duża.

Czy filtry są standardowe i pasują rozmiarem do większości zestawów, czy co producent to inny filtr?
zdecydowana większość tych "tanich" i niektóre markowe są standaryzowane - ale jak już ktoś pisze o umawianiu się na serwis to zazwyczaj filtry się różnią i jesteś zmuszony do zakupu filtrów u producenta. i potem co z wieczystej gwarancji, skoro po 2-3 latach kupiłbyś kolejne urządzenie. a w zwykłym zestawie niezbyt ma co się popsuć... jedyne co to okresowe wymiany zbiornika z rzeczy "nietypowych", ale to już się tyczy każdego zestawu, czy restryktora na odpływie do kanalizacji - ale to też w każdym zestawie. kilka już widziałem, na chwilę obecną skończyło się na wynalazku z dwoma membranami, pompą i bwt do tego, ale dopóki trzymasz się zwykłych zestawów, gdzie piszą o filtrach np. FC* to możesz być spokojny - nic prostszego sie nie da znaleźć.  a jak kupisz taki o którym piszesz to jesteś skazany na filtry producenta. co z tego, że może prościej wymienić, skoro tracisz na filtrze kilkadziesiąt złotówek.

Offline Łukasz86pl Mężczyzna

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Bellezza Bellona; Hario V60; Jura Z5 gen1
  • Młynek: ZF64W; 1zpresso Q2
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #31 dnia: 13 Listopad 2023, 12:55:54 »
Dziękuje Wam bardzo za cenne odpowiedzi, temat się wyjaśnia.

od siebie z doświadczenia mogę polecić wsadzenie w szeregu dwóch mineralizatorów, różnica jest bardzo duża.
możesz wyjaśnić co przez to uzyskujesz?

Dodatkowe pytania jakie mi się nasuwaja:
a) to czy minerały w wodzie są ok dla ekspresu czy mniej zakamieniałby się bez mineralizatora? Czy mylę pojęcia? :)
b) jak znaleźć jakiś zestaw? wchodzę na alledrogo i wybieram jakikolwiek w budowie odpowiadający temu co chce i tyle? Możesz podać jakiś przykład?



...wchodzący w świat prawdziwej kawy :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #32 dnia: 13 Listopad 2023, 13:10:46 »
jak znaleźć jakiś zestaw? wchodzę na alledrogo i wybieram jakikolwiek w budowie odpowiadający temu co chce i tyle? Możesz podać jakiś przykład?
no mniej więcej w ten sposób :D

to czy minerały w wodzie są ok dla ekspresu czy mniej zakamieniałby się bez mineralizatora?
o składzie wody się nie wypowiadam :D to jest temat na elaborat, znajdziesz sporo na forum na ten temat.

możesz wyjaśnić co przez to uzyskujesz?
większa mineralizacja, ale to już kwestia składu wody bardziej. testowaliśmy, lepiej kawa wychodzi jak masz dwa mineralizatory.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #33 dnia: 13 Listopad 2023, 13:45:19 »
Podłączenie wody osmotycznej do ekspresu bez mineralizatora to totalny bezsens, dobra kawa z tego nie wyjdzie.

Offline Matius22

  • Wiadomości: 456
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #34 dnia: 13 Listopad 2023, 13:45:41 »
@Pabloo zbyt miękką woda będzie też uszkadzać ekspres - tak twierdzi serwis lelita i taką wodę masz podłączoną u siebie, bardzo bardzo miękka - nie powinna taka byc.

„ Woda miękka jest niezalecana w instalacjach wykonanych z miedzi. Szkodliwie wpływa na elementy wykonane są ze stopów miedzi i niklu. Powodując wypłukiwanie z nich jonów które przedostają się do wody.”

Tak natomiast mówi google.
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #35 dnia: 13 Listopad 2023, 13:45:51 »
a) to czy minerały w wodzie są ok dla ekspresu czy mniej zakamieniałby się bez mineralizatora? Czy mylę pojęcia?

do ekspesu podłączasz z pominięciem mineralizacji, takie są zalecenia producenta i ja tak zrobiłem u siebie.
jak znaleźć jakiś zestaw? wchodzę na alledrogo i wybieram jakikolwiek w budowie odpowiadający temu co chce i tyle? Możesz podać jakiś przykład?


Ja używam tego zestawu czwarty rok, wymieniam wszystkie filtry dwa razy do roku, osmozę wymieniałem dopiero raz:
https://sklepzfiltrami.pl/pl/p/RO6-PREMIUM-LINE-6-Stopniowy-system-Odwroconej-Osmozy-SUPREME/598
Mam podłączenie ek ekspresu, ciśnienie bez problemu daje radę, nawet musiałem obniżyć ciśnienie na pompie ekspresu bo było za wysokie :)

Offline Łukasz86pl Mężczyzna

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Bellezza Bellona; Hario V60; Jura Z5 gen1
  • Młynek: ZF64W; 1zpresso Q2
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #36 dnia: 13 Listopad 2023, 13:50:12 »
Podłączenie wody osmotycznej do ekspresu bez mineralizatora to totalny bezsens, dobra kawa z tego nie wyjdzie.

do ekspesu podłączasz z pominięciem mineralizacji, takie są zalecenia producenta i ja tak zrobiłem u siebie.

@Pabloo zbyt miękką woda będzie też uszkadzać ekspres - tak twierdzi serwis lelita i taką wodę masz podłączoną u siebie, bardzo bardzo miękka - nie powinna taka byc.

Panowie, mętlik mętlik :) pomocy :)
...wchodzący w świat prawdziwej kawy :)

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #37 dnia: 13 Listopad 2023, 13:52:01 »
Podłączenie wody osmotycznej do ekspresu bez mineralizatora to totalny bezsens, dobra kawa z tego nie wyjdzie.

Taką informację dostałem u dystrybotora mojego RO6, woda mineralna będzie tworzyła osady w instalacji eksrpesu i trzeba to będzie oczyszcać, ale zweryfikuję to jeszcze.

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #38 dnia: 13 Listopad 2023, 14:06:44 »
Panowie, mętlik mętlik  pomocy

Ze spokojem, kupuj sobie RO a do którego wyjscia wody podłączysz to już kwstia wtórna :) Ja mogę polecić mój zestaw, wymieniam filtry 2x w roku, a koszt 5 filtrów u mnie to 50zł. Membrana wyrtzzumuje ok 2 lat i jej koszt to ok 60zł. Zestaw ma magazyn wody ok 5l który też nadaje ciśnienie całej instalacji. Po podłączeniu, na pełnym zbiorniku mamonetr na ekspresie wskazuje ok 3,5bara. Z tego co wiem, zestawy RO które zamiast magazynu mają pompke to nie wytwarzają wystarczającego ciśnienia.
« Ostatnia zmiana: 13 Listopad 2023, 14:10:56 wysłana przez Pabloo »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #39 dnia: 13 Listopad 2023, 14:08:51 »
Tylko kawa z wody osmotycznej nie będzie smaczna. Nie da się po prostu takiej zrobić. Chyba że potrafią oszukać fizykę/chemię, to poproszę o sposób.

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #40 dnia: 13 Listopad 2023, 14:13:12 »
Tylko kawa z wody osmotycznej nie będzie smaczna. Nie da się po prostu takiej zrobić. Chyba że potrafią oszukać fizykę/chemię, to poproszę o sposób.

Robiłem kawę z pominięciem wkłądu mineralizacyjnego i z wkłaem. Szczerze to nie czuję różnicy. Z szeregu mam wpięty jeszcze wkład z aktywnym węglem i łupin orzechów kokosowych i on nadaje smak wodzie.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #41 dnia: 13 Listopad 2023, 14:14:43 »
Parokrotnie przewijał się w tym wątku pomysł mieszania wody RO i filtrowanej sprzed membrany. Odpada Ci wtedy potrzeba mineralizacji.
Dodatkowo, o ile zauważyłem z tego wątku, mineralizatory działają bardzo słabo.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #42 dnia: 13 Listopad 2023, 14:20:17 »
To fakt, szału nie ma. Ale z racji tego, że czeka mnie wymiana filtrów na dniach u kolegi, jak nie zapomnę to pomierzę ile wychodzi w którym miejscu - przed membraną, za membraną, przed mineralizacją, ile za jednym mineralizatorem i ile za dwoma.

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #43 dnia: 14 Listopad 2023, 15:22:25 »
Ja mam pytanko do zaawansowanych użtykowników RO. Czy da się zmniejszyć straty wody(odrzut) podłączając drugą membranę do odrzutu pierwszej?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #44 dnia: 14 Listopad 2023, 16:03:55 »
Dać się da, ale prościej podłączyć pompę i chyba nawet mniejszy odrzut wody niż przy membranie na ścieku będzie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi