Autor Wątek: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji  (Przeczytany 8548 razy)

skansen

  • Gość
Odp: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« Odpowiedź #45 dnia: 21 Kwiecień 2023, 20:24:33 »
Jeśli w Bezerze można przekręcić pokrętło dwa razy, to nigdy nie wiadomo w jakim położeniu jesteśmy. Problemu tego nie ma Bianka. Teoretycznie rozwiązanie Bezerry jest bardziej precyzyjne (gdy już się zorientujemy gdzie jesteśmy) ale czy taka precyzja jest potrzebna?

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« Odpowiedź #46 dnia: 21 Kwiecień 2023, 20:47:08 »
Zależy komu :):), miałem Biance i nie uważam tego wihajstra  za precyzyjny wrecz przeciwnie :), Bezzery nie posiadam wiec nie mogę się wypowiedzieć czy jest lepiej , konstrukcyjnie dla mnie trochę bardziej funkcjonalne i może mńiej awaryjne , w zasadzie w praktyce i tak ciężko powtórzyć 2 razy to samo ale „czy to komuś potrzebne”

skansen

  • Gość
Odp: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« Odpowiedź #47 dnia: 21 Kwiecień 2023, 20:49:23 »
Dlaczego regulacja Bezerry ma być mniej awaryjna?

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« Odpowiedź #48 dnia: 21 Kwiecień 2023, 21:01:28 »
Te obrotowe rozwiązanie ma moim zdaniem wiekszy margines bezpieczeństwa od 180 stopni zakresu ruchu w Biance .

skansen

  • Gość
Odp: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« Odpowiedź #49 dnia: 21 Kwiecień 2023, 21:13:29 »
Co rozumiesz przez margines bezpieczeństwa? I jak ma on wpływać na awaryjność?
Tak swoją drogą Bianca ma większy zakres niż 180 stopni :)

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« Odpowiedź #50 dnia: 21 Kwiecień 2023, 23:20:01 »
Flow control w Biance jest dosyć awaryjny wynika to z ograniczonego  do półokręgu zakresu ruchu co często wymusza rekalibracje jak również prowadzi do uszkodzeń centralnego mechanizmu ,zakładam może blednie ze spsob „na korbkę „ Bezzery może być mniej awaryjny i bardziej precyzyjny ,jeśli chcesz dokładnych technicznych analiz to nie posiadam ):):)

Offline Smakosz

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Lelit Bianca / Chemex / V60 / plujka u mamy
  • Młynek: Eureka Mignon Single dose / Timemore C3
Odp: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« Odpowiedź #51 dnia: 04 Grudzień 2023, 15:56:39 »
Flow control w Biance jest dosyć awaryjny wynika to z ograniczonego  do półokręgu zakresu ruchu co często wymusza rekalibracje jak również prowadzi do uszkodzeń centralnego mechanizmu ,zakładam może blednie ze spsob „na korbkę „ Bezzery może być mniej awaryjny i bardziej precyzyjny ,jeśli chcesz dokładnych technicznych analiz to nie posiadam ):):)

Cześć, możesz rozwinąć awaryjność Bianki w tym zakresie?
W poszukiwaniu informacji znalazłem jeden post z zagranicznego forum, gdzie użytkownikowi ukręciła się śrubka tego przepływu w grupie E61, wykręcił to i dosłali mu nową, wymienił, więcej nie znalazłem postów o usterkach tego rozwiązania Bianki.
Może posiadasz jakiś więcej danych? :szampan:
Skłaniam się do zakupu Bianki i wolałbym wiedzieć co w trawie piszczy.  :blue:
~Smakosz

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 207
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« Odpowiedź #52 dnia: 06 Styczeń 2024, 12:59:08 »


Zrób sobie na początek najprostszy myk z mieleniem ok 2x drobniej niż zazwyczaj, skręć FC na 1/4-1/3 przepływu, włącz pompę i woda bardzo powoli będzie płynąć, ciśnienie zacznie się budować po ok 10 sek, a pierwsza kropla pojawi się po ok 20-25 sek. Jak dobrze się wstrzelisz z mieleniem to samo Ci dojdzie do +/- 7 barów bez machania wajchą. Cały szot zajmie ok 50-60 sek. Taka akcja najlepiej mi się sprawdza ze średnio/mocno palonymi ziarnami (np krówka od Gorana) i usuwa absolutnie jakąkolwiek kwaskowość z kawy a dodaje ogromne ilości gorzkiej czekolady, do tej pory spokojnie mógłbym obstawiać, że na dnie filiżanki była kostka czekolady przed zrobieniem kawy :)

Dziś sobie zrobiłem tym profilem espresso, ziarna Sweetie Kitty od @mr_blend, normalnie mieliłem na 15-16 w Niche Zero, a do tego skręciłem na 13, wajchę startowo ustawiłem na około 3-4g/s, w 12 sekundzie zaczęło budować ciśnienie, potem bez kręcenia wajchą dochodzi do 8-9 barów, skończyłem shota przy ratio 1:2 (19/38g) w 54 sekundzie - ależ to smakuje, od niedawna bawię się FC, ale serio nie piłem nigdy tak dobrej kawki, nie wspominając o pięknym tygrysku na powierzchni

Czym się różni preinfuzja budowana tak jak powyżej w porównaniu do preinfuzji, że FC ustawiam na domyślny przepływ i jak widzę, że ciśnienie dochodzi do 3 barów to szybko skręcam FC i trzymam na tych 3 barach np. 15 sekund?

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« Odpowiedź #53 dnia: 06 Styczeń 2024, 20:22:19 »
ależ to smakuje, od niedawna bawię się FC, ale serio nie piłem nigdy tak dobrej kawki, nie wspominając o pięknym tygrysku na powierzchni
Witamy w klubie, jak pisałem że od kiedy mam możliwość profilowania robię najlepsze kawy jakie do tej pory piłem to niektórzy byli sceptycznie nastawieni, a niech sobie dalej siedzą w swojej bańce. ;)

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 207
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« Odpowiedź #54 dnia: 07 Styczeń 2024, 00:27:27 »
@Artisz Jak to teraz się mówi wśród młodzieży, według mnie jest to prawdziwy "gamechanger"

Czym się różni preinfuzja budowana tak jak powyżej w porównaniu do preinfuzji, że FC ustawiam na domyślny przepływ i jak widzę, że ciśnienie dochodzi do 3 barów to szybko skręcam FC i trzymam na tych 3 barach np. 15 sekund?

Sam sobie odpowiem posiłkując się filmem Lance'a (od 12min 52sek), który twierdzi, że preinfuzja z wykorzystaniem tzw. low-flow jest gorsza od preinfuzji high-flow, która ma być mocno zbliżona do tego jak to działa w ekspresie dźwigniowym:


Ile osób tyle szkół, a na końcu i tak zawsze liczy się smak - fajnie, że można kombinować samemu, w którą stronę iść i sprawdzać różne zależności, czy to przy manualnym FC czy też z programowalnymi ustawieniami
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2024, 01:18:14 wysłana przez radekzaj »

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« Odpowiedź #55 dnia: 07 Styczeń 2024, 10:42:45 »
Programowalne mają taki plus że jak wybierzesz profil który Ci odpowiada to tylko startujesz ekstrakcję i ekspres robi resztę sam co powoduje że staje się to bardzo proste i powtarzalne. Oprócz tego w czasie ekstrakcji tego profilu jest możliwość regulowania ciśnienia w górę czy dół przyciskami na ekranie w razie jakby przemiał nie był taki jak powinien. Dokładnie jest tak jak napisałeś to jest gamechanger. :taktak:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi