Autor Wątek: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji  (Przeczytany 8524 razy)

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1111
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« dnia: 05 Kwiecień 2022, 20:06:37 »
Właśnie mija 1,5 roku od zakupu ekspresu Bezzera Matrix Top MN. Czy jestem zadowolony z dokonanego wyboru?
No cóż, do dobrego szybko człowiek się przyzwyczaja.
Im dłużej go użytkuję, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, ze dokonałem dobrego wyboru.
I chyb prawidłowo, bo przy tej półce cenowej powinno tak być, pełne zadowolenie.
Do chwili obecnej bezawaryjnie.

Solidna, sztywna konstrukcja (waga netto 31.5 kg). Nic nie brzęczy, piszczy, stuka. Czasem filiżanki na górnej półce ;)
Obudowa wykonana z polerowanej stali nierdzewnej (AISI 304)
Dwa mosiężne, izolowane bojlery. Kawowy 450 ml i serwisowy 1 l. 2 sterowniki PID.
Solidna i w miarę cicha pompa rotacyjna, zero tandetnych rozwiązań w środku.
Możliwość podłączenia do wody i kanalizacji. Duży wyjmowany zbiornik na wodę 4l.
Akrylowe, podświetlane różnymi do wyboru kolorami boki. Mi i domownikom przypadły mocno do gustu.
Ekspres prezentuje się efektownie, z reguły swieci w kolorze białym lub niebieskim.
Z daleka widać przynajmniej że jest włączony  ;)
Nawet listwy LED są made in Italy, jak wszystko inne w środku.

Wymieniłem oryginalny prysznic na E&B Lab by IMS z powłoką kwarcową. Inna jakość.
Zdecydowanie lepsza, równa dystrybucja wody do sitka. Mniejsze kropelki wody i większa ich ilość.
Wymienione sitka, z fabrycznych na w/w firmy. Różnica kolosalna.

Ekran dotykowy i sterowanie ekspresem mnie zachwyciło. Początkowo narzekałem na brak klasycznego manometru, ale szybko się przyzwyczaiłem do jego braku.
Proste, intuicyjne sterowanie. Na ekranie widzimy bieżącą temperaturę wody w bojlerach, zadaną temperaturę. Ciśnienie podczas ekstrakcji, ciśnienie w bojlerze serwisowym.
W zależności od potrzeby, możemy ustawić priorytet grzania jednego lub drugiego bojlera.
Bardzo przydatną funkcją na ekranie jest pokazywanie dogrzewania temperatury w poszczególnym bojlerze. Ekspres rozgrzewa się  kolor kreski niebieski.
Gdy ekspres osiągnie żądaną temperaturę, kreska jest szara, gdy dogrzewa czerwona. Bardzo pomocna informacja.

Czego mi brakuje w Matrix’ie. Brak systemu ochrony ostatniego shota. Proste oprogramowanie by to załatwiło.
Ze względów technicznych nie mam jeszcze aktualnie możliwości podłączenia ekspresu bezpośrednio do wody.
Zdarzyło mi się kilka razy, szczególnie na początku, podczas ekstrakcji ekspres wyłączył pompę.
Mała powierzchnia do podgrzewania filiżanek, bo tylko 50% powierzchni górnej półki.
Połowę zajmuje klapka pod którą znajduje się zbiornik wody. Ale poradziłem sobie w prosty sposób.
Kupiłem kratkę z tworzywa, którą położyłem na całą powierzchnię górnej półki i to załatwiło sprawę.
Teraz cała powierzchnia przykryta jest mniejszymi lub większymi filiżankami :)
Ekspres szybko się nagrzewa, górna półka również, filiżanki stojące w pierwszych 2 rzędach są szybko ciepłe.
Generalnie ekspres jest gotowy do użycia w 11 minut, (w/g producenta 15 min) ale zwykle robię pierwszego
shota po min 15-20 min.

Generalnie mam wielką radochę robienia kawy tym ekspresem, to już taki „automatyzm”  :taktak:
Fakt, doświadczenie też z czasem większe.

Rozważam instalację profilowania (od ECM), nie jestem jeszcze przekonany, nie wiem czy chcę, czy chcę aż tak bardzo się tym bawić.
Espresso smakuje mi i bez tego. A to chyba najważniejsze.

Powyższe nie jest  recenzją dotyczącą Matrixa, a tylko kilka zdań na temat użytkowania.

Ja macie jakieś pytania to piszcie w wątku.

MILE WIDZIANE OPINIE INNYCH UŻYTKOWNIKÓW MATRIX’A  :poklon:


























« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień 2022, 20:52:02 wysłana przez MacJaro »
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Kwiecień 2022, 20:13:59 »
Też się na niego czaiłem, ale że nie robię cappuccino, to wziąłem w te miejsce nieplanowany, droższy młyn.
Świetne zdjęcia 👍
》tertium non datur《

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1111
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Kwiecień 2022, 20:23:18 »
Też się na niego czaiłem, ale że nie robię cappuccino, to wziąłem w te miejsce nieplanowany, droższy młyn.
Świetne zdjęcia 👍

Ekspres i młyn masz przedni 🔝
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Kwiecień 2022, 20:35:44 »
Rozważam instalację profilowania od ECM
Gdzieś czytałem, czy słyszałam oglądając filmik, że jest jakiś problem natury technicznej. W razie czego upewnij się, żeby być na 100% zadowolonym.
》tertium non datur《

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1111
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Kwiecień 2022, 20:47:07 »
Rozważam instalację profilowania od ECM
Gdzieś czytałem, czy słyszałam oglądając filmik, że jest jakiś problem natury technicznej. W razie czego upewnij się, żeby być na 100% zadowolonym.


Tak oczywiście, muszę być pewny w 100%  zanim się zdecyduję. Nie śpieszę się. Po głowie chodzi mi bardziej ekspres dźwigniowy niż instalacja profilowania.
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Kwiecień 2022, 21:07:50 »
Po głowie chodzi mi bardziej ekspres dźwigniowy
I to jest właściwa, wg mnie, droga. Podpowiadam, nie pozbywaj się obecnego, bo ciekawie jest smakować tę samą kawkę z różnych konstrukcji.
instalacja profilowania.
Ja sobie odpuściłem wychodząc z założenia, że jedyny byłyby sens z profilowaniem, gdyby można było zapisać daną ekstrakcję, a później ekspres odtworzyłby ją, gdyby mi podpasowała, jak np w Rockecie 91. A tak ręka ci się machnie i nici z powtórki. O wstępnie wgranych automatycznych profilach do systemu ekspresu nie wspominam, gdzie dają możliwość przetestowania każdego ziarna z tym  samym profilem. To by mi pasowowało, a tak gra nie warta świeczki, bo za dużo byłoby przypadkowości i możliwości, co za tym idzie: mnóstwo straconego czasu i kawy :NO:
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień 2022, 21:10:27 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1111
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Kwiecień 2022, 21:16:31 »
Quick Mill Andrea Premium Profiles 1, ekspres kolbowy z 5 profilami.
Bez ręcznego profilowania.


https://www.quickmill.it/en/products/lever-group/mod-andreja-profiles/
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

skansen

  • Gość
Odp: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Kwiecień 2022, 21:26:20 »
Ekspres fajny. Sam poważnie brałem zakup. Najbardziej mi się podoba wyświetlacz. Kiedyś nawet śniło mi się, że miałem taki w Biance :hihihi: Podobają mi się też dżojstik do pary i wrzątku. Tych dżojstików i ekranika trochę zazdroszczę.

Podzespoły w środku - przynajmniej na zdjęciach - sprawiają wrażenie dość mocno upakowanych. I jak widzę trytytki to obowiązkowa część we włoskim sprzęcie  :lol2: Dla włoskiej gospodarki najbardziej niszczące byłoby embargo na ich dostawę  :lol2:

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1111
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Kwiecień 2022, 21:29:45 »
Ekspres fajny. Sam poważnie brałem zakup. Najbardziej mi się podoba wyświetlacz. Kiedyś nawet śniło mi się, że miałem taki w Biance :hihihi: Podobają mi się też dżojstik do pary i wrzątku. Tych dżojstików i ekranika trochę zazdroszczę.

Podzespoły w środku - przynajmniej na zdjęciach - sprawiają wrażenie dość mocno upakowanych. I jak widzę trytytki to obowiązkowa część we włoskim sprzęcie  :lol2: Dla włoskiej gospodarki najbardziej niszczące byłoby embargo na ich dostawę  :lol2:

Grunt, że księgowego w środku i na zewnątrz nie widać, co widać na innych przykładach 😉
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Kwiecień 2022, 21:49:32 »
Quick Mill Andrea Premium Profiles 1, ekspres kolbowy z 5 profilami.
Bez ręcznego profilowania.
Rozrzut cenowy w necie, ale pewnie podchodzi pod 19k, więc wolałbym dołożyć do R91, mimo mankamentów z ekranem dotykowym.
》tertium non datur《

Offline nike21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Kwiecień 2022, 21:52:25 »
Cytat: MacJaro w Dzisiaj o 20:06:37
Rozważam instalację profilowania od ECM
Gdzieś czytałem, czy słyszałam oglądając filmik, że jest jakiś problem natury technicznej. W razie czego upewnij się, żeby być na 100% zadowolonym.
Zestaw z Bianci pasuje bo sam go montował do Bezzery koleś od Bianci. Tylko taki zestaw trochę więcej wyjdzie niż ten niemiecki...

Ja sobie odpuściłem wychodząc z założenia, że jedyny byłyby sens z profilowaniem, gdyby można było zapisać daną ekstrakcję, a później ekspres odtworzyłby ją, gdyby mi podpasowała, jak np w Rockecie 91.
Wydaje mi się, że Bianca częściowo ma takie coś. Nazywa to się Low Flow Mode -> youtube.com/watch?v=E7Xr7qU5J8A&t=283s
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień 2022, 22:08:56 wysłana przez nike21 »

skansen

  • Gość
Odp: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Kwiecień 2022, 22:21:27 »
Ja sobie odpuściłem wychodząc z założenia, że jedyny byłyby sens z profilowaniem, gdyby można było zapisać daną ekstrakcję, a później ekspres odtworzyłby ją, gdyby mi podpasowała, jak np w Rockecie 91.
Wydaje mi się, że Bianca częściowo ma takie coś. Nazywa to się Low Flow Mode -> youtube.com/watch?v=E7Xr7qU5J8A&t=283s
To nie to samo. Low Flow jest jednak dużo prostszy i ma stałą wartość ciśnienia "niskiego" bez możliwości zmiany.

Offline nike21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Kwiecień 2022, 22:27:43 »
I wiosłem też tego nie skręcisz do np 2 bar?

Offline kyeelt

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP MN Poprzednio: La Pavonii Europiccola
  • Młynek: Ceado E37J Poprzednio: Barazza Sette 270
Odp: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Kwiecień 2022, 22:29:49 »
Rezonuje Ci kratka w tacce odciekowej ?
Pochwal się proszę gdzie kupowałeś prysznic i sitka.

Sam zastanawiam się i z chęcią poznam Twoje zdanie - czy nie wolałbyś wersji DE programowalnej?

Nie przepadam za dotykowymi ekranami i mam wrażenie, że wciskają je troche na siłę. Początkowo bardzo mi się to
w tym ekspresie nie podobało, ale trzeba przyznać sterowanie w tym modelu daje radę choć dotyk nie zawsze działa jak chcemy.

Szukając ekspresu wybrałem dźwigienki zamiast pokręteł.
Drewniane wykończenie choć ładne kiepsko współgra z kuchenną wilgocią.
Za krótko mam sprzęt, aby to drewno zniszczyć, ale o plastik bym się nie bał ;)


Generalnie jestem zadowolony i podobnie jak Ty tęsknym okiem zerkam na dźwignię.

Uwaga opinia subiektywna!!!

Specjalistą nie jestem, używam kaw jakie mam pod ręką (darmowa włoszczyzna, więc nie wybrzydzam),
ale wydaje mi się że na europiccoli wyciągałem z kawy więcej, choć pijamy TYLKO kawy mleczne.

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1111
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Bezzera Matrix Top MN 1,5 roku eksploatacji
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Kwiecień 2022, 22:54:46 »
Rezonuje Ci kratka w tacce odciekowej ?
Pochwal się proszę gdzie kupowałeś prysznic i sitka.

Sam zastanawiam się i z chęcią poznam Twoje zdanie - czy nie wolałbyś wersji DE programowalnej?

Nie przepadam za dotykowymi ekranami i mam wrażenie, że wciskają je troche na siłę. Początkowo bardzo mi się to
w tym ekspresie nie podobało, ale trzeba przyznać sterowanie w tym modelu daje radę choć dotyk nie zawsze działa jak chcemy.

Szukając ekspresu wybrałem dźwigienki zamiast pokręteł.
Drewniane wykończenie choć ładne kiepsko współgra z kuchenną wilgocią.
Za krótko mam sprzęt, aby to drewno zniszczyć, ale o plastik bym się nie bał ;)


Generalnie jestem zadowolony i podobnie jak Ty tęsknym okiem zerkam na dźwignię.

Uwaga opinia subiektywna!!!

Specjalistą nie jestem, używam kaw jakie mam pod ręką (darmowa włoszczyzna, więc nie wybrzydzam),
ale wydaje mi się że na europiccoli wyciągałem z kawy więcej, choć pijamy TYLKO kawy mleczne.
Sitka i prysznic kupiłem w Coffe-lovers.
Na początku kratka ociekowa trochę rezonowała, teraz nie zwracam być może uwagi więc nie słyszę.
Od początku chciałem ekspres bez programowania dozy i tak pozostanie w przyszłości.
Chciałem też sprawdzoną grupę e61.

Ekran dotykowy w Matrixie zaskakująco działa precyzyjnie. Nigdy nie było z mim problemu.

Drewniane części, ku mojemu zaskoczeniu ściemniały przez te 1,5 roku może ok 10-15%.
Co jakiś czas zamieniam miejscami drewniane rączki od spieniania mleka z wylewką wrzątku.
Wiadomo 9/10 razy częściej używa się tej pierwszej.
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień 2022, 22:58:54 wysłana przez MacJaro »
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi