Autor Wątek: Breville przejmuje Lelita  (Przeczytany 5382 razy)

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Breville przejmuje Lelita
« dnia: 11 Marzec 2022, 08:51:44 »
Oficjalna informacja: https://brevillegroup.com/wp-content/uploads/2022/03/Breville-Group-Limited-to-Acquire-LELIT-Group.pdf

Przejęcie za 113 milionów euro, z czego połowa w gotówce. Ciekawe, w jakim kierunku się to potoczy. Miejmy nadzieję, że nie w tym najgorszym (produkcja w Chinach, mniejsza dostępność części zamiennych). Z drugiej strony, jeżeli mają pomysły na innowacje i chcą wyjść poza e61, to jest to chyba dobry ruch.

skansen

  • Gość
Odp: Breville przejmuje Lelita
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Marzec 2022, 09:03:40 »
Półtora roku temu Breville przejęło też Baratze ( https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=9925.msg212837 ). Zakup Baratzy był dla mnie zrozumiały - Breville nie miało w ofercie dobrych młynków. Przejęcie Lelita już dla mnie tak zrozumiałe nie jest. Miejmy nadzieję, że zmiany pójdą w dobrym kierunku-będą większe środki na rozwój, a "naprawialność" sprzętów nie ucierpi...

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Breville przejmuje Lelita
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Marzec 2022, 14:29:15 »
Wszyscy mają nadzieję że połączą innowacyjność Breville z solidnością Lelita, a nie odwrotnie ;-)
W sumie Lelitowi dobrze to zrobi bo ostatnio nic ciekawego nie wypuścili. E61 pewnie i tak zostawią w kilku modelach - sporo klientów kupuje oczami i nie przekona ich że są lepsze konstrukcje.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5304
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Breville przejmuje Lelita
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Marzec 2022, 14:33:11 »
E61 pewnie i tak zostawią w kilku modelach - sporo klientów kupuje oczami i nie przekona ich że są lepsze konstrukcje.
Henry, lepsze, ale tak od 15k, a ja bym zaczął od 20k.
》tertium non datur《

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Breville przejmuje Lelita
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Marzec 2022, 17:00:12 »
Raczej to jakaś fuzja jest, uczciwszy proporcje, skoro udziałowcy Lelita mają być przyblokowani na 5 lat w akcjonariacie Breville. Bo to że dostają część należności w akcjach kupującego, nie dziwi. 
Może pobudują jakieś synergie (po to jest ten czas do finalizacji), ale zostawią miejscowym zarządzanie biznesem.
Inna rzecz, że te akcje stanowić będą niewielki procent w kapitale Breville.

skansen

  • Gość
Odp: Breville przejmuje Lelita
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Marzec 2022, 23:00:43 »
Mnie najbardziej zastanawia jak wpłynie to na gamę modelową Lelita.

Bianca, Mara, Giulietta na pewno zostaną. Klienci oczekują E61 i zapewne po to Breville kupiło Lelita. Chciało pozyskać firmę która ma dobre wyniki w tym segmencie.

Patrząc dalej - Lelit Elizabeth ma niemal bezpośredni odpowiednik w gamie Breville/Sage-model Dual Boiler. Porównałem je swego czasu tutaj: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8756.0 Na dzień dzisiejszy Lelit pozycjonuje Elizabeth trochę wyżej niż Sage/Breville Dual Boiler.

I sam dół oferty Lelita-małe modele-Anna, Anita, Kate vs Sage/Breville Bambino i Barista. Tutaj mamy różne technologie. W Lelicie bojler, w Sage termobloki. Cenowo dość zbliżone. Czy coś się zmieni-zobaczymy.

I na koniec pytanie co się stanie z produkcją we Włoszech... Przeniesienie całości lub części wcale nie jest przesądzone. Obstawiam raczej, że jeśli będzie duża presja na cięcie kosztów to wzorem konkurencji ulokują produkcję jeszcze gdzieś w Europie, gdzie koszty są niższe, może np. w Rumunii. Rumunia jest pod wieloma względami tak samo atrakcyjna jak Polska ale wynagrodzenia są niższe*.

Inna rzecz, że te akcje stanowić będą niewielki procent w kapitale Breville.
Będą stanowić około 2%...

*Już nieaktualne - koszty pracy są już porównywalne do tych w Polsce.

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Breville przejmuje Lelita
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Marzec 2022, 23:38:17 »
Ja osobiście uważam, że jeżeli aktualna sytuacja ekonomiczna na to pozwoli, to nic istotnego się nie zmieni. Moim zdaniem głównie kupowali ugruntowaną markę z produkcją we Włoszech, bo w tym segmencie klient zwraca na to uwagę. RnD na kolejny, innowacyjny ekspres z e61 i zlecenie produkcji w jakiejś niskokosztowej lokalizacji żeby wejść na rynek to byłyby dla nich grosze. Tylko nikt by tego nie kupił, bo zwracamy uwagę na historię firmy, lokalizację produkcji i generalnie chcemy espresso italiano.

A np. BDB i Elżbieta będą sobie funkcjonowały na rynku jak Seat i Skoda.
« Ostatnia zmiana: 11 Marzec 2022, 23:51:09 wysłana przez arob »

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Breville przejmuje Lelita
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Marzec 2022, 02:07:44 »

Klienci oczekują E61 i zapewne po to Breville kupiło Lelita. Chciało pozyskać firmę która ma dobre wyniki w tym segmencie.


No to mamy synergie. Poszerzą ofertę i obecność na rynku. Lelit za to będzie miał globalne wsparcie w dystrybucji.


I na koniec pytanie co się stanie z produkcją we Włoszech... Przeniesienie całości lub części wcale nie jest przesądzone.

Wątpię. Mają finalizować transakcję po restrukturyzacji "dostosowawczej", a skoro płatności jest częściowo w akcjach BRG, to jest impuls, żeby spółkę należycie zrestrukturyzować, dając bezpośredni wzrost walorów BRG, co jest w interesie obu stron.


Będą stanowić około 2%...

Tak mi to wyglądało, jak zerknąłem na kapitalizację BRG. Ale to też pewna wartość, niekiedy ważąca.

Ja osobiście uważam, że jeżeli aktualna sytuacja ekonomiczna na to pozwoli, to nic istotnego się nie zmieni. Moim zdaniem głównie kupowali ugruntowaną markę z produkcją we Włoszech, bo w tym segmencie klient zwraca na to uwagę. RnD na kolejny, innowacyjny ekspres z e61 i zlecenie produkcji w jakiejś niskokosztowej lokalizacji żeby wejść na rynek to byłyby dla nich grosze. Tylko nikt by tego nie kupił, bo zwracamy uwagę na historię firmy, lokalizację produkcji i generalnie chcemy espresso italiano.

A np. BDB i Elżbieta będą sobie funkcjonowały na rynku jak Seat i Skoda.

Słuszne spostrzeżenia. Podzielam.
Gdyby aktualna sytuacja miała się diametralnie zmienić, może też nie dojść do finalizacji. Parę klauzul pewnie tam wstawili.


skansen

  • Gość
Odp: Breville przejmuje Lelita
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Marzec 2022, 18:05:18 »
Na oficjalnej grupie Lelita pojawił się komunikat skierowany głównie do hobbystów. Wynika zeń m.in., że partner (Breville) był niezbędny dla dalszego wzrostu firmy.
Będą się skupiać na dalszych innowacjach i obsłudze Klienta.
Produkcja zostaje we Włoszech.
Między wierszami czytam, że mają jakieś pomysły na których rozwinięcie potrzebują znacznych środków. Ja lubiąc zarówno Breville/Sage jak i Lelita życzę im jak najlepiej.

Dawid1144

  • Gość
Odp: Breville przejmuje Lelita
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Marzec 2022, 20:11:59 »
Produkcja zostaje we Włoszech.

👏👏👏

To cieszy. Ja też polubiłem sprzęt Lelita, jest ładny  ( jak dla mnie), i ma dobry stosunek ceny do jakości. Dobrze wiedzieć że produkcja zostaje we Włoszech bo kiedyś chciałbym kupić sobie kolejnego Lelita, ale z wyższej półki.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Breville przejmuje Lelita
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Marzec 2022, 01:45:49 »
Między wierszami czytam, że mają jakieś pomysły na których rozwinięcie potrzebują znacznych środków. Ja lubiąc zarówno Breville/Sage jak i Lelita życzę im jak najlepiej.

Ewidentnie moim zdaniem bariera finansowa. Najwyraźniej nie byli w stanie uzyskać finansowania, ale ktoś popracował nad tym, żeby zamiast wymęczyć środki na rozwój z wysokim ryzykiem kanibalizacji, dać się "pożreć" na własnych warunkach. Ale teraz tym bardziej intrygujące są te zadania, jakie mają do wykonania przed finalizacją transakcji - trudny okres, na sporym ryzyku.


Produkcja zostaje we Włoszech.

To cieszy. Ja też polubiłem sprzęt Lelita, jest ładny  ( jak dla mnie), i ma dobry stosunek ceny do jakości. Dobrze wiedzieć że produkcja zostaje we Włoszech bo kiedyś chciałbym kupić sobie kolejnego Lelita, ale z wyższej półki.

Pytanie, na jakie kompromisy będą musieli pójść w ramach tego aliansu. Ale jeżeli Breville chce mieć perłę w koronie, to rozwój produktów z wyższej półki też mi się jawi jako naturalny.

skansen

  • Gość
Odp: Breville przejmuje Lelita
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Kwiecień 2022, 14:31:17 »
W wątku o Biance @rollo45 wyraził obawy o których lepiej IMHO podyskutować w tym wątku.

ale jak spojrzę  na tego Brevilla z kolorowym  wyświetlaczem i ikonami automatyzującymi prawie wszystko wcale bym się nie zdziwił jak taki wyświetlacz zagości w  Biance i wtedy obligatoryjne może być co nieco.
Breville/Sage ma w tej chwili jeden model skierowany do hobbystów kawowych. Jest to Dual Boiler.

Jest on wysoko oceniany na wielu, głównie amerykańskich forach kawowych. Nie otrzymał on i raczej nie otrzyma wyświetlacza. Wyświetlacze trafiły dotychczas tylko do "kolbowych automatów" czyli ekspresów Breville Barista i Oracle w wersjach Touch. Są to ekspresy z wbudowanym młynkiem, skierowane do zupełnie innej grupy docelowej.

Patrząc na ofertę rynkową odnoszę wrażenie, że w ekspresach skierowanych do kawowych hobbystów wyświetlacze też jakoś nie specjalnie zrobiły furorę. Szerzej stosuje je głównie Rocket i Bezerra. Może czas to jednak zmienić?
« Ostatnia zmiana: 22 Kwiecień 2022, 14:38:27 wysłana przez skansen »

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Breville przejmuje Lelita
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Kwiecień 2022, 15:11:46 »
Brevill czy u nas SAGE jest to jednak korporacja produkująca  wszystko w Chinach i nastawiona na masowy rynek , to już zupełnie inna bajka :(jak by nie patrzeć najbardziej topowe ekspresy są robione przez lokalne firmy z większa tradycja lub mniejsza -LM, Slayer ,KDW, Synesso itp.moim skromnym zdaniem to złe dla Lelita , ale widać sprzedaż i zyski nie były aż tak zadowalające :( teraz emerytura podzielona i praca pod Brevilem zapewniona na jakiś czas:).

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5304
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Breville przejmuje Lelita
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Kwiecień 2022, 16:08:45 »
Breville/Sage ma w tej chwili jeden model skierowany do hobbystów kawowych. Jest to Dual Boiler.
Jest on wysoko oceniany na wielu, głównie amerykańskich forach kawowych.
Brałeś go pod uwagę przy wyborze ekspresu?
》tertium non datur《

skansen

  • Gość
Odp: Breville przejmuje Lelita
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Lipiec 2022, 11:07:35 »
ale jak spojrzę  na tego Brevilla z kolorowym  wyświetlaczem i ikonami automatyzującymi prawie wszystko wcale bym się nie zdziwił jak taki wyświetlacz zagości w  Biance i wtedy obligatoryjne może być co nieco.

Miałem ostatnio okazję odwiedzić siedzibę Lelita, wypić (za dużo) espresso z Mauro i z ludźmi z Breville. Mauro Epis to  "chief technician" i syn założycieli Lelita. Nie unikaliśmy żadnych tematów.  Grubość blachy, trójniki, wyświetlacze z Breville nie stanowiły dla nas tabu. Na pełną relacje przyjdzie jeszcze czas. Ale już dziś mogę powiedzieć, że na razie takie wyświetlacze nie są planowane. Obejrzałem kilkanaście prototypów różnych maszyn, żadna nie miała sterowania dotykowego. Zapytałem też wprost Mauro o temat wyświetlaczy. Zapewnił mnie, że nie ma planów wprowadzania sterowania dotykowego znanego z Sage/Breville. Jest za to sporo innych pomysłów.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi