Autor Wątek: Sage Dual Boiler czy Bellezza Bellona  (Przeczytany 8903 razy)

Offline wredny

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: Maszynka do mięsa
Sage Dual Boiler czy Bellezza Bellona
« dnia: 10 Luty 2022, 17:28:52 »
Cześć szanownym forumowiczom. Planuję upgrade z obecnego gaggia classic w tej mega biednej wersji philipsa do czegoś co dałoby widoczny skok jakościowy, ale jednocześnie nie kosztowało ręki i nogi...
Szoty robię już ze dwa lata z lepszym bądź gorszym skutkiem, ale zazwyczaj lepszym. Postawiłem na db ze względu na prostotę i potrzeby a te są następujące:
- zazwyczaj będą szły espresso, biała od wielkiego dzwona jak będą goście, ale wtedy też liczyć się będzie tempo stąd db
- zazwyczaj będą to 3-4 kawy dziennie
- zależy mi, żeby posiadał programowalny czas ekstrakcji
- potrzebna będzie też gorąca woda do americano czy herbaty
- niska awaryjność, fajnie jakby odpowiednio użytkowany jeszcze trochę pożył po gwarancji
i z podstawowych wymagań to byłoby na tyle.

Skoncentrowałem się na wymienionych w tytule maszynach bo można je kupić w okolicach 5k pln, których to nie chciałbym przekraczać. Wiem, że wraz z powyższymi polecane są jeszcze Lelit elisabeth, czy Profitec PRO 300, ale to już kilka ładnych stówek więcej i nie wiem czy do końca uzasadniony wydatek, ale proszę mnie poprawić jeśli się mylę.

Na plus dla sage to szybkie nagrzewanie i więcej elektroniki, kontrolowanie ekstrakcji przepływem (czy to istotne?), a nie tylko czasem, z drugiej strony czy więcej elektroniki to nie jest też wada jeśli myśleć o awaryjności?
Na plus bellezzy to większe boilery i chyba oba z nierdzewki, co może mieć znaczenie dla tempa podawania kaw jak wpadną jacyś ludzie

Czy jest jest jeszcze coś co pominąłem, a co wyróżnia w sposób znaczący te ekspresy? Który byście wybrali i dlaczego, czy dorzucilibyście inne propozycje wziąwszy pod uwagę moje wymagania?

Z góry dzięki!
« Ostatnia zmiana: 10 Luty 2022, 19:23:35 wysłana przez ranGo »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Sage Dual Boiler czy Bellezza Bellona
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Luty 2022, 22:32:44 »
kontrolowanie ekstrakcji przepływem
Co przez to rozumiesz? Jest preinfucja kontrolowana mocą pompy ale to nie do końca kontroluje przepływ. Przepływ bezpośrednio można kontrolować  ale trzeba zmodyfikować ekspres, (przełączyć kilka rurek w środku i poświęcić wylew wrzątku, wszystko odwracalne, ale raczej lepiej po gwarancji)
Sage też ma stalowe bojlery. Z jednej strony to plus bo kamień tego nie zje z drugiej strony przy awarii grzałki trzeb wymienić cały bojler (nie to żebym słyszał o pladze tych awarii ale zawsze możliwe)

skansen

  • Gość
Odp: Sage Dual Boiler czy Bellezza Bellona
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Luty 2022, 22:41:08 »
Na plus bellezzy to większe boilery i chyba oba z nierdzewki, co może mieć znaczenie dla tempa podawania kaw jak wpadną jacyś ludzie
Bellezza Belona ma rzeczywiście minimalnie większy bojler parowy (1000ml zamiast 900ml w Sage) co może przekładać się na lepszą wydajność dyszy pary. Natomiast wielkość samego bojlera kawowego, już niekoniecznie. Sage ma mniejszy bojler, ale nie oznacza to, że jest on mniej stabilny/wydajny. Do tego Sage ma oprócz grzałki bojlera dodatkową grzałkę w grupie kawowej.

Czy jest jest jeszcze coś co pominąłem, a co wyróżnia w sposób znaczący te ekspresy? Który byście wybrali i dlaczego
Bellezza ma zewnętrzny zbiornik i jest wąską, kompaktową maszyną.
Można ją podłączyć na stałe do wody. Mój następny ekspres na pewno będzie podłączony na stałe do wodociągu. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, musisz sam zdecydować, czy wolisz nalewać wodę do zewnętrznego zbiornika czy też wolisz to robić z przodu ekspresu Sage... 

czy dorzucilibyście inne propozycje wziąwszy pod uwagę moje wymagania?
Wziąłbym pod uwagę NS Oscar II. To świetna maszyna, nawet tylko do espresso.

No i klasyczne forumowe pytanie - a co z młynkiem? Bez niego zakup żadnego z wymienionych ekspresów nie ma sensu.   
« Ostatnia zmiana: 10 Luty 2022, 23:18:28 wysłana przez skansen »

Offline wredny

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: Maszynka do mięsa
Odp: Sage Dual Boiler czy Bellezza Bellona
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Luty 2022, 22:48:40 »
kontrolowanie ekstrakcji przepływem
Co przez to rozumiesz? Jest preinfucja kontrolowana mocą pompy ale to nie do końca kontroluje przepływ. Przepływ bezpośrednio można kontrolować  ale trzeba zmodyfikować ekspres

Może niefortunnie się wyraziłem, chodziło mi o to, że w sage możesz programować zarówno czas lub objętość ekstrakcji. Jeśli dobrze zrozumiałem są tam jakieś przepływomierze.

Offline wredny

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: Maszynka do mięsa
Odp: Sage Dual Boiler czy Bellezza Bellona
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Luty 2022, 22:58:07 »
Na plus bellezzy to większe boilery i chyba oba z nierdzewki, co może mieć znaczenie dla tempa podawania kaw jak wpadną jacyś ludzie
Bellezza Belona ma rzeczywiście minimalnie większy bojler parowy (1000ml zamiast 900ml w Sage) co może przekładać się na lepszą wydajność dyszy pary. Natomiast wielkość samego bojlera kawowego, już niekoniecznie. Sage ma mniejszy bojler, ale nie oznacza, że jest on mniej stabilny/wydajny. Do tego Sage ma oprócz grzałki bojlera dodatkową grzałkę w grupie kawowej.

Czy jest jest jeszcze coś co pominąłem, a co wyróżnia w sposób znaczący te ekspresy? Który byście wybrali i dlaczego
Bellezza ma zewnętrzny zbiornik i jest wąską, kompaktową maszyną.
Można ją podłączyć na stałe do wody. Mój następny ekspres na pewno będzie podłączony na stałe do wodociągu. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, musisz sam zdecydować, czy wolisz nalewać wodę do zewnętrznego zbiornika czy też wolisz to robić z przodu ekspresu Sage... 

czy dorzucilibyście inne propozycje wziąwszy pod uwagę moje wymagania?
Wziąłbym pod uwagę NS Oscar II. To świetna maszyna, nawet tylko do espresso.

No i klasyczne forumowe pytanie - a co z młynkiem? Bez niego zakup żadnego z wymienionych ekspresów nie ma sensu.   

Rzeczywiście Sage mimo mniejszego bojlera może byc stabilniejszy, to zdaje się Ty napisałeś że woda do kawowego przechodzi przez parowy wstępnie się ogrzewając co będzie tu chyba zajętą.

Na podłączeniu do wody mi specjalnie nie zależy, ale fakt że zbiornik jest osobno dość mi się podoba. Wygodniej dolewać wody, czyścić i dzięki temu sam ekspres zajmuje mniej miejsca.

Bellezza zdaję się też jest cała z nierdzewki vs alu w sage, więc tu też chyba plus dla niej.

Rzucę okiem na tego Oskara, uważasz że pod jakimś względem byłby od lepszy od pozostałych?

Młynek jest na stalowych żarnach, żaden cud techniki, ale spokojnie daje radę.
« Ostatnia zmiana: 10 Luty 2022, 23:02:10 wysłana przez wredny »

Offline mikus Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Bellezza Bellona
  • Młynek: ZF64W
Odp: Sage Dual Boiler czy Bellezza Bellona
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Luty 2022, 08:39:19 »
Myślę, że z tych dwóch opcji, w Bellonie będziesz miał lepszą wylewkę wrzątku. Ja się trochę napalałem na tego Sage'a ale okazał się za duży i za ciężki na mój kącik kawowy. Ogólnie nie żałuję, dogadujemy się z Belcią naprawdę nieźle.

skansen

  • Gość
Odp: Sage Dual Boiler czy Bellezza Bellona
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Luty 2022, 08:41:47 »
Rzucę okiem na tego Oskara, uważasz że pod jakimś względem byłby od lepszy od pozostałych?
To ekspres najbardziej zbliżony konstrukcyjnie do maszyn gastronomicznych. Producenta specjalizującego się w maszynach gastro. Z drugiej strony jego opanowanie będzie wymagać najwięcej nauki. Oscar nie ma też wylewki wrzątku.

Offline wredny

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: Maszynka do mięsa
Odp: Sage Dual Boiler czy Bellezza Bellona
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Luty 2022, 08:49:50 »
Rzucę okiem na tego Oskara, uważasz że pod jakimś względem byłby od lepszy od pozostałych?
To ekspres najbardziej zbliżony konstrukcyjnie do maszyn gastronomicznych. Producenta specjalizującego się w maszynach gastro. Z drugiej strony jego opanowanie będzie wymagać najwięcej nauki. Oscar nie ma też wylewki wrzątku.

No i właśnie ze względu na próg wejścia raczej bym go sobie odpuścił. Ja ogarnę, ale z moją lubą może być problem, a poza tym nie ma manometra, który chciałbym mieć (zboczenie inż...) i nie widzę wylewki wrzątku...


Myślę, że z tych dwóch opcji, w Bellonie będziesz miał lepszą wylewkę wrzątku. Ja się trochę napalałem na tego Sage'a ale okazał się za duży i za ciężki na mój kącik kawowy. Ogólnie nie żałuję, dogadujemy się z Belcią naprawdę nieźle.

No właśnie miejsce mnie jako tako nie ogranicza, fajnie ze belleza jest mniejszy, ale nie jest to must have. Bardziej mi się podobawykonanie (nie wiem czy słusznie) i zewnętrzny zbiornik. Daj proszę znać jak z nagrzewaniem się ekspresu. Jak wygląda stabilność temp kiedy robisz wiele kaw?

Niewątpliwą zaletą sage jest prędkość nagrzewania, co do tego nie ma wątpliwości, natomiast ciekaw jestem jakie macie zdanie o programowalnej objętości ekstrakcji, czy jest to faktycznie użyteczna funkcja na codzień?

Offline czmielek

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Bellezza Francesca Leva, Aeropress, Picopresso, Frenchpress, Clever Dripper
  • Młynek: Niche Ziobro, 1zPresso K-plus
Odp: Sage Dual Boiler czy Bellezza Bellona
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Luty 2022, 21:54:16 »
Dziś doszła do mnie Bellezza Francesca na którą się zdecydowałem rezygnując z sage Oracle i może się wypowiem trochę o wrażeniach z Bellezy i pomogę w dokonaniu wyboru. Podobnie jak Bellona, Francesca ma zewnętrzny, ten sam zresztą, szklany zbiornik który bardzo mi przypadł do gustu. Dolewanie czyszczenie i sam fakt że to szkło a nie plastik bardzo na plus. Jakość wykonania elementów zewnętrznych oceniam bardzo wysoko w stosunku do ceny. Nie widzę niedoróbek blacharskich spasowanie jest dokładne i ergonomia bardzo też na plus. Jasne blacha na ociekaczu i na górnej pokrywie mogła by być grubsza i na bank nie jest to ta sama półka jeśli chodzi o wykonanie co uznani producenci ale myślę że ścisła czołówka wśród budżetowców. Razi tylko sam ekranik sterowania elektroniką, pasuje jak świni siodło i widać że jest tani i "chiński"... w Bellonie jest ten sam. Pompa wibracyjna jest Ok i tylko OK. Nie jest ani super cicha i chciałoby się rotacyjną... Za to ogromny plus jeżeli chodzi o prędkość nagrzewania. W Bellonie jest jeszcze szybciej tak podaje przynajmniej oficjalny profil producenta na FB. Ekspres jest gotowy do pracy w kilka minut. Moc spieniacza rewelacyjna wręcz. Teraz trochę gorzkich słów... Portafilter jest słaby chromy takie sobie widać że jest z innej fabryki, rączka średnia ogólne wykonanie, spasowanie przeciętne za to sitko jak na budżetowca przyzwoite, otwory równe bez wad... szkoda że z rantem ale można z tym żyć. No i instrukcja podaje 14g do podwójnego co jest mocno zaniżoną wartością to zdecydowanie sitko 18g. Tamper jak na "zestawowy" bardzo doby co prawda osobiście wolałbym żeby spód miał prążkowany a nie gładki ale to moje fanaberie. Cieszą też różne końcówki do lancy spieniającej. Podsumowując Belleza zaskoczyła mnie na plus, spodziewałem się po niej mniej a tu miłe zaskoczenie i osobiście nie żałuję zakupu.

Offline wredny

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: Maszynka do mięsa
Odp: Sage Dual Boiler czy Bellezza Bellona
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Luty 2022, 22:14:29 »
Pięknie dziękuję za podzielenie się wrażeniami. Co do nagrzewania to zdaje się woda jest gotowa w kilka minut, ale z tego co wyczytałem grupę trzeba nagrzewać 15-20, albo conajmniej 10 i puścić wodę.

Z lubą jesteśmy solidnie rozdarci, bo obojgu nam podoba się znacznie bardziej Bellona, plus zajmuję mniej miejsca, ale... Sage ma więcej opcji, cały nagrzewa się w 5 minut, jest szeroko sprawdzony i polecany i teraz co chyba najbardziej istotne kosztuje tysiaka mniej i można przedłużyć gwarancje do 3 lat!

Coraz trudniej mi uzasadnić zakup bellezzy...

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Sage Dual Boiler czy Bellezza Bellona
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Luty 2022, 11:38:44 »
Bellezza zdaję się też jest cała z nierdzewki vs alu w sage, więc tu też chyba plus dla niej.
W  Sage alu jest tylko grupa, reszta to stal lub teflon. Do samego nagrzewania nie ma to najmniejszego znaczenia bo w grupie jest dodatkowa grzałka i pid który dba o temperaturę tam.

Offline wredny

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: Maszynka do mięsa
Odp: Sage Dual Boiler czy Bellezza Bellona
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Luty 2022, 11:46:33 »
Bellezza zdaję się też jest cała z nierdzewki vs alu w sage, więc tu też chyba plus dla niej.
W  Sage alu jest tylko grupa, reszta to stal lub teflon. Do samego nagrzewania nie ma to najmniejszego znaczenia bo w grupie jest dodatkowa grzałka i pid który dba o temperaturę tam.


Jasne, tutaj bardziej chodziło mi o jakość/żywotność materiałów, na korzyść nierdzewki.

Mógłbyś napisać jak z perspektywy czasu oceniasz swojego Sage, oraz jak długo go używasz?
« Ostatnia zmiana: 12 Luty 2022, 11:50:21 wysłana przez wredny »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Sage Dual Boiler czy Bellezza Bellona
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Luty 2022, 12:37:14 »
Z mojej perspektywy ciężko coś wywnioskować. Pierwszego nabyłem za grosze (500PLN) używanego, styranego i uszkodzonego. Po małych naprawach używałem go do poprzedniego roku przez 5 lat. Nadal działa ale jakichś małych napraw by wymagał. Największy z nim problem jest taki że jest oparty na wersji  Breville BES900 do której niektóre czesci nie są już dostępne. W sumie największy problem to wkładka do grupy które przy nieostrożnym używaniu może się zgnieść. Moża próbować je drukować samemu nale to nie to samo co oryginał.
Aktualny kupiłem niecały rok temu za dobrą cenę (50%) na rocznej gwarancji, ten oparty jest już na modelu BES920 więc tu problemu z cześciami dużego nie ma. Ale nawet ten stary na przestrzeni lat bez problemu jakoś naprawiałem własnym sumptem.

Offline wredny

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: Maszynka do mięsa
Odp: Sage Dual Boiler czy Bellezza Bellona
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Luty 2022, 12:20:59 »
No i z uwagi na nową promocję do gry dołączyła Francesca...
Co o tym myślicie?
Wyczytałem tu, że Bellona powinna się nagrzewać szybciej, ale to w opisie Francesci na stronie widnieje coś takiego:

Cytuj (zaznaczone)
Bellezza przemawia za ekspresem, ponieważ nagrzewa głowicę zaparzania do ustawionej temperatury zaparzania w 12 minut. 

Nienajlepiej przetłumaczony marketing, czy coś jest na rzeczy?

@czmielek mógłbyś podać faktyczne wymiary Francesci?
« Ostatnia zmiana: 13 Luty 2022, 12:25:03 wysłana przez wredny »

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Sage Dual Boiler czy Bellezza Bellona
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Luty 2022, 09:52:01 »
Powiedziałbym że źle skonstruowane zdanie :) Zapewne chodzi o to że grupa kawowa jest odpowiednio wygrzana po 12 minutach od włączenia.
Natomiast jest to tekst / info wzięte z katalogów Bellezzy i nie byłbym aż tak optymistyczny. Jakikolwiek ekspres z grupą E61 potrzebuje przynajmniej 20 minut od wygrzania się bojlera aby grupa złapała prawidłową temperaturę.

Nie miałem też okazji aby zweryfikować faktyczny czas nagrzewania się tego modelu. Nie jest on długi, ale nie stałem nad nim z zegarkiem i termometrem :)
« Ostatnia zmiana: 15 Luty 2022, 09:54:25 wysłana przez Gmtb »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi