Autor Wątek: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)  (Przeczytany 16933 razy)

Dawid1144

  • Gość
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #30 dnia: 04 Luty 2022, 17:38:38 »
oczywiście - np. IMS popatrz na stronie https://www.imsfiltri.com/filters/standard/
VST jeszcze dobre sitka robi (a może i lepsze) ale nie mam z nimi osobistych doświadczeń

BTW - wygląda na to, że nikt inny na forum kawy nie pije  [emoji38] albo nie chce się podzielić  :pycha:



Dzięki, nie wiedziałem nawet, w wolnej chwili poszukam, a nóż będzie lepsze :)

Jakby dla kogoś espresso było zbyt intensywne - można wypić espresso lungo.

Doza 8.5g
Uzysk 53.7g
Czas parzenia - 45 sekund

Jak to przy lungo, 3 razy większy uzysk niż z espresso. Kawa dobra, łagodniejsza niż espresso ale nadal w miarę intensywna.

« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2022, 17:44:08 wysłana przez Dawid1144 »

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #31 dnia: 04 Luty 2022, 17:41:59 »
Gofry z płyt do optigrilla, bardzo fajnie wychodzą.

Tutaj kawa żony plus goferki.

 [ Invalid Attachment ]
ULALA Panie - tulipanik pierwsza klasa - brawo!!!
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline tecnoselfrx Mężczyzna

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Magica s pid , bz10 , v60 , mara, oscar
  • Młynek: Quamar m80e, f4 nano v2 ver 2022, jx pro , comandante , sette 270 , c2 , q2
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #32 dnia: 04 Luty 2022, 19:39:40 »
Espresso # 3 od Antonio .
Doza 16,4 g , uzysk 38g , 30 sek .
Wykonanie na bz09 , przełamuje się czekolada , kakao , kontrastujące z delikatnością orzechowych nutek meksyku . Bardzo delikatna kwasowość , umiarkowana słodycz .


Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #33 dnia: 04 Luty 2022, 20:13:33 »
oczywiście - np. IMS popatrz na stronie https://www.imsfiltri.com/filters/standard/
VST jeszcze dobre sitka robi (a może i lepsze) ale nie mam z nimi osobistych doświadczeń

BTW - wygląda na to, że nikt inny na forum kawy nie pije  [emoji38] albo nie chce się podzielić  :pycha:



Dzięki, nie wiedziałem nawet, w wolnej chwili poszukam, a nóż będzie lepsze :)

Jakby dla kogoś espresso było zbyt intensywne - można wypić espresso lungo.

Doza 8.5g
Uzysk 53.7g
Czas parzenia - 45 sekund

Jak to przy lungo, 3 razy większy uzysk niż z espresso. Kawa dobra, łagodniejsza niż espresso ale nadal w miarę intensywna.


Tak z ciekawości to mnie zastanawia kolor tej kremy u Ciebie i ciekaw jestem czy zdjęcie dobrze oddaje odcień, czy może aparat coś zmienia bo wydaje mi się taka bardzo jasna ….?

Tylko żeby nie było ze się czepiam to zwykle koleżeńskie pytanie - „No offense”  :)
« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2022, 20:16:00 wysłana przez akrool »
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Dawid1144

  • Gość
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #34 dnia: 04 Luty 2022, 20:49:51 »

Tak z ciekawości to mnie zastanawia kolor tej kremy u Ciebie i ciekaw jestem czy zdjęcie dobrze oddaje odcień, czy może aparat coś zmienia bo wydaje mi się taka bardzo jasna ….?

Tylko żeby nie było ze się czepiam to zwykle koleżeńskie pytanie - „No offense”  :)

 Dobrze widzisz, przy lungo jest dużo mniejsza i jaśniejsza niż przy zwykłym espresso. Mam dwa zdjęcia dla porównania, już wrzucam


Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #35 dnia: 04 Luty 2022, 21:22:34 »
Jakby dla kogoś espresso było zbyt intensywne - można wypić espresso lungo.

Doza 8.5g
Uzysk 53.7g
Czas parzenia - 45 sekund

Nie lepiej zrobić americano? Przy tak długim czasie parzenia, to dobrze raczej nie będzie.

Dawid1144

  • Gość
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #36 dnia: 04 Luty 2022, 21:32:34 »
Jakby dla kogoś espresso było zbyt intensywne - można wypić espresso lungo.

Doza 8.5g
Uzysk 53.7g
Czas parzenia - 45 sekund

Nie lepiej zrobić americano? Przy tak długim czasie parzenia, to dobrze raczej nie będzie.

Czas parzenia musi być trochę dłuższy bo gdyby przelać tyle wody w 25-30 sekund to byłaby podekstrakcja już i ciśnienie byłoby za małe. Kawa smakuje dobrze, próbowałem innych czasów parzenia ale tak wychodziło najlepiej.

Co do Americano, piję rano :) podwójne espresso  i woda w stosunku 1:4. Ale to inny smak niż lungo

Dawid1144

  • Gość
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #37 dnia: 20 Luty 2022, 11:10:49 »
Przepraszam że post pod postem, ale o czymś innym.

Może ktoś nie miał okazji pić 100% robusty, podzielę się więc wrażeniami

Kawa - bazzara gustoitaliano

Doza 16g
Uzysk 25.2g
Czas 25 sek


Pierwsze espresso z tej kawy, nie przestawiałem młynka, pewnie gdybym przetrzymał do 30 sekund wyszłoby idealnie , ale następne właśnie tak zrobię i będę miał porównanie.

W każdym bądź razie, jeśli ktoś nie lubi kwasu w kawie to jest to idealny wybór. Zero kwasowości, kawa bardzo przyjemna, mocna, ogromna ilość cremy, czuć lekki posmak czekolady i przypraw. W ogóle z wylewek leci niesamowicie gęsta. Zakochałem się od pierwszego wejrzenia ❤️

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #38 dnia: 21 Luty 2022, 04:03:07 »
No cóż, skoro uważasz, że przyjemna, to pewnie robusta musi być przyjemna ;). W rzeczywistości mają takie robusty stosunkowo dużo negatywnych walorów: zero kwaskowatości, dużo goryczy, sporo niezbyt wyrafinowanych aromatów. Spróbuj sobie zaparzyć obok robusty jakąś kawę bez robusty i wtedy porównaj. Swoje mankamenty robusta wynagradza oczywiście. Nie można odrzucać tego gatunku.
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2022, 04:05:14 wysłana przez Antonio »

Dawid1144

  • Gość
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #39 dnia: 21 Luty 2022, 05:39:04 »
No cóż, skoro uważasz, że przyjemna, to pewnie robusta musi być przyjemna ;). W rzeczywistości mają takie robusty stosunkowo dużo negatywnych walorów: zero kwaskowatości, dużo goryczy, sporo niezbyt wyrafinowanych aromatów. Spróbuj sobie zaparzyć obok robusty jakąś kawę bez robusty i wtedy porównaj. Swoje mankamenty robusta wynagradza oczywiście. Nie można odrzucać tego gatunku.


Nie przepadam za kwaskowoscią. Kawa nie była właśnie o dziwo jakoś bardzo gorzka. Miałem ostatnio 100% arabikę  oraz 80% arabikę i 20% robusty od cofeelab, o ile mieszanka była całkiem niezła, o tyle czysta arabika była zbyt kwaśna dla mnie. Ja po prostu lubię robuste, lubię jak kawa nie jest w ogóle kwaśna. Miałem kiedyś mieszanki 50/50 ale nigdy nie piłem takiej 100 % jeszcze. Wydaje mi się że obecnie jest już coś takiego jak dobrej jakości robusta, można ją spotkać w coraz droższych kawach i w większej ilości.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #40 dnia: 21 Luty 2022, 07:52:32 »
Pierwsze Twoje zdanie wszystko tłumaczy. Przyjemność jest subiektywnym pojęciem. Na gruncie bardziej obiektywnych wrażeń robusty wypadają zgoła inaczej niż arabiki. Różnice między tymi gatunkami są ogromne. Choć mam do czynienia z tymi dobrymi robustami, nawet nie ciągnie mnie do ich testowania. Czynię to raz na jakiś czas i zawsze tylko stwierdzam, że to nie jest moja ulubiona kawa ;).

Dawid1144

  • Gość
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #41 dnia: 21 Luty 2022, 08:02:37 »
Pierwsze Twoje zdanie wszystko tłumaczy. Przyjemność jest subiektywnym pojęciem. Na gruncie bardziej obiektywnych wrażeń robusty wypadają zgoła inaczej niż arabiki. Różnice między tymi gatunkami są ogromne. Choć mam do czynienia z tymi dobrymi robustami, nawet nie ciągnie mnie do ich testowania. Czynię to raz na jakiś czas i zawsze tylko stwierdzam, że to nie jest moja ulubiona kawa ;).

Ale prawdę mówiąc to nie zamykam się na arabikę. Staram się najpierw coś spróbować a potem oceniać, a ponieważ dopiero na początku stycznia kupiłem przyzwoity ekspres ( wcześniej miałem taki marketowy zestaw) to nie zdążyłem spróbować nie wiadomo ilu kaw. Tych które parzyłem na starym sprzęcie nie liczę, bo choćby z powodu młynka wiem że bylo to wszystko źle przygotowane.

Myślę ze kupię sobie trochę paczek z różnymi arabikami po 250g i popróbuje, może któraś podejdzie. W końcu warto próbować a nie pić ciągle to samo.

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #42 dnia: 21 Luty 2022, 09:28:13 »
No cóż, skoro uważasz, że przyjemna, to pewnie robusta musi być przyjemna ;). W rzeczywistości mają takie robusty stosunkowo dużo negatywnych walorów: zero kwaskowatości, dużo goryczy, sporo niezbyt wyrafinowanych aromatów. Spróbuj sobie zaparzyć obok robusty jakąś kawę bez robusty i wtedy porównaj. Swoje mankamenty robusta wynagradza oczywiście. Nie można odrzucać tego gatunku.

wiesz - to już od gustów zależy. Ja na przykład nie lubię tej kwasowości i mnie osobiście zawsze kawa bez kwasowości podchodzi bardziej.
Choć ostatnio wziąłem na test Kimbo Espresso Bar Premium ciemno paloną i powiem szczerze, że nawet dla mnie to już jest za daleko - przepalony smoluch :-D

Nie przepadam za kwaskowoscią.
Ale Arabiki są też bez kwasowości - np. Bazzara DODICIGRANCRU jest mieszanką 12 Arabik i nie ma w sobie kwasowości ogóle.
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2022, 09:32:26 wysłana przez akrool »
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Dawid1144

  • Gość
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #43 dnia: 21 Luty 2022, 09:53:52 »
 Dobrze wiedzieć. Przy następnych zakupach na pewno kupię na spróbowanie.

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #44 dnia: 21 Luty 2022, 09:57:53 »
Tylko ona jest bardzo delikatna w smaku i nie ma w sobie całkiem "robustowości"  ;)
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi