Autor Wątek: Mały ekspres kolbowy do kuchni  (Przeczytany 9417 razy)

Offline andrzej.podgorny

  • Wiadomości: 73
  • Ekspres: Gaggia Classic, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Eureka Mignon Silenzio, Xeoleo 45 mm, Wilfa svart
Mały ekspres kolbowy do kuchni
« dnia: 23 Sierpień 2021, 14:05:13 »
Hej, obecnie piję kawę z ap, kawiarki i dripa, ale planuję zakupić kolbę. Z racji, że kuchnia jest niewielka to chciałbym aby ekspres był maleńki :)

Jedyne co mi przychodzi do głowy to Gaggia Classic, znacie coś mniejszego/podobnego wymiarami (23x24 u podstawy) do tego ekspresu? Cenowo - najlepiej max 1500.
Jeżeli chodzi o młynek to mam wilfe smart.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4827
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Mały ekspres kolbowy do kuchni
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Sierpień 2021, 14:08:24 »
ASCASO Basic Black ma szerokość 210 i cena niewiele przekracza 1500 zł.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Mały ekspres kolbowy do kuchni
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Sierpień 2021, 14:12:43 »
Podobne wymiary ma Lelit Anna PL41E (23x26,5) i w Konesso ostatnio kosztowała 1250 zł.
« Ostatnia zmiana: 23 Sierpień 2021, 14:14:52 wysłana przez MSL »

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Mały ekspres kolbowy do kuchni
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Sierpień 2021, 20:22:57 »
A ile kaw chciałbyś robić dziennie? Jakie kawy? Mleczne też?
Wilfa się nie nadaje do espresso. Więc dolicz jeszcze młynek. Minimum Lelit Fred.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4827
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Mały ekspres kolbowy do kuchni
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Sierpień 2021, 20:50:15 »
Lub ASCASO i-2 mini. ;)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline andrzej.podgorny

  • Wiadomości: 73
  • Ekspres: Gaggia Classic, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Eureka Mignon Silenzio, Xeoleo 45 mm, Wilfa svart
Odp: Mały ekspres kolbowy do kuchni
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Sierpień 2021, 21:16:24 »
Dziennie 1/2 espresso, na weekend 3/4 dziennie. Rzadko piję coś innego, jak już to czasami machnę cappuccino.

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Mały ekspres kolbowy do kuchni
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Sierpień 2021, 21:28:03 »
A jak myśisz, ile czasu będzie Ci zajmowało sporządzenie poprawnego, smacznego espresso za pomocą ekspresu kolbowego w cenie do 1500zł?
Mówię tak od włączenia "power" na ekspresie.

Offline andrzej.podgorny

  • Wiadomości: 73
  • Ekspres: Gaggia Classic, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Eureka Mignon Silenzio, Xeoleo 45 mm, Wilfa svart
Odp: Mały ekspres kolbowy do kuchni
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Sierpień 2021, 21:37:07 »
Myślę, że od łącznie z nagrzaniem ekspresu - od 5 do 7 minut. Dodam, ze to byłby mój pierwszy ekspres.

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Mały ekspres kolbowy do kuchni
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Sierpień 2021, 22:06:00 »
Myślę, że od łącznie z nagrzaniem ekspresu - od 5 do 7 minut. Dodam, ze to byłby mój pierwszy ekspres.

Musisz mieć świadomość, że ekspres musi się dobrze nagrzać. Na forum zalecają 30minut od włączenia. W praktyce powiem Ci, że Lelit Anna PL41E z 3 flushami, będzie w pełni gotowa do pracy po 10-15 minutach.
Od razu Ci powiem, że przygotowanie espress które da się wypić, będzie mozliwe dopiero po nagrzaniu ekspresu. Potem robimy ostatni, 4 flush do momentu załączenia grzałek. Po nagrzaniu, co będzie sygnalizowane lampką, czekamy 3.5-4 minuty minuty, wyciągamy kolbę, kładziemy na wagę jubilerską, tarujemy, mielimy kawę do kolby, ważymy, za każdym razem musi być tyle samo +/- 0.5g, ubijamy, zapinamy, podkładamy wagę pod wylewkę kawy, kładziemy na niej filiżankę, tarujemy i uruchamiamy pompę. Po ~25 sekundach mierzonych na zegarku, w filiżance ma się znajdować napar o wadze = waga kawy jaką namieliłeś do kolby x2.5 max x3. Czyli jeśli namieliłeś do kolby 14g kawy, x 2.5 to w filiżance ma znajdować się 35g naparu.

I pamiętaj, że nawet nie możesz pomarzyć o tym by młynek Wilfa Svart zmielił kawę odpowiednio pod espresso. Jeśli jesteś zwolennikiem czystego espresso, to tylko młynek z płaskimi żarnami o średnicy minimum 50mm, i to renomowanej firmy.
« Ostatnia zmiana: 23 Sierpień 2021, 22:20:03 wysłana przez lukaszt2004 »

Offline andrzej.podgorny

  • Wiadomości: 73
  • Ekspres: Gaggia Classic, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Eureka Mignon Silenzio, Xeoleo 45 mm, Wilfa svart
Odp: Mały ekspres kolbowy do kuchni
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Sierpień 2021, 22:36:40 »
To, że wilfa nie da rady to wiem, pewnie tutaj też bym coś kupił.

Twoja instrukcja jest dosyć jasna i w pewnej mierze mógłbym się tego trzymać... Sugerujesz aby kupić automat?

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Mały ekspres kolbowy do kuchni
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Sierpień 2021, 22:43:55 »
Sugerujesz aby kupić automat?

Nie. Ale sam miałem tani kolbowy, właśnie Lelit Anna. Na obecnym etapie życia po prostu nie mam czasu na zabawę w kolbę, celebracje, ważenie, mierzenie czasu itd. Strasznie dużo czasu się przy tym marnuje. A na sprzęty, młynki które same ważą, ekspresy które same mierzą czas mnie nie stać.
Używam niezłego automatu, czasem w weekend zrobie pyszne cappuciono z kawiarki :).

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4827
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Mały ekspres kolbowy do kuchni
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Sierpień 2021, 22:57:22 »
nie mam czasu na zabawę w kolbę, celebracje, ważenie, mierzenie czasu itd.

A czy każdy musi to robić ? Można sobie znakomicie usprawnić pracę z kolbą stosując starą włoską metodę - namielanie sitka do pełna, ubicie tak aby górna krawędź tampera pokrywała się z krawędzią sitka, ekstrakcja 25 do 30 s na 30 ml kawy. I wsio. Metoda wagowa to stosunkowo nowa moda. Często można uzyskać lepszy i bardziej powtarzalny efekt stosując metodę j.w. Poza tym nie każdy musi u siebie w domu dążyć do mistrzostwa i utrudniać sobie życie.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Mały ekspres kolbowy do kuchni
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Sierpień 2021, 08:28:37 »
Poza tym nie każdy musi u siebie w domu dążyć do mistrzostwa i utrudniać sobie życie.
Zgadzam się na sto procent. Na początku bawiłem się i uczyłem się uzyskać "idealne" proporcje esresso  stosując wszystkie wskazówki lukasz2004 i nie powiem że to było jakieś męczące, szczególnie jeżeli mamy podejście robię to z pasją. Obecnie jak już jestem bardziej doświadczony i zapoznałem się z tym jak ma smakować dobre espresso moja metoda wygląda tak: włączam wagę, odmierzam porcje kawy, miele i przesypuje do kolby, wyrównuje  po czym ubijam i zapinam kolbę, włączam ekstrakcje  25-30 i  wsio. Jak potrzebuje korekty to ustawiam młynek i używam wagi podczas ekstrakcji. Jakoś nie zauważyłem żeby to mi zabierało mnóstwo czasu, a ten czas co zabiera to nie traktuje jak jakiś minus tylko raczej na plus ponieważ  kocham tą sztukę:)

@andrzej.podgorny jeżeli będziesz robić głównie espresso to w stronę automatów nawet nie patrz bo w życiu nie uzyskasz prawdziwego espresso i nieważne jaki to automat będzie czy za 1000 czy za 10000
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpień 2021, 08:34:13 wysłana przez Psyche »

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 788
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Mały ekspres kolbowy do kuchni
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Sierpień 2021, 09:14:29 »
@Psyche świat poszedł do przodu, z automatu możesz się napić baaardzo przyzwoitej kawy, można to nazwać espresso, jeżeli dobre ziarno tkwi w hooperze....




Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

« Ostatnia zmiana: 24 Sierpień 2021, 09:30:01 wysłana przez fill »

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Mały ekspres kolbowy do kuchni
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Sierpień 2021, 09:17:03 »
a ten czas co zabiera to nie traktuje jak jakiś minus tylko raczej na plus

Dla mnie to duży minus. Przynajmniej na obecnym etapie życia.

jeżeli będziesz robić głównie espresso to w stronę automatów nawet nie patrz bo w życiu nie uzyskasz prawdziwego espresso i nieważne jaki to automat będzie czy za 1000 czy za 10000

Tutaj bym się nie zgodził. Jura e6 z młynkiem (EB) jest w stanie zrobić poprawne espresso ze średnio wypalonej kawy, o którym można powiedzieć że jest smaczne. I będzie za każdym razem powtarzalne. ( Czego się nie uzyska na eskpresacvh kolbowych do 1500zł bez elektronicznej stabilizacji temperatury, bez mierzenia czasu). I będzie gotowe do wypicia po 1.5 minucie od włączenia.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi