Autor Wątek: Wacao Picopresso  (Przeczytany 23261 razy)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #30 dnia: 07 Luty 2023, 17:42:23 »
@Bazyl , przepraszam jeśli gdzieś mi umkneło, kup kawe pod espresso, 0,5 kg nawet marketowa i próbuj.
Mam nadzieję że nie próbujesz na jasno palonych ziarnach pod
 przelew?!


Jak skrecasz młynek na "zero" , dajesz jeden pelny obrót i + 9 kropek-cyfr, czyli prawie 2 pełne obroty?!


Przed chwila mielilem do robota 18 gram Kenii.

2,5 kropki (zero) ---> pełny obrót i jadę do 5,5 ( wg mojego to będzie 13 trzynaście).



Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #31 dnia: 07 Luty 2023, 17:50:59 »


@Bazyl , przepraszam jeśli gdzieś mi umkneło, kup kawe pod espresso, 0,5 kg nawet marketowa i próbuj.
Mam nadzieję że nie próbujesz na jasno palonych ziarnach pod
 przelew?!
Jak skrecasz młynek na "zero" , dajesz jeden pelny obrót i + 9 kropek-cyfr, czyli prawie 2 pełne obroty?

Taki mam plan, bo szkoda mi dobrej kawy :( I owszem, prawie 2 obroty. Gdy zmieliłem 1.5.0., czyli grubiej niż Ty, to po rozkręceniu pico kawę z portafiltra czy tam koszyka wydłubywałem i  musiałem zalać wrzątkiem, bo zamiast ciastka na dnie był beton :(
Nie wiem co robię źle, ale coś na pewno. Powoli zrażam się do ręcznych maszynek (kurzy się już kompressoj, którego też nie opanowałem) i chyba prędzej zrobię remont kuchni i wstawię pełnowymiarowy ekspres niż kupię następne cudo techniki [emoji14]

Dawid1144

  • Gość
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #32 dnia: 07 Luty 2023, 17:51:58 »
Ja pompuje 8 razy. Nie przejmuje się tym czy kawę widać na brzegach. Czekam 6-8 sekund i pompuje dalej. Nie popadajmy w paranoje :)

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #33 dnia: 07 Luty 2023, 18:03:21 »
Ja pompuje 8 razy. Nie przejmuje się tym czy kawę widać na brzegach. Czekam 6-8 sekund i pompuje dalej. Nie popadajmy w paranoje :)
Też bym się nie przejmował, gdybym pompując dalej otrzymywał równy strumień kawy, który po 30 s. dałby mi w filiżance ok. 40 g kawy, ale tak nie jest. Z prysznica lecą jakieś biedne kropelki i ile bym nie pompował nie chce się pojawić równomierny uzysk z prysznica :(
EDIT: a może za mocno wciskam tamper. Mieszam igłą rozbijając grudy, stukam o blat ze dwa razy żeby wyrównać, wkładam tamper, dociskam do brzegu pierścienia, przekręcam i wyciągam. Można tu coś zrobić źle?
« Ostatnia zmiana: 07 Luty 2023, 18:14:24 wysłana przez Bazyl »

Dawid1144

  • Gość
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #34 dnia: 07 Luty 2023, 18:16:08 »
Ja pompuje 8 razy. Nie przejmuje się tym czy kawę widać na brzegach. Czekam 6-8 sekund i pompuje dalej. Nie popadajmy w paranoje :)
Też bym się nie przejmował, gdybym pompując dalej otrzymywał równy strumień kawy, który po 30 s. dałby mi w filiżance ok. 40 g kawy, ale tak nie jest. Z prysznica lecą jakieś biedne kropelki i ile bym nie pompował nie chce się pojawić równomierny uzysk z prysznica :(
EDIT: a może za mocno wciskam tamper. Mieszam igłą rozbijając grudy, stukam o blat ze dwa razy żeby wyrównać, wkładam tamper, dociskam do brzegu pierścienia, przekręcam i wyciągam. Można tu coś zrobić źle?


Ja tampuje też do brzegu pierścienia. Daje dozę 19 albo 20g w zależności od stopnia palenia kawy

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #35 dnia: 07 Luty 2023, 18:24:09 »
@Bazyl , a skad jestes?
Na jakiej kawie przeprowadzasz testy, swieza pod espresso?

Edit. Pisales chyba kiedyś, że masz daleko do metropolii.
Moze jesli to mniejszy klopot, zamow swiezo palona kawe już zmielona, tylko cos pisales ze Pico potrzebuje grubiej mielonej, ehh:/
Chodziło mi bardziej żeby poradzić / podpatrzeć w jakiejś palarni/kawiarni, ew u kogoś z forum.
Urzadzenie na szczescie jest małe wiec nie kłopot wrzucić w plecak.
« Ostatnia zmiana: 07 Luty 2023, 18:35:17 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #36 dnia: 07 Luty 2023, 18:29:22 »
@Bazyl , a skad jestes?
Na jakiej kawie przeprowadzasz testy, swieza pod espresso?
To ma jakieś znaczenie dla moich porażek? :) Nikaragua od Gorana i Brazylia z CoffeLabu, obie świeże i pod espresso. Jedna bardziej Omni, druga ciemniejsza.

Dawid1144

  • Gość
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #37 dnia: 07 Luty 2023, 18:30:49 »
@Bazyl , a skad jestes?
Na jakiej kawie przeprowadzasz testy, swieza pod espresso?
To ma jakieś znaczenie dla moich porażek? :) Nikaragua od Gorana i Brazylia z CoffeLabu, obie świeże i pod espresso. Jedna bardziej Omni, druga ciemniejsza.

Jakie daty palenia dokładnie?

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #38 dnia: 07 Luty 2023, 18:49:07 »
Z Brazylii oderwałem pasek z datą, ale nie starsza niż 3 miesiące, Nikaragua -28.12.2022

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #39 dnia: 07 Luty 2023, 19:23:52 »
3 miechy dla kawy to sporo jak otwarta "dawno", zalezy jeszcze jak przetrzymywana.
U mnie dla przykladu, to bywała nawet 1 cyfra na mlynku, w sensie zaczynałem kawę z 6, a konczyłem gdzieś na 5ce ( mieliłem coraz drobniej).
Kiedyś jak były to 2 cyfry na młynku to kawa była już słaba, staram sie wypijac w miesiac, ale jak otwarte kilka
kaw to czasem cieżko.
Reguluje sobie jeszcze dozą kawy i troszkę mocniejszą siłą ubicia.
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #40 dnia: 07 Luty 2023, 20:08:47 »
Ja to wszystko rozumiem, ale ... Przed oddaniem się wieczornej lekturze postanowiłem dać maszynie jeszcze jedną szansę. Zmieliłem kawę na 1.6.0 i zmniejszyłem dozę do 16.5 g. Efekt jak zawsze, zero wyników na prysznicu (tych paru kropel nie liczę) mimo spokojnego pompowania. Ja rozumiem nie trafiac, ale przy tylu próbach i takim wachlarzu ustawień choć raz powinno mi się coś pojawić w filiżance. Używam dwóch rąk, a taki Hoffman ciśnie se szocika jedną i to na łódce. :D Jak odkręcam portafilter to u góry zawsze stoi woda jak gdyby nie zdołała przejść przez kawę. Może miele za grubo i maszyna nie buduje ciśnienia? Sam już nie wiem.
EDIT: zastanawiający jest fakt, że pudełko z pico przyszło do mnie niezafoliowane, a widzę, że unboxingi rozpoczynają się od jej zdjęcia. Wobec tego może zasadne jest pytanie czy urządzenie jest w ogóle sprawne :(
« Ostatnia zmiana: 07 Luty 2023, 20:29:36 wysłana przez Bazyl »

Dawid1144

  • Gość
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #41 dnia: 07 Luty 2023, 21:24:14 »
Ja to wszystko rozumiem, ale ... Przed oddaniem się wieczornej lekturze postanowiłem dać maszynie jeszcze jedną szansę. Zmieliłem kawę na 1.6.0 i zmniejszyłem dozę do 16.5 g. Efekt jak zawsze, zero wyników na prysznicu (tych paru kropel nie liczę) mimo spokojnego pompowania. Ja rozumiem nie trafiac, ale przy tylu próbach i takim wachlarzu ustawień choć raz powinno mi się coś pojawić w filiżance. Używam dwóch rąk, a taki Hoffman ciśnie se szocika jedną i to na łódce. :D Jak odkręcam portafilter to u góry zawsze stoi woda jak gdyby nie zdołała przejść przez kawę. Może miele za grubo i maszyna nie buduje ciśnienia? Sam już nie wiem.
EDIT: zastanawiający jest fakt, że pudełko z pico przyszło do mnie niezafoliowane, a widzę, że unboxingi rozpoczynają się od jej zdjęcia. Wobec tego może zasadne jest pytanie czy urządzenie jest w ogóle sprawne :(

Jeśli woda nie może przecisnąć się przez kawę go trzeba mielić grubiej :) dozę masz trochę dziką, przy 16g kawy to ja nie miałbym czego ubijać.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #42 dnia: 07 Luty 2023, 21:31:20 »


Jeśli woda nie może przecisnąć się przez kawę go trzeba mielić grubiej :) dozę masz trochę dziką, przy 16g kawy to ja nie miałbym czego ubijać.

Wiem, ale mielę o wiele grubiej i efekt wydaje się być ten sam. W związku z tym pytanie czy jednak pico nie jest jakoś uszkodzone :( Wrócę do 18 gramów. Możesz poratować linkiem do jakiejś ludzkiej kawy w ludzkiej cenie, najlepiej 500g, bo zbankrutuję testując na zapasach przeznaczonych dotychczas do kawiarki :(

Dawid1144

  • Gość
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #43 dnia: 07 Luty 2023, 21:36:54 »


Jeśli woda nie może przecisnąć się przez kawę go trzeba mielić grubiej :) dozę masz trochę dziką, przy 16g kawy to ja nie miałbym czego ubijać.

Wiem, ale mielę o wiele grubiej i efekt wydaje się być ten sam. W związku z tym pytanie czy jednak pico nie jest jakoś uszkodzone :( Wrócę do 18 gramów. Możesz poratować linkiem do jakiejś ludzkiej kawy w ludzkiej cenie, najlepiej 500g, bo zbankrutuję testując na zapasach przeznaczonych dotychczas do kawiarki :(

Jeśli kawa ma służyć niejako do opanowania urządzenia to kupiłbym jakąś lavazze w markecie np qualita oro. Kup opakowanie 250g, powinno styknac.

Jak miałem za drobno zmielone to tłok bardzo ciężko chodził.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #44 dnia: 07 Luty 2023, 21:45:45 »


Jak miałem za drobno zmielone to tłok bardzo ciężko chodził.

Bardzo ciężko, to też kwestia względna. Co innego oznacza dla mojej żony, co innego dla mnie. Jutro spróbuję innej metody. Zmielę kawę naprawdę grubo np. 2.2.0 i zobaczę efekt. Teoretycznie woda powinna przez tak zmieloną kawę przelecieć jak stara tuszonka przez żołnierza :) A co jeśli nie? Czy to by oznaczało jednak zepsute pico?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi