Autor Wątek: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia  (Przeczytany 7795 razy)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1484
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Kwiecień 2021, 15:00:01 »
Też chętnie bym posłuchał, bo się wstępnie do AKVO przymierzam.

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #16 dnia: 23 Kwiecień 2021, 15:14:02 »
Gdy szukałem filtra dla siebie, zakupiłem miernik do wody i sprawdziłem co pokazuje. Pokazywał ok 390 ppm, czyli dosyć dużo. Po filtrze dzbankowym schodziło do ok 340. No i na podstawie innych znalezionych informacjach o filtrach kolumnowych doszedłem do wniosku, że Akvo to będzie najlepsza opcja. Zamówiłem, używam i spoko. Ale jakiś czas potem znowu zmierzyłem wodę kranową, wyszło ok 170 ppm i taki wynik utrzymuje się już dłuższy czas. Potem przypomniałem sobie jeszcze , że gdy zamawiałem miernik to pierwszą sztukę oddałem, bo uznałem, że źle pokazuje (dość mocno nie zgadzał się wynik na wodzie butelkowej z info na etykiecie, a nie miałem płynu do kalibracji). Ten odesłany miernik na wodzie kranowej też pokazywał ok 170 ppm (może był jednak dobry). Wychodzi więc na to, że najwyraźniej musiało być jakieś chwilowa zmiana parametrów wody z wodociągu i akurat na podstawie błędnego odczytu podjąłem decyzję. W tej chwili jeszcze trochę testuję przy jakim poziomie mineralizacji smak jest najlepszy, ale na ten moment mam ustawione na 130-140 ppm, czyli w zasadzie przez osmozę przechodzi jakaś mała część wody, a reszta przez zwykłe filtry  :picardpalm:.

Nawet zastanawiałem się czy nie sprzedać tego akvo, bo teraz to tak trochę bez sensu, armata na wróbla. Nie wiem do końca co tu zrobić. Bo o ile akvo ma dużo większe możliwości, to jednak ma też minusy w stosunku do filtra kolumnowego, dla mnie to jest bardziej kłopotliwa obsługa, tzn łatwiej wymienić jeden filtr kolumnowy na rok, niż kilka filtrów co pół roku i membrany co jakiś czas, zajmuje więcej miejsca w szafce, budowa jest bardziej skomplikowana, więc teoretycznie szansa awarii większa. Gdybym miał faktycznie wodę w okolicach tych 390 ppm to bym go zostawił bez wahania, ale w obecnej sytuacji chyba wolałbym jednak prostszy filtr kolumnowy.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Kwiecień 2021, 15:27:04 »
Myślę, że oprócz samego ppm warto zmierzyć faktyczną twardość węglanową, bo ta jest najbardziej szkodliwa dla sprzętu i smaku (w nadmiarze).

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1484
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Kwiecień 2021, 15:35:07 »
ale na ten moment mam ustawione na 130-140 ppm
Dlaczego  nie chciałeś spróbować zejść niżej, nawet do 50ppm?

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Kwiecień 2021, 15:49:26 »
Spróbuję zejść i niżej :). Sprzęt ostatecznie odpaliłem w zasadzie jakieś 3-4 tygodnie temu, więc nadal eksperymentuję. Gdy ppmy były na poziomie ok 90-100 to np. herbata była jakby za bardzo wyekstrahowana, ale na pewno jeszcze będę sprawdzał też te niższe poziomy.

Twardość to jeszcze jedna kwestia dlaczego się teraz waham, bo jeśli woda po RO stanowi mały procent to jednocześnie twardość jest obniżona stosunkowo niedużo. Z tego co mierzyłem to jestem teraz przy górnej granicy normy, w którą celuję.

Bardzo niska mineralizacja raczej nie służy smakowi, kilka raz natknąłem się na stwierdzenie, że balansujemy tu między dobrem dla maszyny, a dobrem dla języka. SCAA sugeruje optimum zdaje się przy około 150 ppm.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #20 dnia: 23 Kwiecień 2021, 16:02:32 »
Miałem Brite C150 - kawa mi nie smakowała, zaś filtry przy Gdańskiej wodzie zużywały się dość szybko.
Teraz mam Akvo od jakiegoś roku, niedawno wymieniałem filtry. Wszystko działa, śmiga, mam podłączone pod baterię w kuchni trójdrożną.
Ustawione mam na jakieś 140 ppm, czasem sprawdzam czy się nic nie rozjeżdża.
Kawa mi smakuje, a to najważniejsze dla mnie. Woda faktycznie leci wolno więc jak podstawiać czajnik to czekasz te 40 sekund aż się napełni, ale z czasem nie zwraca się na to uwagi.
@kulka - jak chcesz kiedyś wpaść, zobaczyć, wziąć słoik wody do domu to daj znać na pw - umówimy się w wolnej chwili :)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1484
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Kwiecień 2021, 17:03:40 »
@pmichal, chętnie, ale z takim 5l słoikiem bym wpadł ;) Jak się trochę uspokoi to się odezwę.

Offline Bartek_1945 Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Cronometro R
  • Młynek: Eureka ATOM Specialty 75
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Kwiecień 2021, 17:10:50 »
Idąc Twoim przykładem to może trzeba zacząć od pomiarów i testów wody i dopiero później decydować który filtr spełni moje oczekiwania? Jest myśl. Poszukam jakiś testerów i sprawdzę co tu płynie w kranie i dam znać :)
Coś do testów polecacie? Bo zaczynam szukać..

Offline Bartek_1945 Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Cronometro R
  • Młynek: Eureka ATOM Specialty 75
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Kwiecień 2021, 17:32:55 »
allegro.pl/oferta/miernik-tester-ph-tds-ec-temp-atc-4w1-konduktometr-9748515405
Takie coś się nadaję do tych testów?

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Kwiecień 2021, 21:01:22 »
Miernik TDS Ci powie ogólnie jak dużo substancji jest w wodzie - zobaczysz czy jest dramat, czy w miarę. Polecam ci dokupić do tego kropelkowy test twardości (ogólnej i węglanowej) i poczytać na stronie dostawcy wody jakie oni mają pomiary.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #25 dnia: 24 Kwiecień 2021, 09:36:36 »
Teraz mam Akvo od jakiegoś roku, niedawno wymieniałem filtry. Wszystko działa, śmiga, mam podłączone pod baterię w kuchni trójdrożną.
Ustawione mam na jakieś 140 ppm, czasem sprawdzam czy się nic nie rozjeżdża.
Kawa mi smakuje, a to najważniejsze dla mnie. Woda faktycznie leci wolno więc jak podstawiać czajnik to czekasz te 40 sekund aż się napełni, ale z czasem nie zwraca się na to uwagi.

No właśnie, dla mnie ten powolny przepływ dyskwalifikuje systemy RO (bez zbiornika). Chętnie wziąłbym takie dobrze ustawione i skrojone combo jak AkVo czy Nanopad - ale leci za wolno. Jedna rzecz do podłączenie do ekspresu, druga - wspomniany przez Ciebie czajnik, czy garnek na niedzielny rosół :).

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 149
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #26 dnia: 24 Kwiecień 2021, 20:26:17 »
Kup i zainstaluj klasyczny filtr RO ze zbiornikiem, np. polskiej firmy USTM, która od lat produkuje dobrej jakości zestawy. Za mniej niż 500 zł będziesz miał zawsze czystą wodę o znanych parametrach. Nawet, jak w wodociągu pojawi się problem z wodą i będę komunikaty "nie pić" albo "pić po długim procesie gotowania", to Ty będziesz miał wodę z tego filtra zdatną do picia nawet prosto z kranika. Bo filtr RO (prawdziwy, nie żadne "nano" etc.) filtruje również bakterie i wszelkie szkodliwe związki. A jak ktoś sobie życzy szczególnych, konkretnych parametrów wody, bo tylko taka jedna mu smakuje - wszystko zrealizujesz poprzez zastosowanie wkładów filtrujących już za membraną osmotyczną - dzięki temu wodę będziesz miał bezpieczną zawsze, nie będzie takiego niezrozumiałego mieszania wody po RO z wodą z wodociągu. Jak mieszasz wodę z RO z wodą z wodociągu, to w przypadku pogorszenia parametrów tej drugiej, lub nawet stania się niezdatną do picia - wynik mieszania czystej wody z RO z zanieczyszczoną z wodociągu będzie niezdatny do picia.
Podsumowując:
- mając filtr RO, zawsze możesz zmienić np. poziom mineralizacji stosując wkład mineralizujący (lub 2-3 wkłady połączone szeregowo, jeżeli chcesz większą mineralizację;
- martwisz się lekko obniżonym pH wody po RO - stosujesz wkład alkalizujący (np. wkład alkalizujący USTM, który ja stosuję, podnosi pH nawet o 3-4).

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #27 dnia: 25 Kwiecień 2021, 13:40:33 »
Gdy ppmy były na poziomie ok 90-100 to np. herbata była jakby za bardzo wyekstrahowana

Im bardziej miękka woda tym lepiej rozpuszcza inne substancje. Finalnie  nie zawsze działa to na  smak napoju (kawa, herbata) pozytywnie. Tu także wskazany jest umiar.

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Nowy filtr - Nowy ekspres - Nowa Kuchnia
« Odpowiedź #28 dnia: 01 Maj 2021, 12:06:00 »
BWT Bestmax Premium Warszawa, do kawy i do picia bardzo dobra.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi