Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 463128 razy)

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1665 dnia: 05 Listopad 2023, 22:33:07 »
W Konesso kupiłem więc myślę że nie będzie problemu, zauważyłem też że nawet na zewnątrz pojawił się taki jasny chropowaty nalot wokół tego zaworu.

https://i.postimg.cc/VYmGf0QX/20231105-193003.jpg

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1666 dnia: 06 Listopad 2023, 07:53:30 »
Jeśli kawiarka jest aluminiowe to korozja na połączeniu miedzi czy tam mosiądzu i aluminium jest nieunikniona, dlatego nie należy łączyć starych aluminiowych przewodów elektrycznych z miedzianymi.

Offline kitsune

  • Wiadomości: 88
  • Ekspres: AVX Snow White, Kawiarka GAT 4tz, bialetti 1tz, V60
  • Młynek: Timemore C3, ITOP-03
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1667 dnia: 06 Listopad 2023, 09:43:01 »
Wrzucę podsumowanie mojej walki z kawiarką. Po drugiej wymianie kawiarka działa już całkiem sprawnie, trochę zajęło mi wywalczenie odpowiedniej techniki przygotowania kawy w kawiarce GAT 4tz okazuje się, że bardzo lubi ona mocne ubicie kawy obstawiam, że winę za to ponosi kształt lejka który nie ma gładkich ścianek a takie wybrzuszenie po środku i przez to pewnie kawa musi ułożyć się w dolnej części tego lejka stąd konieczność 'ubijania', przez to również 'ciastko' nie wypada w całości. Poprzez ubicie mam na myśli pukanie lejkiem o blat i to praktycznie tak mocno jak długo kawa się ubija w ten sposób i to był ten game changer który pozwolił uzyskiwać mi ładny przepływ z kawiarki. Espresso z kawiarki podchodzi mi na tą chwilę znacząco bardziej niż kawa z filtra, brakuje mi tam tego body które wychodzi z kawiarki, mam takie wrażenie herbatowości tego naparu. Przez powyższe kupiłem sobie jeszcze kawiareczkę 1tz od Bialetti (aktualnie na coffedesk po 60zł) i tam od razu pierwsza kawka pięknie wyszła ale tam właśnie nie ma tego wybrzuszenia no i jest aluminiowa to inaczej ciepło się rozchodzi. Nie ukrywam, że taką malutką kawiareczkę kupiłem głównie ze względów dekoracyjnych w drugiej kolejności użytkowych (osobiście preferuje kawiarki stalowe, nie lubię aluminium w kuchni) i pełni ona funkcję dekoracyjną na blacie gdyż reszta kawowego ekwipunku ukryta w szafie. Moja preferencja w stronę espresso chyba skończy się kupnem ekspresu prędzej czy później a miejsca na blacie niestety brak  :'(  więc na razie musi starczyć kawa z kawiarki. Może komuś moje wywody na temat kawiarki się przydadzą bo nie ukrywam, że ilość kawy zmarnowanej w kawiarce mnie trochę przeraziła, na szczęści widząc jakie problemy sprawiała od początku kupiłem trochę taniej marketówki w lidlu na promocji, żeby nie było szkoda marnować dobrej kawki :evil: Poniżej wspomniana kawa, z tego co pamiętam są 3 różne kraje:
Zrzut ekranu 2023-11-06 094217.jpg

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1668 dnia: 06 Listopad 2023, 12:16:38 »
Jeśli chcesz napary a la espresso, prosto i niedrogo to bardzo fajnie można zrobić w phinie
https://youtu.be/0F9XkEYKGX4?si=1b69I-aSuUqc6ttc&t=184

Offline kitsune

  • Wiadomości: 88
  • Ekspres: AVX Snow White, Kawiarka GAT 4tz, bialetti 1tz, V60
  • Młynek: Timemore C3, ITOP-03
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1669 dnia: 06 Listopad 2023, 12:44:47 »
Dzięki za polecenie, pewnie i na phin przyjdzie pora  :hihihi: Akurat oglądałem filmiki Dobrej palarni, teraz do gwiazdki będę się bawił kawiarkami z różnymi kawami a na święta będzie aeropress to kolejny świat możliwości przede mną. Mają też filmik z espresso w aero właśnie, akurat przy okazji zamówienie z kawiarką kupiłem też kawkę od nich na testy.

Offline przemyslavklimek

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Głównie Flair i Origami, inne okazjonalnie.
  • Młynek: C40MK4, JX-Pro
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1670 dnia: 06 Listopad 2023, 20:39:31 »
Phin to najlepsza kawiarka jaką możesz kupić :) Można zrobić większą kawkę (100ml) jak i espresso 1:2 :) Mówię o Phinie 150ml tym mniejszym.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1671 dnia: 06 Listopad 2023, 21:52:44 »
AP też bardzo fajny, bawię się od 9 lat i cały czas wymyślam jakieś nowe przepisy. Jeśli miałbym mieć jedno urządzenie do parzenia kawy to byłby to AeroPress. Jednak napar trudno będzie uzyskać tak oleisty jak z phina. Każde urządzenie da inny napar, ale AP dla mnie najbardziej uniwersalny i najwygodniejszy. 
« Ostatnia zmiana: 06 Listopad 2023, 21:55:36 wysłana przez krystians »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1672 dnia: 06 Listopad 2023, 23:15:44 »
Napar z phina jest naprawdę gęsty.

Offline ICTC Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Brikka
  • Młynek: Timemore Slim
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1673 dnia: 07 Listopad 2023, 06:02:09 »
Chciałbym spróbować phina. Polecicie proszę konkretny model? Najlepiej bezpośredni link do oferty na Allegro. Bardzo dziękuję.


Offline przemyslavklimek

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Głównie Flair i Origami, inne okazjonalnie.
  • Młynek: C40MK4, JX-Pro
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1674 dnia: 07 Listopad 2023, 06:39:49 »
Chciałbym spróbować phina. Polecicie proszę konkretny model? Najlepiej bezpośredni link do oferty na Allegro. Bardzo dziękuję.
https://allegro.pl/oferta/wietnamski-zaparzacz-phin-trung-nguyen-do-kawy-13329204378

Offline ICTC Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Brikka
  • Młynek: Timemore Slim
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1675 dnia: 07 Listopad 2023, 07:42:03 »
Dziękuję Przemku, zamówiłem razem z jakimiś przypadkowo wybranymi wietnamskimi kawami.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1676 dnia: 07 Listopad 2023, 07:49:53 »
Chciałbym spróbować phina. Polecicie proszę konkretny model?

Mam różne phiny, ale głównie korzystam z najmniejszego 140 ml modelu. Ale musisz zdecydować o wyborze dekielka w phinie. Ma być kładziony czy dokręcany?

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1677 dnia: 07 Listopad 2023, 08:03:01 »
Hej, @WS dałbyś linka do dokręcanego, albo jakiś namiar?
Z góry dzięki.

Trzeba uważnie czytać i patrzeć te tańsze phiny ponoć mają złączone dolne sitko z pojemnikiem?!
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1678 dnia: 07 Listopad 2023, 08:31:09 »
zamówiłem razem z jakimiś przypadkowo wybranymi wietnamskimi kawami.
Jak tam jest np. taka to dobrej kawy to Ty się nie napijesz, jak dla mnie to była to beznadziejna kawa do tego stopnia że ja nie dałem jej radę wypić.

20220902_183428.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline ICTC Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Brikka
  • Młynek: Timemore Slim
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1679 dnia: 07 Listopad 2023, 08:38:18 »
Chciałbym spróbować phina. Polecicie proszę konkretny model?

Mam różne phiny, ale głównie korzystam z najmniejszego 140 ml modelu. Ale musisz zdecydować o wyborze dekielka w phinie. Ma być kładziony czy dokręcany?
W sumie na tę chwilę bez różnicy. Ten zaproponowany przez Przemka ma chyba dekielek kładziony - może potwierdzisz?
zamówiłem razem z jakimiś przypadkowo wybranymi wietnamskimi kawami.
Jak tam jest np. taka to dobrej kawy to Ty się nie napijesz, jak dla mnie to była to beznadziejna kawa do tego stopnia że ja nie dałem jej radę wypić.

 [ Invalid Attachment ]

Jka

Nie. Love Cofee i Moc 3. Zamówiłem tylko dwie sztuki, bo nie miałem styczności z kawami z tego państwa.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi