Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 457972 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1650 dnia: 08 Maj 2023, 13:44:21 »
Znacie jakieś godne polecenia kawiarki które przy 2tz-
Do Bialetti venus 2tz wchodzi 10g, a jak chcesz mercedesa w kombinacji 1tz/3tz w jednym, to:

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=12918.msg265730#msg265730
》tertium non datur《

Offline Połet Mężczyzna

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: kawiarka
  • Młynek: nożowy
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1651 dnia: 08 Maj 2023, 23:04:46 »
Bardziej chodziło mi o możliwość zrobienia czegoś typu lungo w kawiarce choć nie wiem czy to nie droga naokoło i bez lekkiej americanoizacji się raczej nie obędzie. W takim razie zmniejszę wolumen na 2 tz i ewentualnie będę kombinował z grubością mielenia.
Mercedes wśród kawiarek raczej mi nie potrzebny. Zwykła klasyczna powinna mi w zupełności wystarczyć.

W tym temacie spotkałem się z opiniami że GAT jakościowo idzie trochę w kratkę więc raczej odpuszczę.
I jeszcze z waszego punktu widzenia bardzo laickie pytanie. Pojemność to ilość wody która wchodzi do spodka kawiarki czy szacowana ilość naparu? Pytam ponieważ samo tz też ma całkiem spory rozstrzał od 25-35ml wg jednego źródła do nawet 50ml wg innego. Z mojej 6ki tz wychodzi około 250 ml naparu.
« Ostatnia zmiana: 09 Maj 2023, 06:59:44 wysłana przez Połet »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1652 dnia: 09 Maj 2023, 08:28:16 »
Sypiąc mielonkę równo z rantem sitka uzysk będzie zależny od stopnia zmielenia. Im bardziej drobniej, tym więcej wody zostanie w zbiorniku, więc naparu będzie mniej.
》tertium non datur《

Offline KonradZ

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: alternatywy
  • Młynek: c40, em specialita
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1653 dnia: 09 Maj 2023, 10:30:44 »
I jeszcze z waszego punktu widzenia bardzo laickie pytanie. Pojemność to ilość wody która wchodzi do spodka kawiarki czy szacowana ilość naparu? Pytam ponieważ samo tz też ma całkiem spory rozstrzał od 25-35ml wg jednego źródła do nawet 50ml wg innego.

Ilość naparu, i to szacowana na oko, ze sporej odległości, a do tego u różnych producentów, różnie to wygląda ;)

A co do szukania lungo, espresso lub innych z kawiarki to zmieniaj mielenie, ilość wody, moc palnika, możesz dolać wody do filiżanki z kawą, możesz zamieszać mielonkę raz w prawo, trzy razy w lewo albo odwrotnie, mielonkę można wyrównać albo nasypać z górką, można zafundować kawiarce lewitowanie nad palnikiem, te i wiele innych metod opisano w tym wątku...
Próbuj aż wyjdzie kawa która Cię zachwyci a czy będzie miała coś wspólnego z lungo oprócz podstawowych składników to już inna sprawa ;)


Offline cezary.pl

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Superkop + inne alternatywne urządzenia.
  • Młynek: Comandante C40 MK4 + Red Clix, G-micron DLC
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1654 dnia: 09 Maj 2023, 23:52:33 »
@Połet
Do kawiarkowego lungo najbardziej przybliży Cię Brikka 2 tz. Sitko tej kawiarki pomieści ok. 18 g zmielonej kawy.
Oczywiście, aby uzyskać satysfakcjonujące smaki z tej kawiarki, i z innych też, trzeba dostosować odpowiedni stopień zmielenia ziaren kawy. Z młynkiem nożowym będzie to trudne. W Twojej sytuacji, na początek, lepiej zamówić kawę zmieloną do użycia w kawiarce. Później rozglądać się za żarnowym młynkiem.

Offline Połet Mężczyzna

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: kawiarka
  • Młynek: nożowy
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1655 dnia: 10 Maj 2023, 07:40:32 »
Młynek już do mnie jedzie. Jak dojedzie, kupię sobie lepszą kawę, palarnię mam po drodze i będę testował w tej kawiarce 6tz. Czy pozostawić intensywność a zmniejszyć wolumen czy oba parametry. W tej chwili jest to trochę na zasadzie wydaje mi się ale wydaje mi się że 18g kawy na 2 tz sprawiłoby że wyskoczyłbym z butów. Może grubość zmielenia to zmieni.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1656 dnia: 11 Maj 2023, 08:22:39 »
Hej, a korzysta ktoś z podobnych "bajerów", proste ale wydaje sie genialne, przeważnie jak robie w kawiarce to jest sprzątanie  :doh:

Screenshot_20230511_080815_Samsung Internet Beta.jpg
Screenshot_20230511_080824_Samsung Internet Beta.jpg
Screenshot_20230511_080833_Samsung Internet Beta.jpg

A te nakładki, hmm jedna ma chyba symulowac coś ala brikkę, żeby robić "piankę", druga żeby nie pryskało?


Screenshot_20230511_081515_Samsung Internet Beta.jpg

Screenshot_20230511_081356_Samsung Internet Beta.jpg

Screenshot_20230511_081529_Samsung Internet Beta.jpg

Screenshot_20230511_081401_Samsung Internet Beta.jpg






Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline cezary.pl

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Superkop + inne alternatywne urządzenia.
  • Młynek: Comandante C40 MK4 + Red Clix, G-micron DLC
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1657 dnia: 11 Maj 2023, 09:22:34 »
Taką plastikowy lejek do sitka, chciałbym:-)

Pianka z Brikki ginie w bardzo krótkim czasie, ale sam napar, za sprawą wyższego ciśnienia jest o wiele intensywniejszy.
Mam stary i nowy model Brikki, i z obydwu kawa wychodzi wyśmienita. Zaletą tych kawiarek jest to, że łatwo można je przerobić na zwykłe tradycyjne, usuwając z górnych zaworów gumowe uszczelki.

Offline kitsune

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: AVX Snow White, Kawiarka GAT 4tz, bialetti 1tz, V60
  • Młynek: Timemore C3, ITOP-03
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1658 dnia: 27 Wrzesień 2023, 09:49:50 »
Mam nieszczęście posiadać kawiarkę GAT 4tz, której nikomu bym nie polecił właśnie wraca drugi raz z gwarancji. Przy pierwszej reklamacji przy robieniu pierwszej kawy kawiarka dosłownie się rozszczelniła w pojemniku na kawę i wszystko się wylało. Natomiast z drugą walczyłem 3 miesiące i udawało uzyskać mi się tylko plucie, w międzyczasie kupiłem v60 i wyszło, że żeby z kawiarki coś wyszło muszę zmielić mocniej niż do dripu. Dokonałem dokładnego przeglądnięcia i okazało się, że zanim w ogóle zacznie pluć już gdzieś przez szparę przedostaje się kawa do komory, po dokładniejszych oględzinach okazało się, że pod uszczelką jest dziura i kawiarka nie była w stanie wytworzyć praktycznie ciśnienia :doh:
IMG_20230917_195612.jpg
IMG_20230917_195548.jpg
Poza tym okazuje się, że wnętrze jest w sumie i tak wykonane z aluminium. Na kartoniku już widać oznaczenie aluminium, na konnesso gdzie kupiłem dodane jest nawet zdjęcie tego fragmentu kartonika, domyślam się, że właśnie w związku z tym zostało dodane
« Ostatnia zmiana: 27 Wrzesień 2023, 10:08:00 wysłana przez kitsune »

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1659 dnia: 27 Wrzesień 2023, 15:56:27 »
Ja mam GAT 2TZ katowaną przez lata i nic się nie dzieje, a takie wady to się zdarzą każdej firmie. Co do plucia to kawiarka wcale nie jest taka prosta do ujarzmienia jakby się wydawało, jak dasz nieodpowiednią ilość kawy, za mocno ubijesz, zmielisz niewłaściwie albo dasz za mały/duży gaz to oczywiście nie uzyskasz poprawnej ekstrakcji. (za grubo to woda poprostu przeleci w kilka sekund bez oporu a za drobno zakorkujesz przepływ wody przez ciastko kawy i będzie pluć)

Edit: mój filmik

« Ostatnia zmiana: 27 Wrzesień 2023, 16:01:09 wysłana przez k3lt »

Offline Kawko

  • Wiadomości: 116
  • Ekspres: Kawiarka, tygielek, phin, AeroPress, V60, french press, Gabi Master A, OXO Good Grips, Kalita Caffe Uno, Kalita Wave, Clever Dripper
  • Młynek: Severin KM3873, MYM54
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1660 dnia: 28 Wrzesień 2023, 13:16:25 »
Hej, a korzysta ktoś z podobnych "bajerów", proste ale wydaje sie genialne, przeważnie jak robie w kawiarce to jest sprzątanie

Kiedyś zamówiłem coś podobnego u kolegi, który posiada drukarkę 3D, ale niestety albo on coś pokręcił z wymiarami albo ja i wydruk nie pasuje do mojej kawiarki. :P

Do mojej Bialetti Venus 2tz prawie idealnie pasuje lejek do Aeropressu - wylot lejka AP prawie idealnie pasuje do wlotu lejka kawiarki. ;) Czasami wkładam lejek kawiarki do lejka AP i wtedy sypię kawę - jak coś spadnie obok, to łatwiej to posprzątać. :)

Offline kitsune

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: AVX Snow White, Kawiarka GAT 4tz, bialetti 1tz, V60
  • Młynek: Timemore C3, ITOP-03
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1661 dnia: 07 Październik 2023, 14:22:24 »
Hej, a korzysta ktoś z podobnych "bajerów", proste ale wydaje sie genialne, przeważnie jak robie w kawiarce to jest sprzątanie 
received_305350118886383.jpeg
Mam takie jedno do oddania do kawiarki 4tz od gat nie pasuje. Wziąłem projekt z thingiverse zgodnie z tym co jest w opisie napisane powinno pasować do Bialetti i Alessi. Oddam za koszty wysyłki.
« Ostatnia zmiana: 07 Październik 2023, 14:42:53 wysłana przez kitsune »

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1662 dnia: 05 Listopad 2023, 09:14:41 »
Po półtorej roku od zakupu pojawiła się u mnie na ściance przy zaworze bezpieczeństwa rdza (?), kawiarka po każdorazowym zaparzeniu była od razu przepłukiwana i wycierana do sucha. Czy to można reklamować?

Zdjęcie w pełnej rozdzielczości: https://i.postimg.cc/3Yn3Qv8g/20231105-090639.jpg

Offline cezary.pl

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Superkop + inne alternatywne urządzenia.
  • Młynek: Comandante C40 MK4 + Red Clix, G-micron DLC
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1663 dnia: 05 Listopad 2023, 12:36:32 »
Ja bym wyczyścił cifem używając szczoteczki i sprawdził sprawność zaworu bezpieczeństwa poprzez wciśnięcie jego kulki wykałaczką.
Cieszył się kawą, a za następne 1,5 roku powtórzył operację.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1664 dnia: 05 Listopad 2023, 21:05:11 »
Po półtorej roku od zakupu pojawiła się u mnie na ściance przy zaworze bezpieczeństwa rdza (?), kawiarka po każdorazowym zaparzeniu była od razu przepłukiwana i wycierana do sucha.
Hmm, coś tam się zadziało. Z ciekawości zajrzałem do mojej kawiarki, której już prawie nie używam. U mnie stalowy, a nie mosiężny zaworek, ale też coś na obwodzie się zaczyna dziać. Przy czym moja kawiarka ma już z 6 lat albo więcej. Tutaj fota jak to u mnie wygląda.

Możesz zgłosić, zobaczysz co odpowiedzą. Myślę, że każda rozsądna firma powinna wymienić przynajmniej zbiornik dolny, skoro sprzęt nie ma jeszcze dwóch lat.
« Ostatnia zmiana: 05 Listopad 2023, 21:07:39 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi