Autor Wątek: Kawiarka - jak to działa?  (Przeczytany 32334 razy)

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Kawiarka - jak to działa?
« dnia: 02 Maj 2013, 23:14:10 »

Kawiarka (ang. moka pot) urządzenie opatentowane w 1933 przez wynalazcę Luigi'ego De Ponti dla firmy Alfonso Bialetti'ego. Jego ponadczasowy design jest znany w całej Europie i Ameryce. Ten charakterystyczny kanciasty kształt wrósł tak mocno w kulturę współczesną, że stał się ikoną sztuki utylitarnej i znalazł swoje miejsce m.in w Muzeum Sztuki Współczesnej czy w londyńskim Muzeum Nauki (Science Museum). Oryginalne urządzenie i wiele obecnie produkowanych modeli wykonanych jest z aluminium i ma charakterystyczną bakelitową rączkę.
Modele wykonane z aluminium nadają się do użytku na kuchniach gazowych i elektrycznych. Z racji coraz większego rozpowszechnienia kuchni indukcyjnych produkuje się również modele przystosowane do tego rodzaju ogrzewania. Istnieją również modele elektryczne z wbudowaną grzałką.

Zasada działania.
Para wodna powstała w wyniku podgrzania wody w dolnym zbiorniczku, zwiększając swoje ciśnienie, powoduje wypychanie wody przez lejek do sitka wypełnionego kawą i przeciskanie jej przez przemiał a kominem, do górnego zbiorniczka wypływa gotowy napar. Uwaga! Kawiarkę wypełnia się wodą do poziomu zaworka bezpieczeństwa, tak by nie był on przykryty!

Wypełnienie sitka kawą.
Sitko w kształcie lejka, będące środkową częścią kawiarki wypełnia się równomiernie kawą, nie ubijając jej (!!!). Kawa zmielona musi być dość drobno, ale zbyt drobne mielenie, bądź ubicie kawy spowoduje zapchanie sitka i może grozić nawet wybuchem kawiarki. Stopień mielenia należy dostosować zarówno do rodzaju zaparzanej kawy, jak i własnych upodobań. Jednak jest ono zbliżone raczej do przemiału pod espresso niż do dripu.  ;) Zbyt grube mielenie, podobnie jak nierównomierne, czy niedostateczne wypełnienie sitka kawą, sprawi, że woda zbyt szybko przepłynie przez kawę i napar będzie zbyt słaby, "lurowaty" i niesmaczny.

Czas ekstrakcji.
W zależności od wielkości urządzenia czas ekstrakcji jest różny, ale przy założeniu, że do dolnego zbiorniczka nalewamy gorącej wody (szkoła falenicka  ;D) to nie powinien on przekroczyć 10 minut dla największych kawiarek. Nalanie wody zimnej do zbiornika dolnego (szkoła otwocka  ;D) znacznie wydłuża czas przebywania kawiarki na źródle ciepła i może wpłynąć na końcowy efekt, gdyż nagrzewa się również kawa w sitku, przez co może utracić część aromatu i walorów smakowych.

Smak kawy.
Intensywność uzyskanego naparu jest bliska intensywności espresso. Początkowo nawet określano ten rodzaj kawy jako moka espresso. Jednakże ujednolicenie nomenklatury przez INEI i SCAA sprawiło, że obecnie za espresso uznaje się napar otrzymany w wyniku działania na zmieloną kawę wody pod ciśnieniem ok.9bar, podczas gdy szacuje się, że w kawiarce wytwarza się ciśnienie rzędu 1,5bara.

Crema z kawiarki?
Często pada pytanie, czy z w kawiarce otrzymam cremę? Crema to warstwa "pianki" charakterystyczna dla espresso. Dzięki odpowiednim warunkom i wykorzystaniu właściwych rodzajów ziaren możliwe jest uzyskanie pianki podobnej do cremy w wyniku ekstrakcji w kawiarce. Jednakże jest zbyt nietrwała do wykorzystania jej w latte art. Ponadto działania zmierzające do uzyskania tej pianki mogą skończyć się (w najlepszym wypadku) malowaniem kuchni, lub (w gorszym) wizytą na szpitalnej Izbie Przyjęć. Zwiększanie ciśnienia w kawiarce na różne sposoby może doprowadzić do groźnych w skutkach wybuchów!

Rozmiary kawiarek.
Aby określić rozmiar kawiarki podaje się ilość filiżanek (cup) jakie wypełni otrzymany napar, przy czym zakłada się, że przeciętna filiżanka to ok. 25-30ml. Najczęściej stosowane rozmiary to 1cup, 3cup, 6cup, 9cup, 12cup. Należy pamiętać, że ilość otrzymanego naparu nie jest równa ilości nalanej wody do dolnego zbiorniczka, zatem uzyskanego naparu jest zawsze mniej.

http://images46.fotosik.pl/1220/daa6a8893eafeffc.jpg
Kawiarka - jak to działa?
Przebieg ekstrakcji w kawiarce. Zdjęcie ze zbiorów własnych.
[/size]

Wszelkie uwagi merytoryczne dotyczące powyższych informacji proszę kierować na PW.
« Ostatnia zmiana: 03 Maj 2013, 12:20:56 wysłana przez spinka2 »
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi