Autor Wątek: Podejściówki Low GTX  (Przeczytany 10584 razy)

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Podejściówki Low GTX
« Odpowiedź #30 dnia: 10 Marzec 2023, 09:33:58 »
Ms Wildfire Leather
Wczoraj kupiłem, rzeczywiście były dla mnie najwygodniejsze z 5 innych modeli (scarpa, jack w.) które mierzyłem.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Podejściówki Low GTX
« Odpowiedź #31 dnia: 19 Marzec 2023, 22:17:49 »
A sam zacząłem oglądać resztę potrzebnego ekwipunku czyli plecak i kurtkę 3 sezonową. I wiem, że nic nie wiem. Jedynie chyba, że z plecakiem najbliżej mi do Gregory Stout 35

1. Co rozumiesz przez kurtkę 3-sezonową?
2. Na jakie długości wypraw ten plecak? Jednodniówki?

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 322
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Podejściówki Low GTX
« Odpowiedź #32 dnia: 20 Marzec 2023, 14:43:35 »
1. Wiosna-lato-jesień :)
2. No i tu jest problem. Bo niby jednodniowe najczęściej, ale muszę spakować dwie osoby :P W sobotę wrzuciłem na plecy jakiś plecaczek reklamowy z big stara o nieznanym litrażu i plecy miałem cały czas mokre, ale nie mieliśmy kurtek na wypadek zmiany pogody, a te, jak podejrzewam, trochę zajmują. Nie chciałbym nosić powietrza. Natomiast te 35 litrów Stouta wydaje mi się sporą pojemnością i nie wiem czy nie za dużą na 1 dzień.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Podejściówki Low GTX
« Odpowiedź #33 dnia: 20 Marzec 2023, 16:21:37 »
Myślę, że kurtki górskie raczej rozpatruje się według pogody, a nie pór roku :)
W sensie pada / nie pada :)
Powiem Ci jak ja robię po dekadach prób i błędów...
Jeśli pada to GoreTex nie zależnie od pory roku, po prostu nie ma nic lepszego. Zawsze mam kurtkę i spodnie Gore ze sobą albo na sobie, no chyba że dokładnie wiem gdzie idę, ile mi to zajmie i prognoza mówi że nie ma szans na kroplę deszczu nawet, wtedy czasem nie biorę, ale raczej nie lubię tak. Spodnie i kurtka z GoreTex Pro są tak cienkie i lekkie że nie zajmują prawie miejsca i ważą tyle co mała butelka wody. 
Jeśli nie pada, a jest ciepło to biorę softshsell / windstopper i jest to dużo lepsze niż kurtka bo oddycha milion razy lepiej. Jeśli jest chłodniej, to biorę dokładnie to samo, ale z cieplejszą warstwą środkową.
Jeśli nie pada i jest zimno (w sensie mróz zimą) to zakładam kurtkę Gore i cienką koszulkę merino i na to bluzę. Chociaż zastanawiam się nad zimowym softem zamiast kurtki Gore, tak już zrobiłem ze spodniami i jestem zadowolony.

Ogólnie - kurtka membranowa jest niefajna i niepraktyczna przy intensywnym wysiłku, bo pomimo Gore jej oddychalność jest daleka od idealnej. I dlatego im dłużej po górach chodzę, tym bardziej ją eliminuję z ubioru. Jak zaczynałem górską przygodę i kupiłem pierwszą porządną kurtkę to chodziłem w niej w kółko ;) Teraz uważam, że jest przydatna w wąskiej grupie sytuacji - jak jest mróz i bardzo silny wiatr, bo nic lepiej nie chroni wtedy oraz jak jest zimno i pada. W innych przypadkach średnio się sprawdza, bo jest za gorąco... np na ciepłe deszczowe dni kupiłem sobie górski parasol z włókna węglowego mocowany do pasa biodrowego i piersiowego plecaka (obie ręce wolne) i o ile nie ma porywistego wiatru i/lub nie przedzieram się przez krzaki to wolę to 100x niż kurtkę nosić.
Są sytuacje kiedy inaczej się nie da, np w zeszłym roku się wspinaliśmy w słowackich Tatrach w cieplutkim deszczu, wiadomo że nic innego nie zadziała niż kurtka jak się ma zajęte obie ręce, ale ogólnie staram się unikać jak tylko mogę.

Podsumowując - kup dowolna kurtkę z GoreTex 3L która będzie Ci się podobać / pasować i będziesz zadowolony. Nie bierz 2L albo 2,5L (z podszewkami). Jeśli nie Gore bo za drogie to autorskie membrany North Face albo Salewy też są OK, ale też 3L szukaj. Absolutnie nie kupuj kurtki z polarem, ociepleniem, czy podszewkami, temperaturę będziesz sobie regulował zakładając/zdejmując warstwę pośrednią. Kurtki membranowe puchowe / ocieplane są dobre w Himalaje albo jak stoisz w miejscu kilka godzin, do chodzenia po górach się nie nadają.

Co do plecaka - nie znam nikogo kto kupił wystarczająco mały plecak za pierwszym razem :D Moje pierwsze dwa były za duże, dopiero trzeci trafiłem :) Minusem za dużego plecaka jest nie tylko noszenie powietrza, ale i nierówny rozkład masy i majtanie się wszystkiego w środku. W trekkingu nie jest to aż taki problem, ale we wspinaczce i w biegach trailowych to już lipa.
Na lato wystarcza mi 12l - kurtka, spodnie, bukłak 2l, softshsell, koszulka wełniana, termosik 300ml z kawą :) trzy kanapki i jest w sam raz :)
Na dwie osoby spokojnie się pakowałem w 28l, zimą też używam tego 28l, ale wtedy dochodzą raki, stuptuty, termos z obiadem, polar, zmiany koszulek, zapasowe rękawice i czapki i jest na styk.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 322
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Podejściówki Low GTX
« Odpowiedź #34 dnia: 21 Marzec 2023, 15:27:22 »
Podsumowując - kup dowolna kurtkę z GoreTex 3L która będzie Ci się podobać / pasować i będziesz zadowolony.

Ponieważ, jak widzę, to nie są tanie rzeczy to czy mógłbym poprosić o jakieś dwa, trzy przykłady? :P

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Podejściówki Low GTX
« Odpowiedź #35 dnia: 21 Marzec 2023, 17:30:58 »
Od kilku lat używam Arcteryxa i bardzo sobie chwalę, Alpha/Beta są super.
Koledze poleciłem Salewę Ortles i też jest zadowolony.
I znam też bliżej Dynafit, też mogę polecić.

Natomiast trzeba mieć na uwadze, że każdy model z Gore zanim wejdzie do sprzedaży musi pojechać do centrali Gore i być zatwierdzony pod względem jakościowym, dlatego uważam, że warto dołożyć do takiej kurtki grosza, bo praktycznie masz zerowe szanse że kupisz szajs, wszystkie będą tak samo dobre a decyzję opierać można na tym ile się chce kieszeni, gdzie mają być, kolorze itd...

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 322
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
« Ostatnia zmiana: 21 Marzec 2023, 20:15:19 wysłana przez Bazyl »

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Podejściówki Low GTX
« Odpowiedź #37 dnia: 21 Marzec 2023, 20:47:38 »
Tak jak pisałem, jestem fanem 3L (ta którą zalinkowałeś to hybryda 3L z 2,5L), powiem dlaczego - ta siateczka od wewnątrz którą widać na jednym ze zdjęć nasiąknie potem i kurtka będzie cięższa, będzie mokra od środka, będzie szybciej łapać brzydkie zapachy, 3L zdejmiesz, strzepniesz i jest sucha, tutaj troszkę gorzej... to nie jest tragedia nie do przeżycia, ale wydaje mi się, że warto poszukać pełnego 3L, jeśli tylko budżet pozwoli.

Zerknij sobie na ten model, to membrana Salewy, nie tak dobra jak GTX ale 3L i warto na nią zwrócić uwagę:
https://top-brand.pl/kurtka-meska-salewa-agner-ptx-3l-jkt

Rzeczy które ewentualnie warto rozważyć przed zakupem:
- mankiety z gumką czy na velcro
- zamki zwykłe czy w pełni laminowane ykk
- kaptur na gumkę czy regulowany w obwodzie i na czole
- dół na gumkę czy regulowany
- kieszenie z siateczki (to co w kieszeniach mokre od potu) czy z pełnego GTX
- wywietrzniki pod pachami

i pewnie jeszcze kilka innych o których zapomniałem, zazwyczaj to co wymieniłem pierwsze jest "w standardzie" a to co drugie jest w droższych modelach czyli się za to dopłaca, dobrze wiedzieć czego się chce/potrzebuje żeby kupić zgodnie z wymogami, bo wszystkie te bajery to tylko w modelach top po ładnych kilka tysięcy.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1026
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Podejściówki Low GTX
« Odpowiedź #38 dnia: 22 Marzec 2023, 09:59:10 »
Odnośnie kurtki polecam kupić raz, a dobrze i mieć problem z głowy ;) To duży wydatek, ale lepiej kupić raz solidny model i później cieszyć się użytkowaniem przez długi czas.

Długo mi zajęło żeby przekonać samego siebie do zakupu takiej "szmatki" za ciężkie pieniądze, ale w końcu na 8a trafiłem na promocję gdzie udało się z ceny urwać 1000 i kupiłem Marmot Cerro Torre.

Mam tą kurtkę już jakiś dłuższy czas i absolutnie nic się z nią nie dzieje, wygląda i działa cały czas tak samo :)

Wybierając model moim zdaniem warto zwrócić uwagę czy aby kaptur jest w pełni regulowany bo w modelach typowo górskich ten jest obliczony tak aby zmieścił się kask. Bez kasku na głowie trzeba regulować bo inaczej kaptur jest tak duży, że zmienia się w żagiel ;)

Wybierając rozmiar warto wziąć pod uwagę, że pod spód zimą trzeba będzie zmieścić jakaś cienką puchówkę.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 322
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Podejściówki Low GTX
« Odpowiedź #39 dnia: 22 Marzec 2023, 10:16:05 »
Wybierając rozmiar warto wziąć pod uwagę, że pod spód zimą trzeba będzie zmieścić jakaś cienką puchówkę.

No właśnie - rozmiar. Jestem stosunkowo szczupłym wielkoludem, więc... zaczynają się schody. Wskazana przez @kabzior Salewa w rozmiarze XL dedykowana jest dla wzrostu do 185, dla moich 203 cm firma przewidziała 5XL (sic!), ale wtedy zdrowo musiałbym popracować nad klatą. Jedynym wyjściem byłby sklep stacjonarny w dużym mieście, ale z doświadczenia wiem, że tam z asortymentem tez jest różnie i najczęściej posiadanym modelem jest "możemy sprowadzić" :D

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5289
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Podejściówki Low GTX
« Odpowiedź #40 dnia: 22 Marzec 2023, 11:00:45 »
Salewa
Trzeba brać rozmiar większy, ale jak jesteś szczupły i nie za bardzo rozbudowany w klacie i bicepsach, to może być oki, bo wiadomo, w outdoorze dłuższe są rękawy, ale najlepiej przymierzyć.  Są sklepy internetowe, które nie pobierają opłat za zwrot towaru, i który jest nieproblematyczny.
« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2023, 12:54:09 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5289
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Podejściówki Low GTX
« Odpowiedź #41 dnia: 01 Wrzesień 2023, 18:29:16 »
Ale się w nich biega, znaczy ja chodzę. Przebiegłem parę kilometrów dla zasady, sprawdzenia. Napis na butach nie daje wyboru: "run your trail off!"


Tekst z opisu tych butów: technologia amerykańskiej firmy UA HOVR zapewnia uczucie zerowej grawitacji  :o :hihihi:

https://www.bibloo.pl/meskie/product-detail/376511-under-armour-ua-u-hovrtm-ds-ridge-tr-tenisowki/wszystko/44914:niebieski-tmave-modra/?gad=1&gclid=Cj0KCQjwl8anBhCFARIsAKbbpySCJ2HoJMEWC6EarJgXnsF72BuYFOj_jwOmvIOmflGla5qSDefewXQaApR4EALw_wcB
« Ostatnia zmiana: 01 Wrzesień 2023, 18:33:05 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Podejściówki Low GTX
« Odpowiedź #42 dnia: 02 Wrzesień 2023, 17:21:10 »
Ciekawe buty, ja skusiłem się w zeszłym roku na Saucony Triumph 19, do chodzenia na bieżni. Wygodne, ale po godzinie chodzenia odczuwam dyskomfort, za gorąco się robi.  Od 3 lat prawie całosezonowo chodzę w Ecco multi- vent, ale na wyprawy nie nadają się, po 5km mam  odciski. Zamierzam zacząć chodzić  z kihsmi nordic walking i do tego użyję Saucony, a na bieżnię coś innego, przewiewnego trzeba poszukać.


Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5289
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Podejściówki Low GTX
« Odpowiedź #43 dnia: 02 Wrzesień 2023, 17:54:17 »
bieżnię coś innego, przewiewnego trzeba poszukać.
Ja mam takie joggingi Asics'y nossa ff2, but w połowie w dziurach, bardzo przewiewny i lekki (200÷250g). Noszę je nawet w temperaturach w okolicach 30°C i jest oki.

Dobrze wspominam pierwszy, chyba, model Ecco biom cross, z ponad 10 lat temu, a jeszcze dorzynam je w robocie na wsi.
« Ostatnia zmiana: 02 Wrzesień 2023, 18:06:44 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 788
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Podejściówki Low GTX
« Odpowiedź #44 dnia: 09 Luty 2024, 16:01:36 »
Tak jak pisałem, jestem fanem 3L (ta którą zalinkowałeś to hybryda 3L z 2,5L), powiem dlaczego - ta siateczka od wewnątrz którą widać na jednym ze zdjęć nasiąknie potem i kurtka będzie cięższa, będzie mokra od środka, będzie szybciej łapać brzydkie zapachy, 3L zdejmiesz, strzepniesz i jest sucha, tutaj troszkę gorzej... to nie jest tragedia nie do przeżycia, ale wydaje mi się, że warto poszukać pełnego 3L, jeśli tylko budżet pozwoli.

Zerknij sobie na ten model, to membrana Salewy, nie tak dobra jak GTX ale 3L i warto na nią zwrócić uwagę:
https://top-brand.pl/kurtka-meska-salewa-agner-ptx-3l-jkt

Użytkowałeś może kurtki HH - konkretnie chodzi mi o model
Helly Hansen Odin 9 Worlds 3.0 - chyba z najlepszą ich membraną Professional ?
Obecnie używam kurki Salomon Outline 3L GTX Shell z której jestem raczej zadowolony - z punktu widzenia turystycznego.
Wcześniej była Salewa, też z Gore-Tex trzywarstwowego.
Chciałbym przetestować inną membranę, żeby mieć własny punkt odniesienia i sprawdzić, co mi bardziej odpowiada.
Kurtki HH mają niezłe opinie, a membrany porównywalne do Gore-Texu.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
« Ostatnia zmiana: 09 Luty 2024, 16:03:46 wysłana przez fill »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi