Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1070050 razy)

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 441
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2175 dnia: 31 Sierpień 2017, 08:35:44 »
Na serio myślałem że ogarnę espresso szybciej :). Po wczorajszym shocie wydaje mi się że blaszka pomaga na kanały. Zamawiam sitko IMS.
Czy powinienem zrobić test monety i trzymać się tej wagi? Do tej  pory raczej ładowałem pod prysznic, około 16,5g a nawet więcej.
Wczoraj coś takiego udało mi się wycisnąć:

30.8.17_1.jpg
30.8.17_2.jpg

16,4g, ekstrakcja około 30sek. około 35g naparu. Nadal trochę zbyt kwaśne. Czy powinienem zmielić drobniej patrząc na tą bladawą cremę? Jeśli zmielę drobniej będę musiał pewnie trochę słabiej ubić bo to było dociśnięte bardzo mocno. Ciacho było trochę mniej zwarte w porównaniu z tym co przedtem przy wyższym poziomie kawy w PF.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2176 dnia: 31 Sierpień 2017, 08:48:18 »
Siła ubicia jest mniej istotna niż jego jakość i sposób: nieco mocniej wzdłuż ścianek sitka, czyli specjalny ruch krawędzi tampera po okręgu. Ważne jest też równomierne, jednorodne rozłożenie kawy w sitku.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2177 dnia: 31 Sierpień 2017, 08:49:33 »
o wymaga doświadczenia i wyćwiczonej sensoryki to nie są to trudne czynności - a ten ma już 144 strony...
Jak ktoś ma EK43 to celuje w ratio 1:2.3 -1:3, ale to specyfika młynka i ekstrakcja wyższa niż 20%

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2178 dnia: 31 Sierpień 2017, 08:52:40 »
nieco mocniej wzdłuż ścianek sitka
Kiedyś była dyskusja  (nie pamiętam czy na tym forum  :diabelek:) O tamperze wklęsłym i wypukłym. Z jakiegoś powodu są produkowane i używane.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2179 dnia: 31 Sierpień 2017, 09:06:23 »
nieco mocniej wzdłuż ścianek sitka
Kiedyś była dyskusja  (nie pamiętam czy na tym forum  :diabelek:) O tamperze wklęsłym i wypukłym. Z jakiegoś powodu są produkowane i używane.
Taki tamper działa jak ktoś ma duże problemy, ale w porównaniu do płaskiego i dobrej techniki będzie gorszy.
To tak jak kółeczka w rowerze ;) wciąż je robią

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 441
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2180 dnia: 31 Sierpień 2017, 09:29:43 »
Taaaak, chyba wczoraj zapomniałem zamieszać wykałaczką :) tylko wyrównałem do krawędzi. Być może będę namielał do pojemniczka i potem przesypywał - to powinno dać dobrą dystrybucję. Kolejne pół kilo posżło...
Zapomniałem dopisać: kawa to Espresso #3 z MA.
« Ostatnia zmiana: 31 Sierpień 2017, 10:57:38 wysłana przez uman »

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2181 dnia: 31 Sierpień 2017, 11:38:52 »
Od siebie tylko dorzucę trochę solidnej lektury na temat ekstrakcji i uzysków: https://baristahustle.com/blogs/barista-hustle/diy-extraction-tasting
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline Gragor

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Ascaso ARC
  • Młynek: La Spaziale Astro 12
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2182 dnia: 31 Sierpień 2017, 15:44:04 »
Dzisiejsza próba przeprowadzona i niestety nadal fail :)
Crema minimalnie grubsza 3-4mm i po zmiaeszaniu nadal widoczna :), niestety smak hmm, i tu jest ciekawie, ponieważ gorycz (gorzki) i kwaśny na wykresie ekstrakcji są po dwóch stronach a jednak czułem i jedno i drugie. Przyjemniej ale nadal to nie to.

Napiszcie mi proszę od kiedy liczycie czas ekstrakcji? Od załaczenia pompy czy jak zacznie kapać ekstrakt?
Dziś od pierwszej kropli do 45g wyszło mi ok 15s, ale może źle liczę. Postaram się jeszcze skrócić ale nie wiem czemu tak muszę skracać czas, jutro może zrobię też zdjęcia przemiału.
Kawa bardzo drobno pomielona, zdjęcia ciastka (dość twarde i suche po chwili) i kawy mogę wrzucić później jak coś pomogą.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2183 dnia: 31 Sierpień 2017, 16:30:22 »
Liczysz zawsze od załączeniu pompy.
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2184 dnia: 31 Sierpień 2017, 16:55:15 »
gorycz (gorzki) i kwaśny na wykresie ekstrakcji są po dwóch stronach a jednak czułem i jedno i drugie.
Kanał?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2185 dnia: 31 Sierpień 2017, 16:56:19 »
Może być, że jak ktoś nie zna smaku espresso, to może się wydawać jednocześnie kwaśne i gorzkie.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Gragor

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Ascaso ARC
  • Młynek: La Spaziale Astro 12
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2186 dnia: 31 Sierpień 2017, 17:16:53 »
@Miklas: Mam nadzieję, ze nie - bo piłem takie co mi smakowały, więc to nie to - zbyt intensywne jeszcze.
@sonkiszot: Kanałów nie widziałem, ciastko ładne, aczkolwiek ze dwa bąble podczas esktrakcji wypłynęły, ale tu bez porządnego tampera wiele więcej nie zrobię.
@DrUsagi: to dobra informacja, nie wiem jak to robią inne ekspresy, mój chińczyk najpierw dobija ciśnienie (tak mi się wydaje) po czym dopiero po chwili załącza się ponownie pompa i zaczyna normalną pracę.

Jutro mam nadzieję zdążyć również się napić kawki, a w weekend więcej popróbuję.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2187 dnia: 31 Sierpień 2017, 17:26:58 »
Może być jeszcze tak, że Twój Zelmer niestety, ale ma marną stabilność temperaturową, przez to masz kwas.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Gragor

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Ascaso ARC
  • Młynek: La Spaziale Astro 12
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2188 dnia: 31 Sierpień 2017, 17:30:43 »
No tego chwilowo nie sprawdzę, termopara do miernika się gdzieś zgubiła a IR nie potrafi tego zmierzyć poprawnie. Ale to rzeczywiście może być problem.

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2189 dnia: 31 Sierpień 2017, 17:58:31 »
Napiszcie mi proszę od kiedy liczycie czas ekstrakcji? Od załaczenia pompy czy jak zacznie kapać ekstrakt?
Dziś od pierwszej kropli do 45g wyszło mi ok 15s, ale może źle liczę. Postaram się jeszcze skrócić ale nie wiem czemu tak muszę skracać czas, jutro może zrobię też zdjęcia przemiału.
Kawa bardzo drobno pomielona, zdjęcia ciastka (dość twarde i suche po chwili) i kawy mogę wrzucić później jak coś pomogą.

Jak możesz nagraj filmik od momentu powiedzmy zapięcia kolby. Taka ilość tj. 45g w 15s to zdecydowanie za szybko. Rozumiem, że cały czas masz te 16g? Nastaw się na tę chwilę aby czas robienie espresso wynosił np. 25s (później oczywiście będzie to sobie zmieniał).

Wyszukałem ten ekspres na yt i czy to to cudo ? dla wytrawnych graczy polecam całość :D uśmiałem się z tych pojemników i na końcu ściek do kawy (czyli Tedipresso) ;)

Wracając to tematu. Sprawdź bez kolby jak szybko woda leci po załączeniu robienia kawy. Wtedy będziesz wiedział, czy po załączeniu ta woda leci od razu.
Jednakże jak to ten ekspres to polecam go wyrzucić i kupić coś fajnego używanego za np. 800zł.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi