Autor Wątek: rozmiary sitek La Pavoni Europiccola/Professional post millenium  (Przeczytany 3645 razy)

Offline lucasii

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Lelit Bianca, La Pavoni Professional PLH, DE LONGHI EC 685
  • Młynek: BPlus Apollo manual, Eureka Mignon Classico
Dzień dobry użytkownicy forum.
To mój pierwszy post u was, a to oznacza, że przekopałem internet i nie znalazłem odpowiedzi na swoje zagadnienie.
Dlatego będę wdzięczny za każdą podpowiedź.

Z ekspresem dźwigniowym walczę dwa lata z coraz lepszym skutkiem. Stosunek kaw wypitych do wylanych jest coraz wyższy :)
A te wypite kawy warte są każdej chwili spędzonej na nauce ekstrakcji.

15-16 gram kawy było moją ilością wyjściową. Ostatnio jednak robię "strzały" z 11-12g. Muszę powiedzieć, że nie czuję ubytku w smaku. Może to wynika z większego nabytego doświadczenia w operowaniu ekspresem. Chciałbym popróbować tą niższą wartość wagową  przez kolejne miesiące. Mam jednak wrażenie, że przy takiej niewielkiej ilości kawy w sitku grupa przyjmuje za dużo wody i muszę bardziej pilnować ilość wyciśniętego płynu. Używam podwójnego sitka bo do pojedynczego 12g nie mieści się.
I tu pytanie. Czy spotkaliście się z sitkiem do portafiltra, które byłoby pomiędzy single, a double? Czyli wysokość sitka ok 14mm, szukam i do La Pavoni nie mogę nic dobrać. Może są firmy które robią takie tematy na wymiar?


Offline Mr. Wobbly Bits

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: La Pavoni Pro Pre-Milennium (1986), La Pavoni Pro Milennium (2001), AP, Bialetti Venus 6 tz., V60, FP
  • Młynek: 2 x Timemore
Odp: rozmiary sitek La Pavoni Europiccola/Professional post millenium
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Wrzesień 2020, 20:44:32 »
Zapewne grupa przyjmuje tyle samo wody, tylko mniej jej zostaje pochłonięte przez ciastko kawowe, bo jest tam mniej kawy. 12 g kawy idealnie wchodzi do pre-millenium (49 mm), natomiast do millenium nie spotkałem nigdy takich sitek. Musiałbyś pewnie kombinować samemu lub prosić tokarza o przycięcie i zawinięcie krawędzi.
Jeszcze jeden pomysł, który mi przychodzi, to może spróbować przerobić jakoś sitko z pre-millenium, żeby pasowało do NPF z millenium?

Offline lucasii

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Lelit Bianca, La Pavoni Professional PLH, DE LONGHI EC 685
  • Młynek: BPlus Apollo manual, Eureka Mignon Classico
Odp: rozmiary sitek La Pavoni Europiccola/Professional post millenium
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Wrzesień 2020, 09:38:45 »
Dzięki, tak czułem że nie będzie łatwo. Zawsze znajdę sobie jakiś nietypowy problem ;)
Generalnie podoba mi się koncepcja przycięcia. Można w tym celu kupić dodatkowe sitko. O ile przycięcie nie będzie problemem, to zrobienie krawędzi będzie już wyzwaniem. Na szybko dowiedziałem się że takie ranty robi się na prasie przy użyciu dopasowanej formy... Ale rozejrzę się w tematyce obróbki metali.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: rozmiary sitek La Pavoni Europiccola/Professional post millenium
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Wrzesień 2020, 17:50:35 »
Generalnie podoba mi się koncepcja przycięcia. Można w tym celu kupić dodatkowe sitko.
W takim razie polecam Ci albo sitka LF z ATP albo od Elektry (z lamacchinadelcaffe.com) - i jedno i drugie jest dużo lepiej wykonane niż ori LP - przypominają precyzcją sitka IMS - i po przycięciu - powinny sprawdzić się lepiej niż ori

Ale podążasz w dziwnym kierunku ;) każdy szuka większego ;)
o ile do Ori wchodzi mi na luzie ok 12-13g kawy o tyle LF najlepiej sprawuje się w zakresie 13,5-15g a Elektra 18g a jasnopalonych nawet 20 zmieściłem :D

może zamiast ograniczać dawkę - spróbuj ja zwiekszyć ;) jednocześnie zwiększając grubość przemiału
i zamiast ciagnąć dźwignią na 9bar - spróbuj delikatniej - na 7 bar

u mnie zmiana sitka na LF, zwiększenie dawki i delikatniejsze ciśnienie to był strzał w "10" - kawa stała się delikatniejsza, bardziej ułożona, taka niesamowicie aksamitna

EDIT - ty masz post millenium - sitko Elektry jest do PRE millenium - i podane pojemności sitek także do pre - do oryginalnego sitka post-millenium na luzie wchodzi 14-15g
« Ostatnia zmiana: 24 Wrzesień 2020, 17:53:59 wysłana przez jakub_stanecki »
Never Give UP †

Offline lucasii

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Lelit Bianca, La Pavoni Professional PLH, DE LONGHI EC 685
  • Młynek: BPlus Apollo manual, Eureka Mignon Classico
Odp: rozmiary sitek La Pavoni Europiccola/Professional post millenium
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Wrzesień 2020, 13:30:50 »
Dzięki Jakub za ten wpis. Jestem w trakcie dekodowanie skrótów w nim zawartych ;)
Z twoich informacji dowiedziałem się o stronach z częściami, o których wcześniej nie maiłem pojęcia ( jakoś nie listują się w wyszukiwarce).
I właściwie przeglądając dostępne w tych serwisach sitka, zrozumiałem, że do tej pory źle szukałem. Szukałem podając wymiar wewnętrzny sitka, a z tego co widzę dużo większy wybór pojawia się kiedy podamy wymiar zewnętrzny...(widać jeszcze sporo przede mną ). W moim przypadku o ile dobrze rozumiem będzie to 60mm.
Wracam zatem do początku i w weekend przeszukam internet pod kątem 60mm.

Spróbuję też kilka gram więcej, ale przy 7 barach. Cała rzecz w tym żeby smak nie był za ciężki, tylko jak napisałeś "aksamitny"...

Offline Mr. Wobbly Bits

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: La Pavoni Pro Pre-Milennium (1986), La Pavoni Pro Milennium (2001), AP, Bialetti Venus 6 tz., V60, FP
  • Młynek: 2 x Timemore
Odp: rozmiary sitek La Pavoni Europiccola/Professional post millenium
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Wrzesień 2020, 20:30:57 »
Jeśli potrzebujesz pomocy przy dekodowaniu skrótów, to daj znać, pomożemy!

Bądź ostrożny przy doborze sitek i przeczytaj dokładnie które wymiary są które. La Pavoni millenium ma 51 mm średnicy wewnętrznej i 60 zewnętrznej.

Offline lucasii

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Lelit Bianca, La Pavoni Professional PLH, DE LONGHI EC 685
  • Młynek: BPlus Apollo manual, Eureka Mignon Classico
Odp: rozmiary sitek La Pavoni Europiccola/Professional post millenium
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Wrzesień 2020, 09:32:27 »
ok, przy okazji bym dopytał. Z czego wynika, że niektóre sitka mają podwójne dno. Tzn, jedno denko z wieloma otworami i kolejne denko z jednym otworkiem?

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: rozmiary sitek La Pavoni Europiccola/Professional post millenium
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Październik 2020, 22:55:24 »
Z czego wynika, że niektóre sitka mają podwójne dno. Tzn, jedno denko z wieloma otworami i kolejne denko z jednym otworkiem?
te z jednym otworkiem - to tzw zaworkowe - używane tylko w budżetowym sprzęcie, jak nie masz młynka który odpowiednio drobno zmieli, żeby sztucznie wytworzyć zadane ciśnienie - unikaj ich

i szczerze...

po co Ci mniejsze sitko?
jeśli chcesz popróbować na innych - kup LF ze sklepu atp albo IMS (ktos pisał, ze to ta sama fabryka) - na pre millenum tak jak pisałem - zauważyłem różnice

podpytaj tez @Valerii jakie sitka pasują mu do Roty - jeśli dobrze kojarzę - używa sitek z La Pavoni post millenium?


BTW
a jak Ci się sprawuje ręczny młynek Apollo? Możesz napisać krótkie porównanie z Eureką?
« Ostatnia zmiana: 13 Październik 2020, 22:57:28 wysłana przez jakub_stanecki »
Never Give UP †

Offline lucasii

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Lelit Bianca, La Pavoni Professional PLH, DE LONGHI EC 685
  • Młynek: BPlus Apollo manual, Eureka Mignon Classico
Odp: rozmiary sitek La Pavoni Europiccola/Professional post millenium
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Październik 2020, 18:46:22 »
Dzięki za te informację o sitkach, bo już miałem zamykać wątek :). Na spokojnie sobie to ogarnę...
Mniejszego sitka szukam, bo lubie rozważyć różne wariany. W podwójnym sitku robię naprawdę fajne szoty z 11g kawy. Tylko jakoś tak wizualnie biednie na dnie tego sitka kawa wygląda, a po ekstrakcji wypływa jeszcze sporo wody z grupy. Zamówiłem na popularnym portalu aukcyjnym sitko dalekowschodniego producenta . 16mm wysokości. Podzielę się wrażeniami...

Co do młynków to chyba wiele Ci nie powiem :) bo nie mam aż takiego doświadczenia.

Apollo używam tylko do dźwigni. Eurekę używamy do szybkiego zrobienia kawy w podstawowym ekspresie. Eureka na ten moment na wyrost, bo szukam jakiegoś półprofesjonalnego ekspresu.

Apollo mam od 3 lat. Dla mnie rewelacja. Zero retencji. Za każdym razem możesz próbować innej kawy czy metody palenia. Tyle ile wsypałeś, wyciągasz zmielone. Nawet nie trzeba czyscić.
Niesamowita rozdzielczość. I przy tej ogromnej rozdzielczości wystarczy przekrecić pokrętło o jedno kliknięcie i czuć różnice w ciśnieniu i smaku....
Świetnie wykonany. Jeden z tych gadżetów, które po latach eksploatacji przecierasz wilgotną szmatką i możesz sprzedać jako nowy. Ja jestem fanem takiej jakości. Nie widzę minusów. Może cena, ale ten minus przynajmniej znasz przed zakupem ;)
Nie porównam ci mielenia obu młynków. Nie robiłem tego. Oba pracują w różnych ekspresach.
Eureka pokaże co potrafi przy kolejnym ekspresie. Chociaż przy ostatnim ustawieniu grubości mielenia, EC685 resztką mocy zrobił przyjemną creme. Były pochwałki od gości. Chociaż oni do końca się nie znają, bo nie gustują w dźwigni. Phi... :doh:

Zastrzeżenia w Eurece mam do timer analogowego. Powtarzalność rzadna. Robię właśnie własny cyfrowy timer.Zastrzeżenie  do pojemnika na ziarno. Za mały. Większy kosztuje 30EUR.




 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi