Autor Wątek: Jaka kawiarka indukcja + młynek.  (Przeczytany 10589 razy)

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Jaka kawiarka indukcja + młynek.
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Czerwiec 2019, 15:37:23 »
U mnie największa kawiarka indukcyjna na najmniejszym objętościowo polu indykcyjnym bez problemu grzała się w sekundę. Dawałem wodę 70 stopni i po 5 sekundach ekstrakcja była. Żona mi ją spaliła w końcu ale i tak była za duża.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Jaka kawiarka indukcja + młynek.
« Odpowiedź #16 dnia: 28 Czerwiec 2019, 16:22:26 »
czemu płytka z postawiona na niej kawiarką aluminiową nie działa dobrze?
Ponieważ płytka stanowi dodatkowy opór cieplny. Sama płyta indukcyjna ze względów bezpieczeństwa i trwałości elektroniki, ma ograniczenie temperatury, które uniemożliwia rozgrzanie płytki do "czerwoności", więc i samego podgrzania kawiarki. Nie wiem również, jaki kształt dna ma ww kawiarka, co determinuje powierzchnię czynną.
Co nie znaczy, że indukcja jest mało efektywna. Po prostu należy stosować garnki i inne gadżety przystosowane do niej. Mam płytę BOSCH z funkcją turbo i podgrzanie 1l wody w garnku, zajmuje tyle samo czasu co ugotowanie 1l wody w czajniku elektrycznym.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Jaka kawiarka indukcja + młynek.
« Odpowiedź #17 dnia: 29 Czerwiec 2019, 00:19:03 »
Mam płytę BOSCH z funkcją turbo i podgrzanie 1l wody w garnku, zajmuje tyle samo czasu co ugotowanie 1l wody w czajniku elektrycznym.

Tak, ale to właśnie wynika z zestawu: Bosch z turbo (też mam, faktycznie moment) plus dobre dno garnka. Kawiarki na indukcję w tej formule nie powstają. Jest tylko zastosowany metal "pod indukcję", ale nie ma rozwiązań typowych dla dobrych garnków indukcyjnych. Wydałem sporo kasy, żeby się przekonać, że jak się nie ma gazu, to trzeba kupić kawiarkę na prąd - konstrukcja podobna do czajników bezprzewodowych. Wymaga staranności przy płukaniu dolnego zbiornika, ale poza tym jest wygodna. Ostatnio w jednym apartamencie za granicą widziałem kuchenkę indukcyjną dedykowaną (jeden z "palników") na kawiarkę. Nie sprawdzałem, bo wożę swojego elektryka, ale optycznie wyglądało to na 6tz, jakich używają Francuzi do swojego ole.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ

Offline Lukhasz

    • -
  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60 forever, Aeropress, Chemex, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Timemore Chestnut Nano
Odp: Jaka kawiarka indukcja + młynek.
« Odpowiedź #19 dnia: 29 Czerwiec 2019, 12:52:11 »
Problem z indukcją nie dotyczy tylko materiału, średnicy dna. Kwestią problematyczną jest też sposób  przekazywania energii i jego regulacji. Np. to że grzeje pulsacyjnie, a nie ciągle.

Mam Venus 4tz i nikomu bym jej na indukcję nie polecił. Mimo wielu prób na mojej płycie nie udało mi się uzyskać poprawnej, spokojnej ekstrakcji. Zawsze "pluje" kawa. Robiłem kawę na mojej płycie z kawiarki 3tz marki Ilsa (kupiona przez teścia we Włoszech za  ok. 100 eur) i miałem dużo lepsze efekty.

Offline adnage19

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: kawiarka Top Moka | Aeropress | Hario V60-02
  • Młynek: Comandante
Odp: Jaka kawiarka indukcja + młynek.
« Odpowiedź #20 dnia: 29 Czerwiec 2019, 13:14:57 »
Problem z indukcją nie dotyczy tylko materiału, średnicy dna. Kwestią problematyczną jest też sposób  przekazywania energii i jego regulacji. Np. to że grzeje pulsacyjnie, a nie ciągle.

Mam Venus 4tz i nikomu bym jej na indukcję nie polecił. Mimo wielu prób na mojej płycie nie udało mi się uzyskać poprawnej, spokojnej ekstrakcji. Zawsze "pluje" kawa. Robiłem kawę na mojej płycie z kawiarki 3tz marki Ilsa (kupiona przez teścia we Włoszech za  ok. 100 eur) i miałem dużo lepsze efekty.

To któryś z tych modeli? https://www.galeriakuchenna.pl/index.php?id3=1&id4=15

Offline D2mian Mężczyzna

  • Wiadomości: 189
  • Ekspres: V60 02; AP; FP
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Jaka kawiarka indukcja + młynek.
« Odpowiedź #21 dnia: 29 Czerwiec 2019, 16:03:59 »
To nie chodzi o model czy firmę...po pierwsze każda płyta indukcyjna ma swoje rozwiązania jeśli chodzi o detekcję wielkości "garnka"; na jednej płycie kawiarka zadziałą a na innej ta sama kawiarka nie będzie wykrywana.
Po drugie indukcja nie generuje non stop energii tylko w trybie pulsacyjnym co faktycznie powoduje, że ekstrakcja kawy jest dość niespokojna...
Moja rada jest taka żeby przemyśleć zakup kawiarki na indukcję...albo brać model elektrycznej kawiarki albo odpuścić ten typ przygotowania kawy.

Offline Bunny

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Lelit Anna PL41LEM
  • Młynek: Lelit Fred PL044MMT
Odp: Jaka kawiarka indukcja + młynek.
« Odpowiedź #22 dnia: 29 Czerwiec 2019, 23:45:49 »
Ja mam płytę indukcyjną z Ikei i kawiarkę Bialetti Kitty 4 tz i działa świetnie :) Może właśnie to zależy od płyty? U mnie chwyta od razu kawiarkę a ekstrakcja przebiega powoli i spokojnie, nie impulsowo ani plująco mimo tego że nastawiam na dość niskie grzanie - na 4.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Jaka kawiarka indukcja + młynek.
« Odpowiedź #23 dnia: 05 Lipiec 2019, 22:40:18 »
Szczerze mówiąc jak czytam ile problemów jest z kawiarką na indukcji to chyba wolał bym kupić małą turystyczną kuchenkę na kartusze niż męczyć się z prądem.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline adnage19

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: kawiarka Top Moka | Aeropress | Hario V60-02
  • Młynek: Comandante
Odp: Jaka kawiarka indukcja + młynek.
« Odpowiedź #24 dnia: 05 Lipiec 2019, 23:03:36 »
No ja w ciągu 2-3 miesięcy zmieniam kuchenkę gazową na indukcyjną, a jako że uwielbiam kawiarkę, to mam nadzieję, że i na indukcji będę mógł się nią cieszyć. Płyta to będzie Electrolux EIS62443, a kawiarka zapewne Top Moka Super Top http://www.topmokaitalia.com/english/index.php?page=Induction-coffee-makers
Na pewno dam znać, jak to się sprawuje.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Jaka kawiarka indukcja + młynek.
« Odpowiedź #25 dnia: 06 Lipiec 2019, 00:25:09 »
Skoro aktualnie masz gaz czyli zakładam, że i instalację gazową, to czemu zmieniasz na prąd?
Nie żeby mi to przeszkadzało, ale już nie pierwszy raz spotykam się z takim pomysłem a z regóły nikt nie wie po co, ludzie powtarzają slogany z ulotek a jedyną jakkolwiek sensowną odpowiedź to usłyszałem w pracy kiedyś, że indukcja jest nowoczesna i że ładnie wygląda płaska dotykowa płyta. Tak to były argumenty kobiet :) dlatego że ładnie wygląda nie da się przewartościować ;)

Rozumiem jak ktoś buduje i nie chce instalacji, zawsze to jest i koszt i formalizmy papierkowe i jakieś ryzyko rozszczelnienia, chodź warto sprawdzić czy nie ma się przy domu gazociągu, bo i o takim przypadku awarii słyszałem. Ale poza tym gaz jest tani, nie obciążony znaczącym kosztem ekologicznym, a do tego wbrew pozorom dość bezpieczny, większość współczesnych kuchenek/palników ma zabezpieczenia odcinające przy zgaśnięciu płomienia.
No i jest bardzo wygodny podczas gotowania, algorytmy pulsowania indukcji są już całkiem niezłe, więc różnice są coraz mniejsze a i wodę w czajniku szybciej się zagotuje i tzw bezprzewodowego nie ma po co kupować, ale dalej to producenci indukcji starają się naśladować płomień, bo kontrola jaką daje palnik jest niezwykle intuicyjna i wygodna podczas gotowania.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Jaka kawiarka indukcja + młynek.
« Odpowiedź #26 dnia: 06 Lipiec 2019, 08:08:46 »
kontrola jaką daje palnik jest niezwykle intuicyjna i wygodna podczas gotowania.

O to to to... ile razy gdzieś na wyjazdach trafiam na płytę szlag mnie trafia jak coś muszę zrobić w kuchni.

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Jaka kawiarka indukcja + młynek.
« Odpowiedź #27 dnia: 06 Lipiec 2019, 08:46:52 »
Nie tak dawno podciągałem gaz specjalnie, żeby mieć kuchenkę gazową właśnie, chociaż wszyscy dookoła montowali indukcje, niezależnie czy mieli gaz czy nie. Myślałem, że jestem jakiś dziwny, ale widzę, że nie ja jeden wolę gaz w kuchni :).

Offline Suszin

    • .
  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Kawiarka
  • Młynek: Bialetti
Odp: Jaka kawiarka indukcja + młynek.
« Odpowiedź #28 dnia: 06 Lipiec 2019, 08:55:19 »
Mieszkając jeszcze w domu rodzinnym zawsze mieliśmy kuchenkę na prąd. Myślałem sobie wtedy super było by mieć gazówkę.
Miałem okazję mieszkać u teściów ponad rok i korzystać z palnika gazowego. Teraz w swoim domu mam indukcję bo już wiem, że gaz nie jest dla mnie. Sprzątanie kuchenki i "opalonych" garnków nie jest dla mnie, płytę indukcyjną po gotowaniu przecieram szmatką i jest posprzątane. Po drugie zagotowanie wody na makaron na gazie trwa wieczność indukcja robi to w kilka chwil.
Regulacja płomienia na gazie jest niepowtarzalna i daje najlepsze efekty w gotowaniu u mnie jednak wygrała praktyczność.

Offline adnage19

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: kawiarka Top Moka | Aeropress | Hario V60-02
  • Młynek: Comandante
Odp: Jaka kawiarka indukcja + młynek.
« Odpowiedź #29 dnia: 06 Lipiec 2019, 09:57:21 »
Gdyby to ode mnie zależało, to zostałbym na pewno na gazie, bo jestem jego wielkim zwolennikiem, no ale niestety ostatecznego głosu nie miałem ;) Chodzi o remont kuchni w mieszkaniu rodzinnym, więc decydowała moja Mama, której zależy też na łatwym czyszczeniu płyty. Faktem jest też, że u nas jakość gazu jest coraz to gorsza, więc to też był argument za przejściem na indukcję. Gotowanie na pewno będzie szybsze i praktyczniejsze. No zobaczymy, myślę, że tragedii mimo wszystko nie będzie. :D

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi