Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 668603 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1770 dnia: 24 Maj 2018, 09:27:43 »
Musiałbyś nam tu jeszcze podać jak to teraz robisz. Jaka woda, czym polewasz, co z preinfuzją no i jaka kawa?

To twoje sitko wygląda na grube oczka - może to tylko złudzenie.
LMWDP #469

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1771 dnia: 24 Maj 2018, 09:42:34 »
Rozwiązaniem na problemy nierównomierności przemiału jest lepszy młynek. Tego nie przeskoczysz, a zabawa w odsiewanie jest bez sensu. WBC chcesz zostać?

Offline Tombo Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Drip Haribo v60, kawiarka
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1772 dnia: 24 Maj 2018, 10:54:43 »
@DrUsagi

Różnica w wielkości jest spora, zdjęcie jest pomniejszone do 500k i być może nie widać tego dobrze, uwierz mi na słowo ;) Niemniej dzięki za chęć doradzenia, to miłe.


1.Woda z filtra Brita,po sugestii Krystiana odnośnie wychłodzenia przy przelewaniu z czajnika wrzatek wlewam do dzbanka do spełniania, do za gotowania na gazie, oczekuję 30s lub 60s (próbuje na zmianę)
2.polewam dzbankiem do spełniania, od środka okreznym ruchem na 2 lub 3 razy (zależy czy 200 czy 300ml). Przelew 2.30-4min zależy czy przesieje, jak długo robię preinfuzje i ile wody akurat używam. Czekam aż woda odsłoni fusy i wtedy dolewam.
3.Preinfuzja 30s, 50ml przebiega różnie intensywnie, mam wrażenie że temp. Wody ma największy wpływ.
4.Kawa na której robię wszystkie testy jest ta sama - coffeprofiniency Nicaragua LA Picona. Pierwsza polecona w kawiarni we Wrocławiu.

Myślę że na 14 kaw 4 wyszły mi bardzo dobre, 4 słabe (za słabo zaparzone lub przeparzone) i 6 całkiem ok.
 
@GrizzzLee
Ech, ciężkie jest życie nowicjusza na forum. Nie, nie mam ambicji zostać Wbc. Bawię się tym i wydawało mi się, że też fajnie prowadzić dyskusje. Z resztą szukałem informacji nawet w tym wątku o tym jak mieli młynek budżetowy jak Nivona i choćby dla przyszłych użytkowników forum wrzuciłem to zdjęcie. w
W niektórych tematach zupełnie serio są prowadzone debaty na temat różnic w na parze po zmianie kraju produkcji filtrów hario, czy marki wody zrodlanej, natomiast moje pytanie o przemiał i przesiew to już wydziwianie mam wrażenie, widocznie duże znaczenie powagi pytania ma to kto pyta :)?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1773 dnia: 24 Maj 2018, 11:10:30 »
mam wrażenie że temp. Wody ma największy wpływ.

Dlatego bez termometru się nie obejdzie.
« Ostatnia zmiana: 24 Maj 2018, 11:28:31 wysłana przez WS »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1774 dnia: 24 Maj 2018, 11:14:31 »
To może inaczej. Jakich sitek używasz do odsiewania?

Poza tym... Tak jak pisze WS bez termometru nie ma co próbować mówić o powtarzalności, no i woda. To co leci z kranu, że tak ujmę, nie trzyma parametrów. A to co wyleci z filtra zależy od tego co wleci, a że wlatuje coś innego za każdym razem... Jak dorwiesz koło siebie Żywiecki Kryształ to kupuj. Sprawdzona woda, rezultaty będą powtarzalne(ja sporo kawy poświęciłem na walki z kranówą, za każdym razem coś innego) i dopiero wtedy można mówić o porównaniach. A jak już tak chcesz sprawdzać młynki to weź pod uwagę to, że te młynki są sprawdzone i można oczekiwać z ich przemiału dobrych rezultatów(choć i tak wszystko jest kwestią punktu odniesienia).
« Ostatnia zmiana: 24 Maj 2018, 11:34:15 wysłana przez siewcu »

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1775 dnia: 24 Maj 2018, 11:28:50 »
@Tombo trochę źle odebrałeś to co napisałem. Nie mam żadnych pretensji. Podałem jaką drogę obrać by była najkrótsza i najłatwiejsza do uzyskania lepszej kawy. Nie znaczy to, że najtańsza.

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1776 dnia: 24 Maj 2018, 11:37:14 »
Przy słabym/średniej klasie młynka odsiewanie pyłu ma jak najbardziej sens i uważam to wręcz za konieczność jeśli chcemy uzyskać najlepszy możliwy napar. Wcześniej, gdy mieliłem w średniej klasy młynku (ręczny PeDe Dienes) to po odsianiu pyłu w plastikowym sitku Fackelmana (dostępne w Kauflandzie) mogłem uzyskać napary tylko niewiele gorsze niż te które uzyskuję przy użyciu Comandante (obecnie używam, przemiał z niego nie wymaga odsiewania pyłu). Gdy robiłem napar z przemiału PeDe Dienes  bez odsiewania pyłu to kawa była zawsze bardziej gorzka i mniej owocowa.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1777 dnia: 24 Maj 2018, 11:46:45 »
Zacznę przesiewać w pracy i zobaczę co ciekawego wyjdzie. Ale różnicy się nie spodziewam...

Offline Tombo Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Drip Haribo v60, kawiarka
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1778 dnia: 24 Maj 2018, 11:53:00 »
@WS
Termometr zakupię , pewnie łatwiej będzie o dyskusje i wnioski.
@Siewcu
0,6 lub 1mm. Sprawdzę. Używałem sitek akwarystycznych do solowca tam jest 0,15/ 0,30 /0,6/ 1mm
Sprawdzę na źrodlanej, skoro mówisz że nasza wrocławska Cię zawiodła ;)
Edit: na 0,3mm wyszło 0,4g pyłu z 18g. Ale to tylko raz w ramach ciekawości sprawdziłem :)
@GreeezLee
Wg tego co wyczytałem na forum, jak wybiera się budżetowy sprzęt to albo się z tym godze albo przesiewam. Ale w trakcie tej dyskusji już zwątpilem :)
« Ostatnia zmiana: 24 Maj 2018, 12:13:20 wysłana przez Tombo »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1779 dnia: 24 Maj 2018, 11:55:59 »
To zważ ile wypada jakiej frakcji, choć tu może być potrzebna waga aptekarska... A kranówa mnie zawiodła, nawet po przepuszczeniu przez filtr nie jestem zadowolony w porównaniu do ŻK. Muszę jeszcze pobawić się wodą w proszku, zobaczę co wyjdzie w porównaniu z kranówą ;)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1780 dnia: 24 Maj 2018, 13:27:07 »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1781 dnia: 24 Maj 2018, 21:05:16 »
Cytuj (zaznaczone)
Czekam aż woda odsłoni fusy i wtedy dolewam.

Oj.

Zrób tak:
12g/200ml
Pre infuzja 30s. Dolej do 100ml, po 1 minucie dolej do 150ml, po 1:30 dolej do 200ml. Czas dolewania 5-7s. Przemiał dobierz tak aby całość przekapała w +/-2:30.

To będzie Twój punkt wyjścia z przemiałem. Potem możesz się bawić w inne receptury.

Pamiętaj, że jeśli odsiewasz, to trzeba znacznie drobnej zmielić.

Offline Tombo Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Drip Haribo v60, kawiarka
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1782 dnia: 25 Maj 2018, 01:06:21 »
@Donkiszot Super, dzięki za konkrety.

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 398
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1783 dnia: 11 Czerwiec 2018, 10:46:12 »
Panowie, czy drippery Hario 01 i 02 (oraz filtry do nich) różnią się tylko wysokością?

Czy dolny otwór w obu jest identycznej wielkości?

Inaczej mówiąc, czy gdybyśmy obcięli górę drippera i filtra 02 otrzymalibyśmy dripper i filtr 01?
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1784 dnia: 11 Czerwiec 2018, 11:06:42 »
Jeśli dobrze pamiętam to w 02 otwór jest ciut większy. Ale co chcesz osiągnąć?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi