Autor Wątek: Melitta Aroma Fresh 1021-01  (Przeczytany 4213 razy)

Offline Kamilek87

  • Wiadomości: 2
Melitta Aroma Fresh 1021-01
« dnia: 06 Marzec 2020, 22:10:48 »
Witam mam dylemat jaki kupić ekspres przelewowy do domu. Planowałem zakup ekspresu SEVERIN KA 4810 lecz ciekawym wydaje mi się też Melitta Aroma Fresh 1021-01.  Proszę o opinie na temat wymienionego ekspresu jak ustawić młynek żeby parzył pyszną kawę. Jaką kawę najlepiej używać do parzenia. Ustawienia temperatury czas parzenia żeby uzyskać jak najsmaczniejszą kawę. Ilość kawy żeby przykładowo zaparzyć dwie szklanki lub kubki kawy. Bardzo proszę o komentarze dotyczące tematu. Z góry dziękuje za wyrozumiałość. Pozdrawiam

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: Melitta Aroma Fresh 1021-01
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Czerwiec 2020, 21:22:53 »
Bawiłem się tym ekspresem tylko raz, ale w weekend będę miał do niego dostęp. Wcześniej z tego co czytałem najlepiej odsypać sobie ziarno w klasycznych proporcjach 6g/100ml, bo ekspres nie bierze optymalnych ilości i mieli koło 17-18g przy ustawieniu na 2 filiżanki (250 ml). Na pewno wody trzeba wlać dokładnie tyle ile chcemy, bo ekspres zużyję całą wodę. Mielenie jak najdrobniejsze i moc kawy na dwa ziarenka. Próbowałem tak jednej z kaw od Gorana. Nie była to jej najlepsze zaparzenie, ale wyszło całkiem okej. Podejrzewam, że jeszcze lepiej by poszło przy 4 filiżankach (500 ml) i większych ilościach. Może w niedziele uda mi się sprawić.
« Ostatnia zmiana: 05 Czerwiec 2020, 21:25:04 wysłana przez RADMAN »

Offline gArtur

  • Wiadomości: 91
  • Młynek: Arco, Xeoleo 50
Odp: Melitta Aroma Fresh 1021-01
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Lipiec 2020, 12:42:04 »
Mam, polecam, w sam raz do zrobienia w miarę smacznej kawki, wiadomo nie będzie to ręcznie robione V60 i comandante, ale wychodzi powtarzalnie i dobrze.
Tak jak pisze Radman, przy ustawieniu 2 kubków mieli ok 18g kawy dla 4ech mieli 36g.
Ja mielę na najdrobniejszym i jednym ziarenku (nie zauważyłem różnicy przy zmianie tej opcji), ustawienie na 4ry kubki, wody leję do górnej krawędzi cyfry "4", czyli około 600ml / 36g zmielonej kawy.
Używam jasnopalonych ziaren od Gorana, Manufaktury Kawy, Palarni Blend. I bez problemu wyczuwam różnicę pomiędzy Etiopią a Brazylią przy kawie robionej tym ekspresem.
Calkiem smacznie wychodzila nawet Lavazza Qualita Oro, ale musialem zmienic mielenie na srednie zeby nie było goryczy.
Polecam też białe oryginalne filtry Melitty.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi