Autor Wątek: Chemex  (Przeczytany 173858 razy)

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Chemex
« Odpowiedź #210 dnia: 22 Sierpień 2014, 14:12:27 »
No najprościej niech się wypowiedzą ci co potłukli.

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Chemex
« Odpowiedź #211 dnia: 09 Wrzesień 2014, 14:21:09 »
Czyli wypowiadam się - bo potłukłem  ;D Udało mi się przeciąć w "szyjce" ale denka mi sie już nie udało odciąć. Pojawiło się zwykłe pęknięcie. Tak więc chemex 3 przeszedł do historii ale to nie koniec eksperymentów  ;)

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Chemex
« Odpowiedź #212 dnia: 31 Grudzień 2014, 18:13:41 »
Chemex :taktak:, sam nie wiem dlaczego tak późno ;). W ogóle nie wiem dlaczego tak odsuwałem do tej pory alternatywy. Przecież to w nich można dopiero w pełni doznać tych wszystkich dobrodziejstw. Dziś była pierwsza próba z Etiopią Adado z Bonanzy. Zanim jednak zaparzyłem w chemexie to najpierw była kalita z ta samą kawą. Wcześniej piłem tę kawę z kality ale chciałem sobie porównać. Kawa była mielona na tym samym ustawieniu Concepta i przesiana w obu przypadkach. W kalicie było 28 g kawy na 450 g wody a w chemexie 32 g na 500 g wody. W obu metodach kawa była bardzo przyjemna, z chemexa jednak wydawała się jakby czystsza z całkowicie wyeliminowaną nutką goryczy i bardziej wysuwającymi sie na pierwszy plan nutami cytrusów. Ciekawe jest to, że w obu przypadkach cały proces trwał ok. 4 minut.
W młynie: ziarna

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Chemex
« Odpowiedź #213 dnia: 31 Grudzień 2014, 20:02:58 »
Chemex jak dla mnie jest główną alternatywą, jakby to nie brzmiało ;-) no, może na równi z V60.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10587
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Chemex
« Odpowiedź #214 dnia: 01 Styczeń 2015, 12:27:51 »
Rozumiem fascynację metodami  przelewowymi. Nie zgadzam się jednak z tym, że to w nich dopiero w pełni można doznać tych wszystkich dobrodziejstw...

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Chemex
« Odpowiedź #215 dnia: 01 Styczeń 2015, 17:59:54 »
Rozumiem fascynację metodami  przelewowymi. Nie zgadzam się jednak z tym, że to w nich dopiero w pełni można doznać tych wszystkich dobrodziejstw...

Ale jak dla mnie, w alternatywach najłatwiej jest mi wyczuć różne niuanse, smaczki. Albo wynika to z faktu kondensacji espresso, albo z tego, że espresso jest mi za mało, żeby w pełni rozłożyć jego złożoność na języku.

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Chemex
« Odpowiedź #216 dnia: 01 Styczeń 2015, 18:22:32 »
Dokładnie to miałem na myśli. Espresso jest zbyt mało i wszystko jest za bardzo zagęszczone i z tego względu jest trudniej. Przy espresso trzeba być naprawdę doświadczonym sensorycznie a także technicznie aby je właściwie zaparzyć.
W młynie: ziarna

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Chemex
« Odpowiedź #217 dnia: 19 Luty 2015, 17:46:42 »
Dzień dobry jestem manfred i dziś po raz pierwszy zabawiłem się z chemexem. Doprawdy Welena smakuje mi jak wtenczas. W następny wtorek pokuszę się o test dwóch kaw. Jedna z palarni W&A z tymi ich woreczkami jutowymi ;-) a druga prosto od Czarodziejów z Kołobrzegu.

Offline czesiek777

  • Wiadomości: 6
Odp: Chemex
« Odpowiedź #218 dnia: 20 Luty 2015, 08:54:10 »
Dla osób wykorzystujących standardowe karafki. Do odpowietrzania można użyć słomki  z  karbowanym zgięciem. Zagięcie zachaczamy o krawędź i kładziemy na rurce filtr.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Chemex
« Odpowiedź #219 dnia: 20 Luty 2015, 13:09:11 »
Dziś tak z ciekawości tylko i wyłącznie swojej nie laboratoryjnej porównałem 15 g Weleny robionej w dripie i w chemexie. Wg mnie dzieli ich przepaść smakowa. Drip dla twardzieli, którzy przeżuwają pszczoły aby napić się miodu. Chemex dla pluskających po kwiatkach pszczółek niczego nie świadomych. Nie mogę doczekać się innych kaw które przepuszczę przez jego wysokość chemex.

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Chemex
« Odpowiedź #220 dnia: 20 Luty 2015, 13:57:37 »
Trójkę kupiłeś, czy szóstkę?

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Chemex
« Odpowiedź #221 dnia: 20 Luty 2015, 14:08:17 »

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Chemex
« Odpowiedź #222 dnia: 20 Luty 2015, 14:15:19 »
manfred,

Spróbuj do powyższego porównania dodać też v60 z chemexowym filtrem, jestem bardzo ciekawy Twojej opinii.

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Chemex
« Odpowiedź #223 dnia: 20 Luty 2015, 14:20:08 »
Nie ma problemów ze zrobieniem mniejszych ilosci (200 ml)?

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Chemex
« Odpowiedź #224 dnia: 20 Luty 2015, 14:20:53 »
Spróbuj do powyższego porównania dodać też v60 z chemexowym filtrem, jestem bardzo ciekawy Twojej opinii.

W poniedziałek poczynię taki test. Wyjdzie pewnie na to ze nie ważne jakie naczynie ważne jaki papierowy filtr.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi