Autor Wątek: Chemex  (Przeczytany 173857 razy)

Offline wyspiarz

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 344
  • Ekspres: Rocket Giotto Evo V2 / Chemex
  • Młynek: Mazzer MINI A digital
Odp: Chemex
« Odpowiedź #90 dnia: 06 Listopad 2013, 15:33:39 »
yyyy a to żoną się kupuje bukiety :) pierwsze słyszę xD


pzdr. Łukasz

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Chemex
« Odpowiedź #91 dnia: 06 Listopad 2013, 18:27:00 »
Off-Topic:
Łukasz, oczywiście że się kupuje i to nie tylko jak coś przeskrobiesz :)

A wracając do tematu - może Mikołaj przyniesie mi chemexa (jak ładnie poproszę) :)

Dyskusja o temperaturze rozpoczęta przez Mmorkę TUTAJ

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Chemex
« Odpowiedź #92 dnia: 06 Listopad 2013, 20:34:38 »

Off-Topic:
Off-Topic:
może Mikołaj przyniesie mi chemexa (jak ładnie poproszę) :)
Instytucja Mikołaja jest przereklamowana. Zgłaszałem zapotrzebowanie na jakiegoś niedrogiego SUVa i ani się odezwał ;).

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Chemex
« Odpowiedź #93 dnia: 27 Listopad 2013, 09:29:20 »
Ja kombinowałem dziś z lejkiem i bibułą filtracyjną z POCH-u i efekty są zachęcające. Na razie eksperymentuję przed ewentualnym zakupem chemexa bo szczerze mówiąc mam takie same odczucia co do tego flakonika jak autor wątku w jego pierwszym poście - czyli "za co tu prawie 200 zł a filtry też pierońsko drogo wyjdą". Ekstrakt wychodzi klarowny nadzwyczajnie w porównaniu do innych moich metod (FP, moka, Eva) z tym, że bibułę miałem za grubą i długo to wszystko trwało. Mam pytanie do Chemexowców - sprawdźcie proszę z czego jest ta bibuła: z celulozy czy włókno sztuczne ? Niestety w tym celu trza kawałek filtra podpalić i wtedy widać czy się ładnie "na zero" spala czy się topi i kopci.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Chemex
« Odpowiedź #94 dnia: 27 Listopad 2013, 09:51:53 »
Gdzieś pamiętam info o tym że filtr chemexowy to w 100% naturalny produkt, uzyskiwany z miękkiego drewna, głównie sosny.

Swego czasu testowaliśmy sączki laboratoryjne i chemexy - wyszło na to że sączek jest zbyt dokładny ;) Tzn. kawa wychodziła z sączka smaczna, jednak inna niż z oryginalnego filtra. Sączek jest podatny na pył - dużo łatwiej go zatkać. To widać dobrze podczas przelewania filtra samą wodą - sączek podczas przelewania bardziej "trzyma" wodę, w chemexie woda przelatuje praktycznie bez oporu, mimo że sam filtr jest grubszy.

Ja bym osobiście porównał sączki do standardowych filtrów do kawy - tam też woda "stoi" i wypływa powoli.

W ramach oszczędności możesz zainteresować się filtrami SwissGold - te pod chemexa kosztują około 40-50 USD. Tutaj masz co nieco o nich. Jak dla mnie to chyba tylko kawa jest zbyt drobno zmielona - albo inaczej, ja mielę grubiej :)

Ewentualnie możesz spróbować Kone
LMWDP #469

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Chemex
« Odpowiedź #95 dnia: 27 Listopad 2013, 10:04:52 »
wyszło na to że sączek jest zbyt dokładny
Z tym bym się nie zgodził. Są setki rodzajów sączków do setek zastosowań. Różnią się porowatością, gęstością i rodzajem materiału z jakiego zostały wykonane - to tak tylko w bardzo podstawowym stopniu. Trudno mi uwierzyć, że niczego nie da się dobrać. Podstawą jest to czy sączki są z włókien sztucznych czy nie i to najpierw chciałem ustalić więc proszę o pomoc bo nie chcę kupować całego pudełka filtrów dla kilku centymetrów kwadratowych.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Chemex
« Odpowiedź #96 dnia: 27 Listopad 2013, 10:34:58 »
chemexowego filtra już nie mam :(

Sączek natomiast spala się ładnie, nic nie kopci, nie topi się, a ilość popiołu jest śladowa - sam popiół baardzo delikatny, jak mgiełka.

To że sączki są różne o różnych parametrach to wiem. Ja miałem dostęp do tych jednych. Jak dla mnie kluczowy parametr to przepuszczalność - to jest mierzalne i tym trzeba by się kierować. Może ktoś z Chemexem sprawdzi ci ile czasu przelatuje 100ml wody. Będziesz miał parametr do poszukiwań.

Moje sączki laboratoryjne - na sucho zalewam 100ml wody, sączek złożony jak chemex, w karafce do wina. 100ml samej wody przelatuje w 60 sekund. Przez 40 sekund jest strumień, potem zaczyna się kapanie. Jak zaczyna kapać raz na sekundę zatrzymuje czas - w filtrze zostało jakieś 2-5 ml wody. Na mokro czas jest w zasadzie ten sam - na granicy błędu pomiarowego (trzeba by kilkanaście prób zrobić). Jedyna różnica to to, że strumień wody przechodzi w kapanie koło 50 sekundy.

Żebyśmy się dobrze zrozumieli - nie mówię że sączki są niedobre. Mówię że ten co ja mam jest inny niż Chemex i to nawet bardzo inny. Filtruje o wiele dokładniej. Jednak kawa jest smaczna. Tylko ja mieliłem ją do sączka grubiej aby mieć zbliżony czas przelewania w stosunku do chemexa. Do sączka warto tez odsiać pył.

Jeśli szukasz alternatywy dla filtrów chemexowych to jak najbardziej się nada. Jeśli szukasz zamiennika to trzeba by mieć coś o zbliżonej przepuszczalności.

p.s a teraz jak już mam filtr przepłukany idę na jagodową Etiopię :P

EDIT: mielę 30g kawy, po przesianiu mam 6g pyłu. Pył wsypuję do filtra w 2-3 minucie przelewania i zalewam ostatnią porcją wody. Fajna kawa wyszła  :pycha:
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad 2013, 10:48:44 wysłana przez DrUsagi »
LMWDP #469

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Chemex
« Odpowiedź #97 dnia: 06 Grudzień 2013, 14:43:05 »
Czy ktoś się orientuje jak ustawić do Chemexa stopień zmielenia na młynku Hario Slim? Przykładowo, do clever drippera przy mojej obecnej kawie używam ustawienia 10 kliknięć od momentu zetknięcia się żaren. O ile kliknięć więcej powinienem ustawić mojego Hario do Chemexa?  :kwiat:

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Chemex
« Odpowiedź #98 dnia: 06 Grudzień 2013, 14:50:50 »
To chyba tylko metoda próby znajdziesz, bo tobie może smakowac jedno a komu innego co innego. Ogólne zalecenia:


A jak ogląda filmy o Chemexie to widzę że co osoba to inny stopień mielenia. Podobnie z AP czy FP jest.
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Chemex
« Odpowiedź #99 dnia: 06 Grudzień 2013, 14:57:21 »
12-14 ???

I tak nie obejdzie się bez dostosowania. Zacząłbym od 12 klików i zobaczył na czas. Jeśli przekraczasz 5 min, to znaczy, że grubiej, wtedy wskoczyłbym na 14. I tak warto sprawdzić czy lepiej smakuje w 4 min, czy może w 2?

No i który Chemex, bo ten mały, to moim zdaniem zupełnie inna sprawa. A kolejna, to ile naparu chcesz uzyskać, co innego na dwie filiżanki, co innego na sześć.

A jak ogląda filmy o Chemexie to widzę że co osoba to inny stopień mielenia. Podobnie z AP czy FP jest.
No właśnie. Wszyscy się posługują określeniami typu trochę drobniej niż do FP itp. a tak naprawdę nic to nie znaczy. Trzeba się na meshe przerzucić  :diabelek:
« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2013, 14:59:52 wysłana przez donkiszot »

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Chemex
« Odpowiedź #100 dnia: 06 Grudzień 2013, 15:06:46 »
Dzięki za odpowiedź  :kwiat: W jakim sensie zaparzanie w Chemexie 3cup różni się od zaparzania w 6cup? Ma sens kupić Chemexa 6cup i zaparzać na raz tylko 200-250ml czy lepiej w tej sytuacji brać jednak mniejszy Chemex 3cup?  :)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Chemex
« Odpowiedź #101 dnia: 06 Grudzień 2013, 15:10:00 »
 :brawa: "Licznik meshy" - nowe narzędzie pozwalające baristom ujednolicić proces przygotowywania kawy.

Żeby nie popaść w paranoję - to i tak każdą kawę (rodzaj ziarna) będziesz mielić do Chemexa w różny sposób. Jak dla mnie nie ma uniwersalnego ustawienia - patrz Spinka i jego jagodowe przygody. Zależy co chcesz wydobyć na pierwszy plan w danej kawie.
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Chemex
« Odpowiedź #102 dnia: 06 Grudzień 2013, 16:17:27 »
czy lepiej w tej sytuacji brać jednak mniejszy Chemex 3cup?
Doświadczeń nie mam, ale osobiście nigdy bym się nie zdecydował na Chemexa 3cup. Konstrukcja nie jest już taka spójna (estetycznie), a i wąski kąt parzenia mi się nie podoba. Może się okazać, że nie ma to żadnego przełożenia na smak, ale nie pasuje mi to, tak zaocznie.

W każdym razie, na małe objętości brałbym v60, a Chemexa tylko na wypadek kilku kaw na raz. ~150ml to jedne cup w Chemexie.

  "Licznik meshy" - nowe narzędzie pozwalające baristom ujednolicić proces przygotowywania kawy.
Wcale nie takie nowe, gdzieniegdzie jest używane, ale nadal mało popularnie. Chyba, że nowe, w sensie, że powinno pojawić się u boku każdego szanującego się baristy? ;) :diabelek:

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Chemex
« Odpowiedź #103 dnia: 06 Grudzień 2013, 17:29:08 »
Co to za licznik ?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Chemex
« Odpowiedź #104 dnia: 06 Grudzień 2013, 18:54:54 »
Pytasz o mesh? To jednostka, której używa się do określenia otworków w sitach (liczbę oczek siatki przypadających na cal bieżący sita).

Innymi słowy, przerost formy nad treścią, aby określić grubość przemiału, z drugiej strony, jedyny sposób aby to zrobić nie na oko.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi