Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1066197 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3555 dnia: 23 Styczeń 2020, 15:25:09 »
Spróbuj z jednym. Co Ci szkodzi? :)

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3556 dnia: 23 Styczeń 2020, 15:26:11 »
Standardowe sitko w Silvii to 14g. 15g wchodzi bez problemu, 16g już raczej maks. Jak wcisnąłeś tam 18-19 nie wiem. Może jasne palenie dałoby radę, takie pod dripa.
No to mnie zaskoczyłeś, spróbuję z 14-15g i drobniejszy przemiał, zobaczymy co z tego wyjdzie.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline dario199109

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Ascaso Dream PID
  • Młynek: Eureka mignon specialita
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3557 dnia: 31 Styczeń 2020, 08:56:20 »
Mam pytanie związane z działaniem ekspresu. Jaką rolę dokładnie pełni przepływomierz? Pytam ponieważ w DREAMie został wymieniony przepływomierz. I od tego momentu zauważyłem że przygotowanie espresso jest łatwiejsze (nie sądzę ze przez tydzień nieposiadania ekspresu moje zdolności wzrosły :)). Nie mam problemów z kanałowaniem, opadającym cienieniem ect. Zastanawiam się czy faktycznie przepływomierz mógł tak bardzo na to wpłynąć?

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3558 dnia: 31 Styczeń 2020, 09:25:11 »
Przepływomierz pozwala na dość dokładne zaprogramowanie ilości wody, która przeleci przez kolbę po uruchomieniu pompy przyciskiem z rodzajem kawy - pojedyncze, podwójne espresso itd. Wciskasz a ekspres martwi się o to kiedy skończyć ekstrakcję by uzyskiwać te same wartości objętości w filiżance.

Przepływomierz nie powinien mieć wpływu na brak kanałowania i inne aspekty techniczne. Tak jak wodomierz nie powinien wpływać na ciśnienie ani temperaturę wody w kranie.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline dario199109

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Ascaso Dream PID
  • Młynek: Eureka mignon specialita
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3559 dnia: 31 Styczeń 2020, 09:51:39 »
Przepływomierz pozwala na dość dokładne zaprogramowanie ilości wody, która przeleci przez kolbę po uruchomieniu pompy przyciskiem z rodzajem kawy - pojedyncze, podwójne espresso itd. Wciskasz a ekspres martwi się o to kiedy skończyć ekstrakcję by uzyskiwać te same wartości objętości w filiżance.

Przepływomierz nie powinien mieć wpływu na brak kanałowania i inne aspekty techniczne. Tak jak wodomierz nie powinien wpływać na ciśnienie ani temperaturę wody w kranie.

Stąd też moje zdziwienie. Możliwe ze jeszcze coś zostało wymienione... Tak czy inaczej dzięki za wyjaśnienie :)

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3560 dnia: 03 Luty 2020, 10:39:15 »
Teoria 1: bez dopracowania równomiernej ekstrakcji na NPF nie ma sensu zajmować się zmianą smaku kawy poprzez zmianę takich parametrów ekstrakcji jak temperatura, ciśnienie czy małe zmiany czasu ekstrakcji

Teoria 2: początek przygody z ekspresem kolbowym bez NPF'a nie ma sensu

Change my mind.

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3561 dnia: 04 Luty 2020, 13:47:59 »
To i ja sie podepne. Mam w końcu NPF. Co ciekawe nie zmieniając nic zrobiłem w nim po swojemu kawę jak zawsze. Siknelo na bok ale chwilowo i lalo się do filiżanki ale chlapiąc po brzegach. Sitko przełożyłem. Sitko IMS 12-18 daje tam 16.20-30. używam "ocd" i później tamp. Ciekawe że dość szybko się leje napar z podwójną wylewka jest wolniej. Zmniejszać przemial? Wogole jest to możliwe że idzie szybciej?
Może czas zrobić ze szpilek i korka mieszadełko.. :)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3562 dnia: 04 Luty 2020, 15:08:15 »
Siknelo na bok ale chwilowo i lalo się do filiżanki ale chlapiąc po brzegach.
Mocniej ubij - jak bryzga po brzegach na początku ekstrakcji to za mało ubita kawa.

Cytuj (zaznaczone)
Sitko przełożyłem. Sitko IMS 12-18 daje tam 16.20-30.
Ja do takiego sitka chyba blizej 17-18g sypię. Zrób test monety.

Cytuj (zaznaczone)
Ciekawe że dość szybko się leje napar z podwójną wylewka jest wolniej. Zmniejszać przemial? Wogole jest to możliwe że idzie szybciej?
Sprecyzuj czy szybko oznacza, że krócej czekasz od startu pompy na pierwsze krople, czy może, że ta sama ilość naparu wpada do filiżanki w krótszym czasie? W pierwszym przypadku to normalne - nie musi spływać po ściankach wylewkitylko od razu do filiżanki. W drugim przypadku - to byłoby dziwne - chyba, że rant NPFu powoduje inne ustawienie sitka i zwiększa dystans od prysznica, ale to spekulacja.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3563 dnia: 04 Luty 2020, 15:19:31 »
Teoria 1: bez dopracowania równomiernej ekstrakcji na NPF nie ma sensu zajmować się zmianą smaku kawy poprzez zmianę takich parametrów ekstrakcji jak temperatura, ciśnienie czy małe zmiany czasu ekstrakcji

Teoria 2: początek przygody z ekspresem kolbowym bez NPF'a nie ma sensu

Change my mind.
1 i tyle.
Kawe na poziomie 2 zrobisz bez problemu z NPF, najwyzej posprzatasz pochlapane.



Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3564 dnia: 04 Luty 2020, 15:33:42 »
Mocniej ubij - jak bryzga po brzegach na początku ekstrakcji to za mało ubita kawa.

ok sprobuje mocniej ubic, przy wybiciu ciastka zostaja mi male ilosci kawy w kątach sitka wiec pewnie wlasnie chodzi o ubicie

Cytuj (zaznaczone)
Ja do takiego sitka chyba blizej 17-18g sypię. Zrób test monety.

masz gdzies dokladna instrukcje tego testu? bo sledze ten watek juz dlugo i prawie caly czytalem ale konkretnej instrukcji nie widzialem, chcialbym to dobrze zrobic. BTW nie zmniejszalem cisnienia w GC a wiem ze to tez bywa problemem bo fabryka ustawia 14-15

Cytuj (zaznaczone)
Sprecyzuj czy szybko oznacza, że krócej czekasz od startu pompy na pierwsze krople, czy może, że ta sama ilość naparu wpada do filiżanki w krótszym czasie? W pierwszym przypadku to normalne - nie musi spływać po ściankach wylewkitylko od razu do filiżanki. W drugim przypadku - to byłoby dziwne - chyba, że rant NPFu powoduje inne ustawienie sitka i zwiększa dystans od prysznica, ale to spekulacja.

Chodzi mi o krotszy czas wpadania do filizanki naparu. Leci srodkiem dosc grubo co mnie zaskoczylo bo na PF z wylewka prawie kapalo.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3565 dnia: 04 Luty 2020, 16:06:53 »
Test monety - użyj wyszukiwarki - jest conajmniej raz opisany krok po kroku tu na forum.

Jeśli masz GC i jedziesz na fabrycznym ciśnieniu, to polecam szybko to zmniejszyć do 10 barów na ślepym sitku. Zauważysz największy skok jakości w filiżance. Tylko przemiał bedzie do korekty. Która wersja GC? Bo tylko te najstarsze maja regulowane OPV. Do nowszych trzeba wymienić OPV.

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3566 dnia: 04 Luty 2020, 16:19:49 »
wlasnie mam najnowsza, dlatego troche mi schodzi zeby to wyregulowac bo musze wszystko zamowic. Manometr juz mam do PF, kwestia przykrecenia z kolankami. Jeszcze OPV zamowie i biore sie za wymiane bo w srodku plastik.
Najlepsze to ze ciezko znalezc post w ktorym jest to dokladnie opisane. Kazdy tylko wspomina ale bez szczegolow. Moze warto to gdzies wyciagnac i zrobic specjalny watek w "How to"
« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2020, 16:23:09 wysłana przez minero »

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3567 dnia: 04 Luty 2020, 20:32:26 »
A ja podzielę się z wami zabawną historią ;)

Kilka dni temu mój znajomy przy kawie powiedział coś takiego
 - nie lubię espresso - jest takie "nudne" (sam korzysta głównie z AP)
Ja do niego
 - jest powtarzalne
On do mnie
 - no właśnie powiedziałem - NUDNE ;)

Dzisiaj przyszedł do mnie blend "kawa do szklanki" od Antonio - i skończyła się nuda w espresso ;)
Jestem po dwóch strzałach - oba o dziwo bez najmniejszych problemów z ekstrakcją ;) Niby wyglądają na pierwszy rzut oka podobnie ;)

Natomiast w szklance - daj się zaskoczyć :) kawka kawka

Polecam taki eksperyment :) a kawa - nie da się ukryć - bardzo zacna - ziarno naprawdę wysokiej klasy :)
Never Give UP †

Offline magas

  • Wiadomości: 81
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3568 dnia: 04 Luty 2020, 21:10:35 »
Ja mam znów odwrotnie w espresso ciągle coś mi fajnie smakuje, często coś innego, a przez AP i przelewy nie potrafię się przebić z piciem, aromaty przednie,  mogę wąchać i wąchać, ciągle wyraźnie zmienne aromaty, ale już picie skrzyżowania kawy z herbatą i kompotem no nie potrafię. Ciekawski jestem, więc robię sobie różne kawy do wąchania, małe ilości, bo robię z nich dwa łyczki, oczywiście po alternatywnych do kolby też taką kawę wrzucę raz, czy dwa.  Tak się zastanawiam, czy z czasem mi posmakują.

Offline Biela

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Bezzera Mitica TOP PID
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3569 dnia: 07 Luty 2020, 11:34:33 »
Szanowni forumowicze, nadszedł czas na mnie, co robię źle:
- ziarna JAVA 001 ESPRESSO BLEND, Ariadna od Antoniego już do mnie jedzie :)
- sitko Bezzera 16 g, ciekawostka: mierzyłem je dla dopasowania tampera: na głębokości 11-12 mm ma średnicę 59,00 mm. Aby sitko było pełne wchodzi doza 23 g (dziś rano ważyłem) - młynek Ceado E37J ustawiony na "3" (fine), lub 18 gramów, wtedy jest spora przestrzeń,
- dystrybucja,
- tamping zrównoważony,
- Bezzera Mitica TOP PID ustawiona na 90 stopni i 9 barów,
- maszyna rozgrzana, na grupie ok. 92 stopnie (Coffee sensor),
- preflush,
- preinfuzja 2 s.,
- zapinam kolbę,
- w 27 sekund, przy dozie 18 g mam ok. 36 g uzysku,
- ciastko błotniste, widoczne kanały,
- ekstrakcja czasem nierównomierna,
- smak naparu bardzo kwaśny, nieprzyjemny.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi