Autor Wątek: Młynek do espresso do 2000zł  (Przeczytany 63544 razy)

Offline Kontik Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO PROF EL., miniMoka M-781, French Press, DRIP, Phin
  • Młynek: Eureka Zenith 65E, Gaggia MDF
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #150 dnia: 20 Luty 2017, 16:04:11 »
W takim razie wprowadziłem w błąd, dzięki za wyjaśnienia Antonio.  Czyli właściwy pomiar retencji to nie taka łatwa sprawa. 
Choć tak sobie myślę można by było pokusić się o wyczyszczenie młynka tylko z "luźnych" resztek kawy zarówno w komorze z żarnami jak i kanale wylotowym i wtedy próbować zmierzyć. Wiadomo nie będzie to super dokładność ale zawsze? A może niewyspany jestem i już bredzę :)

A czy może ktoś się zetknął z jakimś zestawieniem retencji bardziej popularnych modeli młynków? Dobrze żeby jeszcze pomiary były właściwie zrobione.
« Ostatnia zmiana: 20 Luty 2017, 16:18:49 wysłana przez Kontik »

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #151 dnia: 20 Luty 2017, 16:42:36 »
Nie jestem ekspertem ale obejrzałem kilka filmików o Sette zanim kupiłem,  przeczytałem kilka recenzji. I na koniec stwierdziłem organoleptycznie...  W momencie kiedy kawa się skończy mielić żarna pozostają czyste... A ponieważ w zasadzie nie ma czegoś takiego jak kanał wylotowy mogę powiedzieć że retencja jest bliska zerowej...  Oczywiście Sette to młynek domowy. Nie zmienia to faktu iż w komplecie z moją Bezzerą stanowi setup na dłuuugi czas..  Mając to na uwadze wolę wydać 1200 na nowy czajnik Breville do herbaty i poczuć dużą różnicę niż dołożyć 1200 do innego młynka i poczuć albo i nie różnicę minimalną... 
Gdybym kupował wszystko od nowa może bym myślał nad innym zestawem ?  Ale..... Uffffffffff na szczęście już nie muszę :-)

Wysłane z mojego SM-N920C przy użyciu Tapatalka


Offline Kontik Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO PROF EL., miniMoka M-781, French Press, DRIP, Phin
  • Młynek: Eureka Zenith 65E, Gaggia MDF
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #152 dnia: 20 Luty 2017, 17:51:37 »
@Piskoor szczęściarz z Ciebie że nie musisz już nad tym myśleć :) ale faktycznie przy konstrukcji Baratza Settle 270 retencja pewnie będzie bardzo malutka ze względu na konstrukcję. Na początku przez chwilę miałem go na tapecie ale żarna 40mm trochę mnie zniechęciły. Podobno większe jest lepsze :), tak niektórzy w testach opisują. Szukam młynka tylko do espresso wiec bezstopniówka byłaby na dłuższa metę lepsza.
Co do kasy to jednak nie o takie pieniądze chodzi, w stosunku do ceny Baratzy Sette 270 to do Fiorenzato F4 E NANO V2 trzeba dołożyć 200 zł a do Eureka Zenith 65E niecałe 600 zł.

@ad-am
Cytuj (zaznaczone)
Przy czym cena, niekoniecznie będzie wyznacznikiem jakości. Tu będzie się liczyła jakość przemiału (jednolita frakcja), zapylenie, bo to przede wszystkim wpływa na sposób i jakość ekstrakcji.
Jeśli masz jakieś doświadczenia i możesz wskazać konkretne młynki to bardzo chętnie się im przyjrzę.

Może ma ktoś wiedze jaką dokładnie ma retencje  Fiorenzato F4 E NANO V2 i Eureka Zenith 65E. Jakoś w różnych wątkach/testach padają różne wartości.
« Ostatnia zmiana: 20 Luty 2017, 17:54:21 wysłana przez Kontik »

Offline ad-am

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Aeropress, V60, Gaba, Clever, kawiarka
  • Młynek: Fellow Ode v.2, Comandante mk3
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #153 dnia: 20 Luty 2017, 20:07:46 »
@ad-am
Cytuj (zaznaczone)
Przy czym cena, niekoniecznie będzie wyznacznikiem jakości. Tu będzie się liczyła jakość przemiału (jednolita frakcja), zapylenie, bo to przede wszystkim wpływa na sposób i jakość ekstrakcji.
Jeśli masz jakieś doświadczenia i możesz wskazać konkretne młynki to bardzo chętnie się im przyjrzę.
Po pierwsze nie ma idealnego młynka, a dodatkowo do wszystkiego. Wiem, że to truizm i banał, ale niech to stanowi punkt wyjścia do tego, co chcę napisać dalej.
Możesz bowiem wybrać młynek polecany przez inne osoby, jako najlepszy i okaże się, po zakupie  w domu, że kawa zrobiona z jego udziałem Ci nie smakuje.
Dzieje się tak, ponieważ zaparzenie kawy jest skomplikowanym procesem, łączącym wiele zależności (np.expres-stabilność temp.), kawa (świeżosć), technika (dystrybucja), itd.
W tych warunkach młynek ze swoimi  właściwościami  technicznymi powinien stanowić fundament procesu parzenia kawy, które Ci zagwarantuje, że nad tym jednym elementem panujesz.
Zatem powinieneś wyspecyfikować, które z cech podstawowych młynków mają znaczący wpływ na poprawne zaparzanie, żeby uniknąć późniejszych problemów z kanałowaniem, nierównym zaparzaniem, nierówną ekstrakcją, kawą zbyt gorzką.
Z drugiej strony taka cecha jak retencja młynka, czy jest przeceniana czy niedoceniana? Ktoś powie, że ma wpływ na ekonomię (za dużo traci się kawy), estetykę (wydmuchiwanie zasypuje obszar roboczy), ale przede wszystkim zalegająca kawa ulega starzeniu, wietrzeniu i miesza się z tą, którą aktualnie zasypujesz. Stąd może mieć istotny wpływ na późniejszy smak parzonej kawy.

Tym samym nie polecę Ci konkretnego młynka, ponieważ...nie wiem. Sam przez chwilę stanąłem przed dokładnie takim samym dylematem, ponieważ sprzedałem eurekę i zastanawiałem się co kupić. Zrobiłem sobie listę, opisałem cechy, wymiary żaren i...zamówiłem comendante. Dlaczego? Ponieważ alternatywy stanowią u mnie 90 % pitych kaw, a 10 % espresso. Wybrałem comendante ponieważ  jego niskie pylenie, w miarę jednolita frakcja sprawdzi się w alternatywach, a posiłkowo nawet przy espresso.


było: Quick Mill Carola Evo PID,Lelit Grace PL81T, La Pavoni Cellini CLL, Gaggia baby dose, Gaggia    Classic,  i-2 mini, Eureka Mignon, Eureka specialita

Offline ZaZ Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: ECM, La Pavoni
  • Młynek: A-i3....F4E
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #154 dnia: 21 Luty 2017, 14:47:44 »
Może ma ktoś wiedze jaką dokładnie ma retencje  Fiorenzato F4 E NANO V2 i Eureka Zenith 65E. Jakoś w różnych wątkach/testach padają różne wartości.

Specjalistami od retencji są @hlary i @essewissa.  Od miesięcy gonią za króliczkiem i..... końca nie widać. Poczytaj ich wątki.
 Co do F nano to  od siebie mogę powiedzieć, że retencja jakaś jest, ale nie zwracam na to wcale uwagi. Rano  zawsze pierwsze jest capu.  I  jest ono jak najbardziej Ok. Sam  smak zależny od kawy i pomimo mleka dobrze wyczuwalne  są nuty owocowe lub orzechowe.  Portafilter wygodnie leży na ,,widelcu", jedno  dotknięcie wyświetlacza - 14 sekund i gotowe  18 g na podwójne capu /espresso. Przemiał jednorodny.  Dzięki tym dodatkowym sekundom fajnie się obserwuje  jak równiutko formuje się wysoki  kopczyk. I to co najważniejsze  żadnego, powtarzam żadnego rozrzutu. Na tacce nawet po kilku dniach pyłku kawy. Nie wiem  skąd u innych jakieś drżenie i problemy. Mój  nano waży netto 10 kg  i ani drgnie. Dlatego swój zakup(poniżej 2k) uważam za w pełni  udany i  rozsądny. [emoji3]

essewissa

  • Gość
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #155 dnia: 21 Luty 2017, 14:58:19 »
Specjalistami od retencji są @hlary i @essewissa.  Od miesięcy gonią za króliczkiem i..... końca nie widać.
Niektórzy przykładają wagę do tego co robią, jak już coś robią, lubią wiedzieć jak coś działa, czy ma to i jaki wpływ na kawę. Innym wystarczy, że się ładny kopczyk sypie i młynek drobinkami nie sypie dookoła  :lol2:

Offline Kontik Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO PROF EL., miniMoka M-781, French Press, DRIP, Phin
  • Młynek: Eureka Zenith 65E, Gaggia MDF
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #156 dnia: 21 Luty 2017, 23:08:19 »
ZaZ bez urazy ale wydaje się ze retencja jest dość ważna w młynkach domowych, no chyba ma duży przerób kawy w domu to faktycznie nie ma problemu.
Moje zdanie jest takie że jak ktoś decyduje się na młynek za ok 2000 i wyżej tzn że już chce bardzo "dopieścić" tą kawę bo inaczej w zupełności wystarczyłyby młynek w okolicach 1000 zł np. Eureka Mignon, który też w dobrych rękach jest w stanie dać dobrą espresso. Idzie się właśnie wyżej żeby wydobyć co się da z tych ziarenek i czasem jak się ma trochę więcej czasu trochę poeksperymentować z różnymi parametrami żeby sprawdzić jak wpływają one na końcowy efekt ze świadomością że bazę (przemieloną kawę) ma się na odpowiednio wysokim poziomie. Inaczej uważam że wydawanie dużych kwot na sprzęt nie jest konieczne, choć jak ktoś chce to kto bogatemu zabroni :)
Takie jest moje zdanie i to tak bez owijania w bawełnę bo taki już jestem, choć pewnie za to od niektórych mi się oberwie :)
Wracając do retencji to właśnie nie bardzo widzę gonienia za tą idealnością robiąc kawę gdzie zmielona kawa z poprzedniego dnia stanowi 30-50% dozy doubla a już o singlu nie wspomnę, lub marnowaniem wysokogatunkowych kaw przemielając do kosza pierwszą partię. Oczywiście każdy młynek ją jakąś ma dlatego ważne żeby miał jak najmniejszą i zachował przy tym przemiał na bardzo wysokim poziomie.
Chwała tym którzy poświęcają swój czas żeby sprawdzić to u siebie a nawet dokonać przeróbek i podzielić się tym z innymi na forum !!!!
Dobrej nocy wszystkim życzę :)

Offline tapi

  • Wiadomości: 2
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #157 dnia: 05 Marzec 2017, 21:01:31 »
Może zatem jakiś ranking lub sonda młynków do espresso w przedziałach 1000/1500/2000/2500....?
Przeczytałem cały wątek i sam nie wiem co wybrać....ten zbryla, ten chomikuje, ten rozsypuje, a tamten wymaga by serwisant w zasadzie go obslugiwal i czyscil☺ co więcej tu nie działa maksyma że cena czyni cuda :hihihi:

essewissa

  • Gość
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #158 dnia: 05 Marzec 2017, 21:04:48 »
Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Rankingu nie ma i nie będzie. Będziesz musiał, o zgrozo sam wybrać  :ogien:

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #159 dnia: 06 Marzec 2017, 19:49:09 »
Może zatem jakiś ranking lub sonda młynków do espresso w przedziałach 1000/1500/2000/2500....?

Proszę bardzo  ;) :)

65 mm - Dobre              :)
75 mm - Bardzo Dobre  :) :)
85 mm - Najlepsze        :) :) :)

Do 1 tys. Używane z dozownikiem.
Do 2 tys. Używane z wylotem do kolby.
Do 3 tys. Nowy- Fiorenzato Evo 64
Do 3,5 tyś. Nowy- Macap MDX 75
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #160 dnia: 06 Marzec 2017, 20:10:13 »
Może zatem jakiś ranking lub sonda młynków do espresso w przedziałach 1000/1500/2000/2500....?

Proszę bardzo  ;) :)

65 mm - Dobre              :)
75 mm - Bardzo Dobre  :) :)
85 mm - Najlepsze        :) :) :)

Do 1 tys. Używane z dozownikiem.
Do 2 tys. Używane z wylotem do kolby.
Do 3 tys. Nowy- Fiorenzato Evo 64
Do 3,5 tyś. Nowy- Macap MDX 75

nie tylko średnica żaren  się liczy
« Ostatnia zmiana: 06 Marzec 2017, 20:21:13 wysłana przez PiotrekBM »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #161 dnia: 06 Marzec 2017, 21:13:11 »
nie tylko średnica żaren  się liczy
Za jakość przemiału - średnica żarna.
Za odprowadzenie kawy - konstrukcja młynka.
Za szybkość przemiału - obroty i moc silnika.

Zakładam, młynek nie ma "skrzywień" konstrukcyjnych.



« Ostatnia zmiana: 06 Marzec 2017, 21:23:25 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #162 dnia: 06 Marzec 2017, 21:55:53 »


Za jakość przemiału - średnica żarna.

Nadmiernie upraszczasz.

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #163 dnia: 06 Marzec 2017, 22:21:58 »
Za szybkość przemiału - obroty i moc silnika.

Też nie trafione, np.  Mazzer mini z tarczami od Super Jolly, mieli szybciej :) a obroty i moc ta sama.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #164 dnia: 07 Marzec 2017, 08:25:49 »
Za jakość przemiału - średnica żarna.

Nadmiernie upraszczasz.

Po oględzinach przemiału na żarnach 65 mm i 75 mm wychodzi mi, że są zauważalne różnice w przemiale. Równiejsze drobiny są z
większych żaren. Różnica w smaku kawy nie była dla mnie zauważalna. Lecz samo zrobienie espresso pod względem ekstrakcji wydaje się łatwiejsze.
Porównanie dotyczy Evo 64 względem MXD 75.

Ciekawi mnie bardzo co wyjdzie gdy porównam przemiał żaren Macapa 75 mm {4M121} z 65 mm {4M122}.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi