Autor Wątek: Młynek do espresso do 2000zł  (Przeczytany 63543 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10603
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #60 dnia: 23 Październik 2016, 19:37:13 »
Mnie tam żadne oświetlenie młynka nie odpowiada. Co innego ekspres: powinien mieć oświetlony panel roboczy, by można było dokładnie ocenić espresso. Im więcej elektronicznych ustawień w tak prostym urządzeniu jak młynek, tym gorzej, tak mi się wydaje. Weźmy podstawową zmianę ustawień, czyli zmianę czasu mielenia: ile to kliknięć wymaga?
« Ostatnia zmiana: 23 Październik 2016, 19:49:33 wysłana przez Antonio »

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #61 dnia: 23 Październik 2016, 20:10:02 »
Antonio,
Pisałeś kiedyś, ale pewnie bardziej na temat starej wersji, że: "nic złego z nim się nie stanie przez wiele lat.". Nowy f4 ma kolorowy wyświetlacz, który może się szybciej zepsuć niż w starszej wersji. Jak padnie to może cały panel(przyciski uruchamiające mielenie) przestać działać? Chociaż nie mam pewności jak to działa. Tak jak piszesz, im mniej elektroniki tym lepiej. Klik 5sek. uruchamia menu. Pierwsza pozycja to czas mielenia - klik, pojedyncza doza -ustawiasz czas - klik, podwójna doza ustawiasz czas - klik. Koniec, w sumie 4 kliknięcia. W starej wersji było trochę inaczej.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10603
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #62 dnia: 23 Październik 2016, 20:17:22 »
Może te nowoczesne panele są ok i bardzo niezawodne, bo coraz więcej producentów je wykorzystuje, np. najnowsze ekspresy nie mają już klawiatur tylko panele dotykowe... Programowanie w E6P ogranicza się tylko do tego pierwszego kroku. Przyciska się programowany guzik na 5 sekund i już można zmienić czas. Nie trzeba nic potwierdzać ani wybierać z menu. Dla mnie to jest piękne. Ale w sumie programuje się timery raz na jakiś czas...

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #63 dnia: 23 Październik 2016, 20:33:54 »
A w Eurekach z serii Zenith,  zmieniasz czas jednym kliknięciem.
Masz w sumie 4 przyciski. Doza 1 i 2, + i -
Jak na podwójnej dobie jestem to plus i minus zmienia czas, jak bym chciał jedynkę zmienić to najpierw ją wybieram. Nie trzeba do menu żadnego wchodzić.
LMWDP #469

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #64 dnia: 23 Październik 2016, 21:28:07 »
Mnie tam żadne oświetlenie młynka nie odpowiada. Co innego ekspres: powinien mieć oświetlony panel roboczy, by można było dokładnie ocenić espresso. Im więcej elektronicznych ustawień w tak prostym urządzeniu jak młynek, tym gorzej, tak mi się wydaje.
:) mi tak samo.

Wyświetlacze i autodosery mają zapewne kapitalne znaczenie w gastronomii, gdzie ziarno w dużej ilości trzyma się w hopperze i gdzie paczka schodzi błyskawicznie.

Ale do domu, przy zużyciu rzędu 1-3 kawy?
Sporo osób korzysta w takiej sytuacji z odważonej dozy kawy. Wrzucasz 9g wypada 9g i żadne timery nie są potrzebne. Po co ziarno ma wietrzeć miesiąc czy dwa w pustym hopperze,  dłużej zachowa aromat zamknięte w torebce. Hopper staje się zbędny (ewentualnie jakiś mini-hopper można sobie dorobić), młynek zajmuje mniej miejsca. Waga kosztuje grosze i dozuje z idealną precyzją, do tego sam młynek pozbawiony elektroniki jest tańszy i mniej wrażliwy na awarie. Same zalety.
« Ostatnia zmiana: 23 Październik 2016, 21:35:05 wysłana przez grex »

essewissa

  • Gość
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #65 dnia: 23 Październik 2016, 21:52:18 »
Mnie tam żadne oświetlenie młynka nie odpowiada. Co innego ekspres: powinien mieć oświetlony panel roboczy, by można było dokładnie ocenić espresso. Im więcej elektronicznych ustawień w tak prostym urządzeniu jak młynek, tym gorzej, tak mi się wydaje.
:) mi tak samo.

Wyświetlacze i autodosery mają zapewne kapitalne znaczenie w gastronomii, gdzie ziarno w dużej ilości trzyma się w hopperze i gdzie paczka schodzi błyskawicznie.

Ale do domu, przy zużyciu rzędu 1-3 kawy?
Sporo osób korzysta w takiej sytuacji z odważonej dozy kawy. Wrzucasz 9g wypada 9g i żadne timery nie są potrzebne. Po co ziarno ma wietrzeć miesiąc czy dwa w pustym hopperze,  dłużej zachowa aromat zamknięte w torebce. Hopper staje się zbędny (ewentualnie jakiś mini-hopper można sobie dorobić), młynek zajmuje mniej miejsca. Waga kosztuje grosze i dozuje z idealną precyzją, do tego sam młynek pozbawiony elektroniki jest tańszy i mniej wrażliwy na awarie. Same zalety.
     To nie jest tak że 9gr in, 9gr out, zawsze jakaś retencja jest, można ja uwzględnić w dozie, ale retencja też nie jest stała. Te 1gr +/- będziesz miał z automatycznego młynka.
     Mnie się podobają programatory, ale bardziej takie jak sa w Oscarze II czy Eurece, Fiorek ze swoim monitorem komputerowym to jednak dla mnie ża dużo :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4977
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #66 dnia: 23 Październik 2016, 22:00:35 »
@Grex, nie raz  i nie dwa było pisane na forum, że niewielka, odważona doza nie jest dobrym pomysłem przy przemiale na espresso. W hopperze powinna być jakaś ilość ziaren, minimum kilkadziesiąt gramów. Odpowiedni docisk z góry pozwala uniknąć popcorningu, przez co jest lepsza jakość przemiału.

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #67 dnia: 23 Październik 2016, 22:21:29 »
Przyznam, że za każdym razem wrzucam odważoną ilość ziaren do hoppera (piję 1-2 espresso i to nie każdego dnia), i chyba wolę, żeby czasem jakieś ziarenko podskoczyło podczas mielenia, niż żeby reszta kawy wietrzała.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #68 dnia: 23 Październik 2016, 22:24:35 »
co to za problem zrobić docisk w miniaturowym hopperku? Wrzucam przykładowe zdjęcie żeby było mniej więcej wiadomo o co chodzi http://www.home-barista.com/forums/userpix/6813_nino-hopper-close.jpg , ale można to zrobić estetyczniej, inaczej. Np dwa plastikowe kubeczki/kieliszki o jednakowym kształcie, jeden przycięty w odpowiedniej wysokości służy jako mini hopper a drugi jako pokrywka zagłębiając się jeden w drugi aż do wysokości żaren.

Nie wiem jak inni ale u mnie retencja jest minimalna, dużo mniejsza niż 1g. Przy pierwszym zasypie  młynek chomikuje gdzieś w zakamarach z 1-2g ale potem już nie. Zresztą mając wagę można to korygować jak się tylko chce.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4977
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #69 dnia: 23 Październik 2016, 22:31:22 »
co to za problem zrobić docisk w miniaturowym hopperku?

Problem żaden, ale wcześniej pisałeś trochę inaczej.

Wrzucasz 9g wypada 9g i żadne timery nie są potrzebne.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #70 dnia: 23 Październik 2016, 22:49:18 »


co to za problem zrobić docisk

Zauważ, że ten docisk przestaje działać pod koniec dozy. Ziarno w hopperze działa do końca.

Nie chwalę się telefonem przy użyciu Tapatalka.


Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #71 dnia: 23 Październik 2016, 23:05:13 »
WS... ale gdzie widzisz tą sprzeczność...? ..co ma docisk do ilości przemiału???
Na tanich żarnach stożkowych to faktycznie był problem i popcorning był i ziarna nie chciały sięmielić bez docisku. Ale na płaskich ? U mnie problem jest śladowy i obojętnie czy ziarna będą dociśnięte czy nie i tak się zmielą do ostatniego ziarenka. Mogę zmielić jedno ziarenko i eureka nie ma z tym żadnego kłopotu. A u Ciebie jest inaczej?

Docisk przestaje działać pod sam koniec dozy, to prawda. Ja akurat w tym względzie podzielam zdanie Mr.Eda:
Przyznam, że za każdym razem wrzucam odważoną ilość ziaren do hoppera (piję 1-2 espresso i to nie każdego dnia), i chyba wolę, żeby czasem jakieś ziarenko podskoczyło podczas mielenia, niż żeby reszta kawy wietrzała.
ale jak ktoś jest tak bardzo na to uczulony to może sobie zrobić mini hopper na 2-3 porcje i wtedy docisk zapewniony. Ja wolę wrzucać odważoną dozę i żadnych negatywnych skutów tego nie zauważyłem.

Pod wpływem tej dyskusji zrobiłem z ciekawości próbę retencji - wsypałem 2g i wypadło 2g, moja waga ma dokładnośc 0.1g więc taki mógł być błąd pomiarowy. Z tego co pamiętam to na gramaturach do 10g największa retencja była 0.5g, a zazwyczaj to są jakieś minimalne ilości rzędu 0.2g. Nie demonizowałbym tego zjawiska. Nie wiem jak inne młynki.
Bardzo wątpię żeby timery były tak dokładne jak waga.
« Ostatnia zmiana: 23 Październik 2016, 23:14:28 wysłana przez grex »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4977
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #72 dnia: 23 Październik 2016, 23:12:14 »
9 g to niewielka ilość. Nie wiem jak w Eurece, ale w porządnym młynku w gardzieli nad żarnami mieści się kilkadziesiąt gramów i z docisku tamperem nici.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #73 dnia: 23 Październik 2016, 23:16:27 »
i taki młynek nie jest w stanie zmielić ziaren bez docisku?
albo - jeśli zmieli - to przemiał będzie złej jakości ?
« Ostatnia zmiana: 23 Październik 2016, 23:20:19 wysłana przez grex »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10603
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynek do espresso do 2000zł
« Odpowiedź #74 dnia: 23 Październik 2016, 23:46:29 »
Będzie innej jakości. Żeby szybkość przepływu przez kawowe ciastko była taka sama, trzeba drobniej zmielić tę małą, wcześniej odważoną porcję kawy. W efekcie uzyskamy nieco inne espresso...

Drobniej zmielić? Tego nie wiem. Ale na pewno trzeba zacieśnić żarna...

Niektórzy mieli problemy ze zmieleniem małych porcji w młynkach z żarnami 58mm i mniej. Te same młynki nie miały problemów z odpowiednim zmieleniem kawy w przypadku, gdy hopper był wypełniony ziarnami...
« Ostatnia zmiana: 24 Październik 2016, 00:31:52 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi