Autor Wątek: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)  (Przeczytany 15811 razy)

Offline Moyses Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Kazak Rota, Brikka, A`press, Kalita, V60, Cafflano Kompresso Espresso maker, Syphon, Chemex, The Gabi, Shizuku Slow Drip, FlaTex
  • Młynek: C40 MK3, Nivona CafeGrano 130,
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #30 dnia: 03 Grudzień 2016, 11:59:18 »
Przy okazji Brikka ma napar ze 2 razy bardziej intensywny niż tradycyjna kawiarka, przynajmniej tak to wychodzi jak porównuję ze stalową Bialetti. Rzeczywiście najbardziej przypomina espresso z tego co miałem okazję kiedykolwiek wypić z kawiarki. I za to ją sobie cenię.

Często zdarzało mi się, że napar z Brikki był przepalony, jak asfalt, kolor to czerń czerniejsza od jakielkolwiek czerni. Zmieniałem rodzaje kawy, grubość mielenia, temperaturę wody.
Po użyciu filtrów od Aeropressa smak jest ok niemal zawsze więc przestałem intensywnie testować parzenie bez filtra.
Używam często i sobie chwalę ze względu na owe intensywne i trzeba przyznać całkiem smaczne "espresso". Tym samym mam solidną podstawę do kaw mlecznych w domu.

PS w ten sposób crema też wychodzi choć jest mniej trwała od tej, którą widziałem na filmikach.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #31 dnia: 03 Grudzień 2016, 12:42:25 »
Brikka ma napar ze 2 razy bardziej intensywny niż tradycyjna kawiarka,
o to ciekawe, a nie jest czasem tak, że do obu lejesz zimną wodę, skręcasz sprzęt i stawiasz na gaz?

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #32 dnia: 03 Grudzień 2016, 13:00:42 »
Zawór ciśnieniowy to sprawia. Zapewne w Brikce (Bricce?) jest wyższa temperatura zaparzania.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Moyses Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Kazak Rota, Brikka, A`press, Kalita, V60, Cafflano Kompresso Espresso maker, Syphon, Chemex, The Gabi, Shizuku Slow Drip, FlaTex
  • Młynek: C40 MK3, Nivona CafeGrano 130,
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #33 dnia: 03 Grudzień 2016, 15:50:15 »
 Ja bym stawiał w pierwszej kolejności na proporcje. Biorąc pod uwagę zalecane wypełnienie na maksa to:
- do stalowej Bialetti wchodzi mi ok. 20 gramów kawy i jakieś 160g wody (lejąc pod zawór wychodzi nawet ponad 180g),
- do brikki 2tz kawy wychodzi niemal tyle samo a wody dwa razy mniej 20g na ok. 85g wody.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #34 dnia: 03 Grudzień 2016, 16:09:36 »
może brikka wymaga tak dużo kawy właśnie ze względu na tą ultrakrótką ekstrakcję.

Offline Moyses Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Kazak Rota, Brikka, A`press, Kalita, V60, Cafflano Kompresso Espresso maker, Syphon, Chemex, The Gabi, Shizuku Slow Drip, FlaTex
  • Młynek: C40 MK3, Nivona CafeGrano 130,
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #35 dnia: 03 Grudzień 2016, 16:36:39 »
W moim przypadku Brikka ma proporcje kawy do wody 2krotnie większą. Poza tym górny zaworek daje wyższe ciśnienie zaparzania.
I "prawie" espresso gotowe. Napar jest wyraźnie intensywniejszy.

A wiecie czy aluminiowe kawiarki mają proporcje wsadu podobne do mojej stalowe. Dla ułatwienia przyjmijmy 20 do 160?

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #36 dnia: 03 Grudzień 2016, 16:45:58 »
ale Ty piszesz o pojemności zbiornika czy o ilości uzyskanej kawy?

Ja mam stalową 2tz i mieści się 8.5g na 85ml naparu. Shaggy Paw ma aluminiową 3tz i daje 12.5g na 120ml. Czyli w obu mniej więcej to samo brew ratio 1:10. Oczywiście jeśli się chce zrobić mocniejszy to modyfikując temperaturę, ubicie i długość ekstrakcji można to uzyskać.

Twoja Brikka przy z tego co piszesz ma brew rato 1:4, to nie dziwne, że napar wychodzi mocniejszy. Zużywa 2,5x więcej kawy.
« Ostatnia zmiana: 03 Grudzień 2016, 16:55:35 wysłana przez grex »

Offline Moyses Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Kazak Rota, Brikka, A`press, Kalita, V60, Cafflano Kompresso Espresso maker, Syphon, Chemex, The Gabi, Shizuku Slow Drip, FlaTex
  • Młynek: C40 MK3, Nivona CafeGrano 130,
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #37 dnia: 03 Grudzień 2016, 17:26:49 »
Pisałem o tym co wrzucam do kawiarki.

Brikka niedużo zostawia wody. Ratio rzeczywiście wyjdzie ok. 1:4, może nawet ciut mniej. Sprawdzałem Brikkę 4tz i proporcję są zachowane: na wrzucone ok. 32g kawy 150g wody.

Nawiasem widać, że Bialetti celowało w ratio klasycznego espresso  O0

Offline Moyses Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Kazak Rota, Brikka, A`press, Kalita, V60, Cafflano Kompresso Espresso maker, Syphon, Chemex, The Gabi, Shizuku Slow Drip, FlaTex
  • Młynek: C40 MK3, Nivona CafeGrano 130,
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #38 dnia: 03 Grudzień 2016, 20:15:30 »
Nie wiem czy Gracek jesteś dalej zainteresowany tematem?

Na bazie dzisiejszych postów w temacie wpadłem na pomysł kawy z Brikki bez filtra. Użyłem kawy mielonej w Komendancie trochę grubiej niż do espresso (13 klik) - kawa Kolumbia od Auduna (przelew miesiąca listopada od Deskowego).

Efekt jest baaardzo pozytywny! Nigdy jeszcze takiego espresso w domu nie piłem a kawa przecież niekoniecznie do espresso. Tyle owoców i tak słodkich... nie spodziewałem się. Pobawię się jeszcze trochę grubością mielenia ale się zajarałem.

Wcześniej albo za grubo mieliłem albo jakość przemiału z Nivony była za słaba i wychodził asfalt.

Offline gracek Mężczyzna

  • Wiadomości: 5
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #39 dnia: 09 Grudzień 2016, 03:24:48 »
Od czasu moich poprzednich postów przetestowałem jeszcze 4 kawy oraz zmieniłem parametry parzenia i jestem zadowolony z wyników.
Moje błędy to przede wszystkim: lanie za dużo wody, zbyt drobne mielenie i lanie wody gorącej.
W niektórych tutorialach w internecie polecają 60g wody (kawiarka na 2 espresso), ale z moich prób wynika, że lepiej nalać 70-75, a do niektórych kaw nawet 80. Mielę na grubość 7/9, jak potrzeba głębszego smaku to 6/9. Ilość kawy to zawsze 17g ziaren (wychodzi 16g miału, bo zawsze coś ucieknie).

Próbowałem następujące kawy: illy czerwona ziarna, Kofi Brand Kofi Brasil, Eurocafe Arabica 9 Mix, Eurocafe Peru San Martin Especial. Wszystkie były bardzo smaczne, a najlepsza z nich moim zdaniem to ta z Kofi. Niedługo kolejne.

Robiłem też próby z miękką wodą, co prawda Żywiec Zdrój a nie z filtra, ale nie odczuwam żadnej różnicy. Muszę jeszcze spróbować z sitkiem do AP, zaopatrzę się w nie przy najbliższej okazji.

Dodam jeszcze, że kawa którą robię w domu w Brikce smakuje mi bardziej niż espresso z kawiarni. W Polsce piłem tylko w sieciówkach, a we Włoszech w losowych kawiarniach na rogu. Czy to normalne?

Jeśli możecie polecić jakieś inne kawy, które powinny pasować do kawiarki lub macie innego rodzaju porady to oczywiście jestem zainteresowany. :)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #40 dnia: 09 Grudzień 2016, 06:15:07 »


Dodam jeszcze, że kawa którą robię w domu w Brikce smakuje mi bardziej niż espresso z kawiarni. W Polsce piłem tylko w sieciówkach, a we Włoszech w losowych kawiarniach na rogu. Czy to normalne?

Jak najbardziej. Lepszą niż w domu znajdziesz (podobno, mnie się jeszcze nie udało) tylko w najlepszych kawiarniach.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #41 dnia: 09 Grudzień 2016, 10:57:11 »
Żywiec Zdrój
Ta woda od tej w kranie się niewiele różni, potrzebujesz czegoś o niskiej mineralizacji jak Żywiecki Kryształ, albo Primavera (ta przepuszczona dodatkowo przez filtr).

podobno, mnie się jeszcze nie udało
Jeśli Twoja wiedza i sprzęt dorównują tym w kawiarniach, to w domu zawsze będzie lepiej. Doskonale znasz siebie i wiesz co lubisz, w kawiarni mają tylko kilka sekund na rozpoznanie potrzeb, standardy i tylko te ziarenka, które akurat na stanie -- celują w jakieś uproszczenie aby biznes się kręcił, w domu celujesz wprost w siebie.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #42 dnia: 09 Grudzień 2016, 14:45:38 »
kawa którą robię w Brikce smakuje mi bardziej niż espresso
nic dziwnego, kawiarka umie wycisnąć z kawy więcej od ekspresu. Wyższa temperatura robi swoje.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #43 dnia: 09 Grudzień 2016, 17:12:15 »
@grex - proszę cię, temperatura to tylko jedna ze zmiennych. Zapraszam na "espresso" z wrzątku i przemiału kawiarkowego - raczej nie dasz rady tego wypić.

Porównujmy jabłka do jabłek, a nade wszystko jeśli cytujemy to róbmy to dokładnie i nie zmieniajmy sensu wypowiedzi. :nienie:

Dodam jeszcze, że kawa którą robię w domu w Brikce smakuje mi bardziej niż espresso z kawiarni.

kawa którą robię w Brikce smakuje mi bardziej niż espresso

 :Bicz:
LMWDP #469

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #44 dnia: 09 Grudzień 2016, 18:00:36 »
temperatura, parzenie mieszaniną pary z wodą, dłuższa ekstrakcja, obojętnie JAK ważne że to działa  [emoji106]
« Ostatnia zmiana: 09 Grudzień 2016, 18:07:01 wysłana przez grex »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi