Autor Wątek: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)  (Przeczytany 15809 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Październik 2016, 21:55:06 »
Akurat teraz mam Peru San Martin z Euro Cafe. Bardzo przyjemne, jasno palone ziarenka. Słodkie, łagodne, owocowe, z niewielką kwaskowatością. Parzę je w dripperze w temperaturze 95°C, więc z kawiarki także powinny być ok. 

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Październik 2016, 22:09:29 »
Te do których dałem link akurat są palone ciemniej, podejrzewam że Goran palił je zarówno jasno jak i trochę ciemniej :)

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #17 dnia: 07 Październik 2016, 08:25:25 »
Arabica 9 Mix - napisane, że średnio-mocno palona
eurocafe.com.pl/PunktG/?arabica-9-mix,30
Z tego co pamiętam to smaczna wychodziła z kawiarki. Ale polecam też Espresso Mujeres. W maju jak kupiłem kilogram to poszła cała do kawiarki. To też kawa Gorana, ale dostępna w świeżopalona.

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #18 dnia: 07 Październik 2016, 13:16:54 »
Zaparzyłem jeszcze dzisiaj 2 razy Espresso Royale i przy prawie maksymalnej grubości nadal czuć wstrętną gorycz.
Tak czy siak, kawa mi się kończy i muszę kupić coś nowego. Kieruję się stopniem palenia, na chłopski rozum wychodzi mi, że kawy jasne są kwaśne, a ciemne - gorzkie, więc chcę kupić coś palonego średnio. Niestety ani w świeżo palonej, ani u Antonia, nie jestem wstanie po opisie znaleźć takiej kawy - wszystkie mają napisane, że są palone jasno/ciemno/pod espresso/pod dripa. W tommycafe.pl mają kawy opisane jako palone średnio, ale nigdzie nie widzę daty palenia, więc na razie pomijam ten sklep.

...

A w jaki sposób zaparzasz ?
U mnie był progres po obejrzeniu tego filmu
Przy czym czas może być różny, najważniejsze to wypływ kawy i nie zagotowanie jej.
Pilnowanie ognia jest bardzo istotne. Ostatnio podniosłem kawiarkę na wysokość 15 cm nad ogień, bo była za szybka ekstrakcja.
Pomijając, że kawa była palona przez mnie. Może w tym haczyk ;)
« Ostatnia zmiana: 07 Październik 2016, 13:19:47 wysłana przez mr_j »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #19 dnia: 07 Październik 2016, 14:39:52 »
brikka nie zachowuje się do końca jak normalna kawiarka, ponieważ przy wylocie ma zaworek, puszczający kawę dopiero gdy jest wysokie ciśnienie . Jego głównym zadaniem jest utworzenie cremy na kawie  przez co trochę inaczej rozkładają się temperatury i ekstrakcja.

na yt można znaleźć sporo wskazówek dot. użytkowania brikki
https://www.youtube.com/results?search_query=bialetti+brikka+crema+tips
« Ostatnia zmiana: 07 Październik 2016, 14:47:03 wysłana przez krystians »

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #20 dnia: 07 Październik 2016, 15:15:29 »
Dzięki za czujność, miałem z tyłu głowy, że to brikka. Jak widać odsunąłem tą myśl ;)

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #21 dnia: 07 Październik 2016, 16:20:45 »
Z etno cafe tą Djimmah  piłem jako espresso i cold brew, do przeżycia choć nie moje gusta. Faktem jest że większości ludzi pijących zwykłą czarną kawę smakuje z jakiegoś powodu. Może dlatego, że ma trochę goryczkowo-słodowy posmak.
Oj ja tego szczęścia nie miałem, była to najgorsza kawa jaką piłem z kawiarki. Nie do okiełznania, albo kwaśna i cierpka, albo gorzka. Nawet rozcieńczanie niewiele dało >_>

Natomiast bardzo podeszła mi mieszanka Sweet Espresso z palarni Kofi Brand. Niestety nic więcej nie polecę gdyż kaw z kawiarki piję dość mało i poza wyżej wymienioną przetestowałem zalewie kilka singli.

Odnośnie przygotowywania kawy w Bricce - tak jak zauważył @krystians w przeciwieństwie do zwykłej kawiarki powinieneś używać wody zimnej. Było o tym wspominane w głównym wątku o kawiarce, bodajże na Vimeo jest filmik to wyjaśniający (nazywa się "back to moka pot).

Jeśli kawa nadal nie jest zbyt smaczna zobacz jak się zachowa gdy zaparzysz ją bez zaworka (spróbuj zarówno zimnej jak i cieplej wody, by mieć porównanie). I celuj raczej w średnio palone ziarna.

Offline gracek Mężczyzna

  • Wiadomości: 5
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Październik 2016, 23:02:30 »
Dzięki za wszystkie odpowiedzi. :)

Próbowałem dziś zaparzyć Espresso Royale bez zaworka/wentyla - nie był to najbardziej udany eksperyment w moim życiu. Po zdjęciu górnej części zaworka, kawiarka wygląda tak:
20161007_220215.jpg
Przy próbie zaparzenia w ten sposób, połowa kawy wyleciała jak z gejzeru na blat kuchni. To co zostało w kawiarce przelałem do filiżanki i faktycznie kawa wyszła nieco delikatniejsza (wciąż bardzo gorzka), ale pozwólcie że nie będę już powtarzał tej procedury. :D

Ogólnie co do techniki: staram się robić tak jak na filmie: youtube.com/watch?v=V2bx-5HOuDQ, ale nigdy nie udało mi się uzyskać takiej cremy. Mimo wszystko, chciałbym skupić się na razie kupnie bardziej odpowiedniej kawy, bo po wielu próbach jedyne co osiągnąłem to trochę mniej nieznośna kawa.

Jak wybiorę to dam znać co ostatecznie kupiłem i jakie są moje doświadczenia z nową kawą.

Natomiast bardzo podeszła mi mieszanka Sweet Espresso z palarni Kofi Brand.
Wygląda na to, że jest to jedna z kaw którą podałem wyżej (Kofi Brand Kofi Brasil coffeedesk.pl/product/935/Kofi-Brand-Kofi-Brasil) z domieszką jakiejś Etiopii, a Kofi Brasil ma wyższe oceny na Coffeedesku. Sugerować się tym? Czy po prostu wybrać świeższą?
« Ostatnia zmiana: 07 Październik 2016, 23:07:39 wysłana przez gracek »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #23 dnia: 11 Październik 2016, 12:41:23 »
A ja dziś zabrałem ze sobą garść Anniversary z 28/09 do mojej ulubionej "Pomieszalni" we Wrzeszczu. Poprosiłem o zaparzenie za pomocą moki. Moka marki Top Moka z palnikiem indukcyjnym: wyszła zeń bardzo przyjemna kawa, zrównoważona, słodka, lekko kwaskowata. Nie zauważyłem, by proces zaparzania był szczególnie trudny i wymagający, został jednak wypracowany w wyniku wielu prób. Każda dobra kawa nadaje się do zaparzania przy użyciu moki, bo dlaczego nie?
« Ostatnia zmiana: 11 Październik 2016, 12:43:32 wysłana przez Antonio »

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #24 dnia: 14 Październik 2016, 11:24:32 »
Cześć,
niedawno kupiłem sobie kawiarkę i od tamtej pory parzę kawę samodzielnie w domu.
Na początek użyłem kawy z marketu (MK Cafe Brazylia) żeby "przepalić" kawiarkę, nauczyć się z niej korzystać i dobrać grubość mielenia. Zaraz potem kupiłem w świeżopalonej i spróbowałem w domu 2 kawy. Wyniki trochę mnie zaskoczyły.

Brazil Fazenda Progresso de Bahia
parametry podane na stronie:
Moc: 3/5
Kwaskowatość: 3/5
Gorycz: 2/5
Równowaga: 3/5

Mimo zabawy z róznymi parametrami parzenia zawsze wychodziła bardzo kwaśna. Ostatecznie dosyć przyjemna, z wyczuwalnym akcentem czekoladowo-orzechowym, jednak zdominowana przez kwaskowość.

Espresso Royale
parametry podane na stronie:
Moc: 3/5
Kwaskowatość: 2/5
Gorycz: 2/5
Równowaga: 4/5

Jedna z najlepiej ocenianych kaw w tej palarni. Przy identycznych parametrach parzenia co do kawy wyżej, ta jest tak gorzka, że ledwo da się ją wypić. Nie ma praktycznie żadnej kontry, w związku z czym każdy kolejny łyk zwiększa poziom nieprzyjemnej goryczki w ustach.

Czy to jest normalne, że dwie, teoretycznie dosyć zrównoważone kawy, dają tak skrajne profile smakowe?
Możecie mi polecić jakąś dobrą, zbalansowaną kawę z internetowej (lub warszawskiej) palarni?

Moja kawiarka jest trochę niestandardowa, bo to Bialetti Brikka. Nie wiem na ile to może mieć wpływ na smak/intensywność kawy.

@Gracek Brazylia jest trochę jaśniej palona, dlatego kwaskowata. Jeśli chcesz wybrać jakieś kawy z Etiopiami w tle, to kawa będzie jeszcze bardziej kwaskowata. Odnośnie Espreso Royale, to niestety trudno mi się wypowiedzieć, bo rzeczywiście kawa jest na prawdę dobra. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to fakt, że ją przepalasz. Także zapytam jak wyglądał proces parzenia?
No i w zasadzie główne pytanie czy piłeś wcześniej kawę z kawiarki? Może oczekujesz tego czego nie można w niej osiągnąć?

U nas proponuję żebyś jeszcze spróbował Espresso Mujeres - https://swiezopalona.pl/produkt/210/Kawa-Espresso-Mujeres---najlepsze-Espresso-na-III-Festiwalu-Kawy jest mieszanką, jest jaśniej palona niż Espresso Royale, ale ciemniej niż wspomniana Fazenda.

PS. Ja w kawiarce lubię wypić i Fazendę i Papuę, ale parzę w zwykłej bez zaworka.
« Ostatnia zmiana: 14 Październik 2016, 11:33:43 wysłana przez malkos »
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #25 dnia: 14 Październik 2016, 11:39:30 »
Stestuj sobie SUMATRA GEGARANG ORGANIC z Good Coffee, mnie bardzo smakowała w kawiarce!

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #26 dnia: 14 Październik 2016, 13:40:27 »
Stestuj sobie SUMATRA GEGARANG ORGANIC z Good Coffee, mnie bardzo smakowała w kawiarce!

Masz doświadczenie związane z tą palarnią ?
Pozdrawiam.

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #27 dnia: 14 Październik 2016, 14:33:58 »
Stestuj sobie SUMATRA GEGARANG ORGANIC z Good Coffee, mnie bardzo smakowała w kawiarce!

Masz doświadczenie związane z tą palarnią ?
Pozdrawiam.



Tak, inaczej bym nie polecał.

Offline Moyses Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Kazak Rota, Brikka, A`press, Kalita, V60, Cafflano Kompresso Espresso maker, Syphon, Chemex, The Gabi, Shizuku Slow Drip, FlaTex
  • Młynek: C40 MK3, Nivona CafeGrano 130,
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #28 dnia: 03 Grudzień 2016, 05:18:51 »
Jak chodzi o Brikkę to spróbuj użyć filtrów od aeropressa (przepłukany filtr kładę między sitko a pojemnik z kawą). Kawa nie przepala się i espresso przy okazji jest czysciutkie jak każda filtrowanka. Nie zdziw się, że nie będziesz miał efektownego brikkowskiego strzału i kawiarki wypełnionej w sekundę. W smaku powinno to dużo pomóc.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #29 dnia: 03 Grudzień 2016, 11:23:51 »
Moja kawiarka jest trochę niestandardowa, bo to Bialetti Brikka. Nie wiem na ile to może mieć wpływ na smak/intensywność kawy.
Brikka to specyficzny gadżet, drastycznie skraca ekstrakcję (do 5sek.) tylko po to by spienić napar...czy nie lepiej używać zwykłej kawiarki ? Chyba w żadnym innym urządzonku nie parzy się kawy przez 5 sekund.
W tradycyjnej kawiarce ekstrakcja jest 7-10x dłuższa, kawa ma czas spokojnie się zaparzyć a dodatkowo można sterować przebiegiem i temperaturą parzenia, co mocno wpływa na smak. Ja bym zainwestował dodatkowo w tradycyjny model, dla urozmaicenia np. o innej pojemności albo z innego materiału.
« Ostatnia zmiana: 03 Grudzień 2016, 11:32:51 wysłana przez grex »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi