Autor Wątek: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)  (Przeczytany 15822 razy)

Offline gracek Mężczyzna

  • Wiadomości: 5
Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« dnia: 06 Październik 2016, 02:53:30 »
Cześć,
niedawno kupiłem sobie kawiarkę i od tamtej pory parzę kawę samodzielnie w domu.
Na początek użyłem kawy z marketu (MK Cafe Brazylia) żeby "przepalić" kawiarkę, nauczyć się z niej korzystać i dobrać grubość mielenia. Zaraz potem kupiłem w świeżopalonej i spróbowałem w domu 2 kawy. Wyniki trochę mnie zaskoczyły.

Brazil Fazenda Progresso de Bahia
parametry podane na stronie:
Moc: 3/5
Kwaskowatość: 3/5
Gorycz: 2/5
Równowaga: 3/5

Mimo zabawy z róznymi parametrami parzenia zawsze wychodziła bardzo kwaśna. Ostatecznie dosyć przyjemna, z wyczuwalnym akcentem czekoladowo-orzechowym, jednak zdominowana przez kwaskowość.

Espresso Royale
parametry podane na stronie:
Moc: 3/5
Kwaskowatość: 2/5
Gorycz: 2/5
Równowaga: 4/5

Jedna z najlepiej ocenianych kaw w tej palarni. Przy identycznych parametrach parzenia co do kawy wyżej, ta jest tak gorzka, że ledwo da się ją wypić. Nie ma praktycznie żadnej kontry, w związku z czym każdy kolejny łyk zwiększa poziom nieprzyjemnej goryczki w ustach.

Czy to jest normalne, że dwie, teoretycznie dosyć zrównoważone kawy, dają tak skrajne profile smakowe?
Możecie mi polecić jakąś dobrą, zbalansowaną kawę z internetowej (lub warszawskiej) palarni?

Moja kawiarka jest trochę niestandardowa, bo to Bialetti Brikka. Nie wiem na ile to może mieć wpływ na smak/intensywność kawy.
« Ostatnia zmiana: 06 Październik 2016, 03:05:14 wysłana przez gracek »

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Październik 2016, 05:14:03 »
Gorącą wodą do zbiornika. Mielenie na trzy rodzaje czyli pod espresso, drip, fp. Wtedy będziesz miał odpowiedź. Nie które kawy nie nadają się do kawiarki. A na palcach można policzyć te które da się wypić bez dodatkowych wspomagaczy w postaci mleka i cukru.

Offline wjp

  • Wiadomości: 188
  • Ekspres: QM AQUILA, La Pavoni Europiccola, Flair 2 Pro
  • Młynek: SanRemo SR70, comandante c40 mk3
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Październik 2016, 10:39:34 »
Tak jak napisał Manfred spróbuj zmienić grubość mielenia. Nie napisałeś czym mielisz tą kawę.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Październik 2016, 12:06:28 »
Pozatym pierwsza z nich to jasne palenie a druga to ciemne pod espreso. I to też dokłada się do kwasków i gorzkiego i to w duźym stopniu. Ostatnio Brasil Gusto Antico wychodził mi dość gorzko i to w zasadzie z mlekiem (bardzo gorzka crema) ale jako espresso było bardzo fajnie, słodkawo i gęsto z lekką goryczką w tle.

Offline gracek Mężczyzna

  • Wiadomości: 5
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Październik 2016, 12:24:45 »
Tak jak napisał Manfred spróbuj zmienić grubość mielenia. Nie napisałeś czym mielisz tą kawę.
mielę takim młynkiem

Popróbuję jeszcze z grubościami mielenia. Czy do każdej kawy trzeba dobrać inną grubość (parząc w tym samym urządzeniu)?

Gorącą wodą do zbiornika.
Widziałem film, na którym były testowane dwie temperatury wody (pokojowa i gorąca) w dwóch kawiarkach (klasyk i Brikka). Wyniki były takie, że do klasycznej lepiej nalewać gorącą, a do Brikki pokojową. Próbowałem u siebie z trzema temperaturami, Brazil Fazenda najbardziej smakowała mi przy średniej (45°C), Espresso Royale z każdą temperaturą jest zdecydowanie za gorzka.

Nie które kawy nie nadają się do kawiarki. A na palcach można policzyć te które da się wypić bez dodatkowych wspomagaczy w postaci mleka i cukru.
Chcę spróbować takiej, która się nadaje. Możecie coś (najlepiej sprawdzonego) polecić?

Pozatym pierwsza z nich to jasne palenie a druga to ciemne pod espreso.
Tak, ale czytałem, że do kawiarki kupuje się kawę jak do espresso. Co oznacza, że ciemne Espresso Royale powinno wyjść lepiej niż jasno palona. Prawda to czy nie?

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Październik 2016, 12:43:45 »
Jak widać nie ma sztywnych reguł. Jak nie dopasujesz smaku grubością mielenia, to ponieważ nie masz wpływu na temperaturę parzenia będziesz musiał poszukać czegoś o pośrednim paleniu.

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Październik 2016, 12:59:30 »
Gorącą wodą do zbiornika. Mielenie na trzy rodzaje czyli pod espresso, drip, fp. Wtedy będziesz miał odpowiedź. Nie które kawy nie nadają się do kawiarki. A na palcach można policzyć te które da się wypić bez dodatkowych wspomagaczy w postaci mleka i cukru.

Mam inne doświadczenia. Na dziesięć różnych rodzajów kaw, dwie mi nie zasmakowały.
I nie chodzi o profil smakowy. A raczej, że pojawiły się niepożądane smaki i aromaty. Gorzkość, posmak celulozy z cierpkością.
Poprawnie zaparzona z dobrej kawy. I niczego nie dodaję.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Październik 2016, 13:02:34 »
Popróbuję jeszcze z grubościami mielenia. Czy do każdej kawy trzeba dobrać inną grubość (parząc w tym samym urządzeniu)?
Tak

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Październik 2016, 13:48:31 »
z mojego doświadczenia jaśniej palone kawy do kawiarki mieliłbym podobnie jak pod espresso, i lał wrzątek do zbiornika. Jak dla mnie w kawiarce najfajniej wychodzą średnio palone kawy. Wtedy woda w temp jak do AP i mielenie trochę grubsze niż espresso, zdecydowanie bliżej przemiału pod AP do klasycznego przepisu 3x 30 sekund.

EDIT:Co do kawy to ja bym obstawiał jakieś średnio palone słodycze z Salwadoru albo Peru np. http://eurocafe.com.pl/PunktG/?peru-san-martin-especial,73
Najlepeiej pytaj samych palaczy, oni doradząCi jaką kawę pod Twoje upodobania dobrać. W tym Przypadku zapytaj ranGo.

EDIT2: W przypadku brikki jest większa temperatura, więc jak cośwychodzi zbyt gorzkie to zdejmij zaworek do cremy, masz wtedy zwykłą kawiarkę.
 
« Ostatnia zmiana: 06 Październik 2016, 13:54:45 wysłana przez krystians »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Październik 2016, 14:24:24 »
Na urlop zabrałem blade single z Kołobrzegu i w kawiarce wychodziły bosko, porównywalnie na zimnej i gorącej wodzie ze wskazaniem na gorącą.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Październik 2016, 14:44:35 »
nie twierdzę, że blade single są złe, ale nie są raczej opcją zrównoważoną. Z delikatniejszych zbalansowanych kaw lubię kawy z Salwadoru i Peru. Charakterystyka smakowa Brazylii nie koniecznie w moim guście, choć dobra Brazylia nie jest zła i nie powinna być kwaśna jeśli jest dobre ziarno wypalone trochę ciemniej niż pod przelew.
« Ostatnia zmiana: 06 Październik 2016, 14:55:39 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Październik 2016, 15:17:17 »
Jasne single mogą być słodkie, a ciemne blendy kwaśne i gorzkie. Wszystko zależy od paru rzeczy... ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Październik 2016, 17:16:36 »
Andrzeju oczywiście żę wszystko jest względne. Jednak zakładamy pewien uproszczony schemat, bo kolega dopiero zaczyna, poleć mu lepiej coś ze swoich kaw, a przy okazji jako profesjonalista możesz kolegę nakierować na jakie rzeczy powinien zwracać uwagę.

Offline gracek Mężczyzna

  • Wiadomości: 5
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Październik 2016, 20:28:52 »
Zaparzyłem jeszcze dzisiaj 2 razy Espresso Royale i przy prawie maksymalnej grubości nadal czuć wstrętną gorycz.
Tak czy siak, kawa mi się kończy i muszę kupić coś nowego. Kieruję się stopniem palenia, na chłopski rozum wychodzi mi, że kawy jasne są kwaśne, a ciemne - gorzkie, więc chcę kupić coś palonego średnio. Niestety ani w świeżo palonej, ani u Antonia, nie jestem wstanie po opisie znaleźć takiej kawy - wszystkie mają napisane, że są palone jasno/ciemno/pod espresso/pod dripa. W tommycafe.pl mają kawy opisane jako palone średnio, ale nigdzie nie widzę daty palenia, więc na razie pomijam ten sklep.

@Antonio - mógłbyś coś od siebie o najbardziej zbliżonej charakterystyce do tego co szukam?

@krystians - masz informację o stopniu palenia kawy, którą podlinkowałeś? Na stronie nie jest podane

Oprócz tego, w innych sklepach/palarniach znalazłem następujące pozycje, co o nich myślicie?

Arabica 9 Mix - napisane, że średnio-mocno palona
eurocafe.com.pl/PunktG/?arabica-9-mix,30

Dominikana Barahona - średnia+
kawagregorio.pl/kawa-swiezo-palona/dominikana

Brazylia Blue Diamond
kawagregorio.pl/kawa-swiezo-palona/brazylie-blue-diamond

Kolumbia Supremo
kawagregorio.pl/kawa-swiezo-palona/kolumbia-supremo

Honduras El Izote
kawagregorio.pl/kawa-swiezo-palona/honduras-el-izote

Etno Cafe Etiopia Djimmah - ktoś skomentował, że dobrze smakuje w kawiarce
coffeedesk.pl/product/2641/Etno-Cafe-Etiopia-Djimmah-250G

Kofi Brasil Fazenda Rainha - również wysokie oceny na stronie
coffeedesk.pl/product/935/Kofi-Brand-Kofi-Brasil

Johan & Nyström Brazil Fortaleza
coffeedesk.pl/product/1238/Johan-And-Nystrom-Brazil-Fortaleza

Peru Arcaffe Alto Palomar
coffeedesk.pl/product/984/Arcaffe--Alto-Palomar-Fto

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zbalansowana kawa do kawiarki (Brikka)
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Październik 2016, 21:45:40 »
Mogę tylko mówić o tych które w miarę znam, a z kawiarki kawę rzadko piję, przeważnie rano. Ogólnie wolę pić jaśniejsze kawy z przelewów, które czasami też są dobre w kawiarce.  Generalnie w kawiarce wolę jednak średnio palone, a ciemno palonych w ogóle nie lubię.

Z Antoniowych kaw bardzo mi smakowała ta w kawiarce.
http://mastroantonio.pl/Kostaryka-Finca-Santos-Natural,p,202

Peru podejrzewam tylko jaka jest bo nie próbowałem, ale piłem już trochę kawy od ranGo i myślę że będzie przyjemna. Tak jak pisałem wcześniej zawsze możesz napisać zapytanie do palarni bądź w PW na forum.

Z etno cafe tą Djimmah  piłem jako espresso i cold brew, do przeżycia choć nie moje gusta. Faktem jest że większości ludzi pijących zwykłą czarną kawę smakuje z jakiegoś powodu. Może dlatego, że ma trochę goryczkowo-słodowy posmak. 

Gracek tą kawę co za gorzka była próbowałeś bez zaworka zaparzyć? Robiłeś z ciepłą czy zimną wodą? Z tego co pamiętam to w bricce z założonym zaworkiem ciemno palone najlepiej z zimną wodą i kawę trochę grubiej trzeba mielić. Musisz trochę popróbować ;) generalnie w uproszczeniu kawa jeśli jest zbyt kwaśna to zbyt krótko się parzyła i lub w zbyt zimnej wodzie. Jeśli jest zbyt gorzka to się mogła przeparzyć w zbyt wysokiej temperaturze i bądź za długo się parząc. Wypalenie ziarna oraz sama jego jakość jest też nie bez znaczenia więc jest wiele zmiennych, dlatego musisz próbować.


« Ostatnia zmiana: 06 Październik 2016, 21:58:18 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi