Autor Wątek: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?  (Przeczytany 142394 razy)

Offline yodi

  • Wiadomości: 81
  • Ekspres: rancilio silvia, kolba krups, FP, AP, moka, phin, drip
  • Młynek: macap, concept, porlex mini
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #135 dnia: 02 Grudzień 2014, 20:40:12 »
To jak jesteś narwany to się tylko szybko nie zniechęcaj :sciana: Początki mogą być trudne, popełnisz może dużo błędów , wypijesz litry wstrętnej kawy  :ohyda: ale czytaj forum i ćwicz wytrwale  :Bicz: dojdziesz do mistrzostwa  :szampan:

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #136 dnia: 02 Grudzień 2014, 20:40:34 »
Co Ty podpuszczałem Cie czyś strasznie zdesperowany. Swojego sprzętu nie sprzedaje. Póki co najbardziej mnie jarają teraz alternatywy. Ekspres stoi w domu i jak koleżanki żony przychodzą to robię im cappuccino to wszystkie wzdychają.

Lobo_M

  • Gość
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #137 dnia: 02 Grudzień 2014, 20:40:59 »
młyn będzie, tyle że teraz juz nie ma takiego pośpiechu. Z Silvią uważam że była okazja więc dlatego tak to poszło, teraz mam czas do 18/12 bo wtedy wracam z delegacji a żona i tak do tego czasu nawet Silvii nie rozpakuje. Myślę że skończy się na Rocky bez pojemnika, bo lubię mieć sprzęt z "jednej parafii"

Jodi, skoro ostatnio espresso ze zwyklej mielonej lavazy czy jak jej tam, zjakiegos standardowego ekspresu wyszło ok, tzn lepiej niż z Odeo to może być tylko lepiej, a nim wróce do domu to troch e postudiuje forum i będzie git.

PS. a co mnie  najbardziej cieszy to mam jeszcze 2050 do wydania więc odliczając młyn, będzie jakiś 1000zł na ressztę a to chyba nie mało.
« Ostatnia zmiana: 02 Grudzień 2014, 20:46:53 wysłana przez Lobo_M »

Offline Twolipan Mężczyzna

  • Wiadomości: 127
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Cunill
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #138 dnia: 02 Grudzień 2014, 21:05:25 »
Używkę Rancilio ciężko w Polsce trafić, a nówka będzie kosztowała z 1000 zł.
No nie wiem czy to taki prosty wybór, skoro w tej cenie masz już Mazzery, jak dla mnie o dwie półki wyżej.
A Silvia bardzo docenia i potrafi się odwdzięczyć za przemiał :)

A co ci jeszcze potrzeba?
1. Sitka najlepiej LaMy, tamper, dzbanek i termometr do mleka, odbijak, szczotki do grupy i do PF-a, chemia (odkamieniacz i "mydło w płynie" do sitek i BF), waga. Musisz pomyśleć o czystej wodzie: od dzbankowych filtrów, po instalację.
Całość może kosztować c.e. od 300 zł, a górna granica mocno przekroczy ci budżet. Co tylko zwiększa przyjemność z zakupów :)
Zacznij najlepiej od najbliżej hurtowni zaopatrującej gastronomię, tam podotykasz i obadasz, ewentualnie kupisz. A później masz na forum kilku sprawdzonych dostawców, którzy mogą dostarczyć ci wszystko.
« Ostatnia zmiana: 02 Grudzień 2014, 21:09:03 wysłana przez Twolipan »

Lobo_M

  • Gość
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #139 dnia: 02 Grudzień 2014, 21:46:06 »
Ja bardziej myślałem o nowym Rocky, wiem że za trochę ponad tysiąc dostanę używanego Mazzera, ale w większości są obdrapane, no i brzydkie, a to też ma znaczenie, mamy kuchnie w pewnej kolorystyce, otwartą na salon i nie bardzo mi się widzi coś ala to z linku na szafce
http://allegro.pl/mlynek-do-kawy-mazzer-super-jolly-drogheria-i4841417342.html
sitko raczej podwójne, masz na myśli takie http://akcesoriabaristy.pl/pl/p/LA-MARZOCCO-podwojne-sitko-14gr/150 ?
Co do termometru to musi charakteryzowac sie czyms szczegolym? http://akcesoriabaristy.pl/pl/searchquery/termometr/1/full/5?url=termometr
Odbijak to chyba kwestia gusty, czy też musi mieć odpowiednie cechy?
No ale ze szczotkami to musicie mi pomóc bo tego za dużo http://akcesoriabaristy.pl/pl/searchquery/szczotka/1/full/5?url=szczotka
chemia to samo, zakladam ze macie juz wszystko potestowane więc ułatwcie człowiekowi zycie;)
Co do wody to mam własne ujęcie, nie znam parametrów wody, tzn twardości, ale chyba łatwo można to sprawdzić, mam filtr mechaniczny o dokłądności 10mikrometrów, i mam też w domu filtr Brita, pytanie czy to wystarczy. Mogę też naleważ wodę z lodówki, która ma filtr mechaniczno węglowy.
Co do hurtowni to u mnie w okolicy bieda, małe miasteczko:-( choć jeszcze postaram się rozeznać temat.

Offline yodi

  • Wiadomości: 81
  • Ekspres: rancilio silvia, kolba krups, FP, AP, moka, phin, drip
  • Młynek: macap, concept, porlex mini
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #140 dnia: 02 Grudzień 2014, 21:57:58 »
Z mielonki marketowej nie zrobisz espresso na silvii. Za gruba (pomijając jej wiek).  Możesz póki co kupować w palarni małe ilości kawy prosząc o zmielenie "do epresso" i ćwiczyć. Wybierz bez nerwów młynek. Za tysiaka możesz kupić używany młynek gastronomiczny w niezłym stanie. Ostatnio był na olx przez dwa tygodnie Mazzer Super Jolly za 800. Bardzo dobry młynek, z najwyższej półki, pod warunkiem, że ktoś zdecyduje się na taką szafę, poza tym IMHO dozator w młynku przy robieniu jednej kawy to niefortunne rozwiązanie. Poza tym nie ma jak obejrzeć kilka różnych, dotknąć, pomacać i wybrać bez ciśnienia. :-)

Lobo_M

  • Gość
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #141 dnia: 02 Grudzień 2014, 22:06:15 »
źle mnie zrozumiałeś, ja młynek kupie na 100%. Powiedziałem tylko że ostatnio robiłem byle kawe na byle ekspresie i było lepiej niż na moim automacie Seaco, więc moim zdaniem młynek Rocky i dobra kawa od Antonio (nie ma do niego daleko), da efekt o niebo lepszy.

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #142 dnia: 02 Grudzień 2014, 22:08:20 »
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=800.0
Może tu znajdziesz inspirację? Co najmniej dwie osoby "wyszły" tego wątku  z młynem  :D

Offline yodi

  • Wiadomości: 81
  • Ekspres: rancilio silvia, kolba krups, FP, AP, moka, phin, drip
  • Młynek: macap, concept, porlex mini
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #143 dnia: 02 Grudzień 2014, 22:17:05 »
Warto zgłębiać temat i przed zakupem zdecydować czy poprzestaniesz na espresso czy zechcesz popróbować innych metod. W związku z tym twój młynek będzie pracował na jeden ustalony przemiał,czy będziesz chciał go łatwo i szybko zmieniać np trzy razy dziennie.

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #144 dnia: 02 Grudzień 2014, 22:19:01 »
jak większość, skończy z kilkoma młynami  :evil:
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline yodi

  • Wiadomości: 81
  • Ekspres: rancilio silvia, kolba krups, FP, AP, moka, phin, drip
  • Młynek: macap, concept, porlex mini
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #145 dnia: 02 Grudzień 2014, 22:22:00 »
Tylko że nikt w to na początku nie wierzy. :diabelek:

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #146 dnia: 02 Grudzień 2014, 22:25:44 »
 :ok:
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Lobo_M

  • Gość
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #147 dnia: 02 Grudzień 2014, 22:28:37 »
Warto zgłębiać temat i przed zakupem zdecydować czy poprzestaniesz na espresso czy zechcesz popróbować innych metod. W związku z tym twój młynek będzie pracował na jeden ustalony przemiał,czy będziesz chciał go łatwo i szybko zmieniać np trzy razy dziennie.
Od ponad 10 lat z żoną pijemy espresso, czasami dla gości coś większego, ale im to róznicy nie zrobi, dlatego szukam młynek własnie pod espresso w 99%. Przeczytałem ten wątek i nie wiem, jeszcze mam czas zobacze jak to się rozwinie. Jedno jest pewne gastro to nie dla mnie nie potrzebuje kombajnu na szafie, młynek musi być dobry i w miare kompaktowy

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #148 dnia: 02 Grudzień 2014, 22:29:41 »
Akurat Rocky, ma łatwą zmianę ustawień i będzie fajnie wyglądał z tym ekspresem.
Można ten zestaw postawić, na specjalnie dla tej pary zaprojektowanej podstawie, w której jest szuflada z odbijakiem.
A jak byś miał sitko kupować to kup odrazu IMS.
« Ostatnia zmiana: 02 Grudzień 2014, 22:31:58 wysłana przez raf77 »
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #149 dnia: 02 Grudzień 2014, 22:36:21 »
Z szufladą, popieram, to jest dobry pomysł i wbrew pozorom oszczędza miejsce (o ile mieści się, np pod szafkami cały zestaw).
Nie pracowałem, ale sporo dobrego słyszałem o Eurece Mignon (upierdliwa troszkę regulacja przemiału, ale ustawiony pod espresso, nie będzie wymagał wielu zmian położenia pokrętła)
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi