Autor Wątek: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?  (Przeczytany 142066 razy)

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #450 dnia: 17 Kwiecień 2018, 18:26:18 »
Ferdynand, mylisz sporo rzeczy. Przede wszystkim mylisz HX'a z dual boilerem i trzy tysiące z dziesięcioma.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #451 dnia: 17 Kwiecień 2018, 18:58:13 »
HX na całe życie a bojler nie, bo się rozleci. Czytasz w ogóle co piszesz? Co jest złego w kupnie bojlera na lata?

Offline Ferdynand

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Rocket
  • Młynek: Macap
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #452 dnia: 17 Kwiecień 2018, 19:09:49 »
Moze nie myle tylko upraszczam. Hx to jeden bojler w drugim... Generalnie chodzi mi o zastosowanie - naraz spieniasz mleko i odpalasz ekstrakcje.

Taki zestaw zaczyna sie od 5 tys. Uwazam ze warto doplacic jak sie ma taka mozliwosc, a przynajmniej warto miec ta wiedze przed zakupem.

Czemu e61? Nie musi byc oczywiscie e61, ale w segmencie cenowym najtanszych hx, to najlepsza grupa. Wspaniala w uzytkowaniu. Wygodna, bezawaryjna jak stary Mercedes.
Na pewno wolalbym e61 niz pid.

Siewcu, nie pisalem ze sie rozleci bojler, tylo ze warto doplacic do ekspresy ktory bedzie sluzyl wiele lat. Hx to przewaga w komforcie, nie w wytrzymalosc. Jeden bojler do spieniania mleka to masakra...

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #453 dnia: 17 Kwiecień 2018, 19:21:18 »
Z ciekawości, czemu koniecznie grupa E61?

Nie wiem jak u Ferdka - mi się po prostu podoba, to był jeden z punktów które brałem pod uwagę przy wyborze ekspresu: HX z e61. Wiem, to irracjonalne ale co poradzić - dźwigienka robi klimat.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #454 dnia: 17 Kwiecień 2018, 19:48:06 »
Dobra, a powiedz mi jaką kontrolę temperatury masz w HX. Hmm... Na oko do ilu spadnie po określonym czasie flusha. Dla niektórych bojler(albo termoblok) wystarczy na całe życie. A po tym co się dzieje u mnie Maciek zasugerował, że mógł mi zardzewieć i przedziurawić się HX...

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #455 dnia: 17 Kwiecień 2018, 20:10:33 »
Z ciekawości, czemu koniecznie HX przy jednej, dwóch cappu na raz ?
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Ferdynand

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Rocket
  • Młynek: Macap
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #456 dnia: 17 Kwiecień 2018, 23:51:41 »
Dobra, a powiedz mi jaką kontrolę temperatury masz w HX. Hmm... Na oko do ilu spadnie po określonym czasie flusha. Dla niektórych bojler(albo termoblok) wystarczy na całe życie. A po tym co się dzieje u mnie Maciek zasugerował, że mógł mi zardzewieć i przedziurawić się HX...
Nie mierzyłem temperatury. Jako praktyk czuję, że mam świetną powtarzalność przy możliwości jednoczesnego spieniania mleka i ekstrakcji. Nie muszę tego liczyć i analizować  :)

Wg mnie podział jest bardzo prosty - jeżeli ktoś pije espresso, to wystarczy mu jeden mały bojler, jak ktoś pije cappuccino (niewielkie ilości), nie przyjmuje gości i ma czas na zrobienie kawy, to też wystarczy jeden bojler. Jeżeli komuś zdarza się robić kilka kaw pod rząd (goście, itp.) lub jeżeli ktoś nie ma cierpliwości do pracy na jednym bojlerze, to wybiera HX, bo to najzwyczajniej w świecie wielki komfort.

Z ciekawości, czemu koniecznie HX przy jednej, dwóch cappu na raz ?
Janusz, kto jak kto, ale Ty chyba jako stary wyjadacz wiesz najlepiej dlaczego, ale mimo wszystko odpowiem  :) Komfort, komfort i jeszcze raz komfort...
Porównajmy 2 scenariusze:
1. Przygotowanie kawy mlecznej na HX:
zmielenie 10 sekund, ekstrakcja + spienianie 25 sekund. Masz kawę po 35 sekundach.
2. Przygotowanie kawy mlecznej na jednym bojlerze.
zmielenie 10 sekund, ekstrakcja 25 sekund, oczekiwanie na zmianę temperatury bojlera 90 sekund, spienianie 30 sekund. Razem 155 sekund.
Na HX robisz cappuccino w pół minuty, a na jednym bojlerze w 2,5 minuty. Kolega który zadał pytanie wyraźnie powiedział, że żona nie ma czasu, itp... Praca na jednym bojlerze jest po prostu męcząca przy kawach mlecznych. Przykład dotyczył jednej, dwóch kaw, a jeżeli mamy och zrobić 5? Na jednym bojlerze bym się poddał...

« Ostatnia zmiana: 17 Kwiecień 2018, 23:54:07 wysłana przez Ferdynand »

Offline Zawieszony

  • Wiadomości: 4
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #457 dnia: 18 Kwiecień 2018, 08:35:25 »
Dziękuje wszystkim z wyrażenie swoich opinii oraz chęć udzielenia pomocy.
Ferdynand na prawdę rozumiem Ciebie polecając HX-a, jednak na ten czas jest to sprzęt który faktycznie mocno przekracza budżet. 4000 najtańszy a do tego doliczając młynek i jak ktoś napisał na forum
młynek - ekspres najlepiej w proporcjach cenowych 50/50. Za drogo
Nie lubię tandety dlatego też pewnie wycofałem się z ekspresu automatycznego.

na tą chwilę dylemat między
Ascaso stell uno + młynek ascaso,
Ascaso dream + młynek ascaso (Dream w oczach mojej żony ładniejszy )
Lelit pl42 z PID i młynkiem - tutaj zdaje sobie sprawe z gorszego mlynka i czy faktycznie jakoś mielonej kawy nie pozwoli na prawidłowy przemiał i nie bedę mogł sie cieszyc dobrym smakiem espresso ??

 

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #458 dnia: 18 Kwiecień 2018, 08:55:11 »
Lelit pl42 z PID i młynkiem - tutaj zdaje sobie sprawe z gorszego mlynka i czy faktycznie jakoś mielonej kawy nie pozwoli na prawidłowy przemiał i nie bedę mogł sie cieszyc dobrym smakiem espresso ??
Myślę, że tak.

na tą chwilę dylemat między
Ascaso stell uno + młynek ascaso,
Ascaso dream + młynek ascaso (Dream w oczach mojej żony ładniejszy )
Fajny dylemat. Sam zaczynałem od zestawu od Janusza (basic z i-mini) i mimo pewnych niedogodności nie mogę powiedzieć że zakup był błędem czy wyrzucaniem pieniędzy. Po prostu na tym etapie świra kawowego jest to wybór optymalny. A basica jeszcze uruchomię (w szafie stoi), powymieniam uszczelki i pójdzie do roboty. Albo do córki na mieszkanie.

Offline Ferdynand

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Rocket
  • Młynek: Macap
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #459 dnia: 18 Kwiecień 2018, 09:30:43 »
TO chociaż młynek kup normalny, który potem łatwo sprzedasz (Eureka lub Macap M2M) :)
A z ekspresów jeszcze spójrz na najpopularniejszy model jednobojlerowy Rancilio Silva - też łatwo sprzedaż w razie czego

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #460 dnia: 18 Kwiecień 2018, 10:33:44 »
HX nie musi kosztować 4000.
Oscar II - https://www.elektros.it/us/en/oscar_II_nuova-Simonelli/oscar-II-black.html
Możesz u nich od razu zakupić z zamontowanym OPV (+35 EUR).

Moim zdaniem w tej cenie (ok 2700) nic lepszego nie da się kupić. Do tego jakiś prosty młynek typu Sette 30 AP, Eureka Mignon albo dobry ręczny (nawet Kinu M47 możesz kupić) i za 4 tysiące masz zgrabny, bardzo dobry zestaw do robienia efektywnie i smacznie espresso i kaw mlecznych.




Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #461 dnia: 18 Kwiecień 2018, 10:43:52 »
za 4 tysiące
No właśnie, za 4. Kolega na 3 już musiał negocjować, ręczny młynek na bank nie przejdzie. Oczywiście rozumiem intencje takiej rady ale to chyba jeszcze nie ten punkt w linii czasu. Znajomy jakiś czas temu szukał młynka, kupił mosiężnego turka i był zadowolony, dziś odebrał IronHeart i czuje różnicę w smaku i wygodzie ale wtedy nie było opcji żeby go przekonać do wydania takiej kasy na "to_tylko_młynek" — do pewnych decyzji trzeba dojrzeć samemu.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #462 dnia: 18 Kwiecień 2018, 11:01:45 »
A co to turecka zalewajka?
Polak i nie wie co to polska "kawa po turecku", dwie łyżki mielonego Czibo na szklankę i zalać wrzątkiem. Pomijając czas gotowania wody żadna metoda nie może startować do tego pod kątem czasu przygotowania.
« Ostatnia zmiana: 18 Kwiecień 2018, 11:07:06 wysłana przez Bacek »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #463 dnia: 18 Kwiecień 2018, 11:44:25 »
A co to turecka zalewajka?
Polak i nie wie co to polska "kawa po turecku", dwie łyżki mielonego Czibo na szklankę i zalać wrzątkiem. Pomijając czas gotowania wody żadna metoda nie może startować do tego pod kątem czasu przygotowania.
A wiesz na jakim forum jesteśmy i czym jest tutaj kawa po turecku? Znasz różnicę między kawą po turecku a zalewajką? Wychodzi na to, że jesteś tu ale nie rozróżniasz podstawowych rzeczy.

Kolega na 3 już musiał negocjować, ręczny młynek na bank nie przejdzie.
Ale M47 + Basic/Arc to byłby bardzo fajny zestaw na początek ;) Młynek na długo, ekspres w zależności od potrzeb i oczekiwań... Fajny, mały i moim zdaniem zgrabny zestaw.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #464 dnia: 18 Kwiecień 2018, 12:03:12 »
Kolega na 3 już musiał negocjować, ręczny młynek na bank nie przejdzie.

Ale M47 + Basic/Arc to byłby bardzo fajny zestaw na początek Młynek na długo, ekspres w zależności od potrzeb i oczekiwań... Fajny, mały i moim zdaniem zgrabny zestaw.

Zgadzam się z piomikiem. U mojej żony też by ręczny nie przeszedł, choć zupełnie mógłby spełnić wymagania.

Wiem, że temat HX już pogrzebany, ale dodam od siebie. W domu kawę robię ja i moja żona, pijemy espresso i mleczne. Gdy miałem Gaggię Classic, to żona zupełnie spoko radząc sobie z espresso odmawiała spieniania na Classicu mleka i używała „bzyczka” z Ikei. Teraz mamy HX i chętnie zaczęła używać dyszy do mleka, zupełnie szybko zaczęło jej wychodzić. Nie mowię, że HX to jedyny słuszny typ do takich zastosowań, ale w single-bojlerach naprawdę trzeba chcieć, mieć czas i cierpliwość do robienia kaw z mlekiem. O wizycie znajomych nie wspomnę.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi