Autor Wątek: Prawdziwa czekolada  (Przeczytany 307829 razy)

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #375 dnia: 02 Lipiec 2015, 13:15:02 »
Andrzeju przez ciebie  już od godziny wertuję ten wątek  :pycha: i muszę coś zamówić.

Offline bmalkow Mężczyzna

  • Wiadomości: 102
  • Ekspres: i-STEEL UNO.13, Chemex, Kalita, Aeropress i inne
  • Młynek: i-STEEL UNO.13, Porlex Mini, Wilfa Svart
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #376 dnia: 02 Lipiec 2015, 13:37:11 »
@gromog, liczysz na gratisa w postaci tej nowo zrobionej czekolady? ;-)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #377 dnia: 02 Lipiec 2015, 14:04:21 »
Droga do czekolady jest po prostu trudna i żmudna. Piotr ma pewnie sporo gotowych rozwiązań, o których tu wcześniej była mowa. Natomiast moje początki trochę mnie przerażają, aczkolwiek i fascynują. Nie wiem jednak, czy znajdę aż tyle miłości dla czekolady, ile znalazła w moim sercu kawa ;). Ziarna kakao są nieforemne, dość brzydkie, dość trudno je zdobyć. Niby palenie kakao nie jest trudne, ale jednak piec do kawy nie nadaje się do palenia kakao z prozaicznych powodów: zbyt szybko kręci się bęben i zbyt duży jest ciąg powietrza; sądzę, że jakiś piec-piekarnik będzie lepszym rozwiązaniem. Wypalenie kakao jest najprostszą i najkrótszą z czynności następujących na drodze do tabliczki czekolady.

Wypalone ziarna trzeba połamać i pozbawić dość twardych i ostrych łusek. Najlepiej byłoby mieć stosowną maszynę; ja posłużyłem się własnymi dłońmi na początku, a potem suszarką do włosów. Połamane ziarna trzeba rozdrobnić i przekształcić do postaci pasty. Służy do tego urządzenie zwane młynkiem mokrym. Są w nim prawdziwe, młyńskie koła z granitu, kręcące się po granitowym podłożu. Dość płynna pasta pojawiła się już po kilku minutach ucierania dzięki ciepłu suszarki do włosów. Ucierałem tę pastę cały boży dzień, dodałem trochę białego cukru, a na koniec tuż przed opróżnieniem młynka dodałem trochę muscovado. Niestety nie mam pomysłu na kolejne ogniwo łańcucha: na urządzenie do temperowania, czyli nieustannego rozgrzewania, mieszania i ochładzania czekoladowej pasty. Z takiej to maszyny czerpie się czekoladę, umieszczając foremki na wibrujących stołach... Potem na marmurowych stołach opróżnia się te foremki i pakuje w opakowania. Pewnie po drodze są jeszcze jakieś chłodnie... Uff, na razie jest to ponad moje siły ;). Niemniej jednak da się zrobić coś jadalnego i przede wszystkim określonego konkretnym składem.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #378 dnia: 02 Lipiec 2015, 15:15:00 »
@gromog, liczysz na gratisa w postaci tej nowo zrobionej czekolady? ;-)

Nie liczę na gratisa. Po przewertowaniu tematu zamówiłem cuś z Manufaktury Czekolady na początek. A póki co musiałem zadowolić się AlpenGoldem, bo tu na wsi nawet Lindta nie uświadczysz :)

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #379 dnia: 02 Lipiec 2015, 17:55:41 »
Twardziel z Ciebie. To chyba "żółte czibo" wśród czekolady ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #380 dnia: 02 Lipiec 2015, 18:05:15 »
No tak, Alpen Goldy nawet w gorzkiej wersji zawierają mleko i soję, więc już nawet nie próbuję tego...

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #381 dnia: 03 Lipiec 2015, 07:21:28 »
Andrzej - kolejny raz zajadam się Twoimi ziarenkami kakao i są boskie. Feeria smaków/aromatów, aż ciężko to od ręki ogarnąć.
Zaletą jest też to, że kto podejdzie i powącha, chce skosztować, a już po odwraca i szybciutko czmycha - bogactwo na języku zabija wielu... (ale więcej jest dla mnie  :taniec: :pycha: )

Faktycznie, spotkajcie się z Piotrem, może będzie miał dobre pomysły - IMO warto. Ogólnie gratki za pomysł/kierunek no i upór

a potem przeprowadźcie się do Wawy, najlepiej jakoś tak blisko mnie  :lol2: :pycha:

Offline bmalkow Mężczyzna

  • Wiadomości: 102
  • Ekspres: i-STEEL UNO.13, Chemex, Kalita, Aeropress i inne
  • Młynek: i-STEEL UNO.13, Porlex Mini, Wilfa Svart
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #382 dnia: 03 Lipiec 2015, 08:28:50 »
Droga do czekolady jest po prostu trudna i żmudna.  […] Uff, na razie jest to ponad moje siły ;).

A jak kiedyś rozmawialiśmy o wytwarzaniu czekolady, to wydawało mi się to dość proste: kilka nieskomplikowanych urządzeń a cała trudność to powtarzalny proces i "przepisy".
Jak widać byłem w błędzie. Odszczekuję, niniejszym, swoje wcześniejsze twierdzenia!

Nie liczę na gratisa.

To błąd. Ja bym żebrał o kawałek na kolanach. Potem, po latach można mówić, że "jadłem czekoladę od tego słynnego Antonio, zanim jeszcze myślał o rozpoczęciu jej produkcji".

a potem przeprowadźcie się do Wawy

Toruń też ładne miasto ;-)



Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #383 dnia: 03 Lipiec 2015, 11:52:28 »
Off-Topic:
Off-Topic:
Toruń też ładne miasto ;-)
Wrrrr  :ogien:

Offline PiotrCzekoladowy Mężczyzna

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 129
    • Sekrety Czekolady
  • Ekspres: Gaggia Cubika Plus, AeroPress, tygielek, moka
  • Młynek: Hario Slim
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #384 dnia: 03 Lipiec 2015, 12:58:40 »
Mnie bez końca zadziwia róznorodność kakao. Jeden kraj, jedna plantacja, jedna podobno odmiana, a mój mały woreczek prażonego trinitario z Madagaskaru to jest sensoryczny kalejdoskop ;) Od bardzo ciemnych po bardzo jasne ziarna, od ziemistych, "afrykańskich" posmaków typowego sprzedawanego w Polsce kakao po całą kwasowość czerwonych owoców tak charakterystyczną dla Madagaskaru.  Jak Menakao z tego robi dosyć powtarzalną czekoladę to nadal dla mnie czarna magia, ale chętnie bym się tego nauczył :) Surowe ziarna możemy zamówić.

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #385 dnia: 04 Lipiec 2015, 21:11:00 »
Co polecasz z Menekao?

Wysłane z mojego IdeaTab S6000-H przy użyciu Tapatalka


Offline PiotrCzekoladowy Mężczyzna

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 129
    • Sekrety Czekolady
  • Ekspres: Gaggia Cubika Plus, AeroPress, tygielek, moka
  • Młynek: Hario Slim
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #386 dnia: 04 Lipiec 2015, 23:47:00 »
Wszystko z Menakao polecam, inaczej nie ściągałbym ich do Polski :) Najbardziej lubię 63 z nibsami i solą, tabliczkę z limonką kaffir i różowym pieprzem albo najmocniejsze doświadczenie, tj. czekoladę 100% bez cukru, samo kakao.

Z zakupami lepiej przeczekać najgorsze upały.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #387 dnia: 05 Lipiec 2015, 01:24:17 »
Setka fajna ale bardziej mi smakowała ta z chili.

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #388 dnia: 05 Lipiec 2015, 19:38:17 »
Racja. O tych upałach nie pomyślałem. Dzięki Piotrze!
Jak się ochłodzi, to wezmę sobie coś na próbę :)

Offline bmalkow Mężczyzna

  • Wiadomości: 102
  • Ekspres: i-STEEL UNO.13, Chemex, Kalita, Aeropress i inne
  • Młynek: i-STEEL UNO.13, Porlex Mini, Wilfa Svart
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #389 dnia: 06 Lipiec 2015, 07:29:04 »
Dziś pierwszy raz w życiu spróbowałem czekolady z surowego kakao (od SuroVital). Zaskoczył mnie bardzo inny smak, porównując do np. Manufaktury Czekolady, i to na plus.
Chyba bardziej mi smakuje ta surowa siedemdziesiątka, niż konkurencyjne.
Nie wiem jeszcze, czy ten smak to cecha surowego kakao czy cecha tego konkretnego produktu.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi