Autor Wątek: Prawdziwa czekolada  (Przeczytany 307785 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #180 dnia: 05 Październik 2014, 20:17:28 »
A jak wiedza uczestników na temat? Bardzo się dziwili, że jest coś więcej niż biała, mleczna, deserowa, gorzka?

Offline PiotrCzekoladowy Mężczyzna

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 129
    • Sekrety Czekolady
  • Ekspres: Gaggia Cubika Plus, AeroPress, tygielek, moka
  • Młynek: Hario Slim
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #181 dnia: 05 Październik 2014, 21:23:18 »
A jak wiedza uczestników na temat? Bardzo się dziwili, że jest coś więcej niż biała, mleczna, deserowa, gorzka?

Było różnie, niektórzy dali sobie chwilę na spróbowanie różnych opcji i podjęcie świadomej decyzji, inni traktowali gorzką jako gorzką, choć poszczególne możliwości bardzo się od siebie różniły...  Czasu na gotowanie było mało, nie każdy chciał się zastanawiać. Więc i rezultaty były różne ;-)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #182 dnia: 05 Październik 2014, 21:35:04 »
Szkoda, że formuła programu wymusza taki pośpiech.  Przez to zapewne znaczna część "produktów" została po prostu zmarnowana.

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #183 dnia: 17 Październik 2014, 19:56:48 »
Skusiliście mnie tymi Manufakturami  ;D Zamówiłem sobie ze świerzopalonej truskawkowe serduszko i czystą Dominikanę 70%. Już Siennie mogę doczekać.

Jestem początkujący w czekoladach, właściwie zupełnie zielony. Ale przebitka względem sklepowych niesamowita. Ponad 32 zł za 125 g czekolady daje 262 zł/kg. :wow2: Dla porównania Wedel gorzki 100 g za powiedzmy 3 zł (mniej więcej, rzadko kupuje  :)) co daje 30 zł/kg. Prawdziwa czekolada jest droższa od sklepowe go mydła ponad 8,5 razy  :wow2:
Żeby nie być tendencyjnym porównam jeszcze Lindt'a, którego 100 gramowa tabliczka kosztuje 10 zł. Czyli 100 zł/kg. Tutaj już porządna czekolada jest tylko niewiele ponad 2,5 razy droższa.

Jak jest z przełożeniem kasowym? Czy kiedy przerzuciliśmy się na dobre ziarenka musieliśmy płacić aż tyle razy więcej kasy?
Dla porównania kg najlepszych singli u Antonia to 150 zł, za ziarenka z JavaCoffee musimy zapłacić podobną cenę. Więc myślę, że możemy to przyjąć jako punkt wyjścia.

Kilka kaw wg cen znalezionych w necie:
Kawa Fort  :ups: - 19,6 zł/kg.
Jacobs Krunung - 32 zł/kg.
Pedros - 33 zł/kg
Tchibo Family - 24 zł/kg.
Uśredniając - ok. 27 zł/kg.
A zatem po nawróceniu się musimy za kawę płacić nieco ponad 5,5 razy więcej.


Wszystko wiadomo mocno uogólnione, ale inaczej nie dało się zrobić porównania na szybko.

Wnioski: skok jest większy, szczególnie że nie sięgnąłem po czekolady najdroższe, a do porównania wziąłem kawy na prawdę dobre.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #184 dnia: 17 Październik 2014, 20:47:05 »
Poza tym, czekoladę za 3zł da się przełknąć, kawy fort nie. :ohyda:

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #185 dnia: 17 Październik 2014, 20:52:50 »
Tym bardziej to pokazuje, że ten przeskok pomiędzy czekoladami jest zdecydowanie większy, niż między kawami. Forta nie polem (na szczęście  :)), ale Tchibo Family piłem... tzn wziąłem łyka, zrobiłem taką minę  :wow2: i wyplułem do zlewu. Kończę już ten offtop.  ;-)

Tym bardziej, że da się kupić fantastyczne kawki za niższą cenę... nawet poniżej 100 zł/kg., a z czekoladami tańszymi prawdziwymi się nie spotkałem. Piszę tu oczywiście ze sklepów, które poleciliście, a nie z doświadczenia ;)

Offline PiotrCzekoladowy Mężczyzna

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 129
    • Sekrety Czekolady
  • Ekspres: Gaggia Cubika Plus, AeroPress, tygielek, moka
  • Młynek: Hario Slim
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #186 dnia: 17 Październik 2014, 21:00:43 »
Tak dla kontekstu - najdroższa czekolada na świecie w przeliczeniu na kilogram kosztuje około 17 000 zł. Czy warto? Pewnie nie, to raczej marketingowa wydmuszka, sposób wyróżnienia się na rynku pewnymi "dziwnymi" cechami i ceną. To chyba trochę jak z kopi luwak?

Ciemna z najwyższej światowej półki (nie cenowej, a jakościowej, uznając za dowód jakości ocenę jurorów najważniejszych branżowych konkursów) kosztuje około 700 zł za kilogram (np. Amedei Blanco di Criollo, najlepsza ciemna czekolada roku 2013 wg Akademii Czekolady), czyli około 3 razy więcej niż pralinki w dobrej cukierni i jakieś 30 razy drożej niż bardzo tania czekolada zrobiona w Polsce od ziarna do tabliczki z kiepskich ziaren z Wybrzeża Kości Słoniowej (myślę o ciemnej 60% od Union Chocolate, "da się przełknąć", uczyłem się na niej robić trufle i pralinki :-) ).

Tabliczki jednorodne z fantastycznych ziaren zaczynają się od około 14-15 zł (Zotter Belize) za 70 g, czyli ~ 207 zł /kg.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #187 dnia: 17 Październik 2014, 21:10:49 »
I jeszcze jedno, czekolada szybciej się kończy.  :'(

Offline PiotrCzekoladowy Mężczyzna

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 129
    • Sekrety Czekolady
  • Ekspres: Gaggia Cubika Plus, AeroPress, tygielek, moka
  • Młynek: Hario Slim
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #188 dnia: 17 Październik 2014, 21:13:51 »
No chyba, że jesz ziarna kakao albo czekoladę 100% (czystą masę kakaową bez cukru). Nimi się człowiek nie zapcha ;-) Właśnie się jedną setką zachwycam.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #189 dnia: 17 Październik 2014, 21:17:46 »
I jeszcze jedno -  Lindt to nie jest porządna czekolada, ot popularna marka i przypięta łatka dobrej vel luksusowej czekolady. Podobnie odbierają ludzie w PL Lavazze.
ps. aby nie było kontrowersji - każdy spożywa takie czekolady jakie chce, powyższe to moje zdanie.

Offline PiotrCzekoladowy Mężczyzna

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 129
    • Sekrety Czekolady
  • Ekspres: Gaggia Cubika Plus, AeroPress, tygielek, moka
  • Młynek: Hario Slim
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #190 dnia: 17 Październik 2014, 21:25:40 »
Z Lindtem trochę jak z Wedlem, kiedyś było ciekawie. R. Lindt wynalazł konszowanie za co pokłony mu bić trzeba, bo to był ogromny przełom w historii czekolady w tabliczkach. Zachwycająca jest też ich sieć dystrybucji, ergo wszechobecność. Tylko wszechobecność kosztuje, to na czymś trzeba zacząć oszczędzać ;-) Gorzej, że firma stała się synonimem najwyższej półki, co jest jednak potężnym zakrzywieniem czasoprzestrzeni...

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #191 dnia: 17 Październik 2014, 21:26:49 »
OK, masz rację. Napisałem 'porządna', bo przez wielu jest za taką uznawana, a uwzględniłem w porównaniu, żeby nie było, że wziąłem czekolady z jednej półki cenowej. A chyba jutro sobie kupię coś w markecie dla porównania z tą ciemną z Dominikany.

Tak BTW, to nie wiedziałem, że czekolady są rozróżniane ze wzgledu na kraj pochodzenia. To trochę jak z kawą, ale w tej branży podział na kawy z rożnych krajów jest bardziej popularny. Nawet Tchiba, czy Woseby wychodzą edycjami z różnych rejonów, choć wiadomo, że to pic na wodę ;) ale z czekoladowym podziałem nigdy się wcześniej nie spotkałem, przed zaglądnieciem w ten temat.

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #192 dnia: 17 Październik 2014, 21:29:01 »
Wolę raz na tydzień kupić taką manufakturową niż codziennie milkę. Przyczyną takiego stanu rzeczy niech będzie fakt wkładania pasji i serca do pracy - to są dla mnie wartości nadrzędne mimo skromnego budżetu miesięcznego.

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #193 dnia: 17 Październik 2014, 21:33:10 »
A na ile starcza taka mała Manufakturka? Bo chyba nie na jedno posiedzenie :-D

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #194 dnia: 17 Październik 2014, 21:40:19 »
Mnie niestety na jedno. 100% owszem, inny temat, ale nawet 80% dłużej niż pół dnia przy mnie nie przetrwa.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi