Autor Wątek: Prawdziwa czekolada  (Przeczytany 307833 razy)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #765 dnia: 13 Wrzesień 2019, 06:58:21 »
Jakoś nie widze tutaj środka dyskusji, a forum to nie jest czyjaś prywatna impreza tylko forum publiczne i mogę się na nim wypowiadać. Kawy nie piję, jestem miłośnikiem czekolady więc tu wbiłem.

To inaczej sformułuję.
Do szefa, jeżeli go masz, też wpadasz bez pukania, dzień dobry i w środku narady/zebrania zaczynasz o kolorze skarpetek szefa lub obrazie na ścianie prawić?
 :picardpalm:
To jest prywatne forum dostępne dla ludzi co nie znaczy, iż nie obowiązują jakieś zasady współżycia społecznego. Nie odpowiada, można szukać szczęścia w innym miejscu.
 ;)
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #766 dnia: 13 Wrzesień 2019, 07:49:51 »
Ja w sumie też kawy nie lubię, ale sprzedałbym opla ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #767 dnia: 13 Wrzesień 2019, 08:41:26 »
To jest ciekawe zjawisko: miłośnik czekolady raczej nie bywa miłośnikiem kawy. Czasami obserwuję tego typu zachowanie w gronie profesjonalistów z sektora B2B Bean-to-Bar -- czytuję na FB parę czekoladowych grup zainteresowań. Dziwują się tam z pewną zazdrością, że kawa ma niesamowitą siłę społeczną i rynkową -- są kawiarnie, jest silny przekaz medialny, jest pasja, jest kawowa opowieść, jest życie :). A z czekoladą co? Że też oni nie wpadną na to, by jedno z drugim połączyć, tylko brną w tę swoją czekoladę po uszy ;). Prawda to @PiotrCzekoladowy, że nie przepadasz za dobrą kawą? ;)

Dość mozolnie powstaje w czekoladowym świecie coś, na czym kawa stoi już od wielu lat -- teoria, procedury, ideologia testowania. Pojawiają się mapy sensoryczne, są kursy testowania itp. itd. Ale jakby tak porównać to do siły i piękna kawowych aromatów, to się okazuje, że nijak tego nie można porównać, przynajmniej moim zdaniem ;). Weź tu i zaproś znajomych na "czekoladę" -- wyjdzie z tego masakra. Na kawę? To super pomysł  :taktak:. I przy kawie można się świetnie bawić i długo prawić... ;)

Ludzie z czekoladowej branży mogliby się mnóstwa rzeczy nauczyć od kawowego świata. Np. nasze kawowe wyrafinowanie w paleniu ziaren -- coś takiego prawie zupełnie nie istnieje u czekoladników. Oni tam wrzucają kakao do zwykłego piekarnika i tyle. Przynajmniej w 90% tak jest.
« Ostatnia zmiana: 13 Wrzesień 2019, 08:48:37 wysłana przez Antonio »

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #768 dnia: 13 Wrzesień 2019, 10:15:56 »
W Łodzi w Manufakturze Czekolady na Piotrkowskiej 217 do palenia kakao korzystają z palarki Selmi. Nie wiem jak by w takiej manufakturze dały radę z piekarnikiem. A Piotr Czekoladowy chyba lubi dobrą kawę, czemu taka wątpliwość?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #769 dnia: 13 Wrzesień 2019, 10:24:02 »
Tak jak napisałem, z lektur :).
Czy Selmi jest w stanie konkurować z piecem bębnowym? Moim zdaniem jest czymś innym.

Piekarnik, piec konwekcyjny ma dużą wydajność. Kakao układa się w nim na kilku piętrach. W sumie też jest jak Selmi tylko ziarna są nieruchome.

Manufaktura to trochę trudny przypadek... Mocno chyba palą swoje ziarna.
« Ostatnia zmiana: 13 Wrzesień 2019, 10:27:20 wysłana przez Antonio »

Offline PiotrCzekoladowy Mężczyzna

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 129
    • Sekrety Czekolady
  • Ekspres: Gaggia Cubika Plus, AeroPress, tygielek, moka
  • Młynek: Hario Slim
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #770 dnia: 13 Wrzesień 2019, 10:50:07 »
Ja ostatnio albo z książką Iki Graboń albo Czajnikowego, także proszę mi tu nie zarzucać braku zainteresowania światem kawy (czy herbaty) :) W październiku będziemy w Beskidzie Żywieckim łączyć tematy czekolady, kawy i wina w czasie jednego intensywnego dnia degustacji. Ekipa Beskid Bean-to-bar ma też palarnię kawy, dlatego moim zdaniem zaskakująco dobrze radzą sobie z prażeniem kakao.  Poziom pierwszej ich tabliczki której miałem okazję próbować był zachwycający.

Za wielką wodą też prażenie kakao często wygląda trochę ciekawiej niż wrzucenie ziaren do domowego piekarnika. Coraz więcej sprzętu, świat bean-to-bar powoli bo powoli ale się profesjonalizuje. Mimo wszystko rynek dobrej czekolady to jest max 1% rynku czekolady - trudno to porównywać do kawy czy np. piwa gdzie liczby są już zupełnie inne. International Institute of Chocolate and Cacao Tasting robi dobrą robotę ucząc czekoholików sensoryki i systematycznego sposobu patrzenia na degustacje. Stąd zresztą (i z radiowego wywiadu ze mną ;) ) czekoladowy kanał Kotarskiej na youtubie.

W kwestii łączenia światów - planujemy ciekawą kooperację z dobrą herbaciarnią z Katowic. Polujemy właśnie na fajne połączenia smakowe.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #771 dnia: 13 Wrzesień 2019, 11:14:27 »
To kiedy zaprosisz na czekoladę? ;) Wiesz, tak jak się zaprasza na kawę -- na filiżankę kawy? Muszę kiedyś odkopać tekst jednej ze znanych osobistości w czekoladowym świecie na temat jej marzeń i porównań z kawą...
« Ostatnia zmiana: 13 Wrzesień 2019, 11:16:51 wysłana przez Antonio »

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #772 dnia: 13 Wrzesień 2019, 11:19:42 »
Wg mnie zazdrość świata czekolady, o której wspomina Antonio, jest pochodną liczby konsumentów. Nawet jeśli założyć, że tyle samo osób pije kawę co spożywa czekoladę, to zasadniczą sprawą jest stosunek ceny do ilości. Można zakupić wspaniałą kawę za 50-60zł/250g, z której przygotujemy powiedzmy 20 przelewów wielkości kubka. A takiej Valrhony za podobną cenę to mamy 12g na 20 razy. Bardzo mało :)

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #773 dnia: 13 Wrzesień 2019, 11:25:21 »
Dzięki podpowiedzi Piotra nabyłem i ja. Szykuje się weekend z dobrą kawą i czekoladą. Przeskok z J.D. Gross powinien być spory.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka


Offline PiotrCzekoladowy Mężczyzna

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 129
    • Sekrety Czekolady
  • Ekspres: Gaggia Cubika Plus, AeroPress, tygielek, moka
  • Młynek: Hario Slim
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #774 dnia: 13 Wrzesień 2019, 11:34:33 »
To kiedy zaprosisz na czekoladę? ;) Wiesz, tak jak się zaprasza na kawę -- na filiżankę kawy? Muszę kiedyś odkopać tekst jednej ze znanych osobistości w czekoladowym świecie na temat jej marzeń i porównań z kawą...

Jakoś przez 5 tysięcy lat ludzie piją też czekoladę i chyba nie ma nic dziwnego w zaproszeniu na filiżankę czekolady? ;-) A ile emocji budziła czekolada np. w XVIII-wiecznym Londynie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #775 dnia: 13 Wrzesień 2019, 11:58:46 »
Nie w tym rzecz. Kawa jest w takim zaproszeniu lepsza ;). Gdzie w moim mieście można pójść na czekoladę? Do Wedla? Do kawiarni?

Offline PiotrCzekoladowy Mężczyzna

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 129
    • Sekrety Czekolady
  • Ekspres: Gaggia Cubika Plus, AeroPress, tygielek, moka
  • Młynek: Hario Slim
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #776 dnia: 13 Wrzesień 2019, 12:50:38 »
Żeby chociaż wszędzie robili pitną z Valrhony Guanai :)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #777 dnia: 13 Wrzesień 2019, 13:42:10 »
Jakoś przez 5 tysięcy lat ludzie piją też czekoladę
Eeeee. My tacy wiekowi nie jesteśmy.
;-)
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #778 dnia: 13 Wrzesień 2019, 14:19:05 »
Na czekoladę? To chyba jak ktoś z dziećmi przyjdzie.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #779 dnia: 13 Wrzesień 2019, 15:30:18 »
no to oczywiste, dzieci na czekoladę a mężczyźni na wódkę i tak o to czekolada łączy pokolenia ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi