Autor Wątek: Czy picie kawy zwiększa ryzyko śmierci? Co na to amerykańscy naukowcy?  (Przeczytany 42634 razy)

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #30 dnia: 09 Styczeń 2016, 21:19:54 »
Jak ja lubię medycynę czerpaną ze stron internetowych pisanych na podstawie swojego "widzimisię"...
Odrobina trudu i może kilka rozsądniejszych źródeł...
Badania z grudnia 2015:

- European Journal of Nutrition - Coffee consumption and the risk of cutaneous melanoma: a meta-analysis - jeden z ciekawszych wniosków: This meta-analysis suggests that coffee consumption may reduce the risk of cutaneous melanoma. (Grupa badawcza metaanalizy: 2368338)

- BMC Gastroenterology - Associations of coffee consumption with markers of liver injury in the insulin resistance atherosclerosis study- wniosek: These analyses indicate a beneficial impact of caffeinated coffee on liver morphology and/or function, and suggest that this relationship may mediate the well-established inverse association of coffee with risk of T2DM. (Grupa badawcza 114)

A widzę, że w Norwegii badają nawet różne metody parzenia :)

-BMC Women's Health-  High coffee consumption and different brewing methods in relation to postmenopausal endometrial cancer risk in the Norwegian Women and Cancer Study: a population-based prospective study- wniosek - These data suggest that in this population with high coffee consumption, endometrial cancer risk decreases in women consuming ≥8 cups/day, independent of brewing method.

I można tak bez końca...

Czytając takie różne artykuły czasem przypomina mi się powiedzenie jednego z moich profesorów:
"Statystyka jest jak spódniczka mini - zawsze zakrywa to co najważniejsze" :)

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #31 dnia: 09 Styczeń 2016, 21:29:53 »
Te strony wrzucone przez Grega ktoś bierze na poważnie? Przecież widać, że takie strony jak ta "kefir-cośtam" to stronie tworzona przez kogoś widzący spisek na każdym kroku swojego życia  :picardpalm:

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #32 dnia: 09 Styczeń 2016, 21:39:02 »
Pewnie nikt, ale zainteresowany tematem chciałem sprawdzić co mądrego naukowcy mają do powiedzenia :)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #33 dnia: 09 Styczeń 2016, 21:42:48 »
prawie każda substancja, nawet trująca, ma też jakieś pozytywne działanie. Kawa też nie jest wyłącznie zła - coś dobrego też potrafi dać. Np. arszenik, który trudno uznać za dobroczynny, może być pomocny w leczeniu niektórych odmian białaczki.

Światowa Organizacja Kawy dysponuje milionami na takie badania i zapewne zasponsoruje jeszcze niejedno badanie, żeby wykryć coś pozytywnego w kawie i mieć argumenty do namawiania ludzi aby ją spożywali (zwiększając tym samym własne zyski).
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2016, 23:40:33 wysłana przez Greg. »

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #34 dnia: 09 Styczeń 2016, 21:50:40 »
Nie kwestionuje szkodliwości kawy. Ale w tych fanatycznych artykułach przedstawiają to tak jakby metamfetamina, heoina inne świństwa były lekarstwami w porównaniu z kawą

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #35 dnia: 09 Styczeń 2016, 21:51:34 »
Wydaje mi się, że picie kawy zwiększa ryzyko śmierci tak samo jak jej niepicie ;)

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #36 dnia: 09 Styczeń 2016, 21:54:09 »
Ja jeszcze dodam, że życie zwiększa ryzyko śmierci aż o 100%

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #37 dnia: 09 Styczeń 2016, 22:00:18 »
dzisiaj w ogóle żywność jest kiepskiej jakości, im bardziej coś przetworzone tym gorzej...
Zobaczcie co spożywamy jedząc ryby z Bałtyku:

Też nie raz pisałem, że kawa szkodzi zdrowiu a mam w domu trochę sprzętu i kawy trochę piję. Ale całe moje odżywianie jest świadome i wiem co i jak jeść i pić poza kawą, jak traktować swoje ciało od strony fizycznej żeby jej negatywny wpływ na mnie był zrównoważony a nawet przewyższony przez resztę mojej diety i aktywności fizycznej.
otóż to, każdy robi to co chce ale warto być konsumentem świadomym.
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2016, 22:27:07 wysłana przez Greg. »

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #38 dnia: 09 Styczeń 2016, 22:29:12 »
"Cóż jest trucizną? Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną" - Paracelsus
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #39 dnia: 09 Styczeń 2016, 22:36:49 »
Zobaczcie co spożywamy jedząc ryby z Bałtyku
To akurat mamy szczęście, bo złowione przez naszych rybaków bałtyckie łososie i dorsze przeważnie jadą do Niemiec i Francji, a do nas trafiają hodowlane łososie i norweskie dorsze.

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #40 dnia: 09 Styczeń 2016, 22:52:22 »
@Greg
Wszystko w nadmiarze jest złe nawet monotlenek diwodoru. Ale opisy pseudo-naukowych sensacji to można tym legendarnym nadpobudliwym arabskim kozom czytać.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #41 dnia: 09 Styczeń 2016, 23:20:51 »
monotlenek diwodoru powiadasz... ciekawe określenie tej substancji :D

prawda jest taka, że jak napisał Kekacz - wszystko jest szkodliwe, ale szkodliwość zależy od dawki. nawet sól potrafi zabić w odpowiedniej ilości...

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #42 dnia: 09 Styczeń 2016, 23:40:32 »
Żyć jest bardzo niezdrowo - kto żyje ten umiera :mrgreen:

No i jeszcze http://chemia.pg.gda.pl/Chemiczny_Hihot/Zakazac_DHMO.html

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #43 dnia: 09 Styczeń 2016, 23:51:50 »
dawno się tak nie uśmiałem :D

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #44 dnia: 17 Styczeń 2016, 17:16:09 »
KAWA. Właściwości i ciekawostki

warto obejrzeć cały, dużo informacji podaje ten filmik, zarówno o pozytywnym jak i negatywnym wpływie picia kawy. Wydaje się przy tym obiektywny i dość fachowo zrobiony, w opisie podano bibliografię.

Trochę to idzie wbrew obecnej modzie lansującej zwiększanie dawki kawy, zamiast standardowych 7g do 18-20g/porcja. To wychodzi, że o ile pijemy pojedyncze espresso z 7g możemy pozwolić sobie na 2-3 dziennie, ale jeśli zwiększymy gramaturę do 20g to już jedno wyczerpuje bezpieczną normę.

Autor, podobnie jak wiele innych źródeł, poleca jedynie kawę filtrowaną. Próbował ktoś zrobić espresso w kolbie z papierowym filtrem (np. przyciętym z aeropressu) włożonym na dno? Może ktoś kto ma do tego dostęp skusiłby się na taką próbę?
« Ostatnia zmiana: 17 Styczeń 2016, 17:33:04 wysłana przez Greg. »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi