Autor Wątek: Ilość spożywanej kofeiny / dzień  (Przeczytany 1876 razy)

Offline lubiekawe

  • Wiadomości: 1
Ilość spożywanej kofeiny / dzień
« dnia: 29 Sierpień 2021, 15:28:36 »
Cześć.
W prawdzie samemu już to policzyłem, ale chciałbym zdać się na opinię bardziej doświadczonych kawoszy :)

Czy picie dwóch filiżanek z kawiarki 3tz mieści się w granicach bezpiecznego spożywania kofeiny? Wiem, że wszystko zależy od ziaren, wypalenia itd, ale przyjmijmy tutaj arabicę, 18g~ na porcję

Jaka ilość powyższych kaw jest "dozwolona", jeżeli mówimy o dziennym interwale czasowym?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ilość spożywanej kofeiny / dzień
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Sierpień 2021, 17:26:26 »
O ile dobrze pamiętam, to wg ostatnich badań najzdrowiej jest spożywać między 4 - 6 filiżanek (150 ml), czyli kawy (licząc standardowo ok. 9 g na filiżankę) wychodzi między 36 a 54 g kawy.

Tu masz parę ciekawych publikacji
https://nauka.rocks/kofeina-2/

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Ilość spożywanej kofeiny / dzień
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Sierpień 2021, 22:07:37 »
Zaciekawił mnie ten temat więc zdecydowałem policzyć ile ja piję średnio gramów  ziaren. Staje rano no i oczywiście espresso  17 gr ziaren., do pracy w termos V60, ziaren 26 gr na pół litra, przyjeżdża z pracy do domu, espresso 17 gr. i prawie zawsze jeszcze przed 19 jakieś espresso machnę 17 gr., albo aero 16 gr.. Z wyliczeń wynika że średnio dziennie wypijam 77 gr. ziaren :o Teraz to sam jestem w szoku :mhh: Pijcie kawę na  zdrowie kawka

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ilość spożywanej kofeiny / dzień
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Sierpień 2021, 23:05:30 »
Kawa z przelewu a espresso to trochę co innego pod względem składu. Poza tym każdy ma trochę inną tolerancję na kofeinę i różne przyzwyczajenia. Poza tym co innego wypić na raz litr przelewowej, a co innnego litr na kilka rat.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi